Komisarė: ūkininkams reikės papildomo darbo

Publikuota: 2007-05-01
Atnaujinta 2015-06-08 17:31

VZ.LT: Po 2013 m. finansinė parama ES ūkininkams bus sumažinta, panaikintos beveik visos rinkos reguliavimo priemonės. Ūkininkams, kurie dabar gauna paramą, teks išmokti gyventi laisvos rinkos sąlygomis. Kaip jiems reikės pakeisti savo veiklą? Ir kaip jiems galėtų padėti ES? Mariana Fišer Biol: Jūsų klausime yra kelios prielaidos. Sakiau, kad ūkininkai turi būti pasirengę galimam finansavimo sumažėjimui po 2013 m., tačiau sprendimas šiuo klausimu bus priimtas dar negreitai. Taip pat sakiau norinti diskusijų apie tai, ar vertėtų atsisakyti mūsų tradicinių rinkos rėmimo priemonių, pavyzdžiui, kvotų ir intervencijos. Tačiau vėlgi, tai sprendimas, kurį ministrai turės priimti per ateinančius metus.Akivaizdu, kad ateityje ES ūkininkai turės būti konkurencingesni, kadangi pasaulinė konkurencija stiprėja, o kliūčių mažėja. Būtent todėl reformomis buvo siekiama ūkininkus labiau orientuoti į rinką. Paramos išmokos siejamos nebe su tuo, ką ūkininkai pagamina, o su įvairių viešųjų prekių kūrimu, pavyzdžiui, aplinkos apsauga. Dabar jie gali gaminti tai, ko reikia rinkai, nesistengdami iš Briuselio išpešti kuo daugiau pinigų. Jie taip pat gali naudotis kaimo plėtros parama ir modernizuoti ūkius arba sukurti papildomus pajamų šaltinius, pavyzdžiui, užsiimti perdirbimu ir taip didinti savo pirminės produkcijos vertę arba rengti kaimo turizmo projektus.Manau, kad ūkininkai turi daug galimybių prisitaikyti prie naujų sąlygų. Ateityje noriu padidinti paramą kaimo plėtrai ir manau, kad šios lėšos bus nepaprastai svarbios sudarant galimybes novatoriškiems ūkininkams atrasti naujas rinkas, kurti naujus produktus, didinti savo produkcijos vertę ir, tam tikrais atvejais, prisidurti pajamų iš kitų veiklos rūšių, pavyzdžiui, teikiant nakvynės su pusryčiais paslaugas arba išnaudojant naujos veiklos, grindžiamos IT, galimybes.

Kam dabar reikėtų skirti didžiausią dalį paramos, kad ūkininkai galėtų kuo geriau pasirengti planuojamam paramos sumažėjimui? Mano įsitikinimu, parama neturėtų būti mažinama iki pat 2013 m. Lietuvos atveju, parama ūkininkams iš tiesų net didės iki 2013 m., kadangi tiesioginės pagalbos išmokos bus palaipsniui didinamos, kol susilygins su parama ūkininkams 15 senųjų ES valstybių narių.Kaip jau minėjau, ūkininkai turėtų pasistengti visapusiškai išnaudoti gaunamą paramą modernizuodami ūkius ir ieškodami geriausių galimybių rinkoje. Europos ūkininkai turi išnaudoti savo stipriąsias puses. Negalime amžinai konkuruoti su besivystančių šalių, kuriose gamybos sąnaudos yra mažos, masine produkcija. Turime pasinaudoti tuo, kad visame pasaulyje garsėjame savo aukščiausios kokybės maisto produktais.Neįmanoma numatyti, kas įvyks po kelerių metų, tačiau bet koks pagalbos sumažinimas visus paliestų vienodai. Mano manymu, tiesioginėms išmokoms ir ateityje teks svarbus vaidmuo, tačiau jos turėtų būti paprastesnės ir negali amžinai būti siejamos su ankstesnių metų išmokomis. Taip pat noriu, kad ateityje daugiau dėmesio būtų skiriama kaimo plėtros politikai.

Kaip ateityje keisis prekyba su trečiosiomis šalimis? Manau, kad pavojinga per daug žvilgčioti į ateitį. Mano manymu, gyvybiškai svarbu, kad Europa ir toliau tenkintų didelę savo maisto poreikio dalį bei sėkmingai atrastų naujas rinkas visame pasaulyje, ypač Azijoje, kur, manyčiau, labai išaugs gerai žinomo ir aukščiausios kokybės maisto paklausa. Tad, nors esu realistė ir suvokiu, kad importas į Europą tikriausiai augs, norėčiau, kad šį augimą atsvertų eksporto plėtra.Lietuvos kaimo plėtrai 2007-2013 metais bus skirta 6,02 mlrd. Lt (1,743 mlrd. EUR) Europos Sąjungos lėšų. Jau 2007 metais šį šalies sektorių turėtų pasiekti 901 mln. Lt (260,98 mln. EUR) ES paramos. Jau anksčiau p. Biol kelis kartus yra užsiminusi, kad ES žemės ūkis po 2013m. turės keistis iš esmės. Lietuvos, kaip ir kitų smarkiai remiamų šalių, žemės ūkis turės rasti būdų kaip išgyventi savo jėgomis, ieškant papildomų pajamų šaltinių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau