Teroristų apkaba

Publikuota: 2007-08-28
Atnaujinta 2015-06-04 12:38

Nors mėgstame skųstis, kad Lietuvoje
gyventi blogai, vis dėlto naktimis galime ramiai miegoti nesibaimindami, kad
šalia namų netikėtai sprogs bomba arba kad būsime ištraukti iš automobilio
tiesiog gatvėje ir keleriems metams – kol už mus sumokės išpirką arba
pagrobėjams nusibos matyti mus gyvus – nutempti į džiungles. Jūsų dėmesiui – po
visą pasaulį išsibarsčiusios teroristinės grupuotės, savo įtaka ir poveikiu
visuomenės gyvenimui dažnai pranokstančios net šalių vyriausybes.

Organizacija ETA ( „Euskadi Ta Askatasuna“ – Baskų tėvynė ir laisvė)
Įkurta 1959 m.
Šūkis Aštrūs kaip kirvis, tylūs kaip gyvatė.
Pietų Prancūzijoje ir Šiaurės Ispanijoje gyvenantys 2,1 mln. baskų niekada neturėjo nepriklausomos valstybės, nors mėgavosi didesne ar mažesne autonomija Ispanijos ar Prancūzijos sudėtyje. ETA buvo įkurta kaip judėjimas, siekęs sukurti nepriklausomą baskų valstybę ir pasipriešinti generolo Franco priespaudai. Pamažu 1959-aisiais įkurta organizacija perėmė marksistines revoliucines idėjas ir virto gerai treniruota teroristų grupuote, laikoma atsakinga už dešimtimis skaičiuojamus sprogimus, pasikėsinimus į Ispanijos vyriausybės narių, pareigūnų, politikų ir teismo atstovų bei civilių gyvybes ir žudymą. Grupuotė kelis kartus kirto ir turistų lankomose vietovėse. Skaičiuojama, kad nuo įsteigimo pradžios ETA smogikai yra atsakingi už daugiau kaip 800 žmonių nužudymą. 2006 m. kovą ETA paskelbė nutraukianti ugnį. Tokio sprendimo priežastimi nurodytas noras paspartinti demokratinį procesą, tačiau 2007 m. birželį ankstesnio pažado atsisakė. Nors dauguma politologų teigia, kad ETA pajėgos, kurių dalis sėdi Ispanijos ir Prancūzijos kalėjimuose, yra nusilpusios, pasigirsta nuomonių, kad tai tik tyla prieš audrą.
Organizacija LTTE ( „The Liberation Tigers Of Tamil Eelam“ – Tamilų tėvynės išlaisvinimo tigrai)
Įkurta 1975 m.
Lyderis Velupillai Pirapaharanas
Tamilai – etninė grupė, gyvenanti pietų Indijoje, daugiausia Tamil Nadu valstijoje, ir Šri Lankoje (sudaro 18 procentų salos gyventojų). Separatistinė LTTE grupuotė drastiškais būdais siekia nepriklausomybės Šri Lankos tamilų gyvenamoje teritorijoje – tamilų „tigrų“ sąskaitoje 200 savižudžių sprogdinimų. Du dešimtmečius trunkantis pilietinis karas pareikalavo 60.000 gyvybių, o šimtai tūkstančių Šri Lankos gyventojų liko be gyvenamosios vietos. Žinoma, kad LTTE, kurią sudaro militaristinis sparnas ir jam pavaldus politinis sparnas, kovotojai ant kaklo nešioja cianido kapsules, kad sugauti galėtų nusižudyti.
„Mūsų organizacija, kaip ir mūsų žmonės, karo nenori. Mes norime taikos ir norime jos siekti taikiomis priemonėmis“, – 2003-iaisiais savo pareiškime, dabar besipuikuojančiame pirmajame LTTE interneto svetainės puslapyje, sakė tamilų „tigrų“ įkūrėjas ir lyderis Velupillai Pirapaharanas.Organizacija RIRA ( „Real Irish Republican Army,“ arba „Óglaigh na hÉireann“ – Airijos savanoriai)
Įkurta 1997 m.
Faktas RIRA veiklą susilpnino sėkmingai į ją infiltruoti agentai
Vos prieš dešimtmetį iš ankstesnės Laikinosios Airijos respublikonų armijos (PIRA) likučių susibūrusi RIRA organizacija siekia suvienyti Airiją ir stengiasi atsikratyti Didžiosios Britanijos įtakos Šiaurės Airijoje. Grupuotė remiasi panašia taktika kaip ir jos pirmtakė PIRA – bombas sprogdina miestų centruose, taip stengdamasi susilpninti Šiaurės Airijos ekonominę infrastruktūrą. Plačiausiai pasaulyje nuskambėjo 1998 m. išpuolis Omoje, Tirono grafystėje, kai sprogus automobiliui žuvo 29 žmonės, dar 220 buvo sužeista. Išpuolis privertė Didžiosios Britanijos vyriausybę imtis naujos taktikos kovojant su RIRA, teroristus spaudė ir PIRA nariai, jie apsilankė pas 60 naujosios grupuotės narių ir liepė palikti organizaciją. Rugsėjo 8 dieną RIRA paskelbė nebesiimsianti agresyvių priemonių, o 2000-ųjų sausio 20 d. šio sprendimo atsisakė. Nors ir įvykdė dar keletą išpuolių (didžiąją dalį jų – Anglijos teritorijoje), grupuotė laikoma nusilpusia, į ją lengviau infiltruojati agentų, o šie žlugdo operacijas ir padeda sugauti vadeivas. Nors pagrindiniai RIRA vadai jau nuteisti už terorizmą (grupuotės įkūrėjas Michaelas McKevittas įkalintas 2003 m.), organizacija tęsia savo veiklą ir teigia esanti stipri.
Komentuoja politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Azijos ir Afrikos centro vadovas Egdūnas Račius: ETA, LTTE ir RIRA priskirtinos etninio (nacionalinio) tipo terorizmui:Tai tipiškos separatistų, jų narių ir rėmėjų, vadinamų „laisvės kovotojais“, organizacijos, veikiančios lokaliai ir turinčios aiškų tikslą – iškovoti savo etninei grupei nepriklausomybę. Savo priešu jos laiko dominuojančios (imperinės) etninės grupės atstovus, ypač vyriausybių tarnautojus ir pareigūnus. Visos turi tiek politinį, tiek karinį sparnus. Su RIRA Didžiosios Britanijos pajėgos gana sėkmingai susidorojo, ETA pati buvo paskelbusi paliaubas (manoma, dėl smarkaus susilpnėjimo ir palaikymo trūkumo) ir tik LTTE tebėra aktyvi ir grėsminga. Visos remiamos tiek vietinių, tiek diasporos.
Organizacija „Hamas“ ( „Harakat al-Muqawama al-Islamiya“ – Islamo pasipriešinimo judėjimas)
Biudžetas 70 mln. USD per metus.
Lyderis Khaledas Meshaalas (gyvena tremtyje Sirijoje)
Didžiausias ir įtakingiausias palestiniečių militaristinis judėjimas „Hamas“ (arab. uolumas, atsidavimas) išaugo iš „Musulmonų brolijos“ – religinės ir politinės organizacijos, kurios centras buvo Egipte. „Hamas“, kaip ir „Musulmonų brolijos“ vietinės reikšmės politinę atšaką, kurios kariniam būriui šiuo metu priklauso daugiau kaip 1.000 aktyvių narių, 1987-aisiais įkūrė šeichas Ahmedas Yassinas. Organizacijos chartijoje teigiama, kad „Hamas“ tikslas – sunaikinti Izraelio valstybę, o virš visos Palestinos „išskleisti Alacho vėliavą“.
2006 m. sausį „Hamas“ laimėjo Palestinos savivaldos rinkimus. Įgavusi daugiau galios, grupuotė ir toliau atsisako pripažinti Izraelio valstybę. Nuo 2005 m. kovo grupuotė buvo paskelbusi paliaubas, tačiau jas nutraukė 2006-ųjų birželio 9 d., kai keletas civilių žuvo Gazos ruože nuo nesprogusio sviedinio, nors Izraelio gynybos pajėgos atsakomybės neprisiėmė. „Hamas“ laikoma atsakinga už daugiau kaip 500 žmonių žūtį per daugiau kaip 350 teroristinių atakų, surengtų nuo 1993-iųjų.Organizacija „Hezbollah“ (Dievo partija)
Įkurta 1982 m.
Kur Būstinė Libano šiitų dominuojamose teritorijose, padalinių yra Beirute.
Veikla „Hezbollah“ yra ir įtakinga politinė jėga, grupuotė turi mokyklų ir ligoninių, užsiima žemės ūkiu, teikia socialinių paslaugų.
Suburta kaip atsakas į Izraelio įsiveržimą į Libaną 1982-aisiais, ši organizacija jungia radikalias šiitų grupuotes. Ji oponuoja Vakarams, nekenčia Izraelio, Irano pavyzdžiu siekia sukurti fundamentalistinę musulmonų valstybę. „Hezbollah“ laikoma atsakinga už 200 atakas, kuriose žuvo daugiau kaip 800 žmonių, taip pat manoma, kad ji dalyvavo vykdant antpuolius ir verbuojant žmones Singapūre, Argentinoje, Palestinoje.
Grupuotės dvasiniu lyderiu įvardijamas šeichas Mohammedas Fadlallahas, politiniu vadu – buvęs karininkas Hassanas Nasrallahas, o teroristines operacijas, manoma, planuoja Imadas Fayezas Mugniyahas, ekspertų nuomone, Libano pilietinio karo metu apmokytas „Al-Fatah“ grupuotės (būstinė Palestinoje) stovyklose. Skaičiuojama, kad „Hezbollah“ branduolį sudaro keli tūkstančiai kovotojų bei aktyvistų.Specialisto komentaras: „Hamas“ (sunitų) ir „Hezbollah“ (šiitų) yra islamistų organizacijos, užsibrėžusios tikslą įkurti islamiškas valstybes savo gyvenamosiose teritorijose. Iš partizaninių grupuočių virtusios galingomis politinėmis organizacijomis, jos legaliai veikia politiniame savo kraštų gyvenime. Abi veikia lokaliai, nors remiamos tik iš užsienio.
Organizacija FARC ( „Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia“ – revoliucinės ginkluotos Kolumbijos pajėgos)
Įkurta 1966
Tikslas Ginti vargšus nuo turtuolių išnaudotojų, priešintis JAV įtakai, neleisti privatizuoti natūralių išteklių.
Nors religinės teroristų grupuotės pastaruoju metu traukia daugiausia dėmesio, Kolumbijos valdžiai tenka kovoti su ideologiniais pagrindais suburtomis organizacijomis. Viena iš trijų pagrindinių grupuočių FARC (kitos dvi: ELN – Nacionalinė išsilaisvinimo armija, ir AUC – Kolumbijos jungtinės gynybinės pajėgos) kontroliuoja narkotikų kelius, yra geriausiai ginkluota, todėl yra atsakinga už didžiąją dalį žmonių grobimo atvejų (tarp jų būta ir prezidentų, premjerų, užsienio politikų), rengia išpuolius prieš politikus. Išsiraizgiusios po visą šalį ir užverbavusios daugiausia – nuo 12.000 iki 18.000 narių – grupuotės nesugeba kontroliuoti apčiuopiamos jėgos tik pagrindiniuose šalies miestuose turinti šalies valdžia. FARC klesti dėl kokaino, opiumo, aukso ir smaragdų prekybos. Ekspertai skaičiuoja, kad maždaug pusę FARC metinių įplaukų (200 mln. USD–400 mln. USD) sudaro pelnas už narkotikus.Specialisto komentaras: FARC yra tipiška ideologinio terorizmo organizacija. Tokios organizacijos suklestėjo šaltojo karo metais, bet subyrėjus SSRS ir susikompromitavus komunizmui pamažu nunyko. FARC liko vietinės reikšmės ir pastaruoju metu pavirto kriminaline struktūra.
Organizacija „Al Qaeda“
Įkurta 1988 m.
Atlygis Už informaciją, padėsiančią sugauti Osamą bin Ladeną, siūloma 50 mln. USD.
Bene dažniausiai minimą teroristinę organizaciją 1988-aisiais įkūrė tiek pat gerai žinomas Saudo Arabijos multimilijonieriaus sūnus Osama bin Ladenas. Iš pradžių įsteigęs grupuotę su Palestinos religiniu mokytoju Abdullah Azzamu, XX a. devintajame dešimtmetyje bin Ladenas dalyvavo verbuojant, apmokant tūkstančius „šventųjų karių“ iš daugiau kaip 50 šalių, kartu su kitais šią veiklą ir finansavo. Galiausiai bin Ladenas panoro veikti savaip, „šventąjį karą“ išplėsti už Afganistano sienų ir tarptautinį įvairių islamo radikalų grupuočių tinklą subūrė į „Al Qaeda“ grupuotę. Centrinės būstinės neturinčiai „Al Qaeda“ nuo 1991-ųjų iki 1996-ųjų vadovauta iš Pakistano miestų netoli Afganistano sienos. JAV tarptautinių santykių tarybos teigimu (angl. Council on Foreign Relations), „Al Qaeda“ padalinių veikia apie 100 pasaulio šalių. Ji siejama su daugiau kaip 10 kitų teroristinių grupuočių.
Pasaulis lengviau atsidūsta, kad daugiau kaip šešetą metų trunkantis „Al Qaeda“ karas išsikvėpė, o nuo 2004-ųjų viešai nesirodęs jos lyderis tarsi patvirtina Prancūzijos dienraščio, paskelbusio apie jo mirtį pernykštį rugpjūtį, teoriją. Kol nėra galutinių įrodymų, „Al Qaeda“ vadeivos pasitelkia bin Ladeno autoritetą stiprios ir neįveikiamos grupuotės įvaizdžiui kurti.Specialisto komentaras: Vienintelė „Al Qaeda“ buvo globali. Tiesa, organizacija ją pavadinti būtu galima tik su išlygomis. Prasmingiau ją apibūdinti kaip tinklą, siekusį sujungti platų islamistų ir džihadininkų frontą. „Al Qaeda“ savo priešais laiko JAV ir Izraelį, nes šios šalys, anot teroristų ideologų, siekia iš naujo kolonizuoti musulmonų kraštus. Prie šio kolonizavimo esą prisideda ir civiliai, todel juos žudyti esą teisėta. Savo kovą „Al Qaeda“ suvokė kaip gynybą agresijos akivaizdoje. Nuo 2002-ųjų tinklas realiai nebeegzistuoja, o jo burtos ir globotos grupuotės veikia daugiausia savarankiškai. Pastebėta, kad nuo 2004 metų formuojasi naujo tipo (neteritorinio, necentralizuoto) džihado kovotojų tinklas. Bet tai jau ne „Al Qaeda“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau