Trūksta kėdžių valdininkams. Pristatysime?

Publikuota: 2014-02-28
Atnaujinta 2015-06-01 13:14
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Milda Dargužaitė, „Investuok Lietuvoje“ (IL) vadovė, traukiasi iš pareigų – ji nebematanti prasmės kovoti su biurokratine sistema, su „vėjo malūnais“, su valdančiųjų nesugebėjimu priimti naujovių ar pokyčių. Pasak jos, per daug jėgų tenka išeikvoti beprasmėms ataskaitoms rašyti, ugniai gesinti po neprofesionalių valdančiųjų poelgių ar pasisakymų, savo įstaigai ir savo darbui nuolat ginti.

Gintis iš tiesų teko ne kartą. Dėl keistų motyvų iš pareigų praėjusį pavasarį atleidus „Verslios Lietuvos“ vadovą Paulių Lukauską, rimtai susvyravo ir p. Dargužaitės kėdė. Dar Ūkio ministerijai vadovaujant Birutei Vėsaitei buvo užsiminta, kad IL vadovė yra ankstesnės valdžios, t. y. „Žyliaus žmogus“.Panašu, kad p. Dargužaitės buvimas „ne mūsų žmogumi“ valdžiai yra ne prie širdies – valstybės įstaigai reikia „savo“. Tokios įstaigos vadovo pozicija valdančiųjų žmogui yra išties patraukti. „Čia ne tik galima gauti Lietuvos kontekste padorų atlyginimą, bet ir turėti puikią progą „pasivažinėti po pasaulį“. Svarbiausia, per „savą“ žmogų galima daryti įtaką sprendimams dėl ES finansinės paramos, nurodyti, kaip „teisingai“ vykdyti viešuosius pirkimus ar įdarbinti daugiau partijai ištikimų, bet nebūtinai kompetentingų žmonių.Iš esmės IL vadovė kaip ir nieko naujo nepasakė. Kiekviena nauja valdžia į svarbias ministerijų ar valstybės įmonių vadovų kėdes susodina „savo“ žmones – partiečius, bičiulius, gimines ir vienaip ar kitaip valdantiesiems pasitarnavusius žmones.Jei kėdžių neužtenka, pristatoma papildomų – kaip teatre, kai pritrūksta bilietų. O pasidauginę biurokratai, pasišovę įrodyti staiga atsiradusį savo nepakeičiamumą, ima kurpti biurokratinę rašliavą, kuria užverčiamos ne tik valstybės įstaigos, bet ir verslo įmonės.„Atrodo, kad ataskaitų skaičius, kurį pradėjome matuoti dėžėmis ir gigabaitais, proporcingai auga su gerėjančiais „Investuok Lietuvoje“ rezultatais ir veiklos efektyvumu“, – stebisi p. Dargužaitė. Nereikia būti labai protingam, kad suprastum, jog verslo ar kitos veiklos sėkmę tikrai lemia ne ataskaitos ar kokie nors klausimynai.

O kad biurokratams nereikėtų vargti imituojant veiklą ir be reikalo zulinti valdiškas kėdes, išeitis paprasta – tereikia gerokai praretinti jų būrius. Tiesa, ši mintis, VŽ puoselėjama jau daugelį metų, virto kone utopija. Biurokratinio traukinio bėgiai gerai sutepti, lokomotyvas rieda pirmyn, nepamiršdamas stotelėse susirinkti papildymą. Tai gal jau metas tą veržlumą sustabdyti?Šios valdžios atstovai apie valdininkų skaičiaus mažinimą prabilę buvo. Kaip visada – nekonkrečiai. Kaip bus „optimizuojamas pareigybių skaičius“, nepavyko sužinoti net Seimui. Parlamentarai, pareikalavę, kad valstybės tarnautojų gretos būtų retinamos drąsiau, iš Almino Mačiulio, Vyriausybės kanclerio, praėjusių metų pabaigoje tik išgirdo, kad Vyriausybė laikosi programoje numatytos nuostatos nedidinti valdymo sąnaudų ir valstybės tarnautojų skaičiaus. Finansų ministras Rimantas Šadžius optimizavimo žadėjo imtis 2014 m. pradžioje, – kai sumažės darbų dėl pirmininkavimo ES. Pradžia įsibėgėjo, tokių darbų sumažėjo, o kiek sumažėjo tam tikslui įdarbintų valstybės tarnautojų? VŽ neabejoja, kad dalis jų tyliai „ištirps“ tame pačiame valdininkijos rojuje. Vienas kitas gal ir bus atleistas – dėl šventos žmonių ramybės, tačiau aišku, kad giliai įsišaknijęs biurokratų kamienas nei šakų, nei lapų nenumėtys. Ir toliau gyvensime valstybėje, kuri pagal valdininkų skaičių, tenkantį tam tikram gyventojų skaičiui, lenkia daugelį šalių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku