Ką žada bulių ir meškų grumtynės

Publikuota: 2009-01-18
Atnaujinta 2015-06-03 16:35

2008 m. akcijų rinkos gerokai prasilenkė su
analitikų prognozėmis dėl akcijų kainų ir rinkų kilimo, nuvylė investuotojus.
Ekspertai tvirtina, kad teigiamą impulsą akcijų rinkoms įlietų geri
makroekonominiai ir bendrovių veiklos rodikliai, pirmiausia iš JAV, tačiau
nuomonės, kada rinkos atsities nuo dugno ir jose pradės karaliauti buliai,
skiriasi.

Dėl pasitikėjimą rinkose pakirtusios finansų sektoriaus ir šalių ekonomikų bėdų pasaulio akcijų rinkos pernai patyrė vienus didžiausių kritimų per pastaruosius dešimtmečius. Skaičiuojant 70 populiariausių pasaulio indeksų, akcijų kainų kritimas pasaulyje vidutiniškai sudarė 48%, o kai kurios akcijų rinkos (Kinija, Rusija, Lietuva) neteko dviejų trečdalių kapitalizacijos. „MSCI World“ indeksas, atspindintis 23 išsivysčiusių pasaulio akcijų rinkų tendencijas, per 2008 m. prarado 40,93% vertės, pagrindinis JAV indeksas „Standard Poor‘s 500“ („S P 500“) – 38,49%.Praėjusieji metai gerokai „aptirpdė ir fondų turtą. Investicinių fondų veiklą analizuojančios bendrovės „EPFR Global“, kurią cituoja Bloomberg naujienų agentūra, teigimu, pasaulinė finansų krizė ir nemažai šalių apėmusi recesija itin skaudžiai smogė besivystančiose rinkose investuojantiems fondams. Atsisakydami rizikingų vertybinių popierių (VP), investuotojai per 2008 m. iš šių fondų atsiėmė rekordinę 48,3 mlrd. USD sumą, daugiausia investuotų lėšų neteko besivystančiose Azijos rinkose investuojantys fondai. Mat investuotojai baiminosi, kad šio regiono vyriausybės bus nepajėgios susidoroti su smunkančia prekių paklausa ir augančia infliacija.Tiesa, ne visiems fondams 2008-ieji buvo prasti metai. Pvz., į pinigų rinkos fondus pernai suplaukė rekordinis pinigų kiekis (455 mlrd. USD), investuotojams grįžtant prie mažiau rizikingų investicijų.
Bloomberg agentūra, kurią cituoja vz.lt, taip pat rašo, kad analitikai, prieš metus rekomendavę pirkti akcijų, kurios, kaip vėliau paaiškėjo, pernai pigo labiausiai nuo 1937 m., dabar yra dar optimistiškesni ir tvirtina, kad „S P 500“ šiemet kils 17%. Jei analitikų prognozės pasitvirtintų, „S P 500“ metų pabaigoje turėtų pasiekti 1.056 ribą, t. y. jo vertė būtų 28% mažesnė nei 2008 m. pradžioje ir 35% mažesnė nei analitikų pernai prognozuota indekso vertė.Didžiųjų pasaulio bankų investicijų analitikai Bloomberg agentūrai tvirtina, kad bemaž iki nulio sumažintos JAV bazinės palūkanos turėtų padėti atgaivinti didžiausią pasaulyje ekonomiką ir atitinkamai investuotojų susidomėjimą akcijomis. Akcijų kainas aukštyn turėtų stumti ir, palyginti su pernai, atpigę degalai bei numatytos 850 mlrd. USD valstybės išlaidos keliams, tiltams ir sveikatos apsaugai.Pasitikėjimas Volstrito analitikais gerokai sušlubavo, kai nė vienas iš Bloomberg apklaustų specialistų nesugebėjo numatyti 2008 m. nuosmukio. Priešingai, visi tikėjosi, kad akcijų rinka kils – vidutiniškai 11%. Tačiau „S P 500“ indeksas prarado 38,5%, o pasaulio rinkose buvo nušluota 29 trln. USD. Šiemetinės analitikų prognozes, rašo vz.lt, atspindi optimistiškiausius lūkesčius nuo 2003 m., kai indeksas padidėjo 26%.VŽ pateikia ekspertų nuomones, kurios atspindi, kad netrūksta manančiųjų, jog kol kas dar anksti kalbėti apie dugną akcijų rinkose ir bulių (manančiųjų, kad rinkos kils) įsismarkavimą rinkose.

Vž komentarai

Tokia bankų sektoriaus griūtis buvo staigmena beveik visiems. Išsipildė juodžiausios prognozės, kad Vakarų šalių skolos prives pasaulį prie didžiulės bėdos.Jei 2008-uosius vadiname specifinės rizikos, labiausiai pasireiškusios finansų sektoriuje, metais, tai 2009-ieji bus visa apimančios rizikos laikotarpis. Daugelis įmonių paprasčiausiai nesugebės išsimokėti skolų. Blogiausia yra tai, kad savo finansinių įsipareigojimų nesugebančios įvykdyti įmonės į dugną kartu su savim nusitemps ir niekuo dėtas bendroves.Tačiau net ir didžiausios ekonominės depresijos metu akcijų rinkos šuoliai yra įmanomi. Prisiminkime istoriją – XX a. patys geriausi Volstritui buvo 1933 m. ir 1935 m., kai siautė Didžioji depresija. Londono biržoje akcijų vertė rinkoje padvigubėjo 1975 m., kai šalį krėtė stagfliacija ir buvo likę vos metai iki Didžiosios Britanijos kreipimosi į Tarptautinį valiutos fondą dėl paskolos. Vis dėlto 2009-ieji bus metai, kai įmonių vadovai apraudos smukusią paklausą ir pelnus, o atsigavimo būtų galima laukti 2010 m.Timas Bondas (Tim Bond), „Barclays Capital“ vieno iš skyrių vadovas ( „Financial Times“)
Europoje akcijos pardavinėjamos už buhalterinę vertę ar dar pigiau. Tačiau akcijų rinkos atsitiesimas visų pirma priklausys nuo kreditų rinkos atsigavimo.
Šiuo metu JAV iždo VP man atrodo viena nepatraukliausių turto klasių. Iš viso esu nusiteikęs prieš dolerius, kadangi JAV centrinis bankas (Fed) nepamatuotai didina „žaliųjų“ kiekį rinkoje. Todėl visai tikėtina, jei artimiausiu metu doleris susilpnės. Blogiausias scenarijus rinkoms būtų staigus dolerio stiprėjimas. Tai turėtų tiesiog katastrofiškų padarinių – nukentėtų visos turto klasės, įskaitant auksą.
Tačiau į 2009 m. nusiteikęs žvelgti optimistiškai ir manau, kad tai yra rinkos atsigavimo metai, nors ir netrūks nervingumo.Mohamedas El Erijanas (Mohamed El-Erian), vienas iš „Pimco“ vadovų (“Financial Times“)
JAV iždo VP rinka šiuo atžvilgiu man neatrodo patraukli, nepatraukliai man atrodo ir akcijų rinkos, tarp jų ir išsivysčiusių šalių. Mat jos ir toliau kentės nuo pasaulinės ekonomikos sulėtėjimo, finansinių išteklių stygiaus ir nepalankaus fondų valdytojų požiūrio, kad neramiais laikais investicijas geriau nukreipti į mažiau rizikingus VP.
Nors VP dabar yra itin pigūs, aš nemanau, kad 2009-ieji yra galimybių metai. Laikas apsipirkti ateis, tačiau ne šiais metais.Džeimsas Polsonas (James Paulson), „Wells Capital Management“ vyresnysis investicijų strategas (“Financial Times“)
Dabar yra vienintelė ir nepakartojama galimybė apsipirkti. Nesvarbu, ką pasirinksite – akcijas, žaliavas ar obligacijas – dabar pats metas jų įsigyti. Dar niekada nebuvo tokių pigių rizikingų obligacijų, o ir akcijos dabar neabejotinai vertos dėmesio.
Patys nervingiausi investuotojai jau yra pasitraukę ir sėdi ramiai sudėję rankas. Tačiau kai tik padėtis pradės gerėti, jie grįš. Nepamirškite ir to, jog įvairių šalių vyriausybės dirba 24 val. per parą, kad rastų būdų krizei įveikti. Visa tai sukuria geriausią draudimą jūsų investicijoms. Būtent rizikos investuotojams teks pakelti VP vertes. O procesui įsibėgėjus ir pradėjus veikti vyriausybių parengtiems gelbėjimo planams, atsigavimo banga bus milžiniška.Arjunas Mahendranas (Arjuna Mahendran), HSBC privačios bankininkystės vadovas Azijoje (“Reuters“)
2009 m. bus patys palankiausi investicijoms į JAV įmonių akcijas. Mat daugelis šios šalies įmonių vis dar sėdi ant grynųjų pinigų maišų, o ir skolų jos turi palyginti nedaug.
Geriausias investuotojų pasirinkimas būtų JAV sveikatos sektoriaus, vartojimo ir maisto prekių gamintojų akcijos. Vis dėlto iki pat pavasario JAV akcijų rinkose dar bus galima išvysti didesnių išsipardavimų. O iš besivystančių rinkų geriausias perspektyvas matau Kinijoje ir Indijoje, mat jos turi geriausią augimo ilgu laikotarpiu potencialą. Manau, kad net esant dabartinėms aplinkybėms Kinijos ekonomika šiemet gali augti 7%.
Dėl pasaulinio ekonomikos lėtėjimo nemažai įmonių tampa nemokios ir drastiškai mažėja vartotojų išlaidavimas. Todėl didesni svyravimai rinkose užtruks iki kovo, o 2009 m. viduryje rinkos bus pasiekusios dugną.Marius Dubnikovas, UAB „JT investicijų valdymas“ fondų valdytojas
Tikėtina, kad pasaulio akcijų rinkos teigiamus poslinkius jau gali pradėti rodyti metų viduryje ar rudenį, o Baltijos kapitalo rinkose teigiami poslinkiai gali prasidėti vėluodami maždaug 3 mėnesiais. Atpigusios žaliavos ir ištekliai, pigiai įvertinti verslai ir neišvengiamai atsigausianti kreditų rinka – tai pagrindiniai kriterijai, kurie lems, kad akcijų rinkos vėl sulauks investuotojų.
Investuotojų grįžimas greičiausiai prasidės ne nuo anksčiau daug vilčių puoselėjusių besivystančių regionų, o nuo išsivysčiusių rinkų ir ne mažiau patrauklių savų akcijų kainų įvertinimo. Anksčiau klysta manant, kad Azijos vartotojų bazė sugebės atsverti Vakarų pesimizmą. Pasirodė, kad Azija yra stipresnė kaip niekada, tačiau nepakankamai stipri, kad išlaikytų šios krizės egzaminą.
Didžiausią pavojų mūsų kapitalo rinkoms gali kelti pakrikusi padėtis Rusijoje, kur infliacija sunkiai valdoma, ekonomika tuo pačiu metu ritasi žemyn, o šalies atsargos nenuvaldomai mažėja ir net esamu laikotarpiu negali padėti padengti šalies stambiųjų bendrovių skolų ar išlaikyti stabilų rublio kursą.Tomas Pilipavičius, investuotojas ir asociacijos „Spekuliantai“ atstovas
Nemanau, kad po 3 mėn. ar pusmečio akcijos kainuos brangiau nei dabar. Dar nesibaigė visos negerovės, dar reikia truputį apsivalyti. O po metų jau dalis investuotojų pinigų turėtų būti akcijose.
Aš neinvestuoju, iš akcijų rinkos laiku išėjau ir vis dar negrįžau. Kai viskas baigsis, tada ir reikės galvoti, kur investuoti. Norint pelno, galima pirkti obligacijų, jų grąža dabar sąlyginai nemaža. Tačiau jas reikia ilgai laikyti, tad klausimas, kas geriau, ar dabar gauti 10% metinę grąžą, ar uždirbti minimaliai, tačiau turėti galimybę laiku įeiti į biržą.Mindaugas Tutlys, DnB NORD banko Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
Dabar padėtis atrodo labai liūdna: jaučiamas ekonomikos lėtėjimas, krizė tik prasideda. Tačiau faktas – akcijų kainos visada atsigauna anksčiau nei ekonomika.
Po tokio didelio kritimo 2008 m., kai Lietuvos rinka per metus neteko beveik 70% vertės, tikimybė, kad rinka kristų dar žemiau, yra daug mažesnė, nei kad kiltų. Istoriškai po nuosmukių pasaulio akcijų rinkos per pirmuosius metus kildavo apie 25–30%. Žinoma, Lietuvos akcijų rinką dabar labiausiai veikia ne tiek įmonių rezultatai, kiek pasaulinės akcijų rinkų tendencijos, todėl aukštyn pasukus pasaulio rinkoms padėtis turėtų keistis ir Vilniaus biržoje.
Nors pinigų rinkoje sumažėjo stipriai (buvo daug atpirkimo (repo) sandorių, kuriuos sudariusieji prarado tikrai nemažas sumas), bet pinigų rinkoje iš tiesų kol kas yra labai daug. Iš fondų ir kitų investicinių priemonių paimtos lėšos buvo sudėtos į indėlius ir kitus saugesnius finansinius instrumentus, kaip obligacijos. Tad atsigaunant rinkai tie pinigai turėtų grįžti. Atsigaunant ekonomikai ir akcijoms, paprastai pirmiausia atsitiesia finansų sektorius, taip pat nuo ekonomikos ciklo priklausančių bendrovių akcijos. Šiose vietose galimybės uždirbti būtų didžiausios. Tačiau jei ekonomikos atsigavimo nesitikite, geriau investuoti į neciklines šakas, tokias kaip komunalinės paslaugos, maisto pramonė ir kita.Žiūrint į investicijas ilgalaikėje perspektyvoje, dabar yra gera galimybė nusipirkti akcijų pigiau – jei ne per metus, tai po kelerių metų jų kaina tikrai atsigaus. Geriausia investavimo strategija – kuo didesnis išskaidymas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biržose pagrindinė tema nesikeičia – prekybos karai Premium 1

Vakarų Europos biržoms dėl prekybos karų nuosaikiai žvelgiant žemyn, Baltijos biržose prekyba antradienį...

Rinkos
2018.09.18
Asia Stocks Mixed on New Tariffs; Dollar Steady: Markets Wrap

Asian stocks were mixed, while U.S. stock futures pared declines as investors anticipated China’s response to...

Rinkos
2018.09.18
Ar dar šokti į JAV akcijų rinkos traukinį: optimistų ir pesimistų nuomonės Premium 3

Didžiausia pasaulio akcijų rinka kone kas savaitę siekia naujus akcijų kainų rekordus, tačiau investuoti...

Rinkos
2018.09.18
Vyriausybė beveik 6 metams pasiskolino už 0,694%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje beveik 6 metams pasiskolino 30 mln. Eur už vidutines 0,694% palūkanas.

Rinkos
2018.09.17
Baltijos įsigijimų rinkos veidas

Baltijos šalyse vis dažniau perkamos ar parduodamos per visas tris regiono šalis veikiančios įmonės, tačiau...

Rinkos
2018.09.16
Dešimtmetį po „Lehman Brothers“ pasaulis pasitinka geriau apsisaugojęs Premium 11

Minėdamas dešimtmečio sukaktį nuo investicinio banko „Lehman Brothers“ griūties, kuri tapo ir pasaulinės...

Rinkos
2018.09.15
„Danske Bank“ vadovui duoda 33% išsilaikymo iki metų galo galimybę 7

Analitikai vertina, kad egzistuoja vos 33% tikimybė, kad į skandalus įklimpusio „Danske Bank“ vadovas Thomas...

Rinkos
2018.09.14
Baltija liko abejinga nuotaikų pagerėjimui

Investuotojams Baltijos biržose penktadienį pernelyg nerūpėjo nuotaikų pagerėjimas Europos rinkose ir savaitę...

Rinkos
2018.09.14
Svarstoma, kas kelia bitkoino kainų bangas 11

Kriptovaliutų rinkoje nerimsta spekuliacijos, kas nulėmė staigų bitkoino kainos kritimą praėjusią savaitę.

Rinkos
2018.09.14
Su „Luminor“ dirbs po skandalų pasitraukęs „Swedbank“ vadovas 7

Buvęs Švedijos banko „Swedbank“ vykdomasis direktorius Michaelas Wolfas, darbą Švedijos „Swedbanke“ palikęs...

Rinkos
2018.09.14
„Maximos“ obligacijos jau pasiekiamos platesnėms masėms 7

Į Baltijos skolos vertybinių popierių sąrašą šiandien įtrauktos mažmeninės prekybos milžinės „Maxima Grupės“...

Rinkos
2018.09.14
Milijardinė JAV milžinės investicija Baltijos šalyse siunčia ir geopolitinę žinią Premium 6

Baltijos šalių bankui „Luminor“ paskelbus apie naują savininką iš JAV, rinkai padarė įspūdį žinomas vardas,...

Rinkos
2018.09.14
ERPB investavo į „Maxima Grupės“ obligacijas 4

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) sudalyvavo „Maxima Grupės“ pirmųjų obligacijų platinime...

Rinkos
2018.09.13
„Luminor“ pardavimas: rinką nustebino ne žinia, bet pirkėjas Premium 9

Žinia apie Baltijos šalių banko „Luminor“ pardavimą Lietuvos įsigijimų ir finansų rinkos nenustebino, tačiau...

Rinkos
2018.09.13
„Luminor“ pardavimo kaina: analitikų vertinimai Premium 1

Analitikai nesutaria, ar JAV privataus kapitalo fondų milžinė „Blackstone“, pirkdama Baltijos šalių milžino...

Rinkos
2018.09.13
„Luminor“  gavo Baa1 reitingą iš „Moody‘s“ 1

Naujo savininko sulaukusiam „Luminor“ bankui reitingų agentūra „Moody's“ suteikė Baa1 reitingą su stabilia...

Rinkos
2018.09.13
Lietuvių startuolis susikirto su vokiečių draudimo ir finansų milžine Premium 1

Lietuvos finansinių technologijų startuolis „ORCA Alliance“ įsivėlė į teisinį ginčą dėl prekės ženklo su...

Rinkos
2018.09.12
Vilnius vis dar „nepriaugo“ iki finansų centro statuso 8

Vilniui vis dar neatsiranda vietos šimte pagrindinių pasaulio centrų sąraše, kuriame, pavyzdžiui, Talinas...

Rinkos
2018.09.12
„Invega“ atrinko akceleravimo fondų valdytojus – jiems patikės 13,5 mln. Eur 2

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) atrinko dviejų kuriamų naujų akceleravimo fondų valdytojus.

Rinkos
2018.09.12
„Paskolų klubas“ ruošiasi biržai: tapo AB, vadovybėje daugėja buvusių bankininkų 9

Lietuvos tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“ valdanti įmonė „NEO Finance“, ruošdamasi įgyvendinti...

Rinkos
2018.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau