ES vienybė naudinga Lietuvai

Publikuota: 2007-10-22
Atnaujinta 2015-06-04 12:49

Tikimasi, kad Europos Sąjungos lyderiams
sukirtus rankomis dėl naujos Bendrijos konstitucinės sutarties atsiras ir
vieningas Europos balsas sprendžiant energetikos problemas su Rusija, kurios
ypač aktualios Lietuvai, rašoma pirmadienio "Verslo žiniose".

Lisabonoje susirinkę ES šalių vadovai sutarė dėl pamatinio ES dokumento – Reformų sutarties, pakeitusios po referendumų Prancūzijoje ir Nyderlanduose prieš porą metų žlugusią ES Konstituciją, ir tikisi naująją sutartį pasirašyti gruodį, taip pat Lisabonoje.
VŽ kalbinti pašnekovai teigia, kad Lietuvai susitarimas dėl Reformų sutarties svarbus bent dėl dviejų dalykų.
"Susitarimas pašalino tiesioginę grėsmę, jog ES skils į "pirmo" ir "antro" greičių Europą", – mano Justas Vincas Paleckis, Europos Parlamento narys.Energetikos fronte
"Instituciniai debatai dėl valios ir galios išsekino vidinį ES organizmą, nebuvo laiko aptarinėti tokių ir Lietuvai svarbių klausimų kaip energetika ar kaimynystės politika", – pripažįsta Žygimantas Pavilionis, Užsienio reikalų ministerijos sekretorius.Tikimasi, kad Bendrija vieningai kovos ir su Rusija energetikos fronte. "Dabar yra šansų, kad atsiras bendra energetikos politika, kuri Lietuvai tikrai aktuali, – VŽ sako europarlamentaras. – Rusija piktdžiugiškai stebi nesutarimus ES viduje ir teigia, kad nėra apie ką kalbėtis su Briuseliu, nes pati ES nesusikalba, iš vienos krizės brenda į kitą. Dabar Rusija turės vis daugiau reikalų derinti su Briuseliu, o ne su Paryžiumi, Berlynu, Londonu ar Roma."Dėl ES vieningo balso galėsime įsitikinti jau greitai – spalio 26-ąją, kai Lisabonoje įvyks ES ir Rusijos susitikimas.
"Manau, kad šio susitikimo tonas, atmosfera ir kontekstas dabar jau bus kitoks. Rusija supras, kad kalba su stipresniu ir rimtesniu pašnekovu", – mano p. Pavilionis.
Lenkijos prezidentui pavyko pasiekti, kad kiekviena šalis turėtų teisę pareikalauti, jog bet koks nepalankus tai šaliai ES sprendimas būtų peržiūrėtas.Ponas Žymantas sako, jog tai naudinga ne tik Lenkijai, bet ir Lietuvai: "Šalys, kurios turi nedaug svorio, galės blokuoti sprendimus. Jau netrukus prasidės diskusija dėl ES biudžeto peržiūros ir jei prireiks, mes šia teise galėsime pasinaudoti."Tuo tarpu p. Paleckis abejoja, ar gerai, jog buvo patenkinti šie Lenkijos norai.
"Tai yra laimėjimas tik tų, kurie bando kaišioti pagalius į ratus ir nenori glaudesnio bendradarbiavimo", – mano p. Paleckis.Nežinia
Sutartį, numatančią pakeisti brangiai atsieinančią šešių mėnesių trukmės rotacinę vadovavimo Bendrijai sistemą, sustiprinti Europos Parlamento (EP) galias, supaprastinti sprendimų priėmimo procedūras, dar turės ratifikuoti šalys narės.Kyla abejonių, ar nebus tų, kurios atmes, kaip tai 2005 m. padarė prancūzai ir nyderlandai.
"Europos Parlamente vis garsiau kalbama, kad tos šalys, kurios nenori eiti į priekį, gali išstoti iš ES ir bendradarbiauti privilegijuotosios partnerystės forma", – sako p. Paleckis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau