Mirė Borisas Jelcinas

Publikuota: 2007-04-23
Atnaujinta 2015-06-04 12:43

Pirmadienį mirė pirmasis Rusijos
prezidentas Borisas Jelcinas. (papildymai visame tekste)

Jis Rusijai vadovavo nuo 1991 m. iki 1999 m., kada buvo išrinktas dabartinis prezidentas Vladimiras Putinas.Ponui Jelcinui buvo 76 metai, rašo Bloomberg naujienų agentūra."Šiandien Maskvoje netikėtai mirė pirmasis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas", - rašoma Rusijos prezidento kanceliarijos išplatintame laiške.Rusijos žiniasklaida skelbia, kad p. Jelcinas mirė nuo širdies smūgio.Ponas Jelcinas buvo pirmasis demokratiškai išrinktas Rusijos prezidentas 1991 m., po to, kaip iš posto pasitraukė paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas. Pirmasis prezidentas iš posto atsistatydino 1999 m. pabaigoje.

Rusijos demokratizacija

„Pirmiausia p. Jelciną būtų galima sieti su Rusijos demokratizacija. Turint minty dabar žlugusias viltis dėl galimos demokratizacijos, tai tik dar labiau sustiprina jo vaidmenį kuriant demokratiją“, - VZ.LT sako Raimondas Lopata, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.Anot jo, p. Jelcino vadovavimo laikotarpiu pasirašytos vienos svarbiausių kaimynystės gerų santykių su Lietuva sutarčių.„Vargu ar čia palyginami dalykai‘, - apie p. Jelcino ir dabartinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino vadovaujamoje Rusijoje vykstančius demokratizacijos procesus kalba p. Lopata. Tačiau pažymi, kad oligarchija, o vėliau ir autoritarizmas stiprėti pradėjo kaip tik tuo metu, kai šaliai vadovavo p. Jelcinas.

Padėjo asmeniškai

„Tik teigiamai galiu prisiminti p. Jelciną ir jo vaidmenį tvirtinat Lietuvos valstybingumą. Jis visada sakydavo „Aš palaikau Lietuvą ir visada palaikysiu“, - VZ.LT pasakoja Algirdas Brazauskas, pirmasis atsikūrusios Lietuvos prezidentas. Anot jo, pirmasis Rusijos prezidentas asmeniškai padėjo išspręsti Nepriklausomybės pradžioje svarbiausius klausimus: sovietinės kariuomenės išvedimą, sienų sutarties pasirašymą.„Visa tai labai priklausė ir nuo jo paties asmenybės. 1993 m. rugpjūtį buvo labai komplikavęsis sovietinės kariuomenės iš Lietuvos išvedimas. Vienintelė išeitis pagreitinti procesą buvo tartis su p. Jelcinu. Teko įrodinėti abipusę naudą, bet jis tik paklausė „Ar jūs pasiruošę?“, patvirtinau, kad pasiruošę, ir kariuomenė buvo išvesta“, - prisimena p. Brazauskas. Anot jo, pirmasis Rusijos prezidentas labai prisidėjo ir prie to, kad Lietuva tapo pirmąją buvusia valstybe, su kuria buvo suderinta sienų sutartis.„Derybos mums labai pasisekė. Atkariavom trečdalį Vištyčio ežero, Rytprūsių laikais turėjome gerokai mažiau. Paprašiau, kad duotų nurodymą ir jis per dieną išsprendė tą klausimą – didelė dalis ežero buvo „atrėžta“ Lietuvai. Lygiai tas pats atsitiko su Kuršių mariomis, Nemuno delta“, - pasakoja p. Brazauskas.„Labai ramiai jam skambindavau ir labai ramiai jis suprasdavo. Savo charakterio bruožais tai ryžtingas, atviras, tiesus ir drąsus žmogus“, - prisimena p. Brazauskas.„Borisas Jelcinas buvo drąsus, plačios sielos žmogus, kuris, tikiu, įeis ne tik į Rusijos, bet ir į Baltijos šalių bei pasaulio istoriją. Jo pozicija pagreitino Lietuvos žygį į laisvę ir prisidėjo prie visų Baltijos valstybių nepriklausomybės atkūrimo. Mums buvo didel garbė turėti tokį draugą ir partnerį“, - rašoma Valdo Adamkaus, Lietuvos prezidento, užuojautos laiške."Reiškiu labai gilią užuojautą šeimai. Jam tenka nuopelnai už daug gerų darbų, padarytų šaliai, taip pat atsakomybė ir už rimtas klaidas. Tai buvo tragiško likimo žmogus“, - kalba Michailas Gorbačiovas, paskutinis SSRS vadovas, skelbia Reuters naujienų agentūra.„Tai buvo istorinė figūra svarbiu pokyčių ir iššūkių Rusijai metu“, - užuojautą šeimai išreiškė ir JAV Baltieji rūmai.

* * *

Ponas Jelcinas gimė 1931 m. vasario 1 d. valstiečių šeimoje Sverdlovsko srities Butkos kaime. Čia dirbo tris dešimtmečius ir nuėjo kelią nuo tresto meistro iki SSKP Sverdlovsko srities pirmojo sekretoriaus. Gavęs paskyrimą į Maskvą, p. Jelcinas vadovavo SSKP CK statybos skyriui, tapo CK sekretoriumi, o 1985-aisiais tuometis Sovietų Sąjungos vadovas p. Gorbačiovas paskyrė jį partijos Maskvos miesto komiteto pirmuoju sekretoriumi. Jis greitai išpopuliarėjo ne tik Maskvoje, bet ir visoje Rusijoje, skelbia lrt.lt.1987 metais p. Jelcinas dėl kritikos p. Gorbačiovo reformų atžvilgiu buvo pašalintas iš savo posto ir didžiąją politiką grįžo tik 1989 metų kovą. Po dvejų metų jis jau pirmajame rinkimų rate buvo išrinktas pirmuoju Rusijos Federacijos prezidentu. Ponas Jelcino įsaku 1994 metų gruodį į Čečėniją buvo įvesta kariuomenė. Karinė kampanija maištaujančioje respublikoje baigėsi 1996 metų rugsėjį, kai Rusija išvedė visus savo karius, taip de facto pripažindama Čečėnijos nepriklausomybę.Interviu Rusijos televizijai 2000-aisiais p. Jelcinas sakė, kad jis didžiausią atsakomybę jaučia dėl Čečėnijoje žuvusių žmonių. Tačiau čia pat pridūrė neturėjęs jokios alternatyvos - Rusija turėjo veikti prieš čečėnų separatistus.„Negaliu perkelti atsakomybės Čečėnijai. Sprendimą priėmiau aš, todėl esu atsakingas“, – sakė jis.
Ponas Jelcinas buvo vienintelis Rusijos valstybės vadovas, savo noru pasitraukęs iš posto, ir vienintelis jos lyderis, paprašęs savo tėvynainių atleidimo už padarytas klaidas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau