Pingantis skaitmeninis auksas

Publikuota: 2009-01-02
Atnaujinta 2015-06-03 16:21

Dar prieš keletą metų pasaulinė įvairių
masinių interneto žaidimų valiutų, ginklų ir kitų daiktų rinka sudarė apie 2
mlrd. tikrų JAV dolerių ir gudriausiems verslininkams krovė milijonines pajamas.
Žaidėjai ir dabar už tūkstančius tikro pasaulio pinigų parduoda ilgai kauptus
savo skaitmeninius turtus, tačiau dideli verslai čia jau sužlugo.

Masinius interneto žaidimus žaidžia apie 20 mln. vartotojų, tad nenuostabu, kad verslesni žaidėjai pradeda kurti įvairias uždarbio schemas. Juoba kad dalis žaidėjų, norinčių kuo greičiau sustiprinti savo žaidimo personažą, sutinka mokėti po kelis ar keliolika JAV dolerių (USD) už auksą, kalavijus, šarvus ar aprangos rinkinius, sukurtus vien iš vaizduotės ir skaitmeninio kodo. Savo ruožtu, surinkus daugiau vertingų daiktų bei patirties, jau galima parduoti ir visą personažą – tuomet jis kainuos tūkstantį USD ar ir daugiau.Žinoma, žaidimų kūrėjai nėra linkę pajamomis dalintis su gudriaisiais verslininkais – tokius virtualių pramogų gigantus kaip „Blizzard“ visai tenkina ir 11 mln. laimingų populiariausio pasaulyje masinio interneto žaidimo „World of Warcraft“ („WoW“) žaidėjų, kas mėnesį sumokančių 15 USD dalyvio mokestį. Vis dėlto dar prieš keletą metų šimtus kinų samdžiusi ir magiškuose interneto žaidimų pasauliuose juos įdarbindavusi JAV bendrovė „Internet Gaming Entertainment“ (IGE) per metus iš skaitmeninių ginklų ar aukso prekybos gaudavo per 250 mln. USD pajamų, įspūdingame straipsnyje apie šią pramonę rašo „Wired“.Ir nors „Blizzard“ sumažino galimybes „WoW“ dideliu mastu verstis skaitmeninių daiktų ir aukso prekyba, žaidėjų teigimu, populiariajame žaidime tebeknibžda tūkstančiai personažų, žudančių vištas ir kitus bejėgius padarus, šitaip greitai renkančių auksą ir jį parduodančių už tikrus pinigus.

Pigo penkiskart

IGE yra laikoma vienu sėkmingiausių prekybos žaidimuose pavyzdžių. Savo klestėjimo metu (2005–2006 m.) bendrovė turėjo apie 500 darbuotojų, dauguma jų buvo neetatiniai, už keletą USD per dieną skaitmeninį auksą profesionaliai renkantys kinai. Priešingai nei daugelis kitų žaidėjų, jie nesimėgavo išties užburiančiai atrodančiu ir ne veltui jaunimą greitai įtraukiančiu „WoW“ žaidimu – „juodadarbiai“ pačiais nuobodžiausiais ir ne visada legaliais būdais rinko auksą, kurį vėliau parduodavo. Maža to, neretai ir žaisdami keturiais kompiuteriais vienu metu.Vienas tapatybės atskleisti nenorėjęs „WoW“ žaidėjas iš Lietuvos VŽ pasakoja ir šiandien matantis galybę nesunkiai atskiriamų žaidėjų, kurių pagrindinis tikslas – rinkti auksą. Arba rinkti paprastus daiktus ir juos parduoti už auksą. Būtent auksas yra likvidžiausia skaitmeninė valiuta, parduodama už tikrus dolerius. 10.000 „WoW“ „auksinių“ šiuo metu kainuoja vidutiniškai 9 USD. Palyginimui, vienas vertingesnis daiktas – ginklas ar aprangos detalė – žaidime kainuoja apie 1.000 „auksinių“. Dešimt kartų didesnę jų sumą profesionalūs „juodadarbiai“ gali surinkti maždaug per parą. Tuomet auksas parduodamas įvairiuose specialiuose „WoW“ prekybos kanaluose (angl. trade channel) – už auksą žaidėjai gali atsiskaityti kredito kortele ar per „PayPal“ sistemą, o nusipirktus auksinius žaidėjui „WoW“ platybėse netrunka pristatyti specialus agentas, pasakoja „Kirmmela“ žaidime pasivadinęs lietuvis.Negana to, „WoW“ verslininkai buvo įsigudrinę net „automatizuoti“ aukso rinkimo procesą – kai kuriuos žaidimo personažus valdydavo net ne žaidėjai iš Kinijos, o specialiai parašytos programos. Tačiau „Blizzard“ pastangomis tokių gudrybių pastaruoju metu sumažėjo.Vis dėlto, verteivų nelaimei, skaitmeninis auksas per pastaruosius keletą metų gerokai atpigo. „Kirmmelos“ teigimu, nuo maždaug 30–50 USD iki 9 USD už 10.000 „auksinių“. „Gal ir čia krizė“, – juokauja nuo 2004 m. „WoW“ ištikimas žaidėjas. Kita vertus, net ir pingant auksui žaidimo „verslininkai“ ieško naujų būdų užsidirbti, pavyzdžiui, mažiau patyrusiems žaidėjams pardavinėja daiktus išpūstomis kainomis ar kitaip iškreipia žaidimo ekonomiką.

Paklausa išlieka

Viena priežasčių, kodėl pinga žaidimų auksas, galima laikyti sparčiai didėjantį žaidėjų skaičių. 2004 m. lapkritį debiutavęs „WoW“ 2005 m. pradžioje turėjo 1 mln. žaidėjų, 2006 m. pradžioje – apie 5 mln., 2007 m. – 7 mln., šiemet – jau per 11 mln. žaidėjų. Kiekvienas jų nuolat besiplečiančiuose virtualiuose pasauliuose aukso gali rasti ir parduoti pats, todėl, kaip ir tikroje ekonomikoje, didėjant grynųjų kiekiui smunka jų vertė.Be to, pati „WoW“ administruojanti „Blizzard“ susirūpino savo žaidime įsuktais trečiųjų šalių verslais ir pradėjo dėti pastangas juos naikinti. Visų pirma todėl, kad nemaža dalis žaidėjų žaidžia tik savo jėgomis ir tūkstančius valandų prie kompiuterio stiprintais personažais. Auksą, daiktus ar patyrusius žaidimų personažus perkantys vartotojai dažnai laikomi nesąžiningais – kita vertus, patyrę „WoW“ žaidėjai gali tingėti žaidimą pradėti „nuo nulio“, gaišti laiką tarp pradinukų. Aišku, ir pradedantieji nevengia greičiau sustiprinti savo personažų – keliasdešimt USD „sutaupo“ kone savaitę žaidimo. Todėl kažkieno jau sukurtų personažų ar aukso paklausa turėtų išlikti.Žinoma, masinių interneto žaidimų verslo milžine laikyta IGE prekiavo ne tik „WoW“, bet ir „Lineage“, „EverQuest“, „Final Fantasy“, „Age of Conan“ ir kituose žaidimuose. Savo klestėjimo metu bendrovė net buvo sulaukusi 60 mln. USD iš JAV investicinio banko „Goldman Sachs“ ir nusisamdžiusi vieną buvusį žaidimų leidėjos „Electronic Arts“ vadovų. Tačiau griežtėjant žaidimų gamintojų politikai ir pingant skaitmeniniam auksui, IGE ilgainiui pradėjo nebemokėti kreditoriams, kinų „juodadarbiams“ žaidėjams, o pernai kas mėnesį jau patirdavo po 0,5 mln. USD nuostolį. Tiesa, IGE tinklalapis ir paslaugos tebeveikia, tačiau milijoninį bendrovės verslą jau spėjo išsidalinti tūkstančiai smulkesnių ir mažiau pastebimų rinkos dalyvių.„WoW“ nėra vienintelis masinis interneto žaidimas, tačiau jis – neabejotinas lyderis, beveik 10 mln. aktyvių abonentų lenkiantis abi „Lineage“ dalis, „Runespace“ ir kitus panašius žaidimus. Didžiausią dalį pajamų per „WoW“ žaidimą jį valdanti „Blizzard“ gauna iš mėnesinių mokesčių. Vis dėlto kompiuterinių žaidimų taisyklės pamažu perrašomos – VŽ dar pavasarį rašė apie pirmiausia Azijoje populiarėjančius nemokamus interneto žaidimus (pvz., „MapleStory“), kuriuose dalyvio mokesčio nėra, tačiau žaidimo plėtotojai uždirba už kiekvieną vartotojų perkamą brangesnį daiktą ar drabužį. Tad nors „WoW“ verslo modeliui kol kas negresia iššūkiai, pramogų ir greitesnės sėkmės paklausa visuomet išliks. Kaip ir galimybė šioje rinkoje užsidirbti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV prievaizdai pradėjo tirti „Facebook“ 4

JAV federalinė prekybos komisija pradėjo tirti „Facebook“ dėl pasirodžiusios informacijos, kad 50 mln.

Technologijos
2018.03.20
Dar vienas investuotojas Kaune: Nyderlandų IT įmonė atidaro biurą 12

Nyderlandų informacinių technologijų (IT) bendrovė „Centric“ atidaro biurą Kaune ir per ateinančius trejus...

Technologijos
2018.03.20
„Facebook“ įklimpo į neregėto masto skandalą Premium 11

„Facebook“ ir jos vadovas Markas Zuckerbergas dar niekada nebuvo atsidūręs tokio masto skandalo epicentre.

Technologijos
2018.03.20
„PwC“ tyrimas: kur prekybininkams kreipti investicijas, kad atsipirktų Premium

Apsipirkimas per mobiliuosius įrenginius, nauja patirtis fizinėse parduotuvėse, dirbtinio intelekto...

„Facebook“ atsirūgsta duomenų nutekėjimas 1

Socialinis tinklas „Facebook“ atsidūrė  duomenų nutekėjimo skandale ir tai neigiamai paveikė jo akcijų kainą.

Technologijos
2018.03.20
„Huawei“ pristatė pigų telefoną su keturiomis kameromis 2

Kinijos kompanija „Huawei“ į rinką leidžia dar vieną vidutinės klasės, jaunimui skirto „Honor“ prekės ženklo...

Technologijos
2018.03.19
„Fitek“ įsigijo verslą Serbijoje

Automatizuoto finansinių dokumentų valdymo sprendimus teikianti „Fitek“ grupė įsigijo 50% Serbijos bendrovės...

Technologijos
2018.03.19
„Twitter“ paskui „Facebook“ ir „Google“: draus ICO reklamas 2

„Twitter“ seka „Facebook“ ir „Google“ pėdomis – ketina drausti kriptovaliutų ir viešų kriptovaliutos siūlymų...

Rinkodara
2018.03.19
Saugumo internete paradoksas: daugeliui svarbu, bet retas saugosi

Lietuvoje turime įdomų paradoksą – net devyni iš dešimties šalies gyventojų sako, kad jiems labai svarbus jų...

Technologijos
2018.03.19
Vilniaus inovacijų parkas jau turi 3 investuotojus Premium 2

Balandžio pradžioje investuotojai jau galės pasirašyti sutartis ir kurtis Vilniaus miesto inovacijų pramonės...

Pramonė
2018.03.19
Kriptovaliutų išpardavimas: bitkoinas juda link 7.000 USD, eteris – 450 USD 16

Kriptovaliutų biržose sekmadienis ir visas savaitgalis buvo dar viena juodas periodas – populiariausių...

Rinkos
2018.03.18
Ar „Note“ serija nebėra išskirtinė? Premium

Kartais visi padaro rimtų klaidų. Net ir tokios didžiulės bendrovės kaip „Samsung“ jų neišvengia – 2016 m.

Verslo klasė
2018.03.17
„Sony“ pristatė naują vaizdo projektorių, telpantį delne

Japonijos kompanija „Sony“ pristatė naująjį kompaktišką vaizdo projektorių „MP-CD1“, kuris jau spėjo pelnyti...

Technologijos
2018.03.17
„Penkių kontinentų“ grupė Latvijoje įrengė pirmuosius bekontakčius bankomatus

Latvijos sostinėje pradėjo veikti pirmieji šalyje bekontakčiai bankomatai. Juos „BlueOrange“ bankui įrengė...

Technologijos
2018.03.17
Prieš 23 metus Lietuvoje atliktas pirmas skambutis mobiliuoju ryšiu 4

Prieš 23 metus, kovo 16 d., Lietuvoje pradėjo veikti GSM mobilusis ryšys. 1995-ųjų kovo 16 d. „Omnitel“...

Technologijos
2018.03.16
Startuoja „Samsung Galaxy S9“ pardavimai fizinėse parduotuvėse 4

Vasario 25 d. Barselonoje vykusioje parodoje „Mobile World Congress 2018“ oficialiai pristatyti kompanijos...

Technologijos
2018.03.16
Lietuviai kuria ateities maistą – su kapsulėmis Premium

Lietuvos gamintojai, pade­dami mokslininkų, kuria funkcionaliuosius produktus, stiprinančius organiz­mą ir...

Pramonė
2018.03.16
Lietuvos NT įmonės kviečia startuolius išbandyti savo inovacijas: siūlo 930.000 kv. m erdvę

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) sukūrė bandymų erdvę „RealBox“, kurios tikslas – į...

Statyba ir NT
2018.03.16
„Valentis“: maisto papildų gamybai pritaiko vaistų nuo vėžio technologiją Premium 1

Vilniaus farmacijos UAB „Valentis“ technologinį principą, taikomą gaminant vaistus onkologinėms ligoms...

Pramonė
2018.03.16
Kodėl neturime startuolio vienaragio ir kaip jį užauginti Premium

Pasaulyje šiuo metu yra per 170 vienaragių – startuolių, kurių kiekvieno vertė viršija 1 mlrd. USD. Tarp jų...

Technologijos
2018.03.16

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau