Lietuvoje – techninė recesija

Publikuota: 2009-03-31
Atnaujinta 2015-06-03 16:19

Antradienį Statistikos departamento
paskelbtas trečiasis bendrojo vidaus produkto įvertis rodo, kad BVP
smuko du ketvirčius iš eilės. Taip populiariai apibrėžiama vadinamoji "techninė
recesija".

Ketvirtąjį ketvirtį palyginti su trečiuoju, eliminavus sezono ir darbo dienų įtaką, BVP smuko -1,4%. Trečiąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu – 0,3%.ES statistikos departamento „Eurostat“ aiškinimu, recesija dažnai apibrėžiama kaip du ketvirčius iš eilės smukęs BVP palyginamosiomis kainomis, palyginti su ankstesniu ketvirčiu.Dr. Žilvinas Kalinauskas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas, primena, kad toks recesijos apibrėžimas buvo pasiūlytas dar 1974 m.„Jeigu laikysimės tokio teiginio, tai Lietuvoje recesija jau yra, - VZ.LT teigia p. Kalinauskas. - Tačiau vis dėlto ekonomistai stebi daugiau ekonominio nuosmukio ženklų: nedarbo didėjimas, infliacijos mažėjimas ar net defliacijos atsiradimas, pajamų mažėjimas, nekilnojamojo turto kainų kritimas, biudžeto pajamų smukimas ir deficito didėjimas“.Anot jo, viskas remiasi dviejų žodžių „žymus sumažėjimas“ (significant decline – angl.) interpretacija.„Taigi, kas yra žymus BVP sumažėjimas – 0,3% ar 1,4%? Manau, kad ne. Taigi, diskusijos tęsiasi“, - sako p. Kalinauskas.„Techniškai gal ir taip. Įvertinus visus sezoninius veiksnius - recesija yra, kai BVP palyginti su ankstesniu ketvirčiu smunka 2 ketvirtį iš eilės“, - vertina Violeta Klyvienė, „Danske Markets" vyresnioji analitikė Baltijos šalims.

Pirmojo ketvirčio rezultatų belaukiant

Tačiau p. Klyvienė pati asmeniškai teigia labiau pasitikinti JAV Nacionalinio ekonominių tyrimų biuro apibrėžimu, jog recesija laikytinas žymus BVP smukimas, išplitęs visose ekonomikos veiklose ir besitęsiantis ilgiau nei keleri metai, paprastai „matomas“ per realiojo BVP, pajamų, užimtumo, pramonės bei mažmeninės prekybos smukimą.„Todėl manau, kad pirmojo 2009 m. ketvirčio rezultatai tą labai aiškiai ir parodys – žymų BVP sumažėjimą. Be to, manau, kad tikrąją recesiją, kad ir pagal mėnesinių indikatorių (pramonės, prekybos) raidą matome dabar, sausio-vasario duomenimis“, - teigia p. Klyvienė.Palaukti pirmojo ketvirčio duomenų yra linkęs ir Jonas Markelevičius, Statistikos departamento direktoriaus pavaduotojas. Pirmąjį pirmojo 2009 m. ketvirčio įvertį Statistikos departamentas paskelbs balandžio pabaigoje.„Statistika atskirai termino neapibrėžia, čia – jau analitikų vertinimo reikalas remiantis ekonomine teorija. Mūsų užduotis, kiek galima tiksliau suskaičiuoti“, - kalba p. Markelevičius.Visgi jis pripažįsta, kad recesijos „požymiai yra“.„Požymiai yra pagal trumpojo laikotarpio vidaus statistikos rodiklius, niekas tikrai to atmesti negali. Ir matyt išsilaikys tendencijos, nes tai ne vien Lietuvos problema, - teigia departamento atstovas. - O BVP rodiklis apima viską".

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mažėjo neigiamas prekybos balansas

Šiemet sausį, palyginti pernai sausiu, eksportas padidėjo 7,8%, importas beveik nepakito.

Prekyba
2019.03.12
Su ES suderinta vidutinė metinė infliacija – 2%

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) 2019 m. vasarį apskaičiuota...

Verslo aplinka
2019.03.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau