Interviu: Statybos stojo, net nėra kur mitinguoti

Publikuota: 2009-10-04
Atnaujinta 2015-06-08 17:42

Minėjote, kad statybos įmonės sveikino teismo sprendimą bausti SEB banką už nepagrįstus bandymus inicijuoti bankroto bylą „Molestai“. Kaip žinoma, Vilniaus apygardos teismas pirmą kartą Lietuvos teismų praktikoje SEB bankui skyrė beveik 4.000 Lt baudą už piktnaudžiavimą procesinėmis teisėmis. Kiek žinau, „Molestos“ buhalterė pervedė sumą ne bankui, o tiesiai subrangovui „Armobetui“. Galbūt ji suklydo, nesilaikė bendradarbiavimo sutarties, pinigai nebuvo pervesti pagal faktoringo sutartį. Bankas turėjo reikšti pretenziją, reikalauti, kad suma dar kartą būtų sumokėta. Bet jis to nedarė, o tvarkingai dirbančiai bendrovei inicijavo bankrotą. Manau, kad būta savotiško šantažo. Tačiau šiuo atveju, kalbama apie dalykinę partnerystę. Kaip galėjo SEB bankas prašyti iškelti bankrotą bylą, nors turėjo dokumentus, kad „Molestai“ bankrotu nė nekvepia? Visa laimė, kad teisme dirba raštingi žmonės ir sąžiningai įvertino susidariusią padėtį.Tačiau įmonės dalykinė reputacija nukentėjo, jai ta antireklama nebuvo reikalinga. Pabrėžiu, esminis dalykas yra net ne pinigai, kuriuos kaip baudą mokės bankas. Negalima įmonei, kuri pelninga, neskolinga nei darbuotojams, nei „Sodrai“, nei mokesčių inspekcijai, nepagrįstai inicijuoti bankroto. Tai buvo banko chamiškas elgesys. Iš to galima daryti išvadą, kad bankas šiuo atveju buvo ne partneris, o lyg ir aukštesnis rinkos dalyvis arba tiesiog lygesnis už lygius.

Šiuo metu asociacija Seimo komitetams rengia pasiūlymus, susijusius su Statybų įstatymo pakeitimais. Regis, pritariate nelegalių statybų įteisinimui. Kokie būtų statybininkų motyvai? Statybos įstatymo pakeitimai jau buvo teikti prezidentei, juose buvo pateiktos ir tariamai nelegalių statybų įteisinimo galimybės. Įstatymas, kuris įsigaliojo 2006 m., skirtingai nei Europos teisė, numato vienintelį nelegalios ir neatitinkančios projekto statybos ištaisymo būdą – griovimą. Gyvenimas yra gyvenimas ir klaidų pasitaiko, ir reikia suteikti progą jas ištaisyti. Mes nekalbame apie statybas neleistinose ar itin saugojamose teritorijose.

Pavyzdžiui, statybos Labanoro girioje... Pirmiausia turi būti teritorijų planavimo dokumentas ir, jeigu vienoje ar kitoje teritorijoje leidžiama statyti gyvenamuosius namus, jau nesvarbu, ar tai giria ar pagirys. Pavyzdžiui, yra didelė nuodėmė statyti be statybos leidimo. Tačiau įsivaizduokime – detalusis planas patvirtintas, sąlygos statybai gautos, savivaldybei pateikti dokumentai gauti statybų leidimą, o valdininkai tempia mėnesį, kitą, pusmetį.Žmogus ar įmonė prieš žiemą tiesiog susipila pamatus. Vienintelis būdas nubausti – priversti tuos pamatus išardyti, užlyginti daubą. Kol jis tuos pamatus ardys, gaus leidimą. O jį gavęs turės tą patį darbą daryti iš naujo. Ar ne absurdiškai atrodo tokia padėtis? Statybose pasitaiko įvairių nukrypimų. Mes siūlome ten, kur nepažeistas viešasis interesas, kur pastatas saulės ar mėnulio neužstoja, suteikti galimybę pasitaisyti.

Tačiau būtent tokiomis galimybėms ir naudojasi nelegalių ar neleistinų statybų mėgėjai, ypač Kuršių nerijoje ar kitose patraukliose bei saugotinose teritorijose. Nebūtinai. Sovietmečiu atsirado per 8.000 neįteisintų statinių. Kaime prie sodybų buvo statomi priestatai, ūkiniai pastatai, niekas to nedraudė, ypatingai nekontroliavo. Dabar žmonės paveldi tėvų ar senelių turtą ir negali jo įsiteisinti, tariamą nelegalią statybą būtina nugriauti, nes viskas savavališkai pastatyta. Tačiau tie priestatai nepažeidžia nei viešojo, nei paminklosauginio, nei gamtosauginio intereso. Kodėl negalima jų įteisinti? Žinoma, susimokant baudas. Pabrėžiu, kad mes nekalbame apie valstybės saugotinas teritorijas ar paežeres. Tačiau griovimo taisyklės netinka sodyboms plynuose laukuose.Piktnaudžiautojams turi būti kuriami ir taikomi kiti įstatymai. Mano nuomone, griovimas – neišmintingiausias dalykas. Nekilnojamasis turtas yra nacionalinis turtas, jis turėtų tarnauti ne vienai kartai ir savo amžių skaičiuoti ne dešimtmečiais. O griovimas kaip bauda galėtų būti taikomas tik ypač nusižengusiems, statantiems ten, kur griežtai negalima.

Piktnaudžiavimų apstu, tokiu atveju bent rimtos baudos turėtų būti. Žinoma, baudos turėtų būti. Jos fiziniams asmenims numatytos Civiliniame kodekse. Iki 2006 m. taip ir vykdavo, baudos buvo skiriamos tiems, kas statė „su nukrypimais“. Jie gaudavo nedidelę baudą, klaidas taisydavo ir statybą įteisindavo. Nuo to visuomenės interesas iš esmės nekentėjo. Galbūt pavydo ar tikrintojų ambicijų interesai ir būdavo pažeidžiami.Prezidentės darbo grupės naujai pateiktame įstatymo projekte numatytos didelės baudos juridiniams asmenims. Pavyzdžiui, numatyta įmoka už savavališkos statybos padarinių šalinimą. Tačiau nenurodama, kokio dydžio ta įmoka bus: viso statinio vertės ar 10% jo vertės?Greta to įstatyme yra naujas skyrius, kurį aš vadinu „Baudų simfonija“. Statybininkams Statybos įstatymas yra tas dokumentas, kuris numato, kokius reikalavimus turi atitikti statinys. Matyt, kad įstatymas atrodytų efektingiau, baudos iš Administracinių teisės pažeidimų kodekso perkeliamos į Statybų įstatymą. Man tai nepatinka, bet nereiškia, kad taip negali būti.Tarkime, rengiant projektą esminiai statinio reikalavimai yra šventas reikalas, ir jei projektas parengtas jų (žemės sklypo naudojimo būdas, leistinas pastatų aukštis, tankumas, intensyvumas) nesilaikant, to statinio projektuotojams skiriama bauda nuo 25.000 Lt iki 50.000 Lt. Nieko nesakau dėl aukščiausio baudos dydžio (tegul jis įstatyme ir lieka kaip baubas), tačiau nelogiška, nustatyti ir mažiausią baudos ribą, kai nenurodama, ar kalbama apie individualų namą ar komercinių pastatų kompleksą. Juk projektas nedideliam namui gali kainuoti 10.000 Lt ir už nedidelį nukrypimą principingas inspektorius skirs minimalią 25.000 Lt baudą projektuotojų įmonėlei.

Sakote, kad nekvestionuojate baudų, ypač maksimalaus jų dydžio, tada kodėl įžvelgiate jų grėsmę projektuotojams, statybininkams? Pagrindinis dalykas yra tas, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą įmonės, kurioms buvo taikytos ekonominės sankcijos, negali dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Šios baudos yra būtent ekonominės sankcijos. Tarkime, viena įmonė stato senelių namus ir darbų vykdytojas padaro vieną ar kitą nukrypimą. Atėjo inspektorius, nustatė pažeidimą ir paskyrė 25.000 Lt baudą.Žinoma, tai nemalonu, galima praryti nuoskaudą, sumokėti. Tačiau ta bauda uždaro viešųjų pirkimų konkursų duris! Jau dabar įmonių, galinčių dalyvauti viešuose konkursuose, gerokai sumažėjo, nes jos turi būti sumokėjusios mokesčius, disponuoti pakankamomis apyvartinėmis lėšomis. Naujos baudos užkirs visus kelius. Juolab tokių baudų neišvengs didžiosios kokybiškai dirbančios bendrovės.

Statybų sektorius nuo sunkmečio nukentėjo smarkiausiai, kaip vertinate padėtį ir kokias jo skatinimo galimybes matote? Statybos montavimo darbai, palyginti su praėjusių metų pirmu pusmečiu, krito 46%. Rezultatai labai „džiuginantys“, tai yra nevilties humoras. Po tais skaičiaus slepiasi dešimtys tūkstančių nelaimingų žmonių. Atleidimų banga didžiulė, yra įmonių, kuriose lieka 20–30% darbuotojų. Tas įmones, kuriose tebedirba 60–70% žmonių, laikome labai sėkmingomis. Vos viena kita bendrovė išlaiko praėjusių metų lygį. Grynoji statistika sako, kad per pirmąjį šių metų pusmetį atleista 15.000 statybininkų. Čia kalbama apie tuos, kurie išleisti nemokamų atostogų ar dirba sutrumpintą darbo dieną.Mano supratimu, statyboje šiuo metu atleista ne mažiau kaip 30.000 darbuotojų. Nenoriu būti blogas pranašas, bet iki metų galo tas skaičius gali siekti ir 50.000.Išeitis viena – būtina didinti darbo vietų skaičių! Kalbant apie statybas, viskas labai paprasta – nepjaustyti valstybės investicijų, o jas skatinti. Yra valstybių, kurios organizuoja gal ir nelabai prasmingus viešuosius darbus, bet jie organizuojami tam, kad žmonės užsidirbtų duonos kąsnį, išlaikytų šeimą ir mokėtų mokesčius, o ne ištiesta ranka eitų prašyti pašalpų. Žinoma, statybininkai dairosi veiklos užsienio rinkose. Deja, tokių pavyzdžių nedaug. Mūsų bendrovių akys ir ausys akylai stebi kaimynines rinkas, deja, sekasi vos vienai kitai.***Tekstas skelbtas rugsėjo 25 d. "Verslo žiniose"

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Statybos inspekcija: aikštelės prie „Megos“ įrengtos be leidimo, kas statė – neaišku

Transporto stovėjimo vietų aikštelė magistraliniame kelyje Vilnius-Kaunas-Klaipėda, greta Kauno prekybos...

Iš naujo ieško rangovo Klaipėdos futbolo mokyklai rekonstruoti

Klaipėdos miesto savivaldybė nutraukė pirmąjį viešąjį pirkimą futbolo mokyklos ir baseino pastato konversijos...

Daugiabučio statybos Žygimantų gatvėje sostinėje lieka sustabdytos 7

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) neleido atnaujinti daugiabučio statybos sostinės centre,...

Statyba ir NT
2018.12.15
Ruošiamas Šiaurinės gatvės Vilniuje projektas 7

Vilniaus valdžiai ruošiantis tiesti naują – Šiaurinę gatvę, Vilniaus savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“...

Transportas
2018.12.15
Būsto įperkamumas Vilniuje muša rekordus, bankai didina palūkanas 12

Naujausia „Swedbank“ skaičiuojamo būsto įperkamumo indekso reikšmė rodo, kad gyventojų galimybės įsigyti...

Statyba ir NT
2018.12.15
„Lords LB“ atsisako plano Šv. Jokūbo ligoninės teritorijoje plėtoti biurus 7

Investicijų valdymo įmonės „Lords LB Asset Management“ bendrovė „Orkela“ buvusios Šv. Jokūbo ligoninės...

Statyba ir NT
2018.12.14
Investuotojams tepardavė 0,8% siūlytų „INVL Baltic Real Estate“ akcijų 3

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ investuotojams pardavė 22.465 investicijų į NT bendrovės „INVL Baltic Real...

Rinkos
2018.12.14
Lietuvos banko vadovas: būsto paskolos brangsta sparčiau nei Švedijoje 15

Centrinis bankas pastebėjo būsto paskolų maržų didėjimą Lietuvoje, kuris yra net spartesnis nei Švedijoje, ir...

Rinkos
2018.12.14
Preliminari koncertų salės ant Tauro kalno kaina – 47 mln. Eur 7

Vietoje Profsąjungų rūmų ant sostinės Tauro kalno planuojama statyti nacionalinė koncertų salė kainuos...

Statyba ir NT
2018.12.14
„Lietuvos energijos“ NT aukcione – 16 mln. Eur rezultatas

„Lietuvos energijos“ antrinės bendrovės  „NT Valdos“ nekilnojamojo turto (NT) aukcione už 16 mln. Eur (su...

Energetika
2018.12.14
Teismas iš pirmo karto nepatvirtino taikos sutarties dėl daugiabučių „Žvėryno panoramos“ 1

Vilniaus miesto apylinkės teismas nepatvirtino taikos sutarties tarp Statybos inspekcijos, bendrovės,...

Statyba ir NT
2018.12.14
Nacionalinis stadiono vizijų palyginimas: ką siūlo vienas ir kitas dalyvis 20

UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ viešai pristačius multifunkcio komplekso viziją, VŽ lygina ją su AB...

Statyba ir NT
2018.12.14
Lukiškių kalėjimas bus iškeltas iki kitų metų gruodžio 31 d.

Lukiškių tardymo izoliatorius–kalėjimas keliais etapais iš Vilniaus miesto centro bus iškeltas iki 2019 m.

Verslo aplinka
2018.12.13
Grįžti į nacionalinio stadiono lenktynes norinti įmonė pateikė savo viziją 15

Į koncesijos konkursą nacionaliniam stadionui statyti norinti grįžti UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“...

Statyba ir NT
2018.12.13
Investicijos į paskolas su NT užstatu: perspėja dėl rizikų 9

Lietuvoje daugėjant NT sutelktinio investavimo platformų, investuotojai į šią sritį neria neretai...

Rinkos
2018.12.13
Butų kainų indeksas: senos statybos būstas Vilniuje brangsta labiau 10

Naujos statybos butų kainos sostinėje per metus padidėjo labai nežymiai, senos – išaugo ryškiau. Kaune ir...

Statyba ir NT
2018.12.13
Protingų namų potencialas Lietuvoje: neišnaudota 95 proc. rinkos Rėmėjo turinys 18

Pastatų automatikos sektoriui prognozuojama ateitis lyginama su automobilių ar telefonų rinkų sprogimu – iš...

Technologijos
2018.12.13
Biurų įrengimas: atsisako nuolatinių darbo vietų, kuria socialines erdves Premium 4

Įsikurdamos naujame biure Lietuvos bendrovės stengiasi į jį integruoti tradiciškai ne biure randamas...

Statyba ir NT
2018.12.13
Kelio Vilnius-Utena ruožą už 20 mln. Eur atnaujins „YIT Infra“ 26

Pirmąjį prieš kelis dešimtmečius nutiesto betoninio kelio Vilnius–Utena ruožą rekonstruos Suomijos statybos...

Transportas
2018.12.12
Emigrantų Amerikoje įkurta „GP Transco“ įsikėlė į naują biurą Vilniuje 8

Trečiadienį Vilniuje, Žalgirio g. esančiame verslo centre atidarytas JAV sėkmingai šaknis įleidusių emigrantų...

Transportas
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau