Sąlygos spręsti ekonomikos uždavinius - nepalankios

Publikuota: 2009-01-02
Atnaujinta 2015-06-03 16:20

Netoliaregišką ekonominę politiką
vykdžiusios Lietuvos ūkio būklė artimiausiu metu bus prasta, tačiau
nėra lengva numatyti, kiek laiko tęsis sąstingis, tvirtina Rimantas
Rudzkis, DnB NORD Ekonominių tyrimų skyriaus vyriausiasis analitikas. Anot
jo, tai iš esmės lems investicijų rodikliai ir eksporto raida.

"Verslo žinių" specialiame priede "Lietuvos verslo lyderiai" spausdinamoje p. Rudzkio parengtoje apžvalgoje dėstoma, kad analizuojant tam tikrų prekių ir paslaugų grupių eksportą, daugumai jų ryškėja prastos tendencijos."Tai verčia prognozuoti, kad ekonomikos sąstingis greitai nesibaigs – užtruks dvejus ar trejus metus", - konstatuoja analitikas.Jo žodžiais, ateinančiais metais ekonomikos plėtra tikriausiai sustos, o 2010 m. galima recesija, realiosios gyventojų pajamos šį laikotarpį neaugs, padidės nedarbas, tačiau pagerės einamosios sąskaitos balansas.Ponas Rudzkis pabrėžia, kad tolesnė šalies ūkio raida labai priklausys nuo naujosios Vyriausybės veiksmų – reikia ne tik stabilizuoti valstybės finansus, bet ir sukurti palankią aplinką investicijoms į verslo plėtrą bei pritraukti gausesnius tiesioginių užsienio investicijų srautus į eksportuotuojų veiklą.Atkreipdamas dėmesį, kad būtiniems darbams reikalinga darni valdančioji dauguma bei aiškus strateginis planas, paremtas visapusiška ne tik makroekonomikos, bet ir tam tikrų ūkio sektorių analize, analitikas užsimena, kad esantys uždaviniai nėra lengvi:"Pasaulio ekonomikos būklė tam nepalanki, o ankstesnės Vyriausybės palikimas išties prastas."

Trumparegiška politika

"Apskritai šalies ekonominė politika jau kurį laiką nėra toliaregiška, todėl neišvengiamai ėmė ryškėti ekonomikos perspektyvų blogėjimo požymiai: sparčiai augo šalies bendroji skola; darbo našumas didėjo lėčiau nei darbo sąnaudos; aukštos nekilnojamojo turto kainos ir kvalifikuotos darbo jėgos stygius stabdė tiesiogines užsienio investicijas; eksporto plėtra buvo gerokai lėtesnė nei importo, o užsienio prekybos deficitas grėsmingai išsipūtė", - dėsto apžvalgos autorius.DnB NORD analitikas dėsto, kad ankstesnė padėtis buvo palanki valstybės iždo įplaukoms, jų planas vėl buvo viršytas, tačiau gausesnės biudžeto pajamos nebuvo panaudotos šalies konkurencingumui gerinti."Lygindami Lietuvos, Latvijos ir Estijos biudžetų balansus matome, kad mūsų Vyriausybė elgėsi nerūpestingai – nepaisant gerokai didesnių už planuotas iždo įplaukų, Lietuvos fiskalinio deficito santykis su BVP užpernai padidėjo iki 1,2%, o štai Estijos biudžetas pasižymėjo gana solidžiu pertekliumi. Veikiausiai ir 2008 m. rodiklis bus prasčiausias mūsų valstybėje – Finansų ministerija prakalbo apie 2,3% dydį", - primena p. Rudzkis.

Panašumai ir nelygybė

Jo teigimu, prastėjant verslo bei gyventojų lūkesčiams, bankams sugriežtinus skolinimo sąlygas, pernai vidaus paklausa ėmė rimti, o nekilnojamojo turto rinka susitraukė - dabartinė Lietuvos ūkio raida labai panaši į Estijos ir Latvijos.Analitikas taip pat pabrėžia, kad nors šalies biudžeto pajamos ir išlaidos praėjusiais metais augo sparčiau nei sukurta pridėtinė vertė, o valdančioji koalicija deklaravo socialiai orientuotą politiką, namų ūkių biudžetų tyrimo statistika liudija socialinės nelygybės stiprėjimą."Dešimties procentų daugiausia vartojusiųjų išlaidos 2007 m. 9,3 karto viršijo skurdžiausiųjų dešimties procentų gyventojųišlaidas, šis rodiklis kilo jau ne pirmus metus iš eilės", - konstatuoja p. Rudzkis.DnB NORD banko analitikai gruodį prognozavo, kad realus BVP vietoje anksčiau prognozuoto nulinio augimo šiemet smuks 2% , o 2010 m. BVP mažės 1%. 2008 m. prognozuotas 4% Lietuvos ekonomikos augimas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mažėjo neigiamas prekybos balansas

Šiemet sausį, palyginti pernai sausiu, eksportas padidėjo 7,8%, importas beveik nepakito.

Prekyba
2019.03.12
Su ES suderinta vidutinė metinė infliacija – 2%

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) 2019 m. vasarį apskaičiuota...

Verslo aplinka
2019.03.12
Vasarį metinė infliacija kiek padidėjo

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje vasarį buvo sudarė 2%, pranešė Lietuvos Statistikos departamentas,...

Verslo aplinka
2019.02.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau