Interviu: Statybos stojo, net nėra kur mitinguoti

Publikuota: 2009-10-04
Atnaujinta 2015-06-08 17:42

Minėjote, kad statybos įmonės sveikino teismo sprendimą bausti SEB banką už nepagrįstus bandymus inicijuoti bankroto bylą „Molestai“. Kaip žinoma, Vilniaus apygardos teismas pirmą kartą Lietuvos teismų praktikoje SEB bankui skyrė beveik 4.000 Lt baudą už piktnaudžiavimą procesinėmis teisėmis. Kiek žinau, „Molestos“ buhalterė pervedė sumą ne bankui, o tiesiai subrangovui „Armobetui“. Galbūt ji suklydo, nesilaikė bendradarbiavimo sutarties, pinigai nebuvo pervesti pagal faktoringo sutartį. Bankas turėjo reikšti pretenziją, reikalauti, kad suma dar kartą būtų sumokėta. Bet jis to nedarė, o tvarkingai dirbančiai bendrovei inicijavo bankrotą. Manau, kad būta savotiško šantažo. Tačiau šiuo atveju, kalbama apie dalykinę partnerystę. Kaip galėjo SEB bankas prašyti iškelti bankrotą bylą, nors turėjo dokumentus, kad „Molestai“ bankrotu nė nekvepia? Visa laimė, kad teisme dirba raštingi žmonės ir sąžiningai įvertino susidariusią padėtį.Tačiau įmonės dalykinė reputacija nukentėjo, jai ta antireklama nebuvo reikalinga. Pabrėžiu, esminis dalykas yra net ne pinigai, kuriuos kaip baudą mokės bankas. Negalima įmonei, kuri pelninga, neskolinga nei darbuotojams, nei „Sodrai“, nei mokesčių inspekcijai, nepagrįstai inicijuoti bankroto. Tai buvo banko chamiškas elgesys. Iš to galima daryti išvadą, kad bankas šiuo atveju buvo ne partneris, o lyg ir aukštesnis rinkos dalyvis arba tiesiog lygesnis už lygius.

Šiuo metu asociacija Seimo komitetams rengia pasiūlymus, susijusius su Statybų įstatymo pakeitimais. Regis, pritariate nelegalių statybų įteisinimui. Kokie būtų statybininkų motyvai? Statybos įstatymo pakeitimai jau buvo teikti prezidentei, juose buvo pateiktos ir tariamai nelegalių statybų įteisinimo galimybės. Įstatymas, kuris įsigaliojo 2006 m., skirtingai nei Europos teisė, numato vienintelį nelegalios ir neatitinkančios projekto statybos ištaisymo būdą – griovimą. Gyvenimas yra gyvenimas ir klaidų pasitaiko, ir reikia suteikti progą jas ištaisyti. Mes nekalbame apie statybas neleistinose ar itin saugojamose teritorijose.

Pavyzdžiui, statybos Labanoro girioje... Pirmiausia turi būti teritorijų planavimo dokumentas ir, jeigu vienoje ar kitoje teritorijoje leidžiama statyti gyvenamuosius namus, jau nesvarbu, ar tai giria ar pagirys. Pavyzdžiui, yra didelė nuodėmė statyti be statybos leidimo. Tačiau įsivaizduokime – detalusis planas patvirtintas, sąlygos statybai gautos, savivaldybei pateikti dokumentai gauti statybų leidimą, o valdininkai tempia mėnesį, kitą, pusmetį.Žmogus ar įmonė prieš žiemą tiesiog susipila pamatus. Vienintelis būdas nubausti – priversti tuos pamatus išardyti, užlyginti daubą. Kol jis tuos pamatus ardys, gaus leidimą. O jį gavęs turės tą patį darbą daryti iš naujo. Ar ne absurdiškai atrodo tokia padėtis? Statybose pasitaiko įvairių nukrypimų. Mes siūlome ten, kur nepažeistas viešasis interesas, kur pastatas saulės ar mėnulio neužstoja, suteikti galimybę pasitaisyti.

Tačiau būtent tokiomis galimybėms ir naudojasi nelegalių ar neleistinų statybų mėgėjai, ypač Kuršių nerijoje ar kitose patraukliose bei saugotinose teritorijose. Nebūtinai. Sovietmečiu atsirado per 8.000 neįteisintų statinių. Kaime prie sodybų buvo statomi priestatai, ūkiniai pastatai, niekas to nedraudė, ypatingai nekontroliavo. Dabar žmonės paveldi tėvų ar senelių turtą ir negali jo įsiteisinti, tariamą nelegalią statybą būtina nugriauti, nes viskas savavališkai pastatyta. Tačiau tie priestatai nepažeidžia nei viešojo, nei paminklosauginio, nei gamtosauginio intereso. Kodėl negalima jų įteisinti? Žinoma, susimokant baudas. Pabrėžiu, kad mes nekalbame apie valstybės saugotinas teritorijas ar paežeres. Tačiau griovimo taisyklės netinka sodyboms plynuose laukuose.Piktnaudžiautojams turi būti kuriami ir taikomi kiti įstatymai. Mano nuomone, griovimas – neišmintingiausias dalykas. Nekilnojamasis turtas yra nacionalinis turtas, jis turėtų tarnauti ne vienai kartai ir savo amžių skaičiuoti ne dešimtmečiais. O griovimas kaip bauda galėtų būti taikomas tik ypač nusižengusiems, statantiems ten, kur griežtai negalima.

Piktnaudžiavimų apstu, tokiu atveju bent rimtos baudos turėtų būti. Žinoma, baudos turėtų būti. Jos fiziniams asmenims numatytos Civiliniame kodekse. Iki 2006 m. taip ir vykdavo, baudos buvo skiriamos tiems, kas statė „su nukrypimais“. Jie gaudavo nedidelę baudą, klaidas taisydavo ir statybą įteisindavo. Nuo to visuomenės interesas iš esmės nekentėjo. Galbūt pavydo ar tikrintojų ambicijų interesai ir būdavo pažeidžiami.Prezidentės darbo grupės naujai pateiktame įstatymo projekte numatytos didelės baudos juridiniams asmenims. Pavyzdžiui, numatyta įmoka už savavališkos statybos padarinių šalinimą. Tačiau nenurodama, kokio dydžio ta įmoka bus: viso statinio vertės ar 10% jo vertės?Greta to įstatyme yra naujas skyrius, kurį aš vadinu „Baudų simfonija“. Statybininkams Statybos įstatymas yra tas dokumentas, kuris numato, kokius reikalavimus turi atitikti statinys. Matyt, kad įstatymas atrodytų efektingiau, baudos iš Administracinių teisės pažeidimų kodekso perkeliamos į Statybų įstatymą. Man tai nepatinka, bet nereiškia, kad taip negali būti.Tarkime, rengiant projektą esminiai statinio reikalavimai yra šventas reikalas, ir jei projektas parengtas jų (žemės sklypo naudojimo būdas, leistinas pastatų aukštis, tankumas, intensyvumas) nesilaikant, to statinio projektuotojams skiriama bauda nuo 25.000 Lt iki 50.000 Lt. Nieko nesakau dėl aukščiausio baudos dydžio (tegul jis įstatyme ir lieka kaip baubas), tačiau nelogiška, nustatyti ir mažiausią baudos ribą, kai nenurodama, ar kalbama apie individualų namą ar komercinių pastatų kompleksą. Juk projektas nedideliam namui gali kainuoti 10.000 Lt ir už nedidelį nukrypimą principingas inspektorius skirs minimalią 25.000 Lt baudą projektuotojų įmonėlei.

Sakote, kad nekvestionuojate baudų, ypač maksimalaus jų dydžio, tada kodėl įžvelgiate jų grėsmę projektuotojams, statybininkams? Pagrindinis dalykas yra tas, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą įmonės, kurioms buvo taikytos ekonominės sankcijos, negali dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Šios baudos yra būtent ekonominės sankcijos. Tarkime, viena įmonė stato senelių namus ir darbų vykdytojas padaro vieną ar kitą nukrypimą. Atėjo inspektorius, nustatė pažeidimą ir paskyrė 25.000 Lt baudą.Žinoma, tai nemalonu, galima praryti nuoskaudą, sumokėti. Tačiau ta bauda uždaro viešųjų pirkimų konkursų duris! Jau dabar įmonių, galinčių dalyvauti viešuose konkursuose, gerokai sumažėjo, nes jos turi būti sumokėjusios mokesčius, disponuoti pakankamomis apyvartinėmis lėšomis. Naujos baudos užkirs visus kelius. Juolab tokių baudų neišvengs didžiosios kokybiškai dirbančios bendrovės.

Statybų sektorius nuo sunkmečio nukentėjo smarkiausiai, kaip vertinate padėtį ir kokias jo skatinimo galimybes matote? Statybos montavimo darbai, palyginti su praėjusių metų pirmu pusmečiu, krito 46%. Rezultatai labai „džiuginantys“, tai yra nevilties humoras. Po tais skaičiaus slepiasi dešimtys tūkstančių nelaimingų žmonių. Atleidimų banga didžiulė, yra įmonių, kuriose lieka 20–30% darbuotojų. Tas įmones, kuriose tebedirba 60–70% žmonių, laikome labai sėkmingomis. Vos viena kita bendrovė išlaiko praėjusių metų lygį. Grynoji statistika sako, kad per pirmąjį šių metų pusmetį atleista 15.000 statybininkų. Čia kalbama apie tuos, kurie išleisti nemokamų atostogų ar dirba sutrumpintą darbo dieną.Mano supratimu, statyboje šiuo metu atleista ne mažiau kaip 30.000 darbuotojų. Nenoriu būti blogas pranašas, bet iki metų galo tas skaičius gali siekti ir 50.000.Išeitis viena – būtina didinti darbo vietų skaičių! Kalbant apie statybas, viskas labai paprasta – nepjaustyti valstybės investicijų, o jas skatinti. Yra valstybių, kurios organizuoja gal ir nelabai prasmingus viešuosius darbus, bet jie organizuojami tam, kad žmonės užsidirbtų duonos kąsnį, išlaikytų šeimą ir mokėtų mokesčius, o ne ištiesta ranka eitų prašyti pašalpų. Žinoma, statybininkai dairosi veiklos užsienio rinkose. Deja, tokių pavyzdžių nedaug. Mūsų bendrovių akys ir ausys akylai stebi kaimynines rinkas, deja, sekasi vos vienai kitai.***Tekstas skelbtas rugsėjo 25 d. "Verslo žiniose"

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Kelprojektas“ rengia planą išpirkti 30 hektarų pietiniam aplinkkeliui

Infrastruktūros projektų rengimo UAB „Kelprojektas“ parengs projektą privačiai žemei visuomenės reikmėms...

Statyba ir NT
2018.03.23
„Vilniaus Tauro“ alaus daryklos teritorijoje stato 250 butų 10

Vilniaus centre esančios buvusios „Vilniaus Tauro“ alaus daryklos teritorijoje UAB „YIT Kausta“ pradeda...

Statyba ir NT
2018.03.22
Vilniuje – naujų viešbučių desantas

Vilniuje šiemet numatomos 4-5 naujų viešbučių įkurtuvės. Skaičiuojama, kad kambarių fondas sostinėje turėtų...

Nykstanti atvirų biurų mada grąžina susidomėjimą dangoraižiais Rėmėjo turinys 10

Kai kartu su šiuolaikiškais verslo centrais Lietuvoje paplito atvirų erdvių biurai, atrodė, bus patenkinti...

Statyba ir NT
2018.03.22
„Eugestos“ ir „Forto“ valdytoja įsigijo logistikos centrą Vilniuje

Komercinio NT plėtros ir valdymo „Ogmios grupė“ pardavė 21.000 kv. m ploto logistikos centrą „Vilijos...

Statyba ir NT
2018.03.22
Buvęs „Uber“ vadovas imasi naujo verslo 1

Travis Kalanickas, pavėžėjimo bendrovės „Uber“ buvęs vadovas ir įkūrėjas, imasi naujo verslo – investuoja į...

Vadyba
2018.03.22
Domas Dargis: iššūkių daugėja, bet būsto kainos masiškai nekris Premium 29

Konkurencija Vilniaus būsto rinkoje stiprėja, o tai kelia iššūkių plėtotojams, sako Domas Dargis, statybos...

Statyba ir NT
2018.03.22
Paskirstytos Kelių fondo lėšos: 10 mln. Eur skiriami Rusnės estakadai 3

Šalies keliams statyti, remontuoti ir prižiūrėti iš Kelių fondo šiemet bus skirta beveik pusė milijardo eurų...

Verslo aplinka
2018.03.21
Londono „Westfield“, investavęs 600 mln. GBP, tapo didžiausiu PC Europoje

Po rekonstrukcijos Londono prekybos centras „Westfield“, išsiplėtęs 68.748 kv. m, aplenkė iki šiol savo...

Aiškėja VMG fabrikų kontūrai: užims 85 ha sklypą, pirmuoju etapu užstatys 18 ha 16

UAB „Vakarų medienos grupė“, parengusi medienos produktų gamybos Akmenės rajone projektą, nurodo, kad jos...

Pramonė
2018.03.21
Statistika: pernai būstas brango 8,9%, sparčiausiai nuo 2008 m. 4

Praėjusių metų būsto kainų augimas buvo sparčiausias per dešimtmetį, tačiau metų pabaigoje brangimas ėmė...

Statyba ir NT
2018.03.21
Premjeras priekaištauja Vilniaus merui, šis atsimušinėja 11

Nacionalinio stadiono statybos smarkiai vėluoja, todėl gali būti prarasta Europos Sąjungos (ES) parama šiam...

Verslo aplinka
2018.03.21
Du mitai ir dvi tiesos apie Švedijos būsto rinką 6

Švedijos, ypač jos sostinės, būsto rinka yra įkaitusi, tačiau kalbant apie susidariusią situaciją diskusijas...

Statyba ir NT
2018.03.21
Pradeda koncertų salės ant Tauro kalno projektą: užsako studiją

Vyriausybė pradėjo parengiamuosius Nacionalinės koncertų salės, planuojamos ant Vilniaus Tauro kalno, darbus.

Statyba ir NT
2018.03.21
Mažiau verslo priežiūros – daugiau savireguliacijos Premium 1

Valstybės kontrolės (VK) atliktas verslo priežiūros įstaigų auditas parodė, kad valstybė iki šiol...

Pramonė
2018.03.21
Prabangaus šiuolaikinio buto standartas – arti debesų Rėmėjo turinys

Prieš dešimtmetį tik vizija buvusios architektūros linijos ir formos šiandien jau švyti dešiniajame Neries...

Statyba ir NT
2018.03.21
Pradėta rekonstruoti Kėdainių sinagoga 1

Prasidėjo vienos iš Kėdainių sinagogų rekonstrukcijos darbai. Šiemet tam numatoma skirti 284.000 Eur. Visa...

Statyba ir NT
2018.03.21
Kaunas pradeda Kauko laiptų rekonstrukciją

Kaune pradedama Kauko laiptų, jungiančių upių slėnyje esantį miesto centrą ir Žaliakalnį, rekonstrukcija.

Statyba ir NT
2018.03.20
35 „Lidl“ parduotuvės Lietuvoje įvertintos EDGE sertifikatu

35-ios iš 36-ių šiuo metu Lietuvoje veikiančių Vokietijos mažmeninės prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvių bei...

Statyba ir NT
2018.03.20
VP grupės akcininkai investuoja į viešbučių verslą Rumunijoje

Vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupių dabartiniai ir vienas buvęs akcininkas kartu su partneriu...

Statyba ir NT
2018.03.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau