Buhalteriai: Leiskite gyventi

Publikuota: 2009-06-10

Šiandien "Verslo žinios" skelbia dižiausias
nesąmones, su kuriomis susiduria buhalteriai, vykdydami valstybinių institucijų
reikalavimus.

– Išmokėjus autorinius atlyginimus pagal autorines sutartis, privaloma pranešti „Sodrai“ tą pačią dieną, kai sumokama „Sodros“ įmoka, atskirai nurodant kiekvieno asmens vardą, pavardę, asmens kodą, išmokėtą sumą ir išskaitytų mokesčių sumas.– Įvėlus klaidą deklaracijose „Sodrai“, ją ištaisyti buhalteris gali tik asmeniškai atvykęs į „Sodrą“ ir turėdamas direktoriaus pasirašytą paaiškinimą dėl klaidos. Paaiškinimas turi būti išspausdintas ant firminio blanko ir su spaudu.– Jeigu žmogus dirba tik pagal autorinę sutartį (niekur nedirba visu etatu pagal darbo sutartį), suserga ir gauna laikino nedarbingumo pažymą, buhalteris „Sodrai“ privalo pateikti autorinės sutarties kopiją, sudarytą su susirgusiu autoriumi.– Įmonės buhalteriai privalo siųsti raštus, patvirtinančius, jog dirbantieji pagal autorines sutartis nedarbingumo laikotarpiu iš tiesų nedirbo. Kadangi dirbantieji pagal autorines sutartis paprastai dirba ne įmonėje, tik pristato darbus, buhalteriai neturi jokių galimybių patikrinti, dirbo jie sirgdami ar ne. Todėl tokių raštų siuntinėjimas – tik formalumas ir laiko švaistymas.– Jeigu pagal autorinę sutartį dirbantis žmogus suserga ir jo laikino nedarbingumo pažymėjimas galioja ir tą dieną, kai išmokamas autorinis atlyginimas, „Sodra“ tokiam darbuotojui nemoka ligos pašalpos.– Jeigu dirbantis studentas suserga ir jam suteikiamas laikino nedarbingumo pažymėjimas, tačiau tuo metu jis turi laikyti egzaminą, „Sodra“ prie egzamino dienos prideda dar dvi dienas, kurias studentas esą skyrė mokymuisi ir už jas nemoka ligos pašalpos.– Buhalteris privalo pranešti „Sodrai“, jeigu žmogus neatvyksta į darbą, nesvarbu, dėl kokių priežasčių tai vyktų.– Darbo inspekcija reikalauja pranešti, kiek įmonėje vėluoja atlygimai, kokios sumos neišmokėtos darbuotojams.– Darbdavys privalo parnešti Darbo inspekcijai, jeigu darbuotojas dirba trumpiau nei 3 dienas per savaitę, arba mažiau nei pusę darbo dienos.– Anksčiau mokesčių inspektoriams tekdavo pasiaiškinti, kodėl darbo užmokestis yra daug mažesnis, negu vidutinis panašios veiklos įmonių mokamas atlyginimas, o dabar „Sodrai“ tenka aiškintis, kodėl darbuotojams mokamos „per didelės“ algos. Pavyzdžiui, jeigu įmonėje buvo nuolat keliami atlyginimai, darbuotojai išėjus motinystės atostogų „Sodra“ reikalauja paaiškinimų dėl jos gauto atlyginimo.

– Įstatymų išaiškinimuose, tvarkose egzistuojantys dviprasmiški nurodymai „rekomenduojama, bet neprivaloma“ paliekami buhalterio supratimui. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad atėjęs inspektorius galvos taip pat, kaip tas buhalteris. Taip yra, pavyzdžiui, su taikytino neapmokestinamojo pajamų dydžio perskaičiavimu.

– Privalomojo sveikatos draudimo įmokas administruoja (renka) dvi įstaigos. Įmokos už apdraustuosius pervedamos arba „Sodrai“, arba VMI.– Nors įmonių finansinės atskaitomybės dokumentai teikiami Valstybinei mokesčių inspekcijai, Registrų centrui, juos atskirai tenka teikti ir Statistikos departamentui.– Įstatymai priimami, o poįstatyminių aktų, deklaracijų formų tenka palaukti ir po kelis mėnesius. Dėl to visiškai neaišku, kaip apskaičiuoti ir mokėti kai kuriuos mokesčius.– Įmonė turi pranešti mokesčių inspekcijai, kad įsigijo nekilnojamojo turto, nors ši informacija yra registrų centre.– Buhalteris turi atlikti visus antstolio nurodymus dėl algos išskaitymo ir pervedimo į antstolio sąskaitą, nors atlyginimai visi pervedami į darbuotojų banko korteles. Tai gana ilga procedūra buhalterinėje programoje, nes sunku suderinti, kam kokio darbuotojo alga yra išmokėta. Pasidaro sudėtingos vidaus kontrolės procedūros. Antstolis be problemų galėtų nuo darbuotojo banko sąskaitos nusirašyti priklausančią sumą. Absurdiškiausia, kad už buhalterio atliekamą darbą ir sugaištą darbdavio apmokėtą laiką ir bankinio pervedimo išlaidas atlyginimą gauna antstolis.– Registrų centras, priimdamas sprendimą skirti auditorių reorganizavimo sąlygoms tikrinti, reikalauja notaro patvirtintos to paties Registrų centro išduoto pažymėjimo kopijos.Šaltinis: VŽ, Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus