Be kaltės kalti, dar ir apiplėšti

Publikuota: 2013-04-19
"Verslo žinios". Redakcijos nuomonė

Jei įsigijote nekilnojamojo turto (NT), kuris yra tvarkingas ir pastatytas turint visus leidimus, dar nereiškia, kad neteks ne tik atsisveikinti su juo ir su visais į jį investuotais pinigais. Būkite pasiruošę, kad jūsų turtą gali tekti sunaikinti ir dar pats turėsite apmokėti visas griovimo išlaidas. Skamba kurioziškai, tiesa? Tarsi gyventume džiunglių įstatymais valdomoje šalyje?

Neteisėtos statybos yra kas kita – tokioms statyboms gali būti gauti visi reikiami leidimai, tačiau vėliau (kada vėliau, neaišku, gal ir po kelerių ar dešimties metų) paaiškėja, kad vis dėlto statybos leidimas buvo neteisėtas. Finalas tas pats – griauti, tačiau padariniai pagal įstatymą šalinami kaltų asmenų lėšomis.Taip buvo anksčiau. Dabar LAT sprendimu skirtumo nebelieka – visais atvejais nelegalų statinį savo lėšomis griauti arba pertvarkyti gali būti įpareigotas statytojas arba savininkas. Ir nesvarbu, kaltas jis ar ne. Dėl galimos statytojo „kaltės“ dar galima bent diskutuoti (pvz., nusipirko leidimą), bet kuo čia dėtas pirkėjas, t. y. savininkas, juolab kad jis gali būti kažkelintas visoje savininkų grandinėje. Juk neretas NT objektas yra parduodamas ne vieną ir ne du kartus.Tiesa, LAT „paguodžia“ – savininkas gali išieškoti statinio griovimo ar pertvarkymo išlaidas iš atsakingų asmenų. Turto pirkėjas turės teismo tvarka reikalauti nuostolių atlyginimo iš  valdžios institucijų, neteisėtai pritarusių projekto sprendimams ir išdavusių statybos leidimą, projektuotojų, turto pardavėjų ar kt.Tokia nukentėjusiojo „teisė“ veda į fantastikos sritį. Teisininkai sako, kad dažnai tokie potencialūs atsakovai yra likviduoti, bankrutavę arba tiesiog nepajėgūs atlyginti tokio masto žalos. O ką daryti NT objektą įsigijusiam savininkui – tarkim, paimtas kreditas, kapsi palūkanos, turtas likviduotas ir dar už visa tą vandalizmą reikia pačiam susimokėti...Iš tikrųjų, kiekvienoje civilizuotoje valstybėje už neteisėtus veiksmus turėtų atsakyti juos atlikę asmenys. Pasirašė valdininkas ten, kur neturėjo teisės tai padaryti, tegul už tai ir atsako. Sumokėtų milijonus vienas kitas nesąžiningas valdininkas ar sėstų „cypėn“, būtų gera pamoka kitiems nusižengti panižusiems asmenims – vieša paslaptis, kad tokie veiksmai būna gerokai „patepti“. Bet ar girdėjo kas Lietuvoje, kad bent vienas toks gudročius buvo sučiuptas, grąžinęs kyšį ir atlyginęs žalą?Žinoma, lengva patarinėti pirkėjui kruopščiai tikrinti, ar jo perkamas NT pastatytas teisėtai – atlikti ekspertizę ir pan. Bet ką tu ten atrasi, jei visi leidimai gauti, visi parašai sudėlioti... Jei numatyta, kad nuostolius nukentėjusiam savininkui turi kompensuoti kaltininkas, tai turi būti gerai sutvarkytas kompensavimo mechanizmas. O dabar aišku, kad atgauti investicijas turto savininkas neturi jokių šansų.Po tokių sprendimų pasitikėjimas valstybe gali gerokai susvyruoti – viena ranka vykdomas teisingumas, kita – neteisingumas. Taip griaunamas valstybės autoritetas skatinant norą kvestionuoti visus jos sprendimus. VŽ jau kelintą kartą klausia – ar bus kada nors taikoma baudžiamoji atsakomybė tiems valdinininkams, kurie paauksuota ranka dėlioja neteisėtus parašus?

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau