Interviu: Statybos stojo, net nėra kur mitinguoti

Publikuota: 2009-10-04
Atnaujinta 2015-06-08 17:42

Minėjote, kad statybos įmonės sveikino teismo sprendimą bausti SEB banką už nepagrįstus bandymus inicijuoti bankroto bylą „Molestai“. Kaip žinoma, Vilniaus apygardos teismas pirmą kartą Lietuvos teismų praktikoje SEB bankui skyrė beveik 4.000 Lt baudą už piktnaudžiavimą procesinėmis teisėmis. Kiek žinau, „Molestos“ buhalterė pervedė sumą ne bankui, o tiesiai subrangovui „Armobetui“. Galbūt ji suklydo, nesilaikė bendradarbiavimo sutarties, pinigai nebuvo pervesti pagal faktoringo sutartį. Bankas turėjo reikšti pretenziją, reikalauti, kad suma dar kartą būtų sumokėta. Bet jis to nedarė, o tvarkingai dirbančiai bendrovei inicijavo bankrotą. Manau, kad būta savotiško šantažo. Tačiau šiuo atveju, kalbama apie dalykinę partnerystę. Kaip galėjo SEB bankas prašyti iškelti bankrotą bylą, nors turėjo dokumentus, kad „Molestai“ bankrotu nė nekvepia? Visa laimė, kad teisme dirba raštingi žmonės ir sąžiningai įvertino susidariusią padėtį.Tačiau įmonės dalykinė reputacija nukentėjo, jai ta antireklama nebuvo reikalinga. Pabrėžiu, esminis dalykas yra net ne pinigai, kuriuos kaip baudą mokės bankas. Negalima įmonei, kuri pelninga, neskolinga nei darbuotojams, nei „Sodrai“, nei mokesčių inspekcijai, nepagrįstai inicijuoti bankroto. Tai buvo banko chamiškas elgesys. Iš to galima daryti išvadą, kad bankas šiuo atveju buvo ne partneris, o lyg ir aukštesnis rinkos dalyvis arba tiesiog lygesnis už lygius.

Šiuo metu asociacija Seimo komitetams rengia pasiūlymus, susijusius su Statybų įstatymo pakeitimais. Regis, pritariate nelegalių statybų įteisinimui. Kokie būtų statybininkų motyvai? Statybos įstatymo pakeitimai jau buvo teikti prezidentei, juose buvo pateiktos ir tariamai nelegalių statybų įteisinimo galimybės. Įstatymas, kuris įsigaliojo 2006 m., skirtingai nei Europos teisė, numato vienintelį nelegalios ir neatitinkančios projekto statybos ištaisymo būdą – griovimą. Gyvenimas yra gyvenimas ir klaidų pasitaiko, ir reikia suteikti progą jas ištaisyti. Mes nekalbame apie statybas neleistinose ar itin saugojamose teritorijose.

Pavyzdžiui, statybos Labanoro girioje... Pirmiausia turi būti teritorijų planavimo dokumentas ir, jeigu vienoje ar kitoje teritorijoje leidžiama statyti gyvenamuosius namus, jau nesvarbu, ar tai giria ar pagirys. Pavyzdžiui, yra didelė nuodėmė statyti be statybos leidimo. Tačiau įsivaizduokime – detalusis planas patvirtintas, sąlygos statybai gautos, savivaldybei pateikti dokumentai gauti statybų leidimą, o valdininkai tempia mėnesį, kitą, pusmetį.Žmogus ar įmonė prieš žiemą tiesiog susipila pamatus. Vienintelis būdas nubausti – priversti tuos pamatus išardyti, užlyginti daubą. Kol jis tuos pamatus ardys, gaus leidimą. O jį gavęs turės tą patį darbą daryti iš naujo. Ar ne absurdiškai atrodo tokia padėtis? Statybose pasitaiko įvairių nukrypimų. Mes siūlome ten, kur nepažeistas viešasis interesas, kur pastatas saulės ar mėnulio neužstoja, suteikti galimybę pasitaisyti.

Tačiau būtent tokiomis galimybėms ir naudojasi nelegalių ar neleistinų statybų mėgėjai, ypač Kuršių nerijoje ar kitose patraukliose bei saugotinose teritorijose. Nebūtinai. Sovietmečiu atsirado per 8.000 neįteisintų statinių. Kaime prie sodybų buvo statomi priestatai, ūkiniai pastatai, niekas to nedraudė, ypatingai nekontroliavo. Dabar žmonės paveldi tėvų ar senelių turtą ir negali jo įsiteisinti, tariamą nelegalią statybą būtina nugriauti, nes viskas savavališkai pastatyta. Tačiau tie priestatai nepažeidžia nei viešojo, nei paminklosauginio, nei gamtosauginio intereso. Kodėl negalima jų įteisinti? Žinoma, susimokant baudas. Pabrėžiu, kad mes nekalbame apie valstybės saugotinas teritorijas ar paežeres. Tačiau griovimo taisyklės netinka sodyboms plynuose laukuose.Piktnaudžiautojams turi būti kuriami ir taikomi kiti įstatymai. Mano nuomone, griovimas – neišmintingiausias dalykas. Nekilnojamasis turtas yra nacionalinis turtas, jis turėtų tarnauti ne vienai kartai ir savo amžių skaičiuoti ne dešimtmečiais. O griovimas kaip bauda galėtų būti taikomas tik ypač nusižengusiems, statantiems ten, kur griežtai negalima.

Piktnaudžiavimų apstu, tokiu atveju bent rimtos baudos turėtų būti. Žinoma, baudos turėtų būti. Jos fiziniams asmenims numatytos Civiliniame kodekse. Iki 2006 m. taip ir vykdavo, baudos buvo skiriamos tiems, kas statė „su nukrypimais“. Jie gaudavo nedidelę baudą, klaidas taisydavo ir statybą įteisindavo. Nuo to visuomenės interesas iš esmės nekentėjo. Galbūt pavydo ar tikrintojų ambicijų interesai ir būdavo pažeidžiami.Prezidentės darbo grupės naujai pateiktame įstatymo projekte numatytos didelės baudos juridiniams asmenims. Pavyzdžiui, numatyta įmoka už savavališkos statybos padarinių šalinimą. Tačiau nenurodama, kokio dydžio ta įmoka bus: viso statinio vertės ar 10% jo vertės?Greta to įstatyme yra naujas skyrius, kurį aš vadinu „Baudų simfonija“. Statybininkams Statybos įstatymas yra tas dokumentas, kuris numato, kokius reikalavimus turi atitikti statinys. Matyt, kad įstatymas atrodytų efektingiau, baudos iš Administracinių teisės pažeidimų kodekso perkeliamos į Statybų įstatymą. Man tai nepatinka, bet nereiškia, kad taip negali būti.Tarkime, rengiant projektą esminiai statinio reikalavimai yra šventas reikalas, ir jei projektas parengtas jų (žemės sklypo naudojimo būdas, leistinas pastatų aukštis, tankumas, intensyvumas) nesilaikant, to statinio projektuotojams skiriama bauda nuo 25.000 Lt iki 50.000 Lt. Nieko nesakau dėl aukščiausio baudos dydžio (tegul jis įstatyme ir lieka kaip baubas), tačiau nelogiška, nustatyti ir mažiausią baudos ribą, kai nenurodama, ar kalbama apie individualų namą ar komercinių pastatų kompleksą. Juk projektas nedideliam namui gali kainuoti 10.000 Lt ir už nedidelį nukrypimą principingas inspektorius skirs minimalią 25.000 Lt baudą projektuotojų įmonėlei.

Sakote, kad nekvestionuojate baudų, ypač maksimalaus jų dydžio, tada kodėl įžvelgiate jų grėsmę projektuotojams, statybininkams? Pagrindinis dalykas yra tas, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą įmonės, kurioms buvo taikytos ekonominės sankcijos, negali dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Šios baudos yra būtent ekonominės sankcijos. Tarkime, viena įmonė stato senelių namus ir darbų vykdytojas padaro vieną ar kitą nukrypimą. Atėjo inspektorius, nustatė pažeidimą ir paskyrė 25.000 Lt baudą.Žinoma, tai nemalonu, galima praryti nuoskaudą, sumokėti. Tačiau ta bauda uždaro viešųjų pirkimų konkursų duris! Jau dabar įmonių, galinčių dalyvauti viešuose konkursuose, gerokai sumažėjo, nes jos turi būti sumokėjusios mokesčius, disponuoti pakankamomis apyvartinėmis lėšomis. Naujos baudos užkirs visus kelius. Juolab tokių baudų neišvengs didžiosios kokybiškai dirbančios bendrovės.

Statybų sektorius nuo sunkmečio nukentėjo smarkiausiai, kaip vertinate padėtį ir kokias jo skatinimo galimybes matote? Statybos montavimo darbai, palyginti su praėjusių metų pirmu pusmečiu, krito 46%. Rezultatai labai „džiuginantys“, tai yra nevilties humoras. Po tais skaičiaus slepiasi dešimtys tūkstančių nelaimingų žmonių. Atleidimų banga didžiulė, yra įmonių, kuriose lieka 20–30% darbuotojų. Tas įmones, kuriose tebedirba 60–70% žmonių, laikome labai sėkmingomis. Vos viena kita bendrovė išlaiko praėjusių metų lygį. Grynoji statistika sako, kad per pirmąjį šių metų pusmetį atleista 15.000 statybininkų. Čia kalbama apie tuos, kurie išleisti nemokamų atostogų ar dirba sutrumpintą darbo dieną.Mano supratimu, statyboje šiuo metu atleista ne mažiau kaip 30.000 darbuotojų. Nenoriu būti blogas pranašas, bet iki metų galo tas skaičius gali siekti ir 50.000.Išeitis viena – būtina didinti darbo vietų skaičių! Kalbant apie statybas, viskas labai paprasta – nepjaustyti valstybės investicijų, o jas skatinti. Yra valstybių, kurios organizuoja gal ir nelabai prasmingus viešuosius darbus, bet jie organizuojami tam, kad žmonės užsidirbtų duonos kąsnį, išlaikytų šeimą ir mokėtų mokesčius, o ne ištiesta ranka eitų prašyti pašalpų. Žinoma, statybininkai dairosi veiklos užsienio rinkose. Deja, tokių pavyzdžių nedaug. Mūsų bendrovių akys ir ausys akylai stebi kaimynines rinkas, deja, sekasi vos vienai kitai.***Tekstas skelbtas rugsėjo 25 d. "Verslo žiniose"

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vilniaus baseino statytojai iš savivaldybės siekia prisiteisti 130.000 Eur

Vilniaus Lazdynų baseino statytojai siekia iš Vilniaus valdžios prisiteisti beveik 130.000 Eur – tiek...

2018.09.21
Pasirašyta sutartis dėl „Lidl“ logistikos centro Rygoje statybos 3

Dvi Latvijos įmonės – statybų bendrovė SIA „Merks“, AS „Merko Ehitus group“ antrinė įmonė, ir SIA „Lidl...

Transportas
2018.09.21
Vijūnėlės dvaro savininkus siūlo bausti 80.000 Eur bauda 7

Druskininkuose esančio vadinamojo Vijūnėlės dvaro savininkams už teismo sprendimo nevykdymą antstolis prašo...

Statyba ir NT
2018.09.21
„YIT Kausta“ Vilniaus Šnipiškėse suplanavo 460 butų 23

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „YIT Kausta“ įmonė „Naujasodžio agrofirma“ Vilniaus Šnipiškių...

Statyba ir NT
2018.09.21
Nutrauktas antrasis Rusnės estakados statybų konkursas 1

Automobilių kelių direkcija nutraukė antrąjį Rusnės estakados statybų konkursą, skirtą keliui iki estakados...

Statyba ir NT
2018.09.21
Statybos sektoriaus lyderių prognozės: replės, arši konkurencija ir nepamatuota rizika Premium

Dešimtukas „Verslo žinių“ pagal  2017 m. rezultatus išrinktų statybos sektoriaus lyderių pernai bendrai...

Statyba ir NT
2018.09.21
„Kreedex“ nebegali teikti su NT susijusių paskolų 3

Nuo ketvirtadienio UAB „Kreedex“ nebeturi teisės teikti su nekilnojamuoju turtu (NT) susijusių paskolų – už...

Rinkos
2018.09.20
„Metų gazelės“ titulas lieka Vilniuje 6

„Gazelė 2018“ nugalėtoja pripažinta sostinės „Hugaas Services“ – įmonė per 3 metus pardavimus užaugino...

Statyba ir NT
2018.09.20
Valstybės valdomo NT plotas sumažėjo 0,4% 1

2017 m. valstybės nekilnojamąjį turtą (NT) sudarė daugiau kaip 28.000 objektų, kurių bendras plotas – 10,38...

Statyba ir NT
2018.09.20
Prasideda nacionalinio dramos teatro rekonstrukcija

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pradeda dvejus metus truksiančią rekonstrukciją – po 16,8 mln.

Statyba ir NT
2018.09.20
VTEK tiria Vilniaus kultūros paveldo vertinimo tarybos narių elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl 11 Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros...

Statyba ir NT
2018.09.20
„NT Valdos“ siūlys įsigyti turto už 40 mln. Eur

Energetikos grupės „Lietuvos energija“ nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „NT Valdos“ spalį rinkai...

Statyba ir NT
2018.09.20
Būsto įperkamumo indeksas Kaune – žemiausias per 6 metus

Šių metų antrąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, būstą įpirkti tapo lengviau vilniečiams...

Statyba ir NT
2018.09.20
„BaltCap“ fondas už 11 mln. Eur Vilniuje stato mokyklą ir darželį 23

Privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ Vilniuje...

Statyba ir NT
2018.09.20
Vilniaus savivaldybė nori perimti centrinius LEU rūmus: kreipsis į Vyriausybę

Vilniaus miesto savivaldybė planuoja kreiptis į Vyriausybę dėl centrinių Lietuvos edukologijos universiteto...

Statyba ir NT
2018.09.19
Prie greitkelio Kaune atidaro sandėlių ir biurų kompleksą A1 Premium 3

Kauno UAB „EPRO Group“ atidaro sandėlių ir biurų kompleksą A1, įsikūrusį šalia Vilniaus-Klaipėdos greitkelio.

Statyba ir NT
2018.09.19
„Newsec“ steigia biurą Londone

Šiaurės ir Baltijos šalyse veikianti NT paslaugų grupė „Newsec“ atidaro biurą Londone. 

Statyba ir NT
2018.09.19
„Newsec“ Lietuvoje įsteigė naują bendrovę 1

NT paslaugų grupė „Newsec“ Lietuvoje įsteigė naują bendrovę, kuri užsiims statybos projektų valdymu. 

Statyba ir NT
2018.09.19
Teismui perduota byla dėl bandymo užvaldyti valstybinę žemę Palangoje

Plungės apylinkės teismo Palangos rūmams perduota nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje du asmenys kaltinami...

Statyba ir NT
2018.09.19
Paskelbti du konkursai „Rail Balticos“ paruošiamiesiems darbams

Geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ projektą įgyvendinanti įmonė „RB Rail“ skelbia du atvirus konkursus –...

Statyba ir NT
2018.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau