Valdas Adamkus: Apie sunkmetį kalbėti nereikėtų

Publikuota: 2007-12-22
Atnaujinta 2015-06-08 17:31

Kaip apibūdintumėte dabartinę padėtį Lietuvoje - ar tai krizės išvakarės? Nenorėčiau, kad dabartiniam Lietuvos ekonominiam gyvenimui būtų taikomas žodis „krizė“. Net ir apie sunkmetį nereikėtų kalbėti.
Man atrodo, jei dabar ekonomistai atkreips dėmesį į tam tikras siūlomas reformas, imsis atsargių, apgalvotų žingsnių, Lietuvoje bus išvengta tikrosios krizės.

Bet ekspertai prognozuoja artėjančius sunkumus, kuriuos dar labiau pagilins neseniai Seimo patvirtintas 2008-ųjų valstybės biudžetas, įtvirtinantis išlaidavimą. Apie tai, kad gali ateiti sunkesnis metas, visąlaik buvo kalbama. Taip, esame patekę į infliacijos laikotarpį, neabejotinai turėsime ilgalaikių infliacijos pasekmių, tą pajus kiekvienas Lietuvos žmogus. Visi pripažįsta, kad ekonomikos augimas lėtės - tai gyvenimiškas faktas.
Apgailestauju, kad kitų metų biudžete nebuvo atsižvelgta į visus įspėjimus, kurie buvo pareikšti. Tiesa, vis dar yra galimybių Vyriausybei koreguoti išlaidų politiką ir apvaldyti infliaciją einant 2008-iesiems, nes kuo toliau, tuo bus sunkiau.
Kita vertus, sunku dabar kalbėti apie įsipareigojimus ir numatyti, ką ši Vyriausybė nuveiks. Keliama priešlaikinių Seimo rinkimų iniciatyva sukuria netikrumo atmosferą - dėl šios Vyriausybės racionalios, pastovios ir kryptingos veiklos. Politinėje erdvėje nuolat keliamas klausimas, kiek laiko ši Vyriausybė dirbs.
Mano giliu įsitikinimu, šiandien reikia elgtis labai atsakingai, kad einant partinio manipuliavimo keliu neblogėtų Lietuvos perspektyvos.

Kokie Jūsų lūkesčiai kalbant apie inicijuojamus priešlaikinius Seimo rinkimus? Lieku prie savo nuomonės: tiek valstybės stabilumas, tiek jos gyventojų ekonominė gerovė einant į naujuosius rinkimus nepagerėtų.
Seimo nariai, Vyriausybė visų pirma turi galvoti, kokios bus tam tikrų politinių sprendimų pasekmės, ar padėtis, taip pat ir ekonominiu požiūriu, pablogės ar pagerės.
Nenoriu prognozuoti ar nurodinėti, ką politikai turėtų daryti - galiu tik įvardyti problemą. Jie privalo prisiimti atsakomybę prieš pačius save, prieš rinkėjus ir atitinkamai pasielgti.

Pastaruosius kelerius metus Jūs ne kartą sakėte nepasirašysiąs biudžeto, bet grasinimų neįvykdėte. Ar negali būti taip, kad Seimo nariai net nemėgina taupyti, nes iš anksto yra įsitikinę, jog biudžetas vis tiek bus patvirtintas? Galbūt politikai, ypač esantys Seime, paprasčiausiai neatsižvelgia į Jūsų nuomonę? Ne man spręsti, apie ką jie galvoja ir į ką atsižvelgia.
Kiekvieną kartą, iškilus klausimams, susijusiems su biudžetu, tardavausi ir svarstydavau galimas pasekmes su šios srities ekspertais. Rėmiausi jų patarimais.
Ir šįmet man buvo aišku, kokių problemų gali kilti, ir apie galimas pasekmes ne kartą perspėjau Seimą.
Nevetavau įstatymo tik todėl, kad iš balsavimo priimant biudžetą Seime buvo visiškai aišku, jog nesvarbu, ką aš darysiu, rezultatas liktų vienas ir tas pats.
Seimas ir Vyriausybė turi imtis visiškos atsakomybės. Jie buvo įspėti: toks biudžetas padėties tikrai nepalengvins.

Po Kalėdų Vyriausybė žada padėti tašką nacionalinio investuotojo bendrovės kūrimo procese. Derybos buvo apipintos įvairiais vertinimais, o Jūs nuo pat pradžių išsakėte teigiamą požiūrį į šį projektą. Kuo buvo pagrįstas Jūsų įsitikinimas, kad bus sukurtas tinkamiausias naujos atominės elektrinės statybos modelis? Visiems reikia priimti nepajudinamą faktą: Lietuva be energetikos šaltinio negali net planuoti savo ekonominės ateities. Tai būtina išspręsti nedelsiant, nes patirsime dar didesnių nuostolių ateityje.
Buvo užsimota sukurti efektyvią administraciją, kuri prisiimtų atsakomybę už naujos elektrinės statybą, už elektros tiltų su Vakarais projektus.
Nuo pirmos minutės pasisakiau už skaidrų, viešą projekto įgyvendinimą. Turiu atmesti mitą, kad kas nors buvo kuriama nesąžiningai, kad derybos - pernelyg uždaros, neprieinamos. Visi puikiai žinome, kad bet kokiose derybose išlaikomas tam tikras konfidencialumas. Tuo sudaromos sąlygos eiti pirmyn, be išorinės įtakos nagrinėti projektą, kad būtų gauti patys geriausi rezultatai. Noriu pabrėžti, kad aš derybose nedalyvavau, jokių specifinių sąlygų nekėliau, neturėjau žodžio dėl pasiskirstymo procentais - tai atliko profesionalai.
Kad būtų užtikrintas visuomenės ir žiniasklaidos pasitikėjimas, svarstant projektą dalyvavo prezidentūros, valstybės kontrolės atstovai.
Projektas bus viešai pristatytas Seimui, taigi Lietuvos žmonės tiksliai žinos, dėl ko buvo tariamasi ir susitarta. Esu tikras, kad Lietuvos interesai šiame projekte yra visiškai apginti.

Kokių Lietuvos vertinimų išgirstate, atstovaudamas mūsų šaliai užsienio valstybėse? Kalbant apie tarptautinę politiką, aš net horizonte nematau jokių tamsių debesėlių. Mūsų vertinimas už Lietuvos ribų yra stebėtinai geras, galiu tą sakyti nesikuklindamas. Mums pripažįstama daugiau laimėjimų negu patys jaučiame, būdami namuose.
Tarptautinėje bendruomenėje esame naujokai, bet pasaulis mus pripažino, Vakarų politikai su mumis kalbasi kaip su lygiais, įtraukia į sprendimų procesus, naudodamiesi mūsų patirtimi ir net geografine padėtimi.
Kai ES kalba apie Rytus, visų akys aukščiausiu lygiu nukrypsta į Lietuvą, - ir tai ne pasigyrimas.
Sprendžiant tarptautinius klausimus, susijusius su tokių valstybių, kaip Gruzija, Ukraina, Moldova, ateitimi, nuolat daugiau ar mažiau remiamasi Lietuvos patirtimi. Visa tai - mūsų stiprybė.

Tačiau Jums negailima kritikos dėl dažnų kelionių į šalis, atsidūrusias sunkiose politinėse situacijose. Kritika dar labiau griežtėja, kai sumaišties ženklų daugėja pačioje Lietuvoje. Ko iš dabartinės padėties Lietuvoje gali pasimokyti kitos valstybės, žengiančios demokratijos kūrimo keliu? Nėra jokio pagrindo patiems save menkinti. Kartais būna sunku skaityti ir matyti, kaip sąmoningai menkinami pasiekimai, kuriuos Lietuvai yra pripažinę kiti.
Ypač nesuvokiama, kodėl dabar, kai jau baigiamos ES struktūrinės reformos, prasideda tiesioginis darbas, kai bus įgyvendinami projektai - taigi, kodėl būtent dabar pradedama klausti: kokia nauda Lietuvai iš buvimo ES? Esą ji bus skriaudžiama, mėginama sumenkinti dalyvavimo Europos bendruomenėje faktą.
Ko tuo siekiama, kas siūloma - galbūt užsidaryti, virti savo sultyse ir galiausiai uždusti?
Norėčiau išgirsti rimtų argumentų, kodėl kyla dalyvavimo tarptautinėje bendruomenėje klausimas. Įdomu, ką darytume, kaip šauktume ir rėktume, jei būtume pasilikę už ES bendruomenės ribų. Turbūt būtume ir apkurtę, ir apakę nuo kritikos, priekaištų ir kaltinimų lavinos, kad Lietuva nieko nedarė, kad esame atsilikę, ignoruojami ir niekinami. Kas tuomet lieka? Apsigręžti ir grįžti į Rytus?

Bet, prezidente, kas kursto tokią nusivylimo atmosferą? Užtenka pasiklausyti tam tikrų debatų ir paskaityti tam tikrą spaudą.Kada ir kokiomis aplinkybėmis dauguma Lietuvos gyventojų gyvens taip, kaip dabar tik svajoja - ramiai, sočiai, tikri dėl ateities?

Pirmiausia turime sudaryti sąlygas Lietuvos ekonominio gyvenimo vystymuisi, privačiai iniciatyvai, sudaryti atmosferą, kurioje būtų skatinamas savas verslas, galintis tarnauti Lietuvos žmonėms. Privalome galvoti apie mokesčius, pašalinti kuo daugiau biurokratinių kliūčių.
Tik tada, kai bus sukurtos tokios sąlygos, bus galima tikėtis užtikrintos gerovės.
Žinoma, mums sunku, nes esame atsilikę, o ir pačios Europos gyvenimas žengia pirmyn, taigi mums reikia dar labiau paskubėti. Ir nors ES tema daugeliui jau įkyrėjusi - kad ir kaip ten būtų, ši Bendrija suteikia mums galimybes pagerinti gyvenimą.
Viskas priklauso nuo mūsų - ar pasinaudosime tomis galimybėmis, ar būsime pakankamai kūrybingi, darbštūs ir, svarbiausia, sąžiningi.
Nereikia dairytis į kitus. Pasižiūrėkime į save ir pasakykime, ar mes norime ir galime siekti tos gerovės. Esu tikras, kad galime, tik kartais pritrūksta noro.

Ar besibaigiantys 2007-ieji, kalbant apie šias Jūsų įvardijamas ilgalaikes perspektyvas, neatrodo kaip prarasto laiko, trypčiojimo vietoje metai? Norint galima rasti daug praradimų. Bet negrįžkime į praeitį - žiūrėkime į priekį. Esu optimistas, juo ir lieku matydamas, kiek pažengta pirmyn.
Sunkumų yra, bet jie nugalimi sąžiningu darbu, užsispyrimu siekiant užsibrėžto tikslo. Jei eisime šiuo keliu, matau šviesią ateitį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau