Iš plano liko trijų pirštų kombinacija

Publikuota: 2009-05-16
Atnaujinta 2015-06-03 16:33

Pirmasis valstybės biudžeto ketvirtis
apnuogino paskubomis sukurptos mokesčių reformos klaidas bei dėl jų ir bendro
ekonomikos nuosmukio nuosekliai skurstantį ūkį. Tačiau, užuot ištaisiusi
liapsusus, valdžia laimina kontroliuojančiųjų institucijų represijas prieš
mokesčių mokėtojus.

Priimant „naktinius“ įstatymus kalbėta, kad pirmojo ketvirčio statistikos duomenys parodys, ar valdžios sprendimai buvo teisingi. Taip pat žadėta nedelsiant taisyti nepasiteisinusius žingsnius. Valstybės biudžetas – svarbiausias valstybės finansų sveikatos rodiklis, jau parodė, kad pirmasis ketvirtis neatnešė jam planuotų 1,225 mlrd. Lt pajamų. Tai – rekordinis nepriteklius, tokio naujausių laikų Lietuvos biudžeto istorijoje nėra buvę.Premjeras Andrius Kubilius, žvelgdamas į šią skylę, kartoja, kad „mokesčių surinkimą ar nesurinkimą, palyginti su ankstesniu planu, lemia viena pagrindinė priežastis – ekonomika smunka greičiau, nei prognozuota gruodžio pabaigoje“.
„Čia nėra ką kaltinti, nes niekas tokiomis aplinkybėmis neparodė sugebėjimo numatyti ekonomikos prognozių ilgesniam nei 3 mėn. laikotarpiui“,– kalba p. Kubilius.Aplinkui – minusai
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atlikta biudžeto analizė patvirtina, kad prognozuotojai buvo pernelyg dideli optimistai.
Tikintis didesnių pajamų, nuo 2009 m. pelno mokestis padidintas nuo 15% iki 20%, gyventojų pajamų mokestis sumažintas nuo 24% iki 20%, PVM padidintas nuo 18% iki 19%, bešvinio benzino akcizų tarifas kilstelėtas 34,4%, gazolio – 20,4%, etilo alkoholio – 15%, kitų alkoholinių gėrimų tarifinių grupių – apie 10%, taip pat – cigarečių akcizai.Tačiau pagrindinių biudžeto maitintojų – PVM, akcizų, gyventojų pajamų mokesčio, pelno mokesčio įplaukos sumažėjo ne tik palyginti su šiemet suplanuotomis, bet ir su 2008 m. pirmąjį ketvirtį gautomis.Iš 23 valstybės biudžeto įmokų pavadinimų daugiau nei tuo pat metu pernai gauta pajamų už atsitiktines paslaugas (24,9 mln. Lt daugiau), žyminio mokesčio (+5,7 mln. Lt), atskaitymų nuo pajamų pagal LR miškų įstatymą (+2,1 mln. Lt), mokesčio už valstybinius gamtos išteklius (+1,6 mln. Lt), mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise (+0,839 mln. Lt) ir rinkliavų bei mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą (+0,747 mln. Lt).Kaltas ir tarifas
„Reikalingos protingos mokesčių korekcijos“,– daro išvadą Kęstutis Glaveckas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas. Jį įtikino VMI išvardytos priežastys, dėl kurių nesurenkamos pajamos.VMI aiškina, kad pagrindinis veiksnys, nulėmęs mažesnį pajamų iš PVM surinkimą – sumažėjęs vartojimas, gyventojų pajamų mokestis, taip pat padidėjęs nedarbas, sumažėję atlyginimai ir mokesčio tarifas. Pajamų iš akcizų surinkta mažiau dėl 2009 m. įsigaliojusių naujų, padidintų akcizų tarifų visoms šiuo mokesčiu apmokestinamų prekių grupėms. Dėl to sumažėjo šių produktų pardavimai. Degalų pardavimai smuko 6,6–25%, stipriųjų alkoholinių gėrimų, palyginti su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, – 35,3%.
Užtat per 4 š.m. mėn. nelegalaus alkoholio gamyba padidėjo 100%. Tai – Visvaldo Račkausko, Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojo, viešai pateikta informacija.O VMI pabrėžia, kad „pajamų iš akcizo už energetinius produktus augimas 8,9% (34,633 mln. Lt) pasiektas tik dėl tarifų šiai prekių grupei padidinimo“.Pamiršo degalus
„Klaidinga būtų manyti, kad biudžeto įplaukų sumažėjimą lėmė akcizo tarifų padidėjimas. Šiuo atveju galima teigti, kad atotrūkis tarp planuojamų ir faktiškai gautų pajamų galėjo būti dar didesnis, jei nebūtų atlikta mokesčių reforma“,– sako Violeta Klyvienė, „Danske" banko vyresnioji analitikė.Tačiau ji pripažįsta, kad neigiamos įtakos biudžeto pajamoms akcizų tarifai vis dėlto turėjo dėl sumažėjusio vartojimo. Galima daryti prielaidą, kad svaigalų ir rūkalų vartojimas sumažėjo ir dėl pabrangimo, ir dėl padidėjusios kontrabandos.
Kritusį degalų vartojimą p. Klyvienė didžiąja dalimi aiškina ekonomikos nuosmukiu. „Akcizų politikoje gerai būtų derinti veiksmus ar bent atsižvelgti į kaimynines rinkas – Lenkiją, Latviją. Taip būtų galima išvengti nereikalingų nuostolių“,– sako analitikė.Praėjusį ketvirtadienį Seime mėginta pradėti įstatymo keitimo procedūrą, kurią užbaigus akcizų tarifai grįžtų į 2008 m. lygį. Tačiau projektą pateikęs Zigmantas Balčytis, Seimo narys, turės jį tobulinti, nes kažkodėl jis siūlo į prieš tai buvusią padėtį grąžinti tik etilo alkoholio ir naftos dujų akcizus.Represijos
Politikams mažai rūpi finansiškai silpstantis ir vis mažiau mokesčių sumokantis ūkis. Per pirmąjį š.m. ketvirtį VMI pajamos iš ekonominės veiklos sektorių buvo 932,4 mln. Lt mažesnės nei pernai tuo pat metu. Labiausiai jos krito statybos bei apdirbamosios gamybos sektoriuose.Daugiausia gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo viešojo valdymo ir gynybos sektorius (16% visų šių pajamų), pelno – didmeninės ir mažmeninės prekybos sektorius (26,2%). Pastarasis sektorius kartu su variklinių transporto priemonių ir motociklų remontu sumokėjo daugiausia PVM – 50,5%.Mažėjančios mokesčių įplaukos iš silpstančių sektorių netenkina biudžeto tvarkytojų, todėl suaktyvėjo kontroliuojančiųjų ir baudžiančiųjų institucijų veiksmai, o BFK paragino juos krutėti dar greičiau.Pagal VMI tikrinimo aktų duomenis, per pirmąjį ketvirtį papildomai priskaičiuota 34,2 mln. Lt mokesčių (be sankcijų) – dvigubai daugiau nei pernai tuo pat metu. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) per tą patį laiką atrado 25,9 mln. Lt nuslėptų mokesčių – taip pat dukart daugiau nei pernykščiu laikotarpiu. Anot p. Glavecko, PVM grobstymo mastai matuojami bemaž 0,5 mlrd. Lt. FNTT patvirtina, kad šiemet pradėjo 62 ikiteisminius tyrimus dėl PVM grobstymo.„Verslininkai demonstruoja, kad prekės išgabenamos iš Lietuvos, bet iš tiesų taip nėra – jos lieka Lietuvoje ir yra parduodamos nedidelėse parduotuvėse arba turgavietėse“,– aiškina Modestas Kaseliauskas, VMI viršininkas. Jis sako, jog pastebėta įmonių traukimosi iš Lietuvos ir jų perregistravimo kitose valstybėse, ypač Estijoje, tendencija.Reikia didinti pajamas
Naktine mokesčių reforma įvariusi verslą į pogrindį, valdžia kol kas tik užsimena apie galimą akcizų tarifų mažinimą ir individualios veiklos apmokestinimo palengvinimą, tačiau jau palaimino visus mokesčių ieškančių institucijų veiksmus, papildančius biudžetą.
Premjero ir Algirdo Šemetos, finansų ministro, valstybės finansų gelbėjimo plano pirmasis punktas tebėra planas dar kartą 2 mlrd. Lt sumažinti biudžeto išlaidas.O p. Klyvienė įsitikinusi, kad būtina ne tik mažinti išlaidas, bet ir didinti pajamas. Tai, anot jos, daro Estijos vyriausybė.
Estijoje ketinama didinti socialinio draudimo mokestį (nedarbo išmokoms), vyksta diskusijos dėl PVM tarifo pakėlimo bei suvienodinimo (Estijoje yra ir lengvatinis 9% tarifas), pajamų mokesčio didinimo (panaikinti didesnį nepamokestinamąjį pajamų minimumą (NPM) už vaikus bei sumažinti kitas NPM nuolaidas). Kalbama apie akcizų bei lošimų mokesčio didinimą, žemės, nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių (taršos požiūriu) įvedimą.„Daugelis dalykų gali būti pritaikomi ir Lietuvoje“,– mano p. Klyvienė.
Panašiai kaip Lietuvoje Reformų partijos vyriausybei Estijoje opozicija grasina atstatydinimu – Centro partijos iniciatyva praėjusią savaitę buvo pradėti rinkti parašai dėl nepasitikėjimo premjeru Andrusu Ansipu. Opozicija savo nepasitenkinimą kaip tik ir grindžia mokesčių klausimu.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Verslo aplinka
2018.12.14
Tarnautojų bazinės algos dydis kitąmet kilstelėtas simboliškai 2

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugumos valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas priėmė 2019-ųjų biudžetą, atmetęs daugumą opozicijos pataisų 28

Seimas antradienį priėmė 2019 m. valstybės biudžetą. Valdančioji koalicija pademonstravo turinti pakankamus...

Verslo aplinka
2018.12.11
2019-ųjų pokyčiai: mažesnis PVM spaudai ir malkoms, didesnis alkoholio akcizas 8

Periodinė spauda nuo 2019 m. sausio 1 d. bus apmokestinta lengvatiniu 5% pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2018.12.11
Koreguojama paramai skiriama GPM tarifo dalis 2

Dėl mokesčių reformos nuo 2019 m. keičiantis pajamų mokesčio tarifui pasikeis ir paramai skiriama gyventojų...

Verslo aplinka
2018.12.11
Padidintas tantjemų apmokestinimas

Seimas ypatingos skubos tvarka pataisė nuo mokesčių reformos priėmimo likusią klaidą dėl sumažėjusio tantjemų...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas atmetė opozicijos reikalavimus atidėti biudžeto priėmimą

Seimas antradienį balsuoja dėl kitų metų valstybės, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)...

Verslo aplinka
2018.12.11
PVM spaudai ir malkoms mažės, akcizai stipriam alkoholiui – didės 7

Nuo 2019 m. sausio 1 d. spaudai taikomas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas bus nebe 9%, bet 5%, taip...

Verslo aplinka
2018.12.10
Seimas taiso klaidą dėl sumažėjusio tantjemų apmokestinimo 2

Seimas bando taisyti klaidą dėl sumažėjusio tantjemų ir kai kurių kitų pajamų rūšių apmokestinimo.

Verslo aplinka
2018.12.10
Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

Verslo aplinka
2018.12.10
Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 5

Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

Verslo aplinka
2018.12.10
Protestai Prancūzijoje: susidūrimuose sužeisti 55 žmonės 35

Geltonųjų liemenių protestai Prancūzijoje šį savaitgalį – mažesni, nei anksčiau. Iš 31.000 protestuotojų...

Verslo aplinka
2018.12.08
Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę 12

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto...

Verslo aplinka
2018.12.06
Pareiginė bazinė alga kils tiek, kiek siūlo Vyriausybė

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugelio valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.06
Seimas narsto biudžetą, atmetęs opozicijos siūlymą jo nesvarstyti 3

Seimas ketvirtadienį svarsto kitų metų biudžeto projektą, valdantiesiems atmetus opozicijos pasiūlymus „dėl...

2018.12.06
Euro grupė teigiamai įvertino Lietuvos biudžeto projektą

Euro grupė pritarė Europos Komisijos vertinimui, kad 2019 metų Lietuvos biudžeto projektas atitinka Stabilumo...

Verslo aplinka
2018.12.04
Antru įverčiu BVP per ketvirtį traukėsi kiek mažiau 1

Antrasis trečiojo šių metų ketvirčio BVP įvertis anksčiau skelbtus ekonomikos augimo rodiklius pakoregavo į...

Verslo aplinka
2018.11.30
Savivaldybėms kitąmet pažadėta ne mažiau lėšų nei šiemet

Centrinė valdžia žada, kad daugiau kaip du trečdaliai savivaldybių gaus pakankamas kompensacijas iš valstybės...

Verslo aplinka
2018.11.29
Lietuva steigia ambasadą Jungtiniuose Arabų Emyratuose 6

Kitąmet Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinėje Abu Dabyje atsiras Lietuvos ambasada. Tokį nutarimą...

Verslo aplinka
2018.11.28
Lietuvoje darbo vietų, susijusių su eksportu, augimas – vienas didžiausių ES

Lietuvoje darbo vietų, susijusių su eksportu, augimas nuo 2000-ųjų siekia 153% ir yra vienas didžiausių...

Verslo aplinka
2018.11.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau