Pesimizmo priežasties nėra

Publikuota: 2009-11-28
Atnaujinta 2015-06-08 17:42

Sakote, reikia drąsiau žvelgti į tolimesnis šalis. Kuriose jau įsitvirtino „Traidenis“? Turime dvi eksporto veiklos strategijas. Lietuvoje turime didelę gamyklą, ji vien teikdama mažus nuotekų valymo įrenginius yra pajėgi pasiekti 90 mln. Lt EUR apyvartą. Mūsų gamybinių pajėgumų pakanka, galime dirbti ne tik Lietuvos ir Baltijos šalių rinkai, tačiau savo gaminių vežame į Skandinaviją, Lenkiją, Baltarusiją, Rusiją, Ukrainą.Pamatę, kiek esame paklausūs ir populiarūs Europoje, ėmėme dairyti toliau. Turime sertifikatus dirbti Arabų šalyse, kad juos gautume, dirbome ne vieną dieną, taigi, bandome eiti į platesnius vandenis. Tačiau mūsų gaminamą produktą sudėtinga toli transportuoti.Pradėjome galvoti, kaip įeiti į kitas rinkas ne su pačiu produktu, bet su savo technologija. Pavyzdžiui, gamybą perkelti į Azijos šalis, ten parduoti franšizę ir paleisti gamybą. Parduoti tai, kas turi vertę, kad būtų galima būtų įmonės vardą populiarinti ir teikti produktą. Dirbame labai plačiu spektru. Kuriose šalyse tai darome, nenorėčiau įvardinti dėl komercinių sumetimų. Tai yra 15 šalių, jos nutolusios į rytus. Į tokią plėtrą žiūrime rimtai, tačiau tas darbas nepadaromas greitai.

Per pastaruosius kelerius metus ne kartą buvo skelbiama, jog „Traidenis“ pradeda gamybą svetur. Pavyzdžiui, būta informacijos, kad pasirašėte sutartį Jekaterinburge statyti gamyklą, buvo pranešama ir apie planus kitą gamyklą statyti Ukrainoje. Kokia dabar šių projektų padėtis? Taip, planų buvo. Ir dabar turime Smolenske įmonę „Traidenis Eco“. 2006–2007 m. ekonomika augo, startai buvo numatyti Jekaterinburge, Smolenske ir Ukrainoje. Jekaterinburge mums buvo skirta žemės, apskritis ir savivaldybė palankiai žiūrėjo. Buvo parengtas atitinkamas dokumentų paketas. Tačiau derinimo procesai ten tokie pat ilgi kaip ir Lietuvoje. Pasirašyti ketinimų protokolai tebegalioja, yra žemės sklypai, projektai. Vis dėlto atėjus ekonominei krizei ne tas buvo galvoje ir mums, ir partneriams. Meluočiau, kad ten viskas vien rožinės spalvos ir viskas lengvai juda į priekį. Taip nėra. Nuo 2008 m. pirmoje vietoje atsidūrė išlikimo klausimai. Krizė pakeitė mąstymą – į užsienį eiti reikia ieškant tų, kas turi pinigų ir gali valdyti rinką. Mes neatsisakėme savo idėjų, bet jos koreguojamos. Aplinkosaugai, vandenvalai kaip buvo skiriama lėšų prieš krizę, taip ir tebeskiriama dabar – ir iš valstybinių lėšų, ir iš privačių fondų.

Taip pat buvo skelbiama, kad „Traidenis“ žengia į arabiškas rinkas. Jūs kalbėjote apie planus įgyvendinti rimtus projektus Kuveite. Būta vilčių, jog sėkmingai įgyvendinus valstybinį užsakymą įmonei galėtų būti skirtas sklypas šioje šalyje. Norėdami patekti į šią rinką pirmiausia turėjome gauti akreditaciją, tai užtruko beveik porą metų. Dabar atitinkamus sertifikatus turime. Dalyvaudami tarptautinėse parodose sulaukiame daug dėmesio iš šių kraštų atstovų, be minėtų sertifikatų, į mus net nežiūrėtų. Deja, konkursą Kuveite pralošėme. Jį laimėjo turkų bendrovė, valymo įrenginiai buvo pastatyti. Tačiau dabar, kiek turiu informacijos, jie stringa. Vėl bendraujame su Kuveito valdžios atstovais. Turime partnerius šioje šalyje, tačiau tokios derybos trunka ne vieną dieną. Ir šiandien reikalai sukasi, tačiau nenorėčiau daug apie tai kalbėti. Kai bus žengtas pirmas realus žingsnis, būtinai informuosiu.
Tą patį galiu pasakyti ir apie Kiniją. Susidomėjimas, procesas vyksta. Tačiau ne viskas taip greitai. Nepaisydamas to, visiems Lietuvos verslininkams sakau, kad reikia nebijoti ir daugiau judėti, ieškoti nišų ir galimybių.

Bet gal neverta tiek daug dėmesio koncentruoti į išorines, tolimas rinkas, verčiau susitelkti ir išnaudoti vidaus rinką? Augustas Filionis, UAB „August ir Ko“ savininkas, mano, kad dabar neišnaudojamos visos galimybės Lietuvoje (VŽ, 2009.11.05) . Vidaus rinkoje mes dirbame aktyviai, tai rodo „Traidenio“ apyvarta. Kitas dalykas, kad yra kompanijų, kurios kalba, ir yra tokių, kurios dirba. Pernai „Traidenio“ apyvarta siekė 30 mln. Lt. O kai komentuoja verslininkas, kurio įmonės pardavimai nesiekia 10 mln. Lt, nors skelbia, kad bendrovės gaminiai parduodami 28-iose pasaulio šalyse, tai yra tik absoliuti demagogija. Mes puikiai žinome, kas dedasi Lietuvos aplinkosaugos srityje – nuo projektavimo iki lėšų panaudojimo. Tai, kad Lietuvoje blogiausiai panaudojami europiniai pinigai, įrodo teigiami kaimynų lenkų pavyzdžiai. Jeigu jie turi galimybių sutaupyti, renkasi vietinius nebrangius valymo įrenginius. O Lietuva eina centralizacijos keliu.
Galbūt mūsų šalies norai buvo neblogi, juk pinigų 2007–2013 m. laikotarpiui aplinkosaugos projektams kasmet buvo skiriama apie 1,5 mlrd. Lt, šiems metams – apie 3 mlrd. Lt. Tačiau iki šiol buvo vienas interesas, kad stambios vandens tiekimo įmonės jungtųsi ir aptarnautų regionus, tam ir tiesiamos slėginės trasos. Mes atitinkamai daug gaminame nuotekų siurblinių, jų poreikis didžiulis. Visas Lietuvos vandens, nuotekų sistemas norima prijunti prie jau turimų stambių įrenginių. Tačiau toks kelias brangus, gerokai išaugs eksploatacijos sąnaudos. Dėl to beatodairiško centralizavimo Lietuvoje visoje ES už vandenį bei nuotekas greitai mokės brangiausiai. Beje, vienas žingsnis ūkiškumo link žengtas – šįmet savivaldybė savarankiškai jau gali priimti sprendimą ir rinktis valymo įrenginius – centralizuotus ar vietinius.Iš esmės tik privatūs užsakovai Lietuvoje dabar veikia aktyviai. Pardavimai individualiems užsakovams nesumažėjo. Žmonės naudojasi proga ir stato namus pigiau. Tarkime, per 5.000 Lt kainavusio valymo įrenginio kaina dabar nesiekia 4.000 Lt. Tačiau tai mūsų verslo negelbsti, nes sumenko įmonių veikla ir valstybių užsakymų smarkiai sumažėjo. Žinoma, projektų yra, tačiau jie nepajuda iš vadinamojo konkursinio taško.

Valstybė eksporto skatinimą skelbia tarp prioritetinių uždavinių. Tokių pareiškimų skambėjo ir iš buvusių vyriausybių, tačiau verslininkai retai pajusdavo realų eksportuotojų palaikymą. Kaip jūs vertinate šią veiklą? Galbūt tokia padėtis buvo anksčiau, dabar jaučiu, kad viskas keičiasi į gerąją pusę – yra ministrų, diplomatų, dirbančių tėvynei, verslui ir žmonėms. Man teko dirbti su daug ambasadų darbuotojų. Dabar misijos, kontaktų mugės organizuojamos geriau. Tarkime, Danija išsiskiria verslo palaikymu, ten būtent politika stumia verslą į priekį. Ankstesnių kadencijų vadovai, diplomatai net įvairių misijų metu vengdavo bendrauti tiesiogiai su verslininkais, jų pristatyti, tarsi ko nors bijotų. Dabar padėtis keičiasi, galiu išskirti misiją į Kiniją, medžiagos apie mus buvo pateikta kiniškai, atitinkamai mums taip pat buvo pateikta analizė apie Kinijos regionus. Regis, Lietuva pradėjo dirbti ir atsisuko į tą struktūrą, į tą melžiamą karvę (verslą – VŽ).Kita vertus, norisi pasakyti, kad gal reikėtų ne kritikuoti valdžios institucijas, o patiems dėti daugiau pastangų. Valdžia nei partnerių suras, nei gaminių parduos.
Naujai sukurta įstaiga „Eksportuojančioji Lietuva“ suteikė vilties. Atrodo, pradedama suprasti, kad tik eksportas gali ištraukti Lietuvą iš ekonominės duobės. Pasikeitus ekonominei padėčiau interesai krypsta į tolimesnes šalis, Azijos kraštus, Kiniją. Dabartinių ūkio ir užsienio reikalų ministrų požiūris ir veikla man palieka gerą įspūdį.Šis straipsnis skelbtas lapkričio 17 d. "Verslo žinių" numeryje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
ES Teisingumo Teismas: neužregistruotų „Snoro“ emisijų pirkėjams priklauso draudimo išmokos 20

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) nusprendė, kad investuotojams, kurie įsigijo taip ir nespėtos...

Rinkos
2018.03.22
„Revolut“ paleidžia vienkartines virtualias korteles, tiesioginį debetą 1

JK finansinių paslaugų startuolis „Revolut“ pristatė vienkartines virtualias korteles, kurios esą turėtų...

Rinkos
2018.03.22
FNTT tiria galimą lėšų iššvaistymą „Taupkasėje“

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl daugiau nei 800.000 Eur galimai...

Rinkos
2018.03.20
Reaguodama į JAV spaudimą, Latvija ryžosi iš pagrindų keisti bankų sistemą Premium 3

Latvija yra pasirengusi iš esmės pertvarkyti savo bankinį sektorių ir drastiškai sumažinti užsienio...

Verslo aplinka
2018.03.19
AB „INVL Baltic Farmland“ grynasis pelnas per metus traukėsi 25,8%

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę „INVL Baltic Farmland“ įmonių grupės audituotas konsoliduotas bei...

Finansai
2018.03.19
„Swedbank“ klientai namams įrengti ir remontuoti skolinosi 36,4% daugiau 2

Didžiausias pagal turtą bankas Lietuvoje „Swedbank“ skaičiuoja, kad pernai sparčiai augo vartojimo paskolų...

Statyba ir NT
2018.03.19
„Penkių kontinentų“ grupė Latvijoje įrengė pirmuosius bekontakčius bankomatus

Latvijos sostinėje pradėjo veikti pirmieji šalyje bekontakčiai bankomatai. Juos „BlueOrange“ bankui įrengė...

Technologijos
2018.03.17
2017 m. į Lietuvą pritrauktos investicijos sukurs beveik 9.000 darbo vietų 7

Į Lietuvą 2017 m. buvo pritrauktas rekordinis tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų skaičius – 61,...

Verslo aplinka
2018.03.16
Palaimino akcininkai: „Nordea“ iš švediško taps suomišku banku

Švedijos bankas „Nordea“, kuris kartu su Norvegijos banku DNB valdo Baltijos šalių banką „Luminor“, iš...

Rinkos
2018.03.16
SEB papasakojo, kaip jaukinsis „fintech“ įmones Premium

Finansinių technologijų bendroves jaukintis pradėjęs SEB bankas neslepia, kad ateityje gali norėti ir...

Rinkos
2018.03.15
Vilniuje atidaryta interaktyvi erdvė moksleivių finansiniam švietimui 2

Vilniuje duris atvėrė moksleivių finansiniam švietimui skirta išmani erdvė, pavadinta Finansų laboratorija.

Technologijos
2018.03.15
SEB globos „fintech“ startuolius – atidaro jiems skirtą inovacijų centrą 3

Antras pagal dydį šalyje SEB bankas šiandien Vilniuje atidaro inovacijų centrą, kuriame dirbs finansų...

Rinkos
2018.03.15
Šiemet VMI apie mus žino daugiau, todėl deklaruoti reikia atsargiau Premium 7

Pernai mokesčių administratorius gavo įvairios papildomos informacijos iš užsienio šalių mokesčių...

Finansai
2018.03.14
Latvijos bankai – vis dar pinigų plovimo schemose 3

Latvijos bankai vis dar dalyvauja tarptautinėse pinigų plovimo schemose.

Rinkos
2018.03.09
ECB dėl Rimševičiaus kreipėsi į teismą 1

Europos centrinis bankas (ECB) ES teisingumo teismo prašo išaiškinti, ar Latvijos valdžia gali drausti...

Rinkos
2018.03.09
Vienas steigėjų ir „Revolut“ vadovas – apie ilgą darbo laiką ir didelę darbuotojų kaitą 34

„Devyniasdešimt penki procentai steigėjų jums meluotų. Aš to nedarysiu“, – Nikolajus Storonskis, bendrovės...

Laisvalaikis
2018.03.09
„Swedbank“: būsto paskolų vertė pernai augo ketvirtadaliu 3

Praėjusiais metais banko „Swedbank“ išduotų būsto paskolų vertė siekė daugiau nei 400 mln. Eur – išaugo...

Statyba ir NT
2018.03.06
Stoja už vėluojančius mokėti būsto paskolą Premium 4

Seime įregistruotomis pataisomis siekiama apriboti šalies bankų galimybes ateityje taikyti netesybas, didinti...

Finansai
2018.03.06
Įvertino šešėlinės bankininkystės mastą pasaulyje

Šešėlinės bankininkystės sektorius, net ir žiūrint konservatyviai, pasaulyje vertinamas daugiau nei 45 trln.

Rinkos
2018.03.05
„Citadele“ pelną padidino 7,6%

„Citadele“ bankas Lietuvoje 2017 m. uždirbo 2,7 mln. Eur grynojo pelno – 7,6% daugiau, nei 2016 m.

Rinkos
2018.03.02

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau