Iš plano liko trijų pirštų kombinacija

Publikuota: 2009-05-16
Atnaujinta 2015-06-03 16:33

Pirmasis valstybės biudžeto ketvirtis
apnuogino paskubomis sukurptos mokesčių reformos klaidas bei dėl jų ir bendro
ekonomikos nuosmukio nuosekliai skurstantį ūkį. Tačiau, užuot ištaisiusi
liapsusus, valdžia laimina kontroliuojančiųjų institucijų represijas prieš
mokesčių mokėtojus.

Priimant „naktinius“ įstatymus kalbėta, kad pirmojo ketvirčio statistikos duomenys parodys, ar valdžios sprendimai buvo teisingi. Taip pat žadėta nedelsiant taisyti nepasiteisinusius žingsnius. Valstybės biudžetas – svarbiausias valstybės finansų sveikatos rodiklis, jau parodė, kad pirmasis ketvirtis neatnešė jam planuotų 1,225 mlrd. Lt pajamų. Tai – rekordinis nepriteklius, tokio naujausių laikų Lietuvos biudžeto istorijoje nėra buvę.Premjeras Andrius Kubilius, žvelgdamas į šią skylę, kartoja, kad „mokesčių surinkimą ar nesurinkimą, palyginti su ankstesniu planu, lemia viena pagrindinė priežastis – ekonomika smunka greičiau, nei prognozuota gruodžio pabaigoje“.
„Čia nėra ką kaltinti, nes niekas tokiomis aplinkybėmis neparodė sugebėjimo numatyti ekonomikos prognozių ilgesniam nei 3 mėn. laikotarpiui“,– kalba p. Kubilius.Aplinkui – minusai
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atlikta biudžeto analizė patvirtina, kad prognozuotojai buvo pernelyg dideli optimistai.
Tikintis didesnių pajamų, nuo 2009 m. pelno mokestis padidintas nuo 15% iki 20%, gyventojų pajamų mokestis sumažintas nuo 24% iki 20%, PVM padidintas nuo 18% iki 19%, bešvinio benzino akcizų tarifas kilstelėtas 34,4%, gazolio – 20,4%, etilo alkoholio – 15%, kitų alkoholinių gėrimų tarifinių grupių – apie 10%, taip pat – cigarečių akcizai.Tačiau pagrindinių biudžeto maitintojų – PVM, akcizų, gyventojų pajamų mokesčio, pelno mokesčio įplaukos sumažėjo ne tik palyginti su šiemet suplanuotomis, bet ir su 2008 m. pirmąjį ketvirtį gautomis.Iš 23 valstybės biudžeto įmokų pavadinimų daugiau nei tuo pat metu pernai gauta pajamų už atsitiktines paslaugas (24,9 mln. Lt daugiau), žyminio mokesčio (+5,7 mln. Lt), atskaitymų nuo pajamų pagal LR miškų įstatymą (+2,1 mln. Lt), mokesčio už valstybinius gamtos išteklius (+1,6 mln. Lt), mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise (+0,839 mln. Lt) ir rinkliavų bei mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą (+0,747 mln. Lt).Kaltas ir tarifas
„Reikalingos protingos mokesčių korekcijos“,– daro išvadą Kęstutis Glaveckas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas. Jį įtikino VMI išvardytos priežastys, dėl kurių nesurenkamos pajamos.VMI aiškina, kad pagrindinis veiksnys, nulėmęs mažesnį pajamų iš PVM surinkimą – sumažėjęs vartojimas, gyventojų pajamų mokestis, taip pat padidėjęs nedarbas, sumažėję atlyginimai ir mokesčio tarifas. Pajamų iš akcizų surinkta mažiau dėl 2009 m. įsigaliojusių naujų, padidintų akcizų tarifų visoms šiuo mokesčiu apmokestinamų prekių grupėms. Dėl to sumažėjo šių produktų pardavimai. Degalų pardavimai smuko 6,6–25%, stipriųjų alkoholinių gėrimų, palyginti su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, – 35,3%.
Užtat per 4 š.m. mėn. nelegalaus alkoholio gamyba padidėjo 100%. Tai – Visvaldo Račkausko, Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojo, viešai pateikta informacija.O VMI pabrėžia, kad „pajamų iš akcizo už energetinius produktus augimas 8,9% (34,633 mln. Lt) pasiektas tik dėl tarifų šiai prekių grupei padidinimo“.Pamiršo degalus
„Klaidinga būtų manyti, kad biudžeto įplaukų sumažėjimą lėmė akcizo tarifų padidėjimas. Šiuo atveju galima teigti, kad atotrūkis tarp planuojamų ir faktiškai gautų pajamų galėjo būti dar didesnis, jei nebūtų atlikta mokesčių reforma“,– sako Violeta Klyvienė, „Danske" banko vyresnioji analitikė.Tačiau ji pripažįsta, kad neigiamos įtakos biudžeto pajamoms akcizų tarifai vis dėlto turėjo dėl sumažėjusio vartojimo. Galima daryti prielaidą, kad svaigalų ir rūkalų vartojimas sumažėjo ir dėl pabrangimo, ir dėl padidėjusios kontrabandos.
Kritusį degalų vartojimą p. Klyvienė didžiąja dalimi aiškina ekonomikos nuosmukiu. „Akcizų politikoje gerai būtų derinti veiksmus ar bent atsižvelgti į kaimynines rinkas – Lenkiją, Latviją. Taip būtų galima išvengti nereikalingų nuostolių“,– sako analitikė.Praėjusį ketvirtadienį Seime mėginta pradėti įstatymo keitimo procedūrą, kurią užbaigus akcizų tarifai grįžtų į 2008 m. lygį. Tačiau projektą pateikęs Zigmantas Balčytis, Seimo narys, turės jį tobulinti, nes kažkodėl jis siūlo į prieš tai buvusią padėtį grąžinti tik etilo alkoholio ir naftos dujų akcizus.Represijos
Politikams mažai rūpi finansiškai silpstantis ir vis mažiau mokesčių sumokantis ūkis. Per pirmąjį š.m. ketvirtį VMI pajamos iš ekonominės veiklos sektorių buvo 932,4 mln. Lt mažesnės nei pernai tuo pat metu. Labiausiai jos krito statybos bei apdirbamosios gamybos sektoriuose.Daugiausia gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo viešojo valdymo ir gynybos sektorius (16% visų šių pajamų), pelno – didmeninės ir mažmeninės prekybos sektorius (26,2%). Pastarasis sektorius kartu su variklinių transporto priemonių ir motociklų remontu sumokėjo daugiausia PVM – 50,5%.Mažėjančios mokesčių įplaukos iš silpstančių sektorių netenkina biudžeto tvarkytojų, todėl suaktyvėjo kontroliuojančiųjų ir baudžiančiųjų institucijų veiksmai, o BFK paragino juos krutėti dar greičiau.Pagal VMI tikrinimo aktų duomenis, per pirmąjį ketvirtį papildomai priskaičiuota 34,2 mln. Lt mokesčių (be sankcijų) – dvigubai daugiau nei pernai tuo pat metu. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) per tą patį laiką atrado 25,9 mln. Lt nuslėptų mokesčių – taip pat dukart daugiau nei pernykščiu laikotarpiu. Anot p. Glavecko, PVM grobstymo mastai matuojami bemaž 0,5 mlrd. Lt. FNTT patvirtina, kad šiemet pradėjo 62 ikiteisminius tyrimus dėl PVM grobstymo.„Verslininkai demonstruoja, kad prekės išgabenamos iš Lietuvos, bet iš tiesų taip nėra – jos lieka Lietuvoje ir yra parduodamos nedidelėse parduotuvėse arba turgavietėse“,– aiškina Modestas Kaseliauskas, VMI viršininkas. Jis sako, jog pastebėta įmonių traukimosi iš Lietuvos ir jų perregistravimo kitose valstybėse, ypač Estijoje, tendencija.Reikia didinti pajamas
Naktine mokesčių reforma įvariusi verslą į pogrindį, valdžia kol kas tik užsimena apie galimą akcizų tarifų mažinimą ir individualios veiklos apmokestinimo palengvinimą, tačiau jau palaimino visus mokesčių ieškančių institucijų veiksmus, papildančius biudžetą.
Premjero ir Algirdo Šemetos, finansų ministro, valstybės finansų gelbėjimo plano pirmasis punktas tebėra planas dar kartą 2 mlrd. Lt sumažinti biudžeto išlaidas.O p. Klyvienė įsitikinusi, kad būtina ne tik mažinti išlaidas, bet ir didinti pajamas. Tai, anot jos, daro Estijos vyriausybė.
Estijoje ketinama didinti socialinio draudimo mokestį (nedarbo išmokoms), vyksta diskusijos dėl PVM tarifo pakėlimo bei suvienodinimo (Estijoje yra ir lengvatinis 9% tarifas), pajamų mokesčio didinimo (panaikinti didesnį nepamokestinamąjį pajamų minimumą (NPM) už vaikus bei sumažinti kitas NPM nuolaidas). Kalbama apie akcizų bei lošimų mokesčio didinimą, žemės, nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių (taršos požiūriu) įvedimą.„Daugelis dalykų gali būti pritaikomi ir Lietuvoje“,– mano p. Klyvienė.
Panašiai kaip Lietuvoje Reformų partijos vyriausybei Estijoje opozicija grasina atstatydinimu – Centro partijos iniciatyva praėjusią savaitę buvo pradėti rinkti parašai dėl nepasitikėjimo premjeru Andrusu Ansipu. Opozicija savo nepasitenkinimą kaip tik ir grindžia mokesčių klausimu.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 1

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 3

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2018.09.20
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją 1

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19
MMA kitąmet turėtų padidėti iki 430 Eur 19

Nors Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovus vienijanti Trišalė taryba fiksuoja skirtingas nuomones...

Verslo aplinka
2018.09.18
El Ninjo reiškinys: poveikis Pietų rinkoms atsilieps labiau nei mūsų klimatui Premium

Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) skelbia 70% tikimybę, kad paskutinį šių metų ketvirtį Ramiajame...

Verslo aplinka
2018.09.17
Prezidentė siūlo antstolių paslaugų įkainius koreguojančias pataisas 10

Vykdymo bylos administravimo išlaidų antstoliai nebegalės susieti su išieškoma suma, o atlygis antstoliui bus...

Verslo aplinka
2018.09.17
Taifūno Filipinuose aukų skaičius pasiekė 28

Per Filiponus šeštadienį nusiaubusį taifūną „Mangkhut“ žuvo ne mažiau, kaip 28 žmonės, sekmadienį pranešė...

Laisvalaikis
2018.09.16
Neįpareigos bent pusę vaistų parduoti mažiausiomis kainomis 4

Seime žlugo dalies valdančiųjų pasiūlymas įpareigoti vaistines prekiauti pigiausiais kompensuojamaisiais...

Verslo aplinka
2018.09.13
Būsto kreditus galės teikti ne tik eurais 8

Būsto kredito davėjai Lietuvoje galės teikti kreditą nebūtinai tik eurais, bet ir valiuta, kuria gavėjas...

Verslo aplinka
2018.09.13
Neįgaliuosius slaugančiųjų socialinį draudimą padengs valstybė

Nuo 2020 m. valstybės lėšomis bus padengiamos socialinio draudimo įmokos vienam iš tėvų ar įtėvių,...

Verslo aplinka
2018.09.12
Algos Lietuvoje per 10 metų augo sparčiausiai iš visų EBPO šalių 55

Nuo pastarosios finansų krizės realus vidutinis atlyginimas Lietuvoje paaugo 40% – tai didžiausias rezultatas...

Vadyba
2018.09.12
Skvernelis: jei darai verslą, daryk verslą Premium 17

Ateinančiais metais premjeras Saulius Skvernelis žada griežčiau atskirti Seimo valdžią nuo vykdomosios,...

Verslo aplinka
2018.09.11
VŽ interviu: R. Karbauskis – apie mokesčius, naujus draudimus ir prezidento rinkimus Premium 21

Svaigalų akcizai vėl padidės, bet dėl specializuotų alkoholio parduotuvių dar nebus greitai apsispręsta, o...

Verslo aplinka
2018.09.07
Interviu su Karbauskiu – apie alkoholio monopolį, NT ir automobilių mokesčius 23

Svaigalų akcizai kitų metų pavasarį vėl padidės, bet dėl specializuotų alkoholio parduotuvių dar gana ilgai...

Verslo aplinka
2018.09.06
Rusijos ekonomikai skatinti – 101 mlrd. Eur iš oligarchų kišenės 19

Sankcijų prispaustas Kremlius iki Vladimiro Putino kadencijos pabaigos ketina didžiausių šalies bendrovių...

Verslo aplinka
2018.09.04
Latvijos BVP auga sparčiausiai tarp trijų Baltijos šalių 1

Latvijos BVP antrąjį metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, augo 5,3%, o įvertinus...

Verslo aplinka
2018.09.03
EK vadovas pažadėjo laiko sukiojimo pabaigą 4

Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris pareiškė inicijuojąs sprendimą atšaukti...

Verslo aplinka
2018.08.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau