Finansų ministerija padidino infliacijos prognozę

Publikuota: 2007-09-11
Atnaujinta 2015-06-04 12:51

Statistikams jau ne pirmą mėnesį iš eilės
skelbiant naujus infliacijos rekordus Finansų ministerija peržiūrėjo oficialias
2007 m. kainų augimo prognozes. (naujas skyrius)

Prognozuojama 2007 m. vidutinė metinė infliacija - 5,2%, vietoje anksčiau prognozuotų 4,7%. Šis rodiklis svarbus Lietuvai bandant prisijunti prie euro zonos. Neįgyvendinus šio kriterijaus Lietuvai jau nebuvo leista įsivesti eurą 2007 m.5,5% rugpjūtį pasiekusi metinė infliacija, ministerijos prognozėmis, nenustos augusi ir 2007 m. gruodį sieks 5,6%.Statistikos departamento duomenimis, vidutinė metinė infliacija artima dabar prognozuojamai buvo prieš devynerius metus. Tuomet 1998 m. vidutinė metinė infliacija siekė 5,1%.Metinė infliacija rodo, kiek kainos pakilo per 12 mėn., lyginamos tų pačių mėnesių šiais ir ankstesniais metais kainos.Vidutinė metinė infliacija yra 12 paskutinių mėnesių ir atitinkamų ankstesnių 12 mėnesių vidutinio kainų lygio santykinis pokytis."Mūsų infliacija kol kas "sveikesnė" ir nėra tokia pavojinga kaip Latvijoje ar Estijoje. Augančias kainas pas mus daugiausiai lemia sąnaudos. Tuo metu Latvijoje kainos kyla ir dėl to, kad pirkėjai gali tiesiog daugiau mokėti", - VZ.LT sako Vilija Tauraitė, vyriausioji SEB Vilniaus banko analitikė. Pasak jos, pas mus infliacijos spiralę suka darbo užmokestis - situacija darbo rinkoje verčia kelti atlyginimus, dėl sąnaudų auginti kainas ir pūsti infliacijos rodiklius."Neturime laisvos pinigų politikos, infliaciją galime bandyti valdyti tik fiskalinėmis priemonėmis. Pirmiausia reikia saugotis nepagrįstų kainų auginimų, kaip nutiko su pieno produktais. Bet mūsų priemonės kovoti su infliacija kol kas skurdžios", - aiškina p. Tauraitė. Pasak jos, artimiausiu metu galima tikėtis dar didesnio infliacijos augimo. Pinigų nuvertėjimo procesas galėtų lėtėti nebent su visu ekonomikos augimu, teigia analitikė."Be to, jei dujų kaina nuo dabartinės pakils, kaip prognozuojama, iki 280 USD už 1.000 kub. m., - tai vidutinę metinę infliaciją išaugins 0,5%. Mūsų dar laukia įsipareigojimai didinti akcizus", - aiškina p. Tauraitė.Ministras: visai ramiai nesijaučiu
Rimantas Šadžius, finansų ministras, VZ.LT sako, kad pirmiausia reikia pažaboti politikus, iš valstybės biudžeto reikalaujančius milžiniškų sumų."Prisipažinsiu, visai ramiai nesijaučiu. Jaučiame didžiulį spaudimą iš Seimo. Pastaruoju metu Vyriausybė nepritarė Seimo iniciatyvoms, kurios iš valstybės biudžeto reikalauja 8 mlrd. Lt. Neabejoju, kad tokių iniciatyvų bus daugiau - tai ir mokytojų, kitų sričių darbuotojų atlyginimai. Todėl fiskalinės drausmės įstatymas būtų labai reikalingas", - VZ.LT teigia p. Šadžius.VZ.LT primena, kad FM siūlo keisti Seimo statutą, kad jokie įstatymai, reikalaujantys didelių valstybės išlaidų arba kardinalaus pajamų sumažinimo negali būti pateikti svarstyti Seimui be Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pritarimo. Pono Šadžiaus įsitikinimu, toks ribojimas priverstų įstatymų leidėjus susidėlioti prioritetus, kur ir kiek valstybė gali išleisti ir atsisakyti nuolat siūlomų didžiulių išlaidų reikalaujančių, tačiau abejotinos naudos projektų.Finansų ministro nuomone, labiausiai infliaciją paskutiniu metu augina lūkesčių spiralė."Didoka infliacija yra privaloma atributas mūsų ekonomikos, kai vejamės ES vidurkį - sparčiai auga atlyginimai ir spaudimas dėl jų kėlimo nemažėja", - teigia p. Šadžius.
FM prognozuoja, kad kitais metais vidutinė metinė infliacija sieks 5,6 %. Vidutinė metinė infliacija 2009 m. sulėtės iki 5,1%, o 2010 m. - 3,6%. Tai turėtų lemti lėtėjantis atlyginimų augimas bei mažėjantis skolinimasis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mažėjo neigiamas prekybos balansas

Šiemet sausį, palyginti pernai sausiu, eksportas padidėjo 7,8%, importas beveik nepakito.

Prekyba
2019.03.12
Su ES suderinta vidutinė metinė infliacija – 2%

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) 2019 m. vasarį apskaičiuota...

Verslo aplinka
2019.03.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau