Valdžios krizės nenori nė vienas prognozuotojas

Publikuota: 2009-01-10
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

Žirkles žioja utopistai Kitų metų BVP prognozių „žirklės“ – nuo -18 iki 6,6%. Pirmasis skaičius šiandien atrodo neįtikėtinas ir ekonomiškai nepagrįstas, galėtume spėti, kad prognozuotojas tiesiog žaidžia. Radome anketų, kuriose nurodytas ir -13,5 ir 12% BVP prognozės.Tačiau daugiausia spėta arčiau realybės: 31 pretendentas į orakulą mano, kad BVP kris iki -1,2– -2,5%, 16 atsiuntusiųjų atsakymus spėja, kad augs 0–1%.Tarp infliacijos prognozių taip pat nemažos „žirklės“, čia telpa ir -18% ir 18%. Pastarąjį skaičių nurodęs Rimvydas Batalauskas, UAB „Praslas“ vadybininkas, motyvuoja, kad tokia infliacija bus, „jei nedevalvuos lito“. 27 orakulai prognozuoja, kad infliacija augs 3–4,8%, 52 atsiuntusieji anketas prognozuoja 4,0–7,9% vidutinę infliaciją kitais metais.Giedrė Marcinkevičienė, UAB „Lytagra“ užsakymų vadybininkė, mano, kad infliacija sieks 2%, o šį rodiklį teigiamai veiks nekilnojamojo turto ir statybos žaliavų kainų kritimas, o neigiamai – elektros ir dujų kainos. Ji prognozuoja, kad kuro ir maisto produktų kainos nekis.

Koalicija liks arba ne Vyriausybei pranašaujami neramūs ir nestabilūs metai, nors iki metų pabaigos ji išsilaikys, mano dauguma VŽ konkurso dalyvių. „Bet galimos rotacijos, nes „elitui“ reikia išsaugoti savo kapitalus ir savo įtaką. Aktyviai vyks kapitalo bei turto perskirstymas“,– mano Jevgenijus Oksenkrugas, UAB „Eugvilsta“ direktoriaus pavaduotojas.„Neišsilaikys. Per daug skirtinga ideologija ir nekompetentingi ministrai“,– prieštarauja Laurynas Glebavičius, UAB „Euro Asista“ projektų vadovas.Justas Kavaliauskas, UAB „Roris ir Ko“ investicijų ir plėtros vadovas, priduria, kad koalicinė Vyriausybė subyrės dėl gilėjančios ekonominės krizės ir ją lydinčių streikų. „Tautos prisikėlimo partija pasitrauks iš koalicijos ir dalyvaus formuojant naują“,– mano jis.„Išsilaikys, nes reikia slėpti LEO LT galus – tai juos visus vienija“,– ironizuoja „laisvu menininku“ save įvardijęs Rimtautas Matulis. „Jeigu kas nors neatsisės į kalėjimą ar kokia asmenybė (iš liberalų) nesukompromituos savo partijos“,– nurodo dar vieną sąlygą Inga Zaurakaitė, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vadybininkė.Vis dėlto daugelis, nors ir su išlygomis, norėtų, kad Vyriausybė dirbtų visus metus, nes sunkmečiu jos griūtis problemas valstybėje tik pagilintų. Todėl VŽ orakulai prašo politikų tramdyti ambicijas, slėpti nekompetenciją, neignoruoti specialistų patarimų, priimti protingus, pasvertus sprendimus, kad prie ekonominės krizės neprisidėtų dar ir valdžios krizė.

Rikiuotė ilgėja Atsakydami į anketos 5 klausimą – apie ryškiausius teigiamus ir neigiamus ekonomikos pokyčius 2009 m., skaitytojai pateikė daug įdomių pamąstymų ir prognozių. Jas pateiksime kitose VŽ apžvalgose.
2008 m. VŽ Orakulu išrinktas Arūnas Knieža, UAB „Sėkmės laipsnis“ direktorius (VŽ, 2008 12 30). 2000 m. šis titulas buvo suteiktas Kazimirai Prunskienei, Reinoldijui Šarkinui (2001 m.), Rimantui Busilai (2002 m.), Gitanui Nausėdai (2003 m.), Tomui Andrejauskui (2004 m.), Vytautui Lygnugariui (2005 m.), Jurgitai Pumpalavičiūtei (2006 m.), Ryčiui Normantui (2007 m.).* * *

VŽ klausimai

1. Kiek Lietuvos BVP paaugs 2009 m.?2. Kokia bus 2009 m. vidutinė metinė infliacija?3. Kiek augs ES ekonomika 2009 m. (2008 m. prognozuojama 1,4% BVP)?4. Ar iki 2009 m. pabaigos išsilaikys A.Kubiliaus koalicinė Vyriausybės tokios sudėties, kokios yra dabar (Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai, Tautos prisikėlimo partija, Liberalų ir centro sąjunga, Lietuvos liberalų sąjūdis)? Kodėl?5. Kokie ryškiausi teigiami ir neigiami Lietuvos ekonomikos pokyčiai įvyks 2009 m.?6. Kas bus išrinktas Lietuvos Respublikos prezidentu? Gitanas Nausėda, SEB prezidento patarėjas
1. -2,0%
2. 6,0%
3. -1,5%
4. Tikiuosi, kad išsilaikys. Didžiausias iššūkis bus įgyvendinti krizės įveikimo planą, kuris pradės duoti pirmuosius vaisius jau šiais metais.
5. Pajusime smarkų vidaus rinkos nuosmukį, vėl populiarės mokesčių slėpimo praktika, todėl komplikuosis jų surinkimas. Kita vertus, pastebimai sumažės infliacija. Įmonės išnaudos visus efektyvumo didinimo rezervus.
6. Jeigu dalyvaus rinkimuose – Dalia Grybauskaitė.Jurgita Pumpalavičiūtė, UAB „AVSC Group“ Verslo finansavimo projektų vadovė
1. -3,8%
2. 3%
3. -0,2%
4. Taip, išsilaikys, kadangi A.Kubiliaus Vyriausybė atėjo dirbti ir spręsti ekonomikos problemas. Valdžios kaita ir postų dalybos šiuo metu nenaudingos niekam.
5.Teigiami: sumažės valstybės biudžeto deficitas; mažės infliacija, nes 2008 m. prekių ir paslaugų kainos dažnai buvo keliamos nemotyvuotai, spekuliuojant infliacijos buvimu; darbdaviams bus lengviau rasti tinkamų darbuotojų; jeigu bus tinkamai įgyvendintos antikrizinės priemonės, didės Lietuvos skolinimosi reitingai ir tarptautinis pasitikėjimas, tačiau tai įvyks ne anksčiau kaip 2009 m. II pusm.; nuo 2009 m. rudens atsigaus bankų skolinimas verslui; paprastės mikroįmonių steigimo procedūros; įmonės didins darbo našumą; didės gimstamumas; krizė išmokys lankstumo ir prisitaikymo prie kintančių rinkos sąlygų. Neigiami: sumažės įmonių pelnai; galime sulaukti daugiau bankrotų, mažės tiesioginės užsienio investicijos, gali išeiti esamos; padidės nedarbo lygis, mokesčių slėpimas, emigracijos srautas, elektros energijos kainos.
6. Jeigu kandidatuos, vienas iš jų: Dalia Grybauskaitė arba Gitanas Nausėda.Rytis Normantas, UAB „SCA Packaging“ plėtros direktorius
1. 0,8%
2. 5,5%
3. -0,5%
4. Taip.
5. Teigiami: į metų pabaigą atsiras pirmieji pramonės atsigavimo požymiai, turėtų būti pradėta elektros tinklo statyba. Neigiami: atominės elektrinės uždarymas nebus atšauktas.
6. Dalia Grybauskaitė.Arnas Simutis, UAB „MBR baldai“ direktorius
1. -0,79%
2. 7,9%
3. 0,5%
4. Tokios sudėties, kokia yra dabar – tikrai neišsilaikys, nes po prezidento rinkimų naujasis prezidentas (o greičiausiai prezidentė) sieks, kad Vyriausybės sudėtis būtų pakeista. Koalicija taip pat neatlaikys spaudimo ir interesų susikirtimų. Gali grėsti pirmalaikiai Seimo rinkimai.
5. Galimas scenarijus, kad skandinavų kapitalas supirkinės Lietuvos įmones po 1 Lt arba už nedidelę kainą. Šiame procese teigiama tai, kad bus pristabdytas nedarbo augimas. Neigiamas pokytis bus toks, kad iš esmės niekas nesikeis – kaip visur karaliavo stambusis kapitalas, taip ir karaliaus.
6. Dalia Grybauskaitė.Marius Barys, UAB „Re Solution“ projektų vadovas
1. -2,5%
2. 3,6%
3. 1,0%
4. Sužlugs dėl nesuderinamų interesų ir kompetencijos stokos.
5. Augantis nedarbas, bankrotų banga, pigūs butai ir automobiliai.
6. Andrius Kubilius.Mykantas Urba, FMĮ „Orion Securities“ projektų vadovas
1. -1,8%
2. 3,75%
3. -0,7%
4. Išsilaikys. Pagrindiniai prieštaravimai tarp partijų vyksta dabar, derinant antikrizinį bei Vyriausybės planus. Vėliau, stabilizavus valstybės finansus, visos partijos vieningai sutars dėl ekonomikos skatinimo, neliks vietos prieštaravimams.
5. Neigiami: itin išaugęs įmonių bankrotų skaičius, bankrotai neaplenks ir stambių įmonių, dirbančių nekilnojamojo turto srityje. Po rublio devalvavimo labai sumenks šalies eksportas į Rusijos rinką. Teigiami: dėl sumažėjusio darbuotojų skaičiaus išaugs produktyvumas, lemsiantis gamybos sąnaudų sumažėjimą ir atitinkamai valstybės konkurencingumo išaugimą. ES lėšos energetiniam ūkiui sujungti su Vakarų Europos lems dideles investicijas į elektros tiltų tiesimą. Tai turės teigiamą fiskalinį postūmį šalies ekonomikai.
6. Dalia Grybauskaitė.Lina Jasutienė, VšĮ „Trust in development“ direktorė
1. -5,0%
2. 7,0%
3. 0,5%
4. Taip – nėra alternatyvos.
5. Neigiami – padidinti mokesčiai neatneš prognozuojamo rezultato.
6. Vygaudas Ušackas.Andrius Dankis, UAB „Premium projektai“ direktorius
1. 1,5%
2. 5,0%
3. 1,5%
4. Taip. Padėties rimtumas skatins veikti kiek įmanoma konstruktyviai.
5. Mažės importas, kris infliacija, BVP išliks teigiamas, mažės įmonių pelningumas, išaugs nedarbo lygis. Atsiras pirmieji ūkio atsigavimo ženklai.
6. Dalia Grybauskaitė.Vilius Butiškis, vertėjas
1. -2,4%
2. 6,0%
3. 0,2%
4. Ne. Nepavyks antikrizinis planas ir skaldysis kaltindami vieni kitus.
5. Valstybės biudžeto deficitas išliks toks pats ar truputį sumažės, smuks smulkaus verslo rodikliai, bus parduotos valstybei priklausančios „Mažeikių naftos“ akcijos, pigs nekilnojamasis turtas ir atsiras galimybių jį įsigyti išperkamosios nuomos būdu.
6. Arūnas Valinskas.Nerijus Kalinauskas, UAB „PHD“ generalinis direktorius
1. 0,6%
2. 3,4%
3. 1,2%
4. Po interpeliacijos bus pakeisti 3 ministrai, bet koalicija išsilaikys.
5. 2009 m. III ketvirčio rezultatai viršys pesimistines prognozes. Atsigavusi pasaulio ekonomika paskatins pasitikėjimo augimą Lietuva ir turės įtakos III ketv. BVP augimui. Lietuvos bankas pasinaudos TVF paskola.
6. Dalia Grybauskaitė.Apolinaras Škikūnas, „Microsoft Lietuva“ Verslo valdymo sprendimų grupės vadovas
1. -3,2%
2. 5,4%
3. 0,3%
4. 2009 m. viduryje koalicija subyrės dėl vidaus nesutarimų. Naujoje koalicijoje pirmuoju smuiku grieš socialdemokratai, partneriai bus Tautos prisikėlimo partija bei Liberalų ir centro sąjunga. Paskutinė naujos koalicijos jėga bus „Tvarka ir teisingumas“ arba Darbo partija, priklausomai nuo kiekvienos iš reikalavimų dydžio.
5. Teigiami – sumažėjusi infliacija, padidėjęs gimstamumas. Neigiami: bankrotų banga, užsidaręs ar priverstinai parsidavęs vienas bankas, išaugęs nedarbas, tebesitęsianti įtampa bankų sektoriuje.
6. Arūnas Valinskas (arba Artūras Zuokas).Dalius Simėnas, Lietuvos ekonominės plėtros agentūros vyriausiasis analitikas
1. -2,5%
2. 5,9%
3. -0,7%
4. Visus koalicijos partnerius vienija bendras tikslas – įveikti ekonominę krizę, todėl koalicija išsilaikys.
5. Teigiami: pastebimai smuks litų paskolų palūkanos, tačiau išliks apie 2–3 procentiniais punktais aukštesnės už eurų paskolas, žemiau 10% ribos smuks einamosios sąskaitos deficitas, bus eliminuota lito devalvavimo grėsmė. Neigiami: dėl smunkančio vartojimo, sulėtėjusio eksporto augimo pablogės įmonių finansiniai rezultatai, išaugs bankrotų skaičius ir nedarbo lygis. Toliau smuks nekilnojamojo turto kainos.
6. Dalia Grybauskaitė.Olegas Fiodorovas, UAB „Agrotera“ direktorius
1.-2,0%
2. Greičiau tikėtina defliacija.
3. 0,6%
4. Būna stebuklų, ir aš jais tikiu, bet ne iki tokio lygio. Todėl manau, kad realus koalicijos gyvavimo laikas ilgiausiai iki 2009 m. liepos, o Seimo pirmininko Arūno Valinsko – dar trumpesnis dėl pateiktų jį kompromituojančių faktų.
5. Teigiami: žmonės pradės taupyti ir apdairiai leisti pinigus. Neigiami: lito kurso pokyčiai euro atžvilgiu dėl Europos Komisijos sankcijų grėsmės už pinigų politikos reikalavimų pažeidimus, recesija ir nedarbo lygio augimas, kai kurių bankų rimtos finansinės problemos, gal net veiklos licencijos sustabdymas.
6. Algirdas Mykolas Brazauskas.Vytis Žalimas, UAB „TD Baltic“ komercijos direktorius
1. -3,4%
2. 11,0%
3. 0,3%
4. Koalicija subyrės dėl Tautos prisikėlimo partijos didėjančios nekompetencijos ir augančių ambicijų.
5. Rinka apsivalys, taps sveikesnė, išlikusieji dirbs pelningiau. Tačiau Lietuvos rinka sumažės, dėl agresyvios mokesčių politikos trauksis/neateis užsienio kapitalas, didės nedarbas, o tai skatins nusikalstamumą ir emigraciją.
6. Dalia Grybauskaitė.Elida Mantulova, UAB „Tempo invest“ direktorė
1. 0,85%
2. 5,7%
3. 0,9%
4. Išsilaikys, tik bus juntama nuolatinė liberalų ir konservatorių trintis, ypač su LiCS. LiCS išsilaikys koalicijoje, tačiau viešai sieks deklaruoti kitokią nuomonę, bet koalicijos sutaries pagrindu palaikys koalicijos daugumos sprendimus.
5. Teigiami: susireguliuos darbo rinka; bus suvaldytas perteklinis vartojimas; EURIBOR stabilizuosis ties 3,3%. Neigiami: išaugs nedarbas, dėl to pablogės kriminogeninė padėtis; biudžetas bus sunkiai vykdomas, todėl sumažės socialinė verslo ir mokesčių administratoriaus partnerystė; išaugs šešėlinės ekonomikos mastai.
6. Gitanas Nausėda.Andrius Jakas, UAB „Valstiečių laikraštis“ IT vadovas
1. -6,0%
2. -2,0%
3. -1,0%
4. Neišsilaikys – Valinsko kompanija prisidirbs ir pabėgs.
5. Neigiami – nedarbas, teigiami – dings spekuliantai.
6. Jei dalyvaus – Dalia Grybauskaitė, jei nedalyvaus – nesvarbu, gali ir Antanas.Vilius Maniušis, UAR „Resulution advisers“ investicinių projektų vadovas
1. -4,2%
2. 4,0%
3. 1,2%
4. Koalicija pasmerkta žlugti dėl kilsiančių ideologinių takoskyrų ir povandeninių srovių tarp koalicijos partnerių. Iš išorinių veiksnių minėtina sunkėsianti ekonomikos padėtis.
5. Teigiami: šiek tiek sumažės infliacija, tačiau tą nusvers mažėjantys atlyginimai. Neigiami: 75% lito devalvavimo tikimybė; ne vieno ir ne dviejų didžiųjų koncernų ir nekilnojamojo turto grupių bankrotai (išskyrus mažmeninės prekybos grupes); NT kainų krytis dar 25–30%; didėjantis nedarbo lygis iki 8–10%; recesija (BVP susitraukimas bent 2 ketvirčius iš eilės); LEO LT žlugimas, didėjanti tikimybė, kad Lietuva nesugebės pastatyti naujos atominės jėgainės.
6. Arūnas Valinskas, kad ir kaip būtų liūdna ir apmaudu.Skirmantas Sutkus, UAB „Bankinės konsultacijos“ konsultantas
1. -3,7%
2. 6,3%
3. 0,2%
4. Išsilaikys, nes būtų politinė klaida trauktis iš koalicijos jos veiklos viduryje. Galimi tam tikri išbandymai partijoms keliant kandidatus į prezidento postą ir šiems kritikuojant koalicijos vykdomą socialinę politiką.
5. Neigiami pokyčiai susiję su bankų kreditavimo ribojimais, jie neleis įmonėms vykdyti investicinių projektų. Masiniai bankrotai dėl apyvartos lėšų trūkumo ir partnerių nemokumo. Teigiami pokyčiai bus metų viduryje, ES pradėjus plataus masto programas verslui remti ir verslo veiklos finansavimo rinkų „atšilimas“. Litas nebus devalvuotas.
6. Egidijus Kūris.Paulius Kvedaras, studentas
1. -2,0%
2. 5,0%
3. 0,2%
4. Taip. Kodėl? Todėl, kad seksis dirbti.
5. LEO LT steigimo peržiūrėjimas, derybos dėl IAE pratęsimo nepavyks, biudžetas bus subalansuotas, nebankrutuos nė vienas bankas, išaugs nedarbo lygis.
6. Gitanas Nausėda.* * *

Anketų pasiskirstymas pagal atsakymus Infliacijos prognozės
0-18% 94,6%
(-0,7%)– (-5%) 5,4%BVP prognozės
Augimas 30,6%
Recesija 69,4%Koalicijos ateitis 2009 m.
Išsilaikys 65,8%
Subyrės 32,4%
Neatsakė 1,8%ES BVP prognozės
(-0,2%)– (-9,5%) 33,3%
0–2,7% 66,7%LR prezidentas
111 pretendentų į orakulus prognozės
Dalia Grybauskaitė 71,2%
Gitanas Nausėda 11,7%
Arūnas Valinskas 4,5%
Andrius Kubilius 1,8%
Algirdas Brazauskas 1,8%
Kiti (Egidijus Kūris, Vilija Blinkevičiūtė, Rasa Juknevičienė, Vygaudas Ušackas, Artūras Zuokas ) 4,5%
Nenurodė 4,5%

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau