Visų žvilgsniai nukreipti į JAV

Publikuota: 2009-01-28
Atnaujinta 2015-06-03 16:37

Dar prieš Naujuosius metus buvo
prognozuojama, kad Lietuvos BVP šiemet kris 2%, o dabar dauguma prognozių
skelbia 5% BVP nuosmukį, ekonomika kristi turėtų ir kitais metais, o jos
atsigavimo impulso reikėtų laukti iš JAV.

2008 m. pabaigoje dauguma Lietuvos komercinių bankų prognozavo, kad Lietuvos BVP šiemet sumažės 2–3%, o šių metų sausį atnaujintos prognozės numato 4,5–5% ekonomikos kritimą.
„Per kelis pastaruosius mėnesius pablogėjo dauguma svarbių Lietuvos ekonominių rodiklių, niūresnės prognozės skelbiamos ir kaimyninėms šalims“, – sako Rimantas Rudzkis, banko DnB NORD vyriausiasis analitikas.

Greitai neatsigaus

Skaičiuojant be AB „Mažeikių nafta“ Lietuvos pramonės produkcija 2008 m. lapkričio mėnesį, palyginti su 2007 m. lapkričiu, sumažėjo 18%, o gruodį kritimas buvo lėtesnis – 10,2%.Šiuo metu analitikai laukia, kad 2009 m. Rusijos BVP nesikeis, nors dar prieš kelis mėnesius jie šioje šalyje tikėjosi 3% BVP augimo. Eurozonos BVP prognozės nuo -0,7% pablogėjo iki -1,9%.
„Vilčių, kad ekonomika greitai atsigaus, nėra“, – apibendrina p. Rudzkis. Anot banko DnB NORD eksperto, šiemet Lietuvoje mažės statybos, transporto paslaugų apimtis. Neišvengs kritimo ir prekybininkai.„Viską sudėję, gauname -5%, – sako p. Rudzkis, – ir tai ne pesimistinė, o realistinė prognozė.“ Banko DnB NORD ekspertai neatmeta galimybės, kad 2009 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos ūkis gali susitraukti net -7% ar -10%. Mat šių metų pirmojo ketvirčio rezultatai bus lyginami su 2008 m. pirmuoju ketvirčiu, o jis dėl 2008 m. sumažėjusio pajamų mokesčio buvo ypač geras.
Finansų ministerija, sudarydama valstybės biudžetą, vadovavosi prielaida, kad Lietuvos ūkis šiemet sumažės -4,8%. 2009 m. sausio 19 d. paskelbtose Europos Komisijos prognozėse prie Lietuvos 2009 m. BVP rodiklio įrašyta -4%. UAB FMĮ „Finhill“ prognozuoja, kad Lietuvos BVP mažės 5%.
„Įvertinus tuos pinigus, kurie iš ekonomikos bus paimti padidinus mokesčius, ir be sudėtingų prognozavimo metodų matyti, kad šiemet BVP turi kristi 5%, – sako Marius Buivydas, UAB FMĮ „Finhill“ Analizės ir vertinimo departamento direktorius. – Jeigu sudėsime visus neigiamus veiksnius, tai pasieksime ir -10%, tačiau paprastai sulaukiame ir teigiamų naujienų, o dabartinė mūsų prognozė ir taip numato labai didelį kritimą.“

Anapus Atlanto

„Paklausti, kuriuo keliu į Lietuvą gali ateiti geresnės naujienos, analitikai visų pirmą nurodo Jungtines Valstijas (JAV).„Visų pirma turėtų atsigauti JAV, ji padėtų atsitiesti Kinijai, taip padidintų naftos paklausą ir jos kainas, o dėl šios priežasties lengviau taptų Rusijai ir drauge Rusijos kaimynams bei Lietuvai“, – kelią, kuriuo į mūsų ekonomika galėtų grįžti gyvybė, nurodo p. Rudzkis.
AB bankas „Finasta“ 2009 m. sausio 21 d. paskelbtose prognozėse pažymi, kad JAV nuosmukis truks ilgiau nei buvo manyta iki šiol, o ekonomika šioje šalyje pradės atsigauti 2010 m. antroje pusėje ir šis procesas bus gana lėtas.
JAV palaikys tik Barako Obamos (Barack Obama), JAV prezidento, 825 mlrd. USD skatinimo programa, mažos palūkanos ir pigios žaliavos. „Finasta“ atkreipia dėmesį, kad ir šiuo metu JAV yra padidėjęs pinigų kiekis, tačiau lėšos nepasiekia bankų klientų, nes bankai pinigus laiko kaip indėlius centriniame banke.

Skolinasi per mažai

Lietuvos ekonomikai galėtų padėti ir valdžia, jeigu ji pradėtų daugiau skolintis. Reikėtų elgtis kaip latviams – daugiau skolintis iš tarptautinių institucijų, taip pat ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF).
„Jeigu būtų mano valia, jau imčiau paskolą iš TVF, – sako Vadimas Titarenka, AB DnB NORD banko Ekonominių tyrimų grupės vadovas. – Kam skolintis iš kitur, jeigu TVF paprastai siūlo palankiausias palūkanas.“ Ponas Titarenka pažymi, kad valdžios nenorą kreiptis į TVF suprasti sunku. Kiti analitikai spėja, kad iš TVF Lietuvos valdžia neskuba skolintis todėl, kad šios institucijos pagalbą visuomenė paprastai sieja su labai prasta padėtimi valstybėje, nors toks požiūris ir ne visuomet pagrįstas. Į ekonomiką įmesti pinigai padėtų įvykdyti ir valstybės biudžeto mokesčių planus.

Vakarai – vėliausiai

Vakarų Europos atsigavimo reikėtų laukti ilgiau nei JAV. Bankas „Finasta“ pažymi, kad eurozona atsigaus pusmečių vėliau nei JAV. Šiuo metu sparčiai mažėja eurozonos pramonės ir paslaugų užsakymų indeksai, Europos Sąjungos ekonomikos gelbėjimo plano ir mažų palūkanų nepakanka, kad ši zona išvengtų nuosmukio. Labai nedidelė eurozonos infliacija leis Europos centriniam bankui išlaikyti mažas palūkanas iki 2011 m.Lietuvos verslas gali bandyti skverbtis į Vakarų rinkas, kur verslininkams negresia nuostoliai dėl valiutos kurso ir kur Lietuva turi tam tikrą konkurencinį pranašumą.
„Taip greičiausiai ir bus, tačiau nereikia manyti, kad Vakaruose turime didelį konkurencinį pranašumą“, – perspėja p. Rudzkis.
Ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, kad įsiskverbti į naują rinką ar susirasti naujų pirkėjų užtrunka nuo pusmečio iki kelerių metų.
Finansų institucijos prognozuoja, kad ekonomikos nuosmukis Lietuvoje tęsis ir 2010 m. Lietuva turės iki šios datos uždaryti savo atominę elektrinę. Be to, reikia laiko, kol iš naujo pavyksta sugrįžti į senas rinkas.„Jeigu sunkmečio metu bendrovės bankrutuos, sugrįžimo į senas rinkas procesas užsitęs kur kas ilgiau, – pabrėžia p. Rudzkis. – Todėl valstybė turėtų nevengti atidėti mokesčių, suteikti savo garantijas sunkumų patiriančioms bendrovėms.“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau