Netiki mažesne turto verte

Publikuota: 2009-05-15
Atnaujinta 2015-06-03 16:36

Bendrovių valdomo nekilnojamojo turto vertė
gali nesumažėti ir po individualaus vertinimo, nes nekilnojamojo turto kainos
dar nesumažėjo iki 2006 m. sausio 1 d. lygio, kai toks turtas buvo vertinamas
masiniu būdu.

Bendrovės pageidauja, kad jų valdomo nekilnojamojo turto vertė, nuo kurios skaičiuojamas nekilnojamojo turto mokestis, būtų įvertinta iš naujo. Įmonės tikisi, kad naujai įvertinto nekilnojamojo turto vertė sumažės.Tatjana Vaičiulienė, UAB „Deloitte Lietuva“ Mokesčių departamento vyresnioji projektų vadovė, pažymi, kad galimybė iš naujo įvertinti turtą atsiranda po kapitalinio remonto ar rekonstrukcijos. Įmonė privalo turėti atitinkamus statybos inspekcijos leidimus.Paprašius VĮ Registrų centro (RC) įvertinti pastatą po rekonstrukcijos, RC jį įvertina pagal 2006 m. sausio 1 d. patvirtintus verčių žemėlapius. Tačiau jeigu ši vertė netenkina, įmonė per tris mėnesius gali užsakyti individualų vertinimą.Arvydas Bagdonavičius, RC direktoriaus pavaduotojas turto vertinimui, pažymi, kad tuo atveju, jeigu bendrovė įvertina turtą iš naujo, gali tikėtis, kad turto vertė pasikeis.
„Svarbiausias klausimas, ar naujoji vertė bus mažesnė už tas kainas, kurios vyravo 2006 m., – pabrėžia p. Bagdonavičius. – Mano atsakymas neigiamas: šiandien komercinio nekilnojamojo turto vertė nėra smukusi iki 2006 m. lygio.“ Anot RC direktoriaus pavaduotojo, būdai, kuriuos įmonės naudoja siekdamos mažesnės turto vertės, balansuoja ties vertės klastojimo riba.„Mėginimai aiškinti, kad šiandien prestižinėse vietose įsikūrusio viešbučio kvadratinio metro vertė smuko iki 1.300 Lt/m2, švelniai tariant, yra manipuliacija“, – teigia p. Bagdonavičius.
Individualus vertinimas leidžia turtą įvertinti pagal pajamų iš nekilnojamojo turto metodą. Sumažėjus pajamoms tokiu būdu įvertintas komercinis nekilnojamasis turtas kainuoja gerokai mažiau.Andrius Kavoliūnas, mokesčių konsultavimo bendrovės UAB „MERITS“ partneris, pažymi, kad bendrovė turi gerai apskaičiuoti, ar jai verta prašyti turtą įvertinti iš naujo. Naujo turto vertinimo labiausiai siekia biurų pastatų, viešbučių ir prekybos centrų savininkai.
„Vertinti turtą iš naujo verta tuomet, kai pastatai yra dideli, – skaičiuoja p. Kavoliūnas. – Jeigu pastatai yra maži, tuomet visos su vertinimu susijusios išlaidos gali nusverti gautą naudą.“
Reikia atsižvelgti ir į tai, kad naujas masinis vertinimas bus po pusantrų metų – 2011 m. sausio 1 d.Todėl laikas iki naujo vertinimo nėra labai ilgas. Ponas Kavoliūnas atkreipia dėmesį ir į tai, kad mažesnė nekilnojamojo turto vertė gali apsunkinti finansavimo paieškas. Kai įmonės ieško kredito išteklių, jos paprastai siekia, kad nekilnojamojo turto vertė būtų kuo didesnė.
Gamybos pastatai vertinami naudojant atkuriamosios vertės metodą, todėl įmonė gali prašyti juos įvertinti dažniau kaip kas penkerius metus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau