Komentaras: šiandien emigruojame, rytoj imigruos pas mus

Publikuota: 2007-11-16
Atnaujinta 2015-06-04 12:39

Kol Lietuvoje nerimaujame dėl didelės
emigracijos, dauguma ES senbuvių suka galvas dėl imigracijos keliamų iššūkių.
Tačiau jei mūsų ekonomika toliau augs ir neįvyks joks kataklizmas, netrukus
Lietuva taip pat taps darbo jėgos importuotoja, o ne eksportuotoja.

Šiuo metu iš 27 ES šalių tik 7 šalys turi neigiamą migracijos saldo. Iš jų 6 yra naujosios ES narės. Be Rumunijos ir Bulgarijos, tarp jų yra visos trys Baltijos valstybės bei kaimyninė Lenkija. Įdomu tai, jog jau dabar dauguma iš 10-ies naujųjų ES šalių, prisijungusių 2004 m., turi teigiamą migracijos saldo – nei čekai, nei slovėnai ir netgi slovakai per daug nesiveržia nei į Dubliną, nei į Londoną. Jau dabar jie sulaukia pakankamai daug žmonių, norinčių apsigyventi jų šalyse.Kaip būtų keista, septintoji iš ES šalių turinti neigiamą migraciją yra Olandija. Viena pagrindinių emigracijos priežasčių joje yra didžiausias Europoje ir vienas didžiausių pasaulyje gyventojų tankumas (septynis kartus didesnis nei Lietuvoje).
Kita priežastis, kodėl dalis etninių olandų ryžtasi emigruoti, yra itin didelė kitataučių proporcija.
Etniniai olandai sudaro apie 80 proc. Olandijos gyventojų, panašiai tiek kiek ir lietuviai Lietuvoje, tačiau tas penktadalis kitataučių yra itin „gerai pastebimas“ dėl kitokios kultūros.
Nepaisant mažo gimstamumo –vienai tenka moteriai 1,7 naujagimis – gyventojų skaičius iki pat paskutiniųjų metų Olandijoje smarkiai didėjo tiek dėl kitataučių imigracijos, tiek dėl didesnio jų gimstamumo.Didžiojoje Britanijoje diskusija apie imigrantus itin paaštrėjo paskutiniaisiais metais ir ministras pirmininkas Gordonas Braunas (Gordon Brown) veikiausiai dėl populistinių priežasčių prabilo apie „britų darbo vietas britams“. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad tiek trečdalis Londono „juodadarbių“, tiek trečdalis Londono geriausiai apmokamų darbuotojų yra užsieniečiai.Per paskutiniuosius dešimt metų į Angliją imigravo beveik 5 mln. žmonių, kas prilygsta 8% jos gyventojų skaičiui. Lietuvos mąstais tai būtų apie 260.000 imigrantų (26.000 kasmet). Taigi per dešimtmetį tiek imigrantų užtektų užpildyti Klaipėdai, o per dvidešimt metų ir Vilniui.Imigraciją į Angliją paspartėjo ir po naujųjų šalių priėmimo 2004 m. įvykusios ES plėtros. Neatlaikę tokio spaudimo britai bent laikinai apribojo bulgarų ir rumunų galimybes imigruoti.
Taip pat reikia priminti, kad kadangi imigrantai dažniausiai yra tarp 20 ir 35 metų, jų proporcija tarp to amžiaus gyventojų gali sudaryti ne 8% bet ir kelis kartus daugiau. Atitinkamai, net jei imigrantai gimdytų tiek pat kiek ir britai, jų vaikai gali sudaryti ir 20% gimstančių kūdikių, o jei jie turi gausesnes šeimas tai ir gerokai daugiau.Kadangi į ES kasmet imigruoja virš milijono ne ES piliečių, Lietuva, kurioje gyvena beveik 1% ES gyventojų, netrukus galės tikėtis ir 1% šio emigrantų srauto arba 10.000 ne ES piliečių kasmet.Nekalbant jau apie tai, kad jai nedarbas Lietuvoje ir toliau bus beveik dvigubai mažesnis nei Vokietijoje ar Prancūzijoje, o atlyginimai ir toliau augs po 20% kasmet, kad ir maža dalis tų milijonų Vokietijos turkų ar Prancūzijos alžyriečių gali atvažiuoti ieškoti laimės ir čia.Šis pamąstymas tikrai nėra gąsdinimas apie tai kaip tamsiaodžių ordos nušluos nuo žemės paviršiaus Kryžių kalną ir kaip cepelinus išstums kebabai. Tiesiog imigracija į Lietuvą jau greitai taps svarbiu socialiniu reiškiniu apie kurį verta kalbėti.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Jaučiamas ūkio apsukų lėtėjimas investicijų nestabdo

Naujausia Lietuvos banko įmonių apklausa rodo, kad vis daugiau jų prognozuoja eksporto ir paklausos augimo...

Verslo aplinka
2019.07.16
ECB valdančioji taryba Vilniuje sutarė, jog gali reikėti tolesnių paskatų 8

Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos nariai Vilniuje įvykusiame birželio mėnesio posėdyje „iš...

Verslo aplinka
2019.07.12
Nedarbas kiek augo, sumažėjus darbo paklausai, į rinką atėjus absolventams

Nepaisant prasidėjusios vasaros, kai paprastai išauga sezoninio darbo paklausa, nedarbas birželį, palyginti...

Verslo aplinka
2019.07.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau