Iš plano liko trijų pirštų kombinacija

Publikuota: 2009-05-16
Atnaujinta 2015-06-03 16:33

Pirmasis valstybės biudžeto ketvirtis
apnuogino paskubomis sukurptos mokesčių reformos klaidas bei dėl jų ir bendro
ekonomikos nuosmukio nuosekliai skurstantį ūkį. Tačiau, užuot ištaisiusi
liapsusus, valdžia laimina kontroliuojančiųjų institucijų represijas prieš
mokesčių mokėtojus.

Priimant „naktinius“ įstatymus kalbėta, kad pirmojo ketvirčio statistikos duomenys parodys, ar valdžios sprendimai buvo teisingi. Taip pat žadėta nedelsiant taisyti nepasiteisinusius žingsnius. Valstybės biudžetas – svarbiausias valstybės finansų sveikatos rodiklis, jau parodė, kad pirmasis ketvirtis neatnešė jam planuotų 1,225 mlrd. Lt pajamų. Tai – rekordinis nepriteklius, tokio naujausių laikų Lietuvos biudžeto istorijoje nėra buvę.Premjeras Andrius Kubilius, žvelgdamas į šią skylę, kartoja, kad „mokesčių surinkimą ar nesurinkimą, palyginti su ankstesniu planu, lemia viena pagrindinė priežastis – ekonomika smunka greičiau, nei prognozuota gruodžio pabaigoje“.
„Čia nėra ką kaltinti, nes niekas tokiomis aplinkybėmis neparodė sugebėjimo numatyti ekonomikos prognozių ilgesniam nei 3 mėn. laikotarpiui“,– kalba p. Kubilius.Aplinkui – minusai
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atlikta biudžeto analizė patvirtina, kad prognozuotojai buvo pernelyg dideli optimistai.
Tikintis didesnių pajamų, nuo 2009 m. pelno mokestis padidintas nuo 15% iki 20%, gyventojų pajamų mokestis sumažintas nuo 24% iki 20%, PVM padidintas nuo 18% iki 19%, bešvinio benzino akcizų tarifas kilstelėtas 34,4%, gazolio – 20,4%, etilo alkoholio – 15%, kitų alkoholinių gėrimų tarifinių grupių – apie 10%, taip pat – cigarečių akcizai.Tačiau pagrindinių biudžeto maitintojų – PVM, akcizų, gyventojų pajamų mokesčio, pelno mokesčio įplaukos sumažėjo ne tik palyginti su šiemet suplanuotomis, bet ir su 2008 m. pirmąjį ketvirtį gautomis.Iš 23 valstybės biudžeto įmokų pavadinimų daugiau nei tuo pat metu pernai gauta pajamų už atsitiktines paslaugas (24,9 mln. Lt daugiau), žyminio mokesčio (+5,7 mln. Lt), atskaitymų nuo pajamų pagal LR miškų įstatymą (+2,1 mln. Lt), mokesčio už valstybinius gamtos išteklius (+1,6 mln. Lt), mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise (+0,839 mln. Lt) ir rinkliavų bei mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą (+0,747 mln. Lt).Kaltas ir tarifas
„Reikalingos protingos mokesčių korekcijos“,– daro išvadą Kęstutis Glaveckas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas. Jį įtikino VMI išvardytos priežastys, dėl kurių nesurenkamos pajamos.VMI aiškina, kad pagrindinis veiksnys, nulėmęs mažesnį pajamų iš PVM surinkimą – sumažėjęs vartojimas, gyventojų pajamų mokestis, taip pat padidėjęs nedarbas, sumažėję atlyginimai ir mokesčio tarifas. Pajamų iš akcizų surinkta mažiau dėl 2009 m. įsigaliojusių naujų, padidintų akcizų tarifų visoms šiuo mokesčiu apmokestinamų prekių grupėms. Dėl to sumažėjo šių produktų pardavimai. Degalų pardavimai smuko 6,6–25%, stipriųjų alkoholinių gėrimų, palyginti su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, – 35,3%.
Užtat per 4 š.m. mėn. nelegalaus alkoholio gamyba padidėjo 100%. Tai – Visvaldo Račkausko, Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojo, viešai pateikta informacija.O VMI pabrėžia, kad „pajamų iš akcizo už energetinius produktus augimas 8,9% (34,633 mln. Lt) pasiektas tik dėl tarifų šiai prekių grupei padidinimo“.Pamiršo degalus
„Klaidinga būtų manyti, kad biudžeto įplaukų sumažėjimą lėmė akcizo tarifų padidėjimas. Šiuo atveju galima teigti, kad atotrūkis tarp planuojamų ir faktiškai gautų pajamų galėjo būti dar didesnis, jei nebūtų atlikta mokesčių reforma“,– sako Violeta Klyvienė, „Danske" banko vyresnioji analitikė.Tačiau ji pripažįsta, kad neigiamos įtakos biudžeto pajamoms akcizų tarifai vis dėlto turėjo dėl sumažėjusio vartojimo. Galima daryti prielaidą, kad svaigalų ir rūkalų vartojimas sumažėjo ir dėl pabrangimo, ir dėl padidėjusios kontrabandos.
Kritusį degalų vartojimą p. Klyvienė didžiąja dalimi aiškina ekonomikos nuosmukiu. „Akcizų politikoje gerai būtų derinti veiksmus ar bent atsižvelgti į kaimynines rinkas – Lenkiją, Latviją. Taip būtų galima išvengti nereikalingų nuostolių“,– sako analitikė.Praėjusį ketvirtadienį Seime mėginta pradėti įstatymo keitimo procedūrą, kurią užbaigus akcizų tarifai grįžtų į 2008 m. lygį. Tačiau projektą pateikęs Zigmantas Balčytis, Seimo narys, turės jį tobulinti, nes kažkodėl jis siūlo į prieš tai buvusią padėtį grąžinti tik etilo alkoholio ir naftos dujų akcizus.Represijos
Politikams mažai rūpi finansiškai silpstantis ir vis mažiau mokesčių sumokantis ūkis. Per pirmąjį š.m. ketvirtį VMI pajamos iš ekonominės veiklos sektorių buvo 932,4 mln. Lt mažesnės nei pernai tuo pat metu. Labiausiai jos krito statybos bei apdirbamosios gamybos sektoriuose.Daugiausia gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo viešojo valdymo ir gynybos sektorius (16% visų šių pajamų), pelno – didmeninės ir mažmeninės prekybos sektorius (26,2%). Pastarasis sektorius kartu su variklinių transporto priemonių ir motociklų remontu sumokėjo daugiausia PVM – 50,5%.Mažėjančios mokesčių įplaukos iš silpstančių sektorių netenkina biudžeto tvarkytojų, todėl suaktyvėjo kontroliuojančiųjų ir baudžiančiųjų institucijų veiksmai, o BFK paragino juos krutėti dar greičiau.Pagal VMI tikrinimo aktų duomenis, per pirmąjį ketvirtį papildomai priskaičiuota 34,2 mln. Lt mokesčių (be sankcijų) – dvigubai daugiau nei pernai tuo pat metu. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) per tą patį laiką atrado 25,9 mln. Lt nuslėptų mokesčių – taip pat dukart daugiau nei pernykščiu laikotarpiu. Anot p. Glavecko, PVM grobstymo mastai matuojami bemaž 0,5 mlrd. Lt. FNTT patvirtina, kad šiemet pradėjo 62 ikiteisminius tyrimus dėl PVM grobstymo.„Verslininkai demonstruoja, kad prekės išgabenamos iš Lietuvos, bet iš tiesų taip nėra – jos lieka Lietuvoje ir yra parduodamos nedidelėse parduotuvėse arba turgavietėse“,– aiškina Modestas Kaseliauskas, VMI viršininkas. Jis sako, jog pastebėta įmonių traukimosi iš Lietuvos ir jų perregistravimo kitose valstybėse, ypač Estijoje, tendencija.Reikia didinti pajamas
Naktine mokesčių reforma įvariusi verslą į pogrindį, valdžia kol kas tik užsimena apie galimą akcizų tarifų mažinimą ir individualios veiklos apmokestinimo palengvinimą, tačiau jau palaimino visus mokesčių ieškančių institucijų veiksmus, papildančius biudžetą.
Premjero ir Algirdo Šemetos, finansų ministro, valstybės finansų gelbėjimo plano pirmasis punktas tebėra planas dar kartą 2 mlrd. Lt sumažinti biudžeto išlaidas.O p. Klyvienė įsitikinusi, kad būtina ne tik mažinti išlaidas, bet ir didinti pajamas. Tai, anot jos, daro Estijos vyriausybė.
Estijoje ketinama didinti socialinio draudimo mokestį (nedarbo išmokoms), vyksta diskusijos dėl PVM tarifo pakėlimo bei suvienodinimo (Estijoje yra ir lengvatinis 9% tarifas), pajamų mokesčio didinimo (panaikinti didesnį nepamokestinamąjį pajamų minimumą (NPM) už vaikus bei sumažinti kitas NPM nuolaidas). Kalbama apie akcizų bei lošimų mokesčio didinimą, žemės, nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių (taršos požiūriu) įvedimą.„Daugelis dalykų gali būti pritaikomi ir Lietuvoje“,– mano p. Klyvienė.
Panašiai kaip Lietuvoje Reformų partijos vyriausybei Estijoje opozicija grasina atstatydinimu – Centro partijos iniciatyva praėjusią savaitę buvo pradėti rinkti parašai dėl nepasitikėjimo premjeru Andrusu Ansipu. Opozicija savo nepasitenkinimą kaip tik ir grindžia mokesčių klausimu.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Reformos skinasi kelią: po svarstymo pritarė „Sodros“ įmokų „luboms“, mokesčių sujungimui 28

Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ėmėsi svarstyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų.

Euro zonos biudžeto planas sulaukia vis daugiau nepritarimo balsų 2

Vokietijos ir Prancūzijos planas sukurti atskirą euro zonos biudžetą sulaukė pasipriešinimo iš Lenkijos.

„Brexit“: „Airbus“ įspėjo dėl pasitraukimo iš JK 2

14.000 darbo vietų Jungtinėje Karalystėje (JK) sukūrusi lėktuvų gamintoja „Airbus“ gali atsisakyti savo planų...

Valdančiųjų dovana profsąjungoms – jos bus prilygintos partijoms 1

Gyventojai turės galimybę profesinėms sąjungoms atskirai skirti 1% gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tad šios...

Seimas žengė žingsnį link akcizų rūkalams padidinimo

Nenumatytame Seimo posėdyje penktadienį parlamentarai po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo pataisoms,...

Euro zonos kreditoriai pasiekė istorinį susitarimą ir sumažino Graikijos skolos naštą 5

Baigiantis Graikijos gelbėjimo programai, euro zonos finansų ministrai pasiekė susitarimą palengvinti šalies...

Įsigaliojo ES muitai amerikietiškai produkcijai

Penktadienį įsigaliojo ES muitai, kuriuos Europa įvedė kaip atsaką į JAV prezidento Donaldo Trumpo agresyvią...

Mokesčių reforma: lenktynės su laiku Premium 9

Seimo valdantiesiems paskendus diskusijose ir gerokai vėluojant patvirtinti mokesčių bei pensijų sistemų...

Verslo aplinka
2018.06.21
Šapoka: tai yra klaida, kurios pasekmes prognozuoti būtų sunku 25

Vilius Šapoka, finansų ministras, neigiamai vertina „chaotiškus“ Seimo biudžeto ir finansų komiteto priimtus...

Verslo aplinka
2018.06.20
Sutkus po Seimo komiteto sprendimų dėl progresinio tarifo: „Tiesus kelias į Venesuelą“ 9

Seimo biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį patvirtino 27% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą...

Verslo aplinka
2018.06.20
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė pensijų reformai, tačiau nukėlė klausimą dėl anuitetų 1

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai trečiadienį svarstė ministrų kabineto pateiktą pensijų kaupimo...

Verslo aplinka
2018.06.20
Merkel ir Macronas sutarė dėl atskiro euro zonos biudžeto 6

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, po susitikimo Berlyne...

Verslo aplinka
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Po muitų Kinijai atvėso JAV verslo palankumas Trumpui Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, praėjusią savaitę paskelbus apie muitų kiniškoms prekėms paketą, o,...

Verslo aplinka
2018.06.19
Lauks detalesnės STT informacijos apie Konkurencijos tarybos vicepirmininką 1

Premjeras Saulius Skvernelis paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikti daugiau informacijos apie...

Verslo aplinka
2018.06.18
Vilniuje apsilankę turistai mokės „pagalvės mokestį“ 4

Sostinėje po poros savaičių įsigalios kai kuriuose šalies miestuose jau kurį laiką galiojanti tvarką –...

Verslo aplinka
2018.06.18
Kinija Europoje: prisigrūdo pirkinių pilną krepšį 11

Kai Kinijos „Midea Group“ 2016-aisiais paskelbė už 4 mlrd. JAV dolerių perkanti  Vokietijos robotų gamintoją...

Verslo klasė
2018.06.17
Seimo komitetas dar kartą nepritarė „Sodros“ įmokų „luboms“ 4

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai penktadienį dar kartą balsavo prieš Vyriausybės siūlomas...

Verslo aplinka
2018.06.15
Prekybos karas dar neprasidėjo, bet Kinija jau jaučia jo poveikį Premium

JAV ruošiantis įvesti importo muitų kiniškoms prekėms paketą, Kinijos ekonomika jau jaučia įtampos prekyboje...

Verslo aplinka
2018.06.15
Lietuviai geriau vertina ekonominę šalies padėtį 5

Naujausia „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad palankiai šalies ekonominę padėtį vertina 38% lietuvių arba 6%...

Verslo aplinka
2018.06.14

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau