Svarbiausieji praėjusiųjų metų akcentai

Publikuota: 2007-12-28
Atnaujinta 2015-06-08 16:30

2007- uosius dar anksti įvertinti kaip sėkmingus ar prastus metus Lietuvos valstybei, o VŽ nori priminti praėjusiųjų metų įsimintiniausius įvykius. Tarp jų: gegužę atsistatydinusio finansų ministro Zigmanto Balčyčio pareigas užėmė viceministras Rimantas Šadžius. Tą patį mėnesį socialdemokratų partijos vadžias iš ekspremjero Algirdo Brazausko perėmė premjeras Gediminas Kirkilas.

Sausis

2007 m. sausio 1 d. Įsigalioja draudimas rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, taip pat klubuose ir diskotekose.Sausio 4 d. Vyriausybė nusprendė visus nuvertėjusius rublinius indėlius grąžinti jau 2007 m. Prognozuota, kad gyventojų kišenės dėl to papilnės 1,135 mlrd. Lt.Sausio 10 d. Lietuva prašo Briuselio daugiau leidimų anglies dvideginiui – Europos Komisijai pateiktas pakoreguotas nacionalinio apyvartinių taršos leidimų paskirstymo plano projektas. Mūsų šalis pateikia argumentus, kad šalies energetikos ir pramonės įmonėms skirta per mažai leidimų nemokamai išmesti į aplinką anglies dvideginį. Tačiau tikrumo, ar Briuselis įsiklausys į Lietuvos argumentus, nėra.Sausio 14–15 d. Lietuvoje siautėjęs vėjas, kurio greitis pajūryje artėjo prie uraganinio, be elektros energijos paliko maždaug 70.000 vartotojų. Po audrų draudimo įmonės sulaukia nuo gamtos stichijos nukentėjusiųjų antplūdžio. Vien „Lietuvos draudimas“ gavo kelis šimtus pranešimų apie padarytą žalą.Sausio 16 d. Vertybinių popierių komisija (VPK) nusprendžia, kad AB „Lietuvos energija“ vadovas Rymantas Juozaitis, 2006-ųjų spalio pabaigoje ir lapkričio pradžioje įsigijęs jo vadovaujamos valstybės įmonės akcijų, veikė teisėtai ir priimdamas sprendimus nesivadovavo viešai neskelbiama informacija.
VPK nusprendė neatlikti detalesnio tyrimo dėl p. Juozaičio sandorių, tačiau nusprendė rekomenduoti Lietuvai strategiškai svarbių įmonių, kurių didžiąją akcijų dalį kontroliuoja valstybė, vadovams susilaikyti nuo prekybos jų valdomų įmonių vertybiniais popieriais, nes šių įmonių veiklai didelę įtaką turi ne ekonominiai, bet ir politiniai sprendimai.Sausio 22 d. „Bitė“ skrenda į naują avilį – Danijos mobiliojo ryšio operatorius TDC pardavė antrą pagal dydį Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių „Bitė Lietuva“ ir jos antrinę kompaniją Latvijoje „Bite Latvia“. „Bitę“ už 450 mln. EUR įsigijo „Mid Europa Partners“ – didžiausia privati investicinė bendrovė, investuojanti Vidurio ir Rytų Europoje.Sausio 29 d.
Vilniuje sausio 25 d. įvykusią nelaimę, kai sugriuvo daugiabučio gyvenamojo pastato, esančio Šiaulių g. 8, siena, beprecedenčiu įvykiu vadina ne tik sukrėsti namo gyventojai, bet ir statybos bendrovę apdraudę draudikai. Draudikai prognozuoja, kad nustačius, jog nelaimės kaltininkė – statybos bendrovė, jiems teks atlyginti didžiulę žalą.

Vasaris

Vasario 2 d. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros AB „Hanner“ praneša iš savo plėtros geografijos išbraukianti Ukrainą. „Rizika Ukrainoje didesnė nei grąža. Todėl ateityje ten tiek daug neinvestuosime“, – sakė bendrovės valdybos pirmininkas ir savininkas Arvydas Avulis.Vasario 7 d. Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnyba lietuviams praneša, kad nuo vasario Lietuvos mėsos perdirbimo įmonėse nebedirbs rusų ekspertai, kurie nuo 2006 m. liepos Lietuvoje užsiėmė patikra. Priežastis – lietuviai užtikrina gerą į Rusiją eksportuojamų gyvūnų kontrolė.Vasario 15 d. Nors po savivaldybės langais ir vyko protestai, Vilniaus miesto taryba patvirtina Vilniaus miesto bendrąjį planą iki 2015 m. Iš 32 posėdyje dalyvavusių tarybos narių 28 balsavo už, 2 – prieš, 1 tarybos narys susilaikė.Vasario 22 d. Lietuva toliau stebina pasaulį, neturėdama jos vardu pavadinto interneto tinklalapio, kuriame būtų pateikiama informacija apie šalį. Valstybės institucijos aiškinasi, kas turėtų rūpintis uždarytų portalų www.lietuva.lt ir www.lithuania.lt gaivinimu, o apie vardų su žodžiu „lithuania“ ir .com ar .net galūnėmis išpirkimą nesvarstoma.

Kovas

Kovo 1 d. Stambūs instituciniai investuotojai pradėjo trauktis iš Baltijos biržų. Kainos pradėjo kristi dėl gandų apie Latvijos lato devalvavimą. Kainų korekciją labiausiai pajuto statybų sektoriaus akcijos, jų kursus žemyn tempia spekuliacijos dėl nekilnojamojo turto kainų burbulo Estijoje. Biržų posūkį žemyn sukėlė ir staigi Kinijos akcijų griūtis.Kovo 6 d. Mažiausiai pusmečiu vėluojančias Vilniaus „Vichy“ vandens parko atidarymo iškilmes temdo ne tik tai, bet ir ginčai teisme. Generalinis rangovas „Axis Industries“ iš vėlavimu ir prasta darbų kokybe kaltinamos monolitinį karkasą liejusios UAB „Fortesta“ reikalauja 10 mln. Lt netesybų. Pretenzijos laikomos rekordinėmis Lietuvos statybų istorijoje.Kovo 9 d. kristalizuojasi valdininkų ir energetikų pozicija, kaip turėtų atrodyti nacionalinio investuotojo bendrovė, dalyvausianti naujos atominės elektrinės ir elektros jungčių su Lenkija bei Švedija statyboje. Į ją turėtų susilieti valstybės kontroliuojama „Lietuvos energija“ ir Rytų skirstomieji tinklai bei privati bendrovė VST.Kovo 13 d. Susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius ir Lenkijos transporto ministras Jeržis Polačekas pasirašė memorandumą dėl geležinkelio projekto „Rail Baltica“ sienos kirtimo taško. Pasirašius susitarimą Lietuva ir Lenkija įgijo teisę naudoti EK skirtus 2,7 mln. EUR, pinigai turi būti panaudoti „Rail Baltica“ dokumentams ir techniniam projektui rengti.Kovo 14 d. Vyriausybės patvirtintoje kainų stabilumo strategijoje pakartota, kad palankiausia euro įvedimo data – 2010 m.Kovo 16 d. SEB Vilniaus banko smulkieji akcininkai ginčija Švedijos SEB pasiūlytą privalomojo akcijų pardavimo kainą. Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai smulkieji ryžosi bylinėtis dėl privalomojo pardavimo kainos.Kovo 20 d. Išslaptintose Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto stenogramose buvę VSD pareigūnai nuolat mini „Dujotekaną“ ir jos bandymus paveikti visą šalies energetikos sektorių bei šalies tranzitą geležinkeliais.Kovo 20 d. Seimas priėmė Gamtinių dujų įstatymą, kuriame įtvirtinta nuostata reguliuoti gamtinių dujų kainas visiems Lietuvos vartotojams.Kovo 26 d. Iš Briuselio atvykusi ES komisarė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad ES fondų paramą Lietuva naudoja vis vangiau, pagal panaudojimo tempus velkasi ES naujokių uodegoje, todėl galimas atvejis, kad kitų metų pavasarį gali tekti grąžinti dalį nepanaudotų lėšų.Kovo 27 d. Atsistatydino finansų ministras Zigmantas Balčytis.Kovo 29 d. „Baltikums draudimas“ neteko licencijos drausti transporto priemonių valdytojų ir savininkų privalomuoju draudimu.
BalandisBalandžio 2 d. „Alytaus tekstilė“ nutraukė gamybą.Balandžio 5 d. Seimas triuškinančia balsų dauguma po pateikimo pritarė Atominės elektrinės įstatymo projektui.Balandžio 12 d. išrinkti didžiųjų miestų merai – Klaipėdoje perrinktas liberalcentristas Rimantas Taraškevičius, Kauno meru tapo konservatorius Andrius Kupčinskas, Panevėžio – Tėvynės sąjungos atstovas Vitas Matuzas, Alytaus – socialdemokratas Česlovas Daugėla.Balandžio 13 d. Prezidentas Valdas Adamkus pasirašė Gamtinių dujų įstatymą.Balandžio 17 d. Vilniaus meru išrinktas Juozas Imbrasas.Balandžio 18 d. Kaliningrade dingo Lietuvių verslininkų klubo įkūrėjas ir prezidentas, Lietuvos kapitalo statybų kompanijos „Roslitstroj“ generalinis direktorius ir „Jupojos“ koncerno valdybos narys Stanislovas Jucius.

Gegužė

Gegužės 2 d.
Nuo kitų metų didžiausia ES biudžeto dalimi turėtų tapti investicijos į ekonomikos pažangą. Tokia permaina numatoma EK patvirtintame 2008 m. ES biudžeto projekte. Tai pirmas kartas ES finansų istorijoje, kai ekonomikos konkurencingumui finansuoti numatomos išlaidos aplenkia iki šiol pirmavusią žemės ūkio sritį.Gegužės 2 d.
Lenkijos teismas uždraudė tiesti Augustavo aplinkkelį. Uždraudus „Via Baltica“ aplinkkelio ties Augustavu tiesimą saugomuose miškuose, Lenkija svarstys gerokai brangiau kainuosiančio tunelio statybos galimybes.Gegužės 9 d.
Dėl AB „Mažeikių nafta“ gamyklą pernai spalį nuniokojusio gaisro prokurorai pareiškė pirmuosius įtarimus. Pareigūnų taikinyje – įmonės vadovas amerikietis Polas Nelsonas Inglišas (Paul Nelson English) ir jo pavaduotojas Bartonas Ly Lakas (Barton Lee Luck). Vadovams pareikšti įtarimai dėl tarnybos pareigų neatlikimo gali būti ne vieninteliai gaisro byloje. Jiems balandį paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš Lietuvos.Gegužės 10 d.
Seimui pavyko iš antro karto atleisti Arvydą Pocių, Valstybės saugumo departamento vadovą.Gegužės 15 d.
Prekinis „Hansabank“ grupės bankų ženklas Rusijoje pasikeitė į „Swedbank“.Gegužės 17 d.
Prezidentas pasirašė dekretą dėl naujo finansų ministro skyrimo. Juo tapo tuometinis viceministras Rimantas Šadžius.Gegužės 18 d.
Vilniaus vertybinių popierių biržoje viešame pardavimo aukcione už pradinę 0,358 mln. Lt kainą parduota 69,56% ties bankroto slenksčiu atsidūrusios AB „Alytaus tekstilė“ akcijų.Gegužės 19 d.
Didžiausia Lietuvos partija – Lietuvos socialdemokratų partija išsirinko naują vadovą. Šalies socialdemokratams iš ekspremjero Algirdo Brazausko vadžias perėmė premjeras Gediminas Kirkilas.Gegužės 22 d.
Po slapto balsavimo Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas lieka poste.Gegužės 24 d.
Prezidentas Valdas Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo vėl teikė Valstybės saugumo departamento vadovu Povilą Malakauską, tuo metu vadovavusį Specialiųjų tyrimų tarnybai.Gegužės 29 d.
Mažinami notarų įkainiai. Už įstatinio kapitalo patvirtinimą notarui nuo šiol reikės mokėti nuo 0,1% iki 0,3% keičiamo įstatinio kapitalo sumos, bet ne mažiau nei 250 Lt ir ne daugiau kaip 1.000 Lt.

Birželis

Birželio 1 d.
Septintuoju Latvijos prezidentu išrinktas garsus šalies chirurgas 52-ejų metų Valdis Zatleris (Valdis Zatlers). Valdančiosios koalicijos pasiūlytas kandidatas anksčiau yra prisipažinęs, kad ėmė dovanas iš savo pacientų, tačiau jų nedeklaravo.Birželio 4 d.
Kaimo turizmo sodybų per dešimtmetį padaugėjo 34 kartus. Prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo 17 kaimo turizmo sodybų, kurios siūlė iš viso 47 kambarius. Dabar šalyje registruota 570 kaimo turizmo sodybų, kuriose per metus apsilanko apie 250.000 žmonių.Birželio 5 d.
Specialiųjų tyrimų tarnyba sukritikavo ketinimus naujos Ignalinos atominės elektrinės statybai pasitelkti privatų investuotoją – skirstomųjų tinklų bendrovę VST. Vertintojų nuomone, tokiu būdu būtų diskriminuojami kiti investuotojai.Birželio 5 d.
Parlamento sprendimu, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Povilas Malakauskas tampa Valstybės saugumo departamento vadovu.Birželio 8 d.
Druskininkų sanatoriją „Lietuva“ už 31,152 mln. Lt perka įvairias įmones valdantis ir į kurorto verslą Druskininkuose jau įžengęs koncernas „Achemos grupė“.Birželio 11 d.
Per pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) 25% savo akcijų išplatinusios „City Service“ (CS) akcijos pirmąją prekybos dieną biržoje brango 8,57%, iki 14,02 Lt. Prekyba šiomis akcijomis buvo didžiausia tiek pagal apyvartą (4 mln. Lt), tiek pagal sandorių skaičių (330).Birželio 12 d.
Akcininkų konfliktų draskoma alaus darykla „Gubernija“ neleis naujos 10 mln. Lt nominalios vertės akcijų emisijos. Tam akcininkų susirinkime pasipriešino 1/3 akcininkų balsų, tarp jų ir Romualdas Dunauskas, buvęs „Gubernijos“ vadovas, kartu su susijusiais asmenimis valdantis apie 50,2% akcijų.
Ponas Dunauskas savo sprendimą argumentuoja tvirtinimu, kad nauja akcijų emisija skirta vienam tikslui – kad Vitas Tomkus, dienraščio „Respublika“ leidėjas, užvaldytų įmonę.Birželio 28 d.
Seimas kaip reta vieningai pritarė Atominės elektrinės įstatymo projektui. Prieš balsavo tik keturi seimūnai, už – 105, o aštuoni susilaikė.

* svarbiausių 2007 m. įvykių tęsinį skaitykite rytoj VZ.LT ir šeštadienio "Verslo žiniose".

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
K. Kirtiklis: Th. Hobbesas ilgisi tvirtos rankos

Kaip blogai mes gyvename! Aplink tvyro plika akimi matoma sumaištis – korumpuoti politikai savivaliauja,...

Verslo klasė
2018.12.09
Aidas Puklevičius: šnipai, kuriuos visi mato Premium 8

Senais gerais laikais slaptojo agento profesiją gaubė šilkinė aureolė. Gausybės romanų ir filmų išdresiruoti...

Verslo klasė
2018.12.08
Mirga Gražinytė: dirigavimas nėra tik vyrų sritis 1

Vargu ar ką nustebino, tarp šešių šių metų Nacionalinės Lietuvos kultūros ir meno premijos laureatų išgirdus...

Laisvalaikis
2018.12.08
Palikę aikštelę pergalių siekia versle: kur investavo Lietuvos krepšinio žvaigždės 13

Barai ir NT projektai, viešbučiai ir kaimo turizmo sodybos – tai verslai, į kuriuos investavo karjeras baigę...

Laisvalaikis
2018.12.07
Vakarėliams ir konferencijoms siūlo netikėtas erdves Rėmėjo turinys 1

Nuo krepšinio rungtynių iki žymiausių pasaulio muzikantų koncertų – kad tokie masiniai, grandioziniai...

Rinkodara
2018.12.07
Parodoje – fotografo J. Čechavičiaus epocha

Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta XIX a. 6–8 dešimtmečių fotografijų paroda „Juozapas Čechavičius ir jo...

Laisvalaikis
2018.12.06
Paskelbti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai 2

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė, kuriems šalies kūrėjams šiemet bus įteiktos...

Laisvalaikis
2018.12.06
Vokietijoje įvertintas Kauno Vienybės aikštės rekonstrukcijos projektas 5

Vokietijos dizaino taryba įvertino Kauno Vienybės aikštės rekonstrukcijos architektūrinę koncepciją.

Statyba ir NT
2018.12.06
Šimtametis milijardierius kasdien eina į darbą 9

Šimtametis milijardierius galėtų mėgautis turtingo gyvenimo malonumais, tačiau garbaus amžiaus verslininkas...

Vadyba
2018.12.05
Alberto Einšteino laiškas aukcione parduotas už 2,9 mln. Eur 4

Alberto Einšteino laiškas, kuriame jis svarsto apie religiją, žydišką identitetą ir žmonijos prasmės...

Laisvalaikis
2018.12.05
Dovanoti sveikatą – ir madinga, ir naudinga Rėmėjo turinys

Artėjant didžiosioms metų šventėms visi ieško originalių idėjų, kaip parodyti padėką savo darbuotojams.

Verslo aplinka
2018.12.05
Gedimino kalno padėtis lieka kritinė 1

Šalies simboliu laikomo Gedimino kalno Vilniuje šiaurinis šlaitas stabilizuotas, tačiau pietrytinio šlaito...

Laisvalaikis
2018.12.04
Paskelbtas trumpasis Nacionalinės meno ir kultūros premijos kandidatų sąrašas 3

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė kūrėjų, pretenduojančių gauti 2018 metų...

Laisvalaikis
2018.12.04
Prasidėjo COP24 konferencija: kaip kalbėti apie klimatą D. Trumpo laikais 1

Britų gamtosaugininkas Davidas Attenborough pirmadienį prasidėjusioje „COP24“ klimato kaitos konferencijoje...

Laisvalaikis
2018.12.03
Kultūros ministrės problema – nesugebėjimas diskutuoti 2

„Mano galva, buvo tiesiog neįvertinta, kaip svarbu diskutuoti su kultūros lauku, kokia svarbi yra...

Laisvalaikis
2018.12.03
Paskelbti tarptautinio fotožurnalistikos festivalio nugalėtojai

Vilniaus universiteto „Teatro salėje“ buvo apdovanoti geriausių 12-ą kartą rengiamo festivalio „Vilniaus...

Laisvalaikis
2018.12.02
Įtakingiausia „Twitter“ paskyroje – dainininkė Taylor Swift 5

JAV atlikėja Taylor Swift šiemet savo tviterio paskyroje paliko tik 13 įrašų, tačiau tai jai nesutrukdė tapti...

Laisvalaikis
2018.12.02
Didžiuosiuose šalies miestuose įžiebtos Kalėdų eglės 3

Šeštadienį aikštėse įžiebę kalėdų egles, dauguma šalies miestų skelbia šventinio sezono pradžią.

Laisvalaikis
2018.12.01
Knygos: „Basakojis bingo pranešėjas“ išgąsdino Landsbergį 1

Neįtikimą ešerių žvejybos vietą Kanadoje žinojęs basakojis bingo pranešėjas vienu sakiniu išgąsdino...

Verslo klasė
2018.12.01
Grafas Eustachijus Tiškevičius – lietuviškų senienų tyrėjas 2

Grafas Eustachijus Tiškevičius (Eustachy Tyszkiewicz, 1814–1873) vadinamas vienu veikliausių ir...

Laisvalaikis
2018.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau