Svarbiausieji praėjusiųjų metų akcentai

Publikuota: 2007-12-28
Atnaujinta 2015-06-08 16:30

2007- uosius dar anksti įvertinti kaip sėkmingus ar prastus metus Lietuvos valstybei, o VŽ nori priminti praėjusiųjų metų įsimintiniausius įvykius. Tarp jų: gegužę atsistatydinusio finansų ministro Zigmanto Balčyčio pareigas užėmė viceministras Rimantas Šadžius. Tą patį mėnesį socialdemokratų partijos vadžias iš ekspremjero Algirdo Brazausko perėmė premjeras Gediminas Kirkilas.

Sausis

2007 m. sausio 1 d. Įsigalioja draudimas rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, taip pat klubuose ir diskotekose.Sausio 4 d. Vyriausybė nusprendė visus nuvertėjusius rublinius indėlius grąžinti jau 2007 m. Prognozuota, kad gyventojų kišenės dėl to papilnės 1,135 mlrd. Lt.Sausio 10 d. Lietuva prašo Briuselio daugiau leidimų anglies dvideginiui – Europos Komisijai pateiktas pakoreguotas nacionalinio apyvartinių taršos leidimų paskirstymo plano projektas. Mūsų šalis pateikia argumentus, kad šalies energetikos ir pramonės įmonėms skirta per mažai leidimų nemokamai išmesti į aplinką anglies dvideginį. Tačiau tikrumo, ar Briuselis įsiklausys į Lietuvos argumentus, nėra.Sausio 14–15 d. Lietuvoje siautėjęs vėjas, kurio greitis pajūryje artėjo prie uraganinio, be elektros energijos paliko maždaug 70.000 vartotojų. Po audrų draudimo įmonės sulaukia nuo gamtos stichijos nukentėjusiųjų antplūdžio. Vien „Lietuvos draudimas“ gavo kelis šimtus pranešimų apie padarytą žalą.Sausio 16 d. Vertybinių popierių komisija (VPK) nusprendžia, kad AB „Lietuvos energija“ vadovas Rymantas Juozaitis, 2006-ųjų spalio pabaigoje ir lapkričio pradžioje įsigijęs jo vadovaujamos valstybės įmonės akcijų, veikė teisėtai ir priimdamas sprendimus nesivadovavo viešai neskelbiama informacija.
VPK nusprendė neatlikti detalesnio tyrimo dėl p. Juozaičio sandorių, tačiau nusprendė rekomenduoti Lietuvai strategiškai svarbių įmonių, kurių didžiąją akcijų dalį kontroliuoja valstybė, vadovams susilaikyti nuo prekybos jų valdomų įmonių vertybiniais popieriais, nes šių įmonių veiklai didelę įtaką turi ne ekonominiai, bet ir politiniai sprendimai.Sausio 22 d. „Bitė“ skrenda į naują avilį – Danijos mobiliojo ryšio operatorius TDC pardavė antrą pagal dydį Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių „Bitė Lietuva“ ir jos antrinę kompaniją Latvijoje „Bite Latvia“. „Bitę“ už 450 mln. EUR įsigijo „Mid Europa Partners“ – didžiausia privati investicinė bendrovė, investuojanti Vidurio ir Rytų Europoje.Sausio 29 d.
Vilniuje sausio 25 d. įvykusią nelaimę, kai sugriuvo daugiabučio gyvenamojo pastato, esančio Šiaulių g. 8, siena, beprecedenčiu įvykiu vadina ne tik sukrėsti namo gyventojai, bet ir statybos bendrovę apdraudę draudikai. Draudikai prognozuoja, kad nustačius, jog nelaimės kaltininkė – statybos bendrovė, jiems teks atlyginti didžiulę žalą.

Vasaris

Vasario 2 d. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros AB „Hanner“ praneša iš savo plėtros geografijos išbraukianti Ukrainą. „Rizika Ukrainoje didesnė nei grąža. Todėl ateityje ten tiek daug neinvestuosime“, – sakė bendrovės valdybos pirmininkas ir savininkas Arvydas Avulis.Vasario 7 d. Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnyba lietuviams praneša, kad nuo vasario Lietuvos mėsos perdirbimo įmonėse nebedirbs rusų ekspertai, kurie nuo 2006 m. liepos Lietuvoje užsiėmė patikra. Priežastis – lietuviai užtikrina gerą į Rusiją eksportuojamų gyvūnų kontrolė.Vasario 15 d. Nors po savivaldybės langais ir vyko protestai, Vilniaus miesto taryba patvirtina Vilniaus miesto bendrąjį planą iki 2015 m. Iš 32 posėdyje dalyvavusių tarybos narių 28 balsavo už, 2 – prieš, 1 tarybos narys susilaikė.Vasario 22 d. Lietuva toliau stebina pasaulį, neturėdama jos vardu pavadinto interneto tinklalapio, kuriame būtų pateikiama informacija apie šalį. Valstybės institucijos aiškinasi, kas turėtų rūpintis uždarytų portalų www.lietuva.lt ir www.lithuania.lt gaivinimu, o apie vardų su žodžiu „lithuania“ ir .com ar .net galūnėmis išpirkimą nesvarstoma.

Kovas

Kovo 1 d. Stambūs instituciniai investuotojai pradėjo trauktis iš Baltijos biržų. Kainos pradėjo kristi dėl gandų apie Latvijos lato devalvavimą. Kainų korekciją labiausiai pajuto statybų sektoriaus akcijos, jų kursus žemyn tempia spekuliacijos dėl nekilnojamojo turto kainų burbulo Estijoje. Biržų posūkį žemyn sukėlė ir staigi Kinijos akcijų griūtis.Kovo 6 d. Mažiausiai pusmečiu vėluojančias Vilniaus „Vichy“ vandens parko atidarymo iškilmes temdo ne tik tai, bet ir ginčai teisme. Generalinis rangovas „Axis Industries“ iš vėlavimu ir prasta darbų kokybe kaltinamos monolitinį karkasą liejusios UAB „Fortesta“ reikalauja 10 mln. Lt netesybų. Pretenzijos laikomos rekordinėmis Lietuvos statybų istorijoje.Kovo 9 d. kristalizuojasi valdininkų ir energetikų pozicija, kaip turėtų atrodyti nacionalinio investuotojo bendrovė, dalyvausianti naujos atominės elektrinės ir elektros jungčių su Lenkija bei Švedija statyboje. Į ją turėtų susilieti valstybės kontroliuojama „Lietuvos energija“ ir Rytų skirstomieji tinklai bei privati bendrovė VST.Kovo 13 d. Susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius ir Lenkijos transporto ministras Jeržis Polačekas pasirašė memorandumą dėl geležinkelio projekto „Rail Baltica“ sienos kirtimo taško. Pasirašius susitarimą Lietuva ir Lenkija įgijo teisę naudoti EK skirtus 2,7 mln. EUR, pinigai turi būti panaudoti „Rail Baltica“ dokumentams ir techniniam projektui rengti.Kovo 14 d. Vyriausybės patvirtintoje kainų stabilumo strategijoje pakartota, kad palankiausia euro įvedimo data – 2010 m.Kovo 16 d. SEB Vilniaus banko smulkieji akcininkai ginčija Švedijos SEB pasiūlytą privalomojo akcijų pardavimo kainą. Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai smulkieji ryžosi bylinėtis dėl privalomojo pardavimo kainos.Kovo 20 d. Išslaptintose Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto stenogramose buvę VSD pareigūnai nuolat mini „Dujotekaną“ ir jos bandymus paveikti visą šalies energetikos sektorių bei šalies tranzitą geležinkeliais.Kovo 20 d. Seimas priėmė Gamtinių dujų įstatymą, kuriame įtvirtinta nuostata reguliuoti gamtinių dujų kainas visiems Lietuvos vartotojams.Kovo 26 d. Iš Briuselio atvykusi ES komisarė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad ES fondų paramą Lietuva naudoja vis vangiau, pagal panaudojimo tempus velkasi ES naujokių uodegoje, todėl galimas atvejis, kad kitų metų pavasarį gali tekti grąžinti dalį nepanaudotų lėšų.Kovo 27 d. Atsistatydino finansų ministras Zigmantas Balčytis.Kovo 29 d. „Baltikums draudimas“ neteko licencijos drausti transporto priemonių valdytojų ir savininkų privalomuoju draudimu.
BalandisBalandžio 2 d. „Alytaus tekstilė“ nutraukė gamybą.Balandžio 5 d. Seimas triuškinančia balsų dauguma po pateikimo pritarė Atominės elektrinės įstatymo projektui.Balandžio 12 d. išrinkti didžiųjų miestų merai – Klaipėdoje perrinktas liberalcentristas Rimantas Taraškevičius, Kauno meru tapo konservatorius Andrius Kupčinskas, Panevėžio – Tėvynės sąjungos atstovas Vitas Matuzas, Alytaus – socialdemokratas Česlovas Daugėla.Balandžio 13 d. Prezidentas Valdas Adamkus pasirašė Gamtinių dujų įstatymą.Balandžio 17 d. Vilniaus meru išrinktas Juozas Imbrasas.Balandžio 18 d. Kaliningrade dingo Lietuvių verslininkų klubo įkūrėjas ir prezidentas, Lietuvos kapitalo statybų kompanijos „Roslitstroj“ generalinis direktorius ir „Jupojos“ koncerno valdybos narys Stanislovas Jucius.

Gegužė

Gegužės 2 d.
Nuo kitų metų didžiausia ES biudžeto dalimi turėtų tapti investicijos į ekonomikos pažangą. Tokia permaina numatoma EK patvirtintame 2008 m. ES biudžeto projekte. Tai pirmas kartas ES finansų istorijoje, kai ekonomikos konkurencingumui finansuoti numatomos išlaidos aplenkia iki šiol pirmavusią žemės ūkio sritį.Gegužės 2 d.
Lenkijos teismas uždraudė tiesti Augustavo aplinkkelį. Uždraudus „Via Baltica“ aplinkkelio ties Augustavu tiesimą saugomuose miškuose, Lenkija svarstys gerokai brangiau kainuosiančio tunelio statybos galimybes.Gegužės 9 d.
Dėl AB „Mažeikių nafta“ gamyklą pernai spalį nuniokojusio gaisro prokurorai pareiškė pirmuosius įtarimus. Pareigūnų taikinyje – įmonės vadovas amerikietis Polas Nelsonas Inglišas (Paul Nelson English) ir jo pavaduotojas Bartonas Ly Lakas (Barton Lee Luck). Vadovams pareikšti įtarimai dėl tarnybos pareigų neatlikimo gali būti ne vieninteliai gaisro byloje. Jiems balandį paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš Lietuvos.Gegužės 10 d.
Seimui pavyko iš antro karto atleisti Arvydą Pocių, Valstybės saugumo departamento vadovą.Gegužės 15 d.
Prekinis „Hansabank“ grupės bankų ženklas Rusijoje pasikeitė į „Swedbank“.Gegužės 17 d.
Prezidentas pasirašė dekretą dėl naujo finansų ministro skyrimo. Juo tapo tuometinis viceministras Rimantas Šadžius.Gegužės 18 d.
Vilniaus vertybinių popierių biržoje viešame pardavimo aukcione už pradinę 0,358 mln. Lt kainą parduota 69,56% ties bankroto slenksčiu atsidūrusios AB „Alytaus tekstilė“ akcijų.Gegužės 19 d.
Didžiausia Lietuvos partija – Lietuvos socialdemokratų partija išsirinko naują vadovą. Šalies socialdemokratams iš ekspremjero Algirdo Brazausko vadžias perėmė premjeras Gediminas Kirkilas.Gegužės 22 d.
Po slapto balsavimo Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas lieka poste.Gegužės 24 d.
Prezidentas Valdas Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo vėl teikė Valstybės saugumo departamento vadovu Povilą Malakauską, tuo metu vadovavusį Specialiųjų tyrimų tarnybai.Gegužės 29 d.
Mažinami notarų įkainiai. Už įstatinio kapitalo patvirtinimą notarui nuo šiol reikės mokėti nuo 0,1% iki 0,3% keičiamo įstatinio kapitalo sumos, bet ne mažiau nei 250 Lt ir ne daugiau kaip 1.000 Lt.

Birželis

Birželio 1 d.
Septintuoju Latvijos prezidentu išrinktas garsus šalies chirurgas 52-ejų metų Valdis Zatleris (Valdis Zatlers). Valdančiosios koalicijos pasiūlytas kandidatas anksčiau yra prisipažinęs, kad ėmė dovanas iš savo pacientų, tačiau jų nedeklaravo.Birželio 4 d.
Kaimo turizmo sodybų per dešimtmetį padaugėjo 34 kartus. Prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo 17 kaimo turizmo sodybų, kurios siūlė iš viso 47 kambarius. Dabar šalyje registruota 570 kaimo turizmo sodybų, kuriose per metus apsilanko apie 250.000 žmonių.Birželio 5 d.
Specialiųjų tyrimų tarnyba sukritikavo ketinimus naujos Ignalinos atominės elektrinės statybai pasitelkti privatų investuotoją – skirstomųjų tinklų bendrovę VST. Vertintojų nuomone, tokiu būdu būtų diskriminuojami kiti investuotojai.Birželio 5 d.
Parlamento sprendimu, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Povilas Malakauskas tampa Valstybės saugumo departamento vadovu.Birželio 8 d.
Druskininkų sanatoriją „Lietuva“ už 31,152 mln. Lt perka įvairias įmones valdantis ir į kurorto verslą Druskininkuose jau įžengęs koncernas „Achemos grupė“.Birželio 11 d.
Per pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) 25% savo akcijų išplatinusios „City Service“ (CS) akcijos pirmąją prekybos dieną biržoje brango 8,57%, iki 14,02 Lt. Prekyba šiomis akcijomis buvo didžiausia tiek pagal apyvartą (4 mln. Lt), tiek pagal sandorių skaičių (330).Birželio 12 d.
Akcininkų konfliktų draskoma alaus darykla „Gubernija“ neleis naujos 10 mln. Lt nominalios vertės akcijų emisijos. Tam akcininkų susirinkime pasipriešino 1/3 akcininkų balsų, tarp jų ir Romualdas Dunauskas, buvęs „Gubernijos“ vadovas, kartu su susijusiais asmenimis valdantis apie 50,2% akcijų.
Ponas Dunauskas savo sprendimą argumentuoja tvirtinimu, kad nauja akcijų emisija skirta vienam tikslui – kad Vitas Tomkus, dienraščio „Respublika“ leidėjas, užvaldytų įmonę.Birželio 28 d.
Seimas kaip reta vieningai pritarė Atominės elektrinės įstatymo projektui. Prieš balsavo tik keturi seimūnai, už – 105, o aštuoni susilaikė.

* svarbiausių 2007 m. įvykių tęsinį skaitykite rytoj VZ.LT ir šeštadienio "Verslo žiniose".

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Iliustruotoji istorija: Churchillio „angelai“ padegė Europą 2

Dar antrojo pasaulinio karo pradžioje britų kariškiai laikėsi nuomonės, kad vykstant karui steigti...

Laisvalaikis
2019.07.21
Iliustruotoji istorija: Stalino budelis nužudė milijonus 14

Josifo Stalino užmiesčio namas skendi nakties tamsoje, kai 1953 m. kovo 2 d. juodas limuzinas sustoja...

Laisvalaikis
2019.07.20
Knygos: Ginklai, mikrobai ir plienas kviečio draugijoje Premium

Kviečio įtaka žmonijos vystymuisi yra nepaneigiama, tačiau gerokai pervertinta. Atahualpa ir Francisco...

Verslo klasė
2019.07.20
Verslumo guru L. Farrellas: dar neturėjome tiek galimybių imtis verslo Premium

„Dar niekada neturėjome tiek galimybių imtis verslo. Verslumo taisyklės yra universalios, bėda ta, kad dažnai...

Laisvalaikis
2019.07.19
Paroda: A. Sutkaus fotografijos Kaune

Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje, atidaryta Antano Sutkaus fotografijų paroda „Pro memoria“, kurioje –...

Laisvalaikis
2019.07.18
Paskelbti mokslo premijų užsienio lietuviams laureatai

Už reikšmingus tarptautinius mokslo laimėjimus ir bendradarbiavimą su Lietuva užsienyje dirbantiems...

Laisvalaikis
2019.07.18
 Nuo savo būsto laiptų – į Baltijos jūrą  Verslo tribūna 9

 Romantiniai vaizdai iš filmų, kai jų herojai išėję pro savo būsto duris lipa į laivelį ir plaukią į jūrą...

Statyba ir NT
2019.07.18
Paskelbtos kitų metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės 3

Kultūros ministerija paskelbė visas 2020 m. mažąsias kultūros sostines, nuo 2018 m. Lietuvos kultūros taryba...

Laisvalaikis
2019.07.17
Kodėl (ne)reikia griauti paminklo rašytojui Petrui Cvirkai Premium 22

Vilniaus savivaldybės užmojis nukelti paminklą rašytojui Petrui Cvirkai ir diskusijos dėl jo kelia ir kitą,...

Laisvalaikis
2019.07.17
Ant naujo 50 svarų banknoto – žmogus, iššifravęs „Enigmos“ kodus 13

Didžiosios Britanijos naujos 50-ies svarų kupiūros „veidu“ taps kompiuterijos mokslų pradininku vadinamas...

Laisvalaikis
2019.07.15
„Sidabrinių gervių“ šiemet nebus – organizatoriams iškilo finansinių sunkumų

Tradicinių kino apdovanojimų „Sidabrinės gervės“ šiemet nebus, nes jas organizuojanti Lietuvių kino akademija...

Laisvalaikis
2019.07.15
Prezidentas G. Nausėda: negaliu sau leisti kompromisų 11

„Negaliu sau leisti kompromisų“, – 2016-ųjų liepą VŽ sakė dabar jau Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas...

Laisvalaikis
2019.07.14
Nidoje prasideda Th. Manno festivalis

Liepos 13 d., šeštadienį, Nidoje prasideda XXIII Thomo Manno festivalis. Šių metų jo temą „Tėvynių Europa“...

Laisvalaikis
2019.07.13
P. Jurkevičius: noriu prezidento, pietaujančio prie balta staltiese uždengto stalo! Premium

Žiniasklaidos iškeltas klausimas – reikia, o gal nelabai Daukanto aikštės rūmuose restorano arba kavinės,...

Verslo klasė
2019.07.13
Ką veikti savaitgaliais, kad sektųsi gyvenime 5

Savaitgaliai skirti poilsiui, tačiau specialistai teigia, kad ne visi poilsio būdai žmogui yra naudingi.

Laisvalaikis
2019.07.13
A. Puklevičius: krizė skambina du kartus Premium 8

Neseniai teko prisėsti kompanijoje, kur keli iš pažiūros protingi žmonės, visi turintys aukštąjį...

Verslo klasė
2019.07.13
Vilniaus Didžiosios sinagogos teritorijoje – nauji archeologų atradimai 1

Vilniuje, Vokiečių gatvės kieme, šiemet tęsiami Didžiosios sinagogos archeologiniai tyrinėjimai pradžiugino...

2019.07.12
Verslininkas D. Giknius – apie šaulius, šamus ir išnaudotas galimybes Premium 6

Donatas Giknius vadovauja reklamos agentūrai „General Promotion Baltic“, su sesers šeima Kėdainių rajone...

Laisvalaikis
2019.07.12
A. Gailius: Th. Mannas nebuvo narsuolis, bet stengėsi elgtis padoriai Premium

Liepos 13–20 d. Ni­do­je vyksta XXIII tarp­tautinis Thomo Manno (1875–1955) festivalis. Šių metų jo tema...

Laisvalaikis
2019.07.11
Lietuvos pašonėje – laukiamiausias Europos melomanų vasaros festivalis Verslo tribūna

Klasikinės muzikos mėgėjus vasaros savaitgaliais kviečia kaimynai latviai – šalies sostinėje ir pajūryje...

Laisvalaikis
2019.07.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau