Prognozės: Lietuvos BVP krito iki naujo dugno

Publikuota: 2010-04-26
Atnaujinta 2015-06-09 13:13

Ir Bloomberg apklausti visi 7 analitikai prognozuoja, kad ekonomika šiemet I ketv. smuko toliau – šį kartą smukimo prognozių intervalas svyruoja nuo 0,5% iki 6,2%.Lietuva pernai pirmą ketvirtį sukūrė 16,08 mlrd. Lt realaus bendrojo vidaus produkto – tokio prasto ketvirčio nebūta nuo 2006 m. I ketv., kuomet sukurta 15,97 mlrd. Lt BVP.Optimistiškiausiai Lietuvos ekonomiką vertina Neilas Shearingas, „Capital Economics“ vyresnysis kylančių rinkų ekonomistas Londone – jis prognozuoja, kad ketvirčio BVP per metus tekris 0,5%.Pesimistiškiausią BVP prognozę – 6,2% nuosmukį – pateikė Rūta Medaiskytė, banko „Finasta“ makroekonomistė. „Nordea Bank“ laukia ūkio susitraukimo 1%, „Swedbank“ – 4%, SEB bankas – 4,5%, DnB NORD bankas – 5%, o „Danske“ bankas – 6% per metus.

Mažiausiai nuo 2005 m. Jei išsipildytų šių ekonomistų prognozių vidutinė reikšmė ir Lietuvos ekonomika pirmą ketvirtį susitrauktų 4,5%, per ketvirtį būtų tesukurta 15,55 mlrd. Lt BVP – mažiausiai nuo 2005 m. I ketv. ir 14% mažiau, palyginti su paskutiniu 2009 m. ketvirčiu.„Pirmasis ketvirtis ekonomikai visuomet yra silpnesnis, į tai reikia atsižvelgti, tad įvertinus sezoniškumą ketvirčio pokytis gali būti mažesnis. Prognozuojame lėtėjantį ekonomikos smukimą, kadangi pramonė ir mažmeninė prekyba krenta nebe tiek jau daug, tačiau inercijos dar yra, – teigia p. Medaiskytė. – Nėra viskas taip blogai, nuosmukis sumažėjo pastebimai, tačiau padėties gerėjimo tempas nėra visiškai aiškus.“

Transporto sėkmė Antradienį VŽ skelbė, kad dienraščio kalbinti bankų analitikai prognozuoja, jog I ketv. ekonomikos nuosmukis Lietuvoje sudarė 4–6%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai.„Matome, kad daugelis sektorių tebėra apimti metinio nuosmukio, išskyrus transporto sritį. Kad ir kurį transporto sektorių paimtume, rezultatai šiemet yra geresni. Bet pramonės, mažmeninės prekybos, žemės ūkio rodikliai liudija, kad patirtas metinis nuosmukis. Sezonas buvo prastas ir dėl šaltų orų“, – tuomet komentavo Vilija Tauraitė, SEB banko Lietuvoje vyriausioji analitikė.Šio banko analitikų nuomone, antrąjį ketvirtį tendencijos kryps labiau teigiama linkme ir dėl atsigaunančio eksporto, ir dėl psichologinių motyvų – optimistiškesnių lūkesčių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Bazės efektas Jekaterina Rojaka, DnB NORD grupės vyriausioji analitikė, sako, kad nepaisant tam tikrų ekonomikos atsigavimo ženklų, eksportas turėtų atsigauti kur kas sparčiau, kad „ištemptų“ ekonomiką. Tad, anot jos, reikės ir struktūrinių pokyčių, „kurių vis dar nematome“.Būtent 2010 m. pirmąjį ketvirtį p. Rojaka vadina „pačiu dugnu“, nors, analitikės vertinimu, ir antras ketvirtis gali būti prastokas, palyginti su kaimyninėmis šalimis.„Bazės efektas (pernai pirmąjį ketvirtį, su kuriuo lyginama, BVP smuko mažiau nei vėlesnį ketvirtį – VŽ) leidžia manyti, kad pirmaisiais šių metų mėnesiais nusileidimas būtų kiek gilesnis. Tačiau nemanau, kad ir antro 2010 m. ketvirčio BVP reikšmingai skirsis nuo pirmojo ketvirčio“, – teigia p. Rojaka.Bendrasis vidaus produktas Lietuvoje po kelerių metų svaiginančio augimo pradėjo smukti 2008 m. pabaigoje. Ketvirtąjį 2008 m. ketvirtį, palyginti su ketvirčiu prieš metus, fiksuotas pirmasis nuosmukis, nors visų 2008 m. rezultatus susumavus BVP dar augo. Per visus 2009 metus BVP smuko 15%. Tačiau paskutinius du ketvirčius pernai jau fiksuotas augimas, palyginti su ankstesniu ketvirčiu (bet ne su ketvirčiu prieš metus).Statistikos departamentas 2010 m. pirmojo ketvirčio BVP pokyčio pirmąjį įvertį paskelbs balandžio 28 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku