Fed apsisprendė, kaip padėti ekonomikai
JAV centrinis bankas (Fed) trečiadienį
paliko galioti rekordiškai žemas palūkanas ir pareiškė, kad imsis papildomų
priemonių, skirtų pagelbėti JAV ekonomikai.
Po trečiadienio pasitarimo paliktas galioti dar gruodį priimtas palūkanų normos intervalas tarp 0 ir 0,25%. Toks sprendimas ir buvo prognozuotas.Fed skelbia, kad, norėdamas pagyvinti paskolų rinką, jis papildomai už 750 mlrd. USD pirksiantis valstybinių būsto paskolų bendrovių vertybinių popierių. Taip pat planuojama per artimiausius šešis mėnesius už 300 mlrd. USD pirkti ilgesnio laikotarpio Iždo vertybinių popierių.Tokios naujienos suteikė optimizmo akcijų rinkoms, nors dar prieš sprendimą smukta, baiminantis, kad Fed nepavyks ekonomikai įpūsti pasitikėjimo. Investuotojų nuotaikas tuomet gerino Baltųjų rūmų planai pradėti taikyti naują programą, skirtą perimti iš bankų probleminį turtą.Savo ruožtu po Fed sprendimo pirkti Iždo vertybinių popierių JAV doleris atpigo euro atžvilgiu.Valstybės skolų supirkimas esant mažoms palūkanoms ir dramatiškai recesijai yra vienas iš pinigų politikos instrumentų. Analitikai pažymi, kad centriniams bankams dabar atėjo pinigų spausdinimo metas (angl. "Quantitative Easing" (QE). Tai reiškia, kad norėdami paskatinti ekonomiką, iš savo ginklų arsenalo jie turi panaudoti ir vertybinių popierių supirkimą. To priežastis paprasta - beveik iki 0 sumažinus palūkanas, bankams nebelieka kitų būdų, tik įlieti į rinkas pinigų. Šių priemonių be Fed jau ėmėsi Japonijos, Anglijos ir Šveicarijos centriniai bankai.Primindamas apie mažėjančią didžiausią pasaulio ekonomiką, augantį nedarbą, turtą prarandančius amerikiečius, smunkanti eksportą, Fed tikisi, kad dabartinės priemonės padės atkurti tvarų ekonomikos augimą. Nors, anot banko, ekonomikos trumpalaikės perspektyvos yra prastos.
Atitolino defliaciją
Infliacija vasarį JAV išaugo labiau nei prognozuota, taip sumažint susirūpinimą dėl defliacinės spiralės įsisukimo, kuri būtų įtraukusi šalį į depresiją. Vartojimo prekių indeksas vasarį pakilo 0,4%, sausį jis siekė 0,3%, rodo trečiadienį Darbo departamento paskelbti duomenys. Neskaitant maisto ir degalų, pagrindinė infliacija vasarį sudarė 0,2%. Tai pakėlė pagrindinę metinę infliaciją iki 1,8%. Daugumos Fed pareigūnų nuomone, tokia infliacija atitinka jų siekiamą normą.Pirmadienį Fed prezidentas Benas Bernankė pareiškė, kad depresijos pavojus JAV praeina, o recesija gali baigtis jau šių metų pabaigoje. Kalbėdamas CBS televizijos laidoje "60 Minutes" p. Bernankė sakė, kad atsigavimą lems bankų sistema:"Recesijos pabaigą greičiausiai išvysime jau šiemet".Banko vadovas pažymėjo, kad būtina "tvaraus" atsigavimo sąlyga yra veikianti finansų sistema.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti