Lietuvai Briuselis pradėjo perviršinio deficito procedūrą

Publikuota: 2009-05-13
Atnaujinta 2015-06-03 16:20

Europos Komisija pristato ataskaitas
dėl per didelio biudžeto deficito Lietuvoje, Maltoje, Lenkijoje ir Rumunijoje.

Pernai Lietuvos valdžios sektoriaus biudžeto deficitas pasiekė 3,2% BVP ir 0,2 procentinio punkto viršijo leistiną 3% BVP ribą. EK pranešime sakoma, kad fiskalinės būklės pablogėjimą Lietuvoje pernai daugiausia lėmė ekspansinė fiskalinė politika ir kiek mažiau – mažesnės, nei numatyta biudžete, mokestinės pajamos.Nors ekonomikos augimas buvo gerokai mažesnis, 2008 m. jis vis dėlto siekė 3%. Todėl nustatytos ribos viršijimas negali būti laikomas išimtiniu, kaip apibrėžta Sutartyje ir Stabilumo ir augimo pakte. Atsižvelgiant į Komisijos tarnybų pavasario prognozėje numatytus 2009 ir 2010 m. deficito rodiklius, 3% viršutinės ribos viršijimo negalima laikyti laikinu.Vasarį Komisija jau pradėjo perviršinio deficito procedūras Prancūzijai, Graikijai, Airijai, Latvijai ir Ispanijai, sakoma EK pranešime.„Šiuo metu daugelyje ES šalių biudžeto deficitas yra didesnis negu 3% daugiausia dėl ekonomikos nuosmukio, nes mažėja mokestinės pajamos ir daugėja bedarbių pašalpų. Malta ir Lenkija, laikydamosi ES Ekonomikos atkūrimo plano, taip pat patvirtino keletą priemonių ekonomikai skatinti," – sakė už ekonomikos ir pinigų politiką atsakingas Komisijos narys Joaqu?nas Almunia. Jis pažymėjo, kad ne visos šalys turi vienodą galimybę pagerinti viešuosius finansus.Nepaisant Lietuvos vyriausybės priemonių sumažinti deficitą, EK prognozuoja, kad jis šiemet viršys 5%, o kitais metais sieks 8% šalies BVP - tai yra gerokai daugiau EK nustatytą 3% BVP ribą. Pasak EK tai reiškia, kad Sutartyje nustatytas deficito kriterijus netenkinamas.

Perviršinio deficito procedūraSiekiant, kad ekonominė ir pinigų sąjunga (EPS) veiktų sklandžiai, valstybės narės turi vengti perviršinio biudžeto deficito susidarymo. Pagal Stabilumo ir augimo pakto nuostatas jos sutinka laikytis dviejų kriterijų: kad deficito ir BVP santykis neviršytų 3 %, o skolos ir BVP santykis – 60 %.Jei valstybės narės viršija nustatytą viršutinę deficito ribą, ES lygmeniu pradedama perviršinio deficito procedūra (PDP). Ją sudaro keletas žingsnių, įskaitant galimybę taikyti sankcijas, kuriais atitinkama valstybė narė skatinama imtis priemonių padėčiai taisyti.PDP procedūra nepradedama, jei pripažįstama, kad 3% BVP valdžios sektoriaus deficito perviršis yra laikinas ir išimtinis ir kad deficitas ne per daug nutolęs nuo šios ribos.Kai Taryba nusprendžia, kad deficitas yra perviršinis, ji teikia rekomendacijas atitinkamai valstybei narei ir nustato terminus, per kuriuos valstybė narė turi imtis veiksmų padėčiai ištaisyti.Taryba stebi, kaip įgyvendinamos jos rekomendacijos ir anuliuoja PDP sprendimą, jei perviršinis deficitas yra pakoreguojamas.Jei valstybė narė padėties neištaiso, Taryba gali nuspręsti pereiti prie kito PDP žingsnio; kraštutinė galimybė, kuria Taryba gali pasinaudoti, yra finansinės sankcijos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mažėjo neigiamas prekybos balansas

Šiemet sausį, palyginti pernai sausiu, eksportas padidėjo 7,8%, importas beveik nepakito.

Prekyba
2019.03.12
Su ES suderinta vidutinė metinė infliacija – 2%

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) 2019 m. vasarį apskaičiuota...

Verslo aplinka
2019.03.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau