Senoms problemoms spręsti ES turi naują sutartį

Publikuota: 2007-12-13
Atnaujinta 2015-06-04 12:37

ES lyderiai Portugalijos sostinėje
Lisabonoje pasirašė nepavykusią ES Konstituciją pakeisiančią Reformų sutartį.
Tikimasi, kad ji gerokai pakeis tvarką, kaip Sąjungos nariai save valdo.

BBC primena, kad sutartis sukuria ES prezidento pareigybę ir suteikia daugiau galių už užsienio politiką atsakingam pareigūnui. Tuo pačiu daugelyje sričių panaikinama veto teisė.Dabar pasirašyta sutartis pakeis anksčiau bandytą priimti ES Konstituciją. Ji žlugo prancūzams ir olandams referendume nedavus pritarimo.Savo ruožtu dabar tik Airija planuoja surengti referendumą dėl sutarties. Tyrimai rodo, kad dauguma airių dar yra neapsisprendę dėl sutarties ar jai abejingi.ES lyderiai pabrėžia, kad planuotos Konstitucijos ir dabartinės sutarties tekstai jokiu būdu nėra identiški, nors ir turi bendrų dalykų.Portugalijos premjeras Žozė Sokratesas (Jose Socrates) kalbėjo, kad sutartis padės sukurti modernesnę ir efektyvesnę Sąjungą."Pasauliui reikia stipresnės Europos", - kalbėjo premjeras.Planuojama, kad sutartis įsigalios 2009 m. sausio 1 d.Be ES prezidento ir naujo už Sąjungos užsienio politiką atsakingo pareigūno sutartyje taip pat susitarta nuo 27 iki 18 sumažinti EK narių skaičių, veto teisę panaikinti 50-yje sričių, perskirstyti valstybėms tenkančius balsus.Lisabonos sutartis leis dar plačiau atverti duris į Europą savo kaimynei Baltarusijai, taip pat Ukrainai, Moldovai bei Kaukazo šalims.Sutartyje numatyta stiprinti bendradarbiavimą tarp ES šalių kovoje su tarptautiniu nusikalstamumu, žmonių grobimu, nelegalia migracija.

Tikimasi vieningo balso

Tikimasi, kad Europos Sąjungos lyderiams sukirtus rankomis dėl naujos sutarties atsiras ir vieningas Europos balsas sprendžiant energetikos problemas su Rusija, kurios ypač aktualios Lietuvai."Lisabonos sutartis padėjo tašką beveik dešimtmetį trukusiose ES šalių derybose, - pasirašęs sutartį sakė Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. - Šis dokumentas Lietuvai turi ir didelę istorinę, simbolinę svarbą, nes ES naujokė, aktyviai įsitraukusi į derybų procesą sėkmingai tarpininkavo, kad šiandien Lisabonoje buvo pasirašytas ES ateičiai svarbus aktas".Reformų sutartį taip pat pasirašė Ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas."Mes neleidome derybose atskirti mūsų kaimynės Lenkijos ir parodėme Europai tikrojo solidarumo vertę, kuris šiandien patvirtintame dokumente įprasmintas 27 ES narių vadovų parašais", - pranešime cituojamas Lietuvos vadovas. Jo teigimu, europiečiai galės susitelkti konkretiems darbams."Turime užbaigti vidaus rinkos kūrimą. Simboliška – sutarties pasirašymas sutampa su ES vidinių sienų panaikinimu – Šengeno erdvės išplėtimu. Šioje teritorijoje privalome sukurti transporto ir energetikos tinklą, garantuoti savo energetinę nepriklausomybę. Dabar galime ramiai pradėti svarstyti ir naują ES biudžetą, skirdami daugiau lėšų ateities projektams – švietimui, verslui, ateities technologijoms", - komentuoja p. Adamkus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau