Iš plano liko trijų pirštų kombinacija

Publikuota: 2009-05-16
Atnaujinta 2015-06-03 16:33

Pirmasis valstybės biudžeto ketvirtis
apnuogino paskubomis sukurptos mokesčių reformos klaidas bei dėl jų ir bendro
ekonomikos nuosmukio nuosekliai skurstantį ūkį. Tačiau, užuot ištaisiusi
liapsusus, valdžia laimina kontroliuojančiųjų institucijų represijas prieš
mokesčių mokėtojus.

Priimant „naktinius“ įstatymus kalbėta, kad pirmojo ketvirčio statistikos duomenys parodys, ar valdžios sprendimai buvo teisingi. Taip pat žadėta nedelsiant taisyti nepasiteisinusius žingsnius. Valstybės biudžetas – svarbiausias valstybės finansų sveikatos rodiklis, jau parodė, kad pirmasis ketvirtis neatnešė jam planuotų 1,225 mlrd. Lt pajamų. Tai – rekordinis nepriteklius, tokio naujausių laikų Lietuvos biudžeto istorijoje nėra buvę.Premjeras Andrius Kubilius, žvelgdamas į šią skylę, kartoja, kad „mokesčių surinkimą ar nesurinkimą, palyginti su ankstesniu planu, lemia viena pagrindinė priežastis – ekonomika smunka greičiau, nei prognozuota gruodžio pabaigoje“.
„Čia nėra ką kaltinti, nes niekas tokiomis aplinkybėmis neparodė sugebėjimo numatyti ekonomikos prognozių ilgesniam nei 3 mėn. laikotarpiui“,– kalba p. Kubilius.Aplinkui – minusai
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atlikta biudžeto analizė patvirtina, kad prognozuotojai buvo pernelyg dideli optimistai.
Tikintis didesnių pajamų, nuo 2009 m. pelno mokestis padidintas nuo 15% iki 20%, gyventojų pajamų mokestis sumažintas nuo 24% iki 20%, PVM padidintas nuo 18% iki 19%, bešvinio benzino akcizų tarifas kilstelėtas 34,4%, gazolio – 20,4%, etilo alkoholio – 15%, kitų alkoholinių gėrimų tarifinių grupių – apie 10%, taip pat – cigarečių akcizai.Tačiau pagrindinių biudžeto maitintojų – PVM, akcizų, gyventojų pajamų mokesčio, pelno mokesčio įplaukos sumažėjo ne tik palyginti su šiemet suplanuotomis, bet ir su 2008 m. pirmąjį ketvirtį gautomis.Iš 23 valstybės biudžeto įmokų pavadinimų daugiau nei tuo pat metu pernai gauta pajamų už atsitiktines paslaugas (24,9 mln. Lt daugiau), žyminio mokesčio (+5,7 mln. Lt), atskaitymų nuo pajamų pagal LR miškų įstatymą (+2,1 mln. Lt), mokesčio už valstybinius gamtos išteklius (+1,6 mln. Lt), mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise (+0,839 mln. Lt) ir rinkliavų bei mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą (+0,747 mln. Lt).Kaltas ir tarifas
„Reikalingos protingos mokesčių korekcijos“,– daro išvadą Kęstutis Glaveckas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas. Jį įtikino VMI išvardytos priežastys, dėl kurių nesurenkamos pajamos.VMI aiškina, kad pagrindinis veiksnys, nulėmęs mažesnį pajamų iš PVM surinkimą – sumažėjęs vartojimas, gyventojų pajamų mokestis, taip pat padidėjęs nedarbas, sumažėję atlyginimai ir mokesčio tarifas. Pajamų iš akcizų surinkta mažiau dėl 2009 m. įsigaliojusių naujų, padidintų akcizų tarifų visoms šiuo mokesčiu apmokestinamų prekių grupėms. Dėl to sumažėjo šių produktų pardavimai. Degalų pardavimai smuko 6,6–25%, stipriųjų alkoholinių gėrimų, palyginti su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, – 35,3%.
Užtat per 4 š.m. mėn. nelegalaus alkoholio gamyba padidėjo 100%. Tai – Visvaldo Račkausko, Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojo, viešai pateikta informacija.O VMI pabrėžia, kad „pajamų iš akcizo už energetinius produktus augimas 8,9% (34,633 mln. Lt) pasiektas tik dėl tarifų šiai prekių grupei padidinimo“.Pamiršo degalus
„Klaidinga būtų manyti, kad biudžeto įplaukų sumažėjimą lėmė akcizo tarifų padidėjimas. Šiuo atveju galima teigti, kad atotrūkis tarp planuojamų ir faktiškai gautų pajamų galėjo būti dar didesnis, jei nebūtų atlikta mokesčių reforma“,– sako Violeta Klyvienė, „Danske" banko vyresnioji analitikė.Tačiau ji pripažįsta, kad neigiamos įtakos biudžeto pajamoms akcizų tarifai vis dėlto turėjo dėl sumažėjusio vartojimo. Galima daryti prielaidą, kad svaigalų ir rūkalų vartojimas sumažėjo ir dėl pabrangimo, ir dėl padidėjusios kontrabandos.
Kritusį degalų vartojimą p. Klyvienė didžiąja dalimi aiškina ekonomikos nuosmukiu. „Akcizų politikoje gerai būtų derinti veiksmus ar bent atsižvelgti į kaimynines rinkas – Lenkiją, Latviją. Taip būtų galima išvengti nereikalingų nuostolių“,– sako analitikė.Praėjusį ketvirtadienį Seime mėginta pradėti įstatymo keitimo procedūrą, kurią užbaigus akcizų tarifai grįžtų į 2008 m. lygį. Tačiau projektą pateikęs Zigmantas Balčytis, Seimo narys, turės jį tobulinti, nes kažkodėl jis siūlo į prieš tai buvusią padėtį grąžinti tik etilo alkoholio ir naftos dujų akcizus.Represijos
Politikams mažai rūpi finansiškai silpstantis ir vis mažiau mokesčių sumokantis ūkis. Per pirmąjį š.m. ketvirtį VMI pajamos iš ekonominės veiklos sektorių buvo 932,4 mln. Lt mažesnės nei pernai tuo pat metu. Labiausiai jos krito statybos bei apdirbamosios gamybos sektoriuose.Daugiausia gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo viešojo valdymo ir gynybos sektorius (16% visų šių pajamų), pelno – didmeninės ir mažmeninės prekybos sektorius (26,2%). Pastarasis sektorius kartu su variklinių transporto priemonių ir motociklų remontu sumokėjo daugiausia PVM – 50,5%.Mažėjančios mokesčių įplaukos iš silpstančių sektorių netenkina biudžeto tvarkytojų, todėl suaktyvėjo kontroliuojančiųjų ir baudžiančiųjų institucijų veiksmai, o BFK paragino juos krutėti dar greičiau.Pagal VMI tikrinimo aktų duomenis, per pirmąjį ketvirtį papildomai priskaičiuota 34,2 mln. Lt mokesčių (be sankcijų) – dvigubai daugiau nei pernai tuo pat metu. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) per tą patį laiką atrado 25,9 mln. Lt nuslėptų mokesčių – taip pat dukart daugiau nei pernykščiu laikotarpiu. Anot p. Glavecko, PVM grobstymo mastai matuojami bemaž 0,5 mlrd. Lt. FNTT patvirtina, kad šiemet pradėjo 62 ikiteisminius tyrimus dėl PVM grobstymo.„Verslininkai demonstruoja, kad prekės išgabenamos iš Lietuvos, bet iš tiesų taip nėra – jos lieka Lietuvoje ir yra parduodamos nedidelėse parduotuvėse arba turgavietėse“,– aiškina Modestas Kaseliauskas, VMI viršininkas. Jis sako, jog pastebėta įmonių traukimosi iš Lietuvos ir jų perregistravimo kitose valstybėse, ypač Estijoje, tendencija.Reikia didinti pajamas
Naktine mokesčių reforma įvariusi verslą į pogrindį, valdžia kol kas tik užsimena apie galimą akcizų tarifų mažinimą ir individualios veiklos apmokestinimo palengvinimą, tačiau jau palaimino visus mokesčių ieškančių institucijų veiksmus, papildančius biudžetą.
Premjero ir Algirdo Šemetos, finansų ministro, valstybės finansų gelbėjimo plano pirmasis punktas tebėra planas dar kartą 2 mlrd. Lt sumažinti biudžeto išlaidas.O p. Klyvienė įsitikinusi, kad būtina ne tik mažinti išlaidas, bet ir didinti pajamas. Tai, anot jos, daro Estijos vyriausybė.
Estijoje ketinama didinti socialinio draudimo mokestį (nedarbo išmokoms), vyksta diskusijos dėl PVM tarifo pakėlimo bei suvienodinimo (Estijoje yra ir lengvatinis 9% tarifas), pajamų mokesčio didinimo (panaikinti didesnį nepamokestinamąjį pajamų minimumą (NPM) už vaikus bei sumažinti kitas NPM nuolaidas). Kalbama apie akcizų bei lošimų mokesčio didinimą, žemės, nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių (taršos požiūriu) įvedimą.„Daugelis dalykų gali būti pritaikomi ir Lietuvoje“,– mano p. Klyvienė.
Panašiai kaip Lietuvoje Reformų partijos vyriausybei Estijoje opozicija grasina atstatydinimu – Centro partijos iniciatyva praėjusią savaitę buvo pradėti rinkti parašai dėl nepasitikėjimo premjeru Andrusu Ansipu. Opozicija savo nepasitenkinimą kaip tik ir grindžia mokesčių klausimu.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Briuselis siūlo vizas išduoti pasienyje, Lietuva vertina atsargiai

Europos Komisija šią savaitę pasiūlė pertvarkyti ES vizų politiką. Siekiama, kad ji būtų efektyvesnė,...

Ko tikėtis iš Putino Rusijos dar šešerius metus Premium 9

Sekmadienį Rusijoje vyks prezidento rinkimai, nekeliantys didelės intrigos. Neabejotina, kad dar vienai...

Verslo aplinka
2018.03.15
Valdantieji nusiteikę ištirti valstybės skolinimosi politiką krizės metais 11

Valdančioji koalicija tikisi per ateinantį pusmetį atlikti parlamentinį tyrimą, ar pasaulinės krizės...

Verslo aplinka
2018.03.15
Numatoma parama regionuose būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms 8

Pirmąjį būstą regionuose įsigyjančioms jaunoms šeimoms žadama skirti finansinę paramą, nevertinant jų pajamų...

Verslo aplinka
2018.03.14
Vyriausybė atmeta Seime gimusias iniciatyvas dėl progresinių GPM 9

Ministrai neigiamai įvertino Seime gimusius kelis skirtingus pasiūlymus dėl

Verslo aplinka
2018.03.14
Trumpas sustabdė didžiausią sandorį technologijų istorijoje

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, pirmadienį sustabdė belaidžio ir plačiajuosčio ryšio kompanijos „Broadcom“...

Verslo aplinka
2018.03.13
Verslui prasideda nerimo metai Premium 13

Pernai šalies įmonės augino pajamas, bet kilęs darbo užmokestis, įsiplieskusi infliacija, žaliavų kainų...

Pramonė
2018.03.13
Nesutariama dėl priemonių ateities krizėms Europoje spręsti Premium

Sėkminga ES ekonominė raida ir palankiai į tolesnę euro zonos integraciją žvelgiančios vyriausybės...

Verslo aplinka
2018.03.13
Kai investicijos – ne perlas kriauklėje 1

Šiemet ES ketina patvirtinti naujas taisykles, kuriose būtų numatyta užsienio investicijų patikra, kuomet...

Verslo aplinka
2018.03.12
Išimtys iš Trumpo tarifų Europai – dar miglose 1

Cecilija Malmstrom, Europos Komisijos narė, atsakinga už prekybą, dar neišgirdo aiškaus JAV atstovų atsakymo...

Verslo aplinka
2018.03.11
„Brexit“ paradoksas: išstojimą palaikę regionai nukentės daugiausiai 4

Jungtinės Karalystės vyriausybės užsakymų atlikta analizė parodė, kad regionai, kurių gyventojai per 2016-ųjų...

Verslo aplinka
2018.03.10
Seimo sesija: valstybės tarnybos, mokesčių reformos, energetikos strategija 1

Seimas puoselėja ambicingus tikslus per artimiausius keturis mėnesius apsvarstyti šešis šimtus projektų, tarp...

Verslo aplinka
2018.03.10
Lenkijos premjeras patvirtino: valstybę domina naftos žvalgyba Lietuvoje 1

Mateuszas Morawieckis, Lenkijos ministras pirmininkas, patvirtino, kad šalies įmonės domisi naftos žvalgyba...

Verslo aplinka
2018.03.09
Metinė infliacija pagal SVKI mažėja trečią mėnesį iš eilės

Šių metų vasario metinė infliacija, apskaičiuota pagal su kitomis Europos Sąjungos (ES) narėmis suderintą...

Verslo aplinka
2018.03.09
Lietuva sveikina lenkų sprendimą nepirkti elektros iš Astravo 7

Lietuva ir Lenkija, įgyvendinančios dvišalius bei daugiašalius energetinius ir transporto infrastruktūros...

Verslo aplinka
2018.03.09
Metinė infliacija vasarį siekė 3,5%

2018 m. vasario mėn. metinė (palyginti su 2017 m. vasario mėn.) infliacija sušvelnėjo ir sudarė 3,5%, kai...

Verslo aplinka
2018.03.08
Po rekordinių metų prognozuojamas nuosaikesnis eksporto augimas

Pernai Lietuva eksportą didino sparčiausiai tarp visų ES valstybių – 16,9%. 2018-aisiais, kaip prognozuoja...

Verslo aplinka
2018.03.08
Dalį valstybės valdomų įmonių reorganizuos, kelias – privatizuos

Iki šios vasaros Vyriausybė žada apsispręsti dėl kai kurių mažesnių valstybės valdomų įmonių pertvarkymo ir...

Verslo aplinka
2018.03.08
ES paramą sparčiausiai panaudoja Nyderlandai ir Suomija, autsaiderė – Airija

Nyderlandai ir Suomija yra ES pirmūnės pagal šio Bendrijos finansinio laikotarpio struktūrinės paramos...

Verslo aplinka
2018.03.08
Būsto rinka piką jau pasiekė, teks susitaikyti su nauja realybe Premium 33

Prastus šių metų pradžios būsto rinkos rezultatus dalyviai sieja su sezoniškumu. Vis dėlto pripažįstama, kad...

Statyba ir NT
2018.03.08

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau