Finansų ministrai laukia nedarbo krizės ir nesutaria dėl blogų bankų

Publikuota: 2009-05-05
Atnaujinta 2015-06-03 16:27

ES finansų ministrai dėl augančio nedarbo
prognozuoja socialinę krizę, tačiau labai atsargiai vertina galimybę imtis
papildomų ūkio skatinimo priemonių. Kai kurie mano, kad blogiausia - jau
praeityje. Apsispręsta ir dėl PVM lengvatų.

Vokietijos finansų ministras Peeras Steinbrueckas teigia, kad birželį dar nebus matyti, kiek naudos davė ES šalių išleisti šimtai milijardų ekonomikai skatinti. Nuo įvertinimo rezultatų priklauso, ar ES svarstys galimybę imtis papildomų priemonių.„Tačiau klausimas yra – iš kur tie pinigai turėtų ateiti?“, - klausė p. Steinbrueckas.„Mes turime būti tikri, kad suplanuoti ūkio stimuliavimo paketai duos efektą“, - kalbėjo Nyderlandų finansų ministras Wouter Bosas. Anot jo, papildomos skatinimo priemonės reikštų papildomus mokesčius, kurie būtų perskirtomi ekonomikai skatinti ir gali turėti „abejotiną efektą“.Tuo tarpu Bendrijai pirmininkaujančios Čekijos finansų vadovas Miroslavas Kalousekas įsitikinęs, kad papildomos išlaidos gali pakenkti ES šalių finansų stabilumui ir sako matąs ženklų, kad ES ekonomika stabilizuojasi ir yra „atsargiai“ optimistiškas, dėl ūkio atgimimo kitąmet. Anot ministro, ES šiuo metu išgyvena prasčiausią recesijos laikotarpį , rašo „The Wall Street Journal“.

Nesutaria dėl "blogo banko"

ES finansų ministrai taip pat aptarė galimybes kaip gelbėti ES finansų sistemą, tarp aptartų klausimų – galimybė steigti “blogą banką”, į kurį suplauktų “nuodingi aktyvai” iš privačių finansų institucijų. Tačiau ES narės šiuo klausimu neturi vieningos nuomonės.Švedijos, kuri nuo liepos perims pirmininkavimą ES, finansų ministras Andersas Borgas teigia, kad tokia idėja nėra populiari, nes toks žingsnis gali smarkiai pakenkti viešiesiems finansams.„Svarbus dalykas, kad mes pasiruošę išsaugoti finansų sistemą, bet ne bankų savininkus“, - teigė jis.

Bus PVM lengvatos

Finansų ministrai taip pat priėmė galutinį sprendimą, dėl galimų pridėtinės vertės mokesčio lengvatų darbui imlioms, didesnę pridėtinę vertę kuriančioms šakoms, taip pat kai kurioms vietinėms paslaugoms, tarp jų ir restoranams, drabužiams, avalynės remontui, kirpykloms ir kt.Kiekviena šalis dėl lengvatų turės apsispręsti pati, tačiau PVM negalės būti kertamas žemiau 5% ribos.Visoms kitoms prekėms ir paslaugoms turės būti numatytas ne mažesnis nei 15% PVM. Lietuvos finansų ministras Algirdas Šemeta ne kartą yra minėjęs, kad toks ES sprendimas neturės įtakos vyriausybės sprendimui atsisakyti mokestinių išimčių.

Nedarbo krizė

Euro zonos finansų ministrų grupės vadovas, Liuksemburgo finansų ministras Jean – Claude Junckeris antradienį teigė, kad Europa juda „nedarbo krizės“ link, tačiau euro zonos narės neturėtų imtis papildomų ūkio skatinimo priemonių.Finansų ministrai susirinko po to, kaip Europos Komisija pirmadienį paskelbė prognozes, kad šie metai bus prasčiausi nuo Antrojo pasaulinio karo, o nedarbas piką pasieks kitąmet. Europos Komisijos prognozėmis, euro zonos ekonomika šiemet smuks maždaug 4%, kitąmet 0,1%.Eurą turinčių šalių biudžeto deficitas vidutiniškai sieks apie 6,5% BVP. Ponas Borgas tvirtina, kad Komisija netrukus turėtų peržiūrėti pirmadienį pasirodžiusias savo prognozes, nes ekonomika gali smukti dar labiau.

EK prognozės Lietuvai

Europos Komisija prognozuoja, kad ūkio kritimas Lietuvoje sieks 11%, tai 0,6 procentinio punkto daugiau nei skaičiuoja ministerijos ekspertai. 2010 m. kritimas turėtų sulėtėti iki 4,7%, skelbiama naujausioje Europos Komisijosapžvalgoje. Pernai ūkis augo 3%.Privatus vartojimas šiemet turėtų smukti 17,5%, kitąmet – 7,2%.Lietuvos eksportas, pernai augęs 11,3% šiemet smuks 15,1%, kitąmet – dar 0,2%, prognozuoja EK. Tačiau dar greičiau turėtų mažėti importuotų prekių ir paslaugų vartojimas – 23,8% šiais metais, pernai augęs lygiai dešimtadaliu.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau