Į prezidento rinkimus įsiveržė tarsi lavina

Publikuota: 2009-03-02
„Verslo žinios“
Dalia Grybauskaitė, eurokomisarė ir pretendentė į prezidentus:
„Lyderis gali ką nors padaryti tik jeigu dirbsime ir būsime kartu. Galiu tik pakartoti, kad kol kas teturime antikrizinio (ekonomikos gaivinimo) plano užuomazgas.“

Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė: „Grynosios teorinės pinigų politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas.“VŽ info
Programos akcentai
Dalia Grybauskaitė, pretendentė į Lietuvos prezidentus, neskelbia rinkimų programos, kol nesurinks 20.000 rinkėjų parašų ir kol oficialiai nebus paskelbta kandidate į šalies vadovo postą. Tačiau pastarosiomis dienomis viešoje erdvėje nuskambėjo ne vienas teiginys, atskleidžiantis jos požiūrį į šaliai aktualius dalykus.
* LEO LT projekto atsiradimas sukėlė daug abejonių dėl jo skaidrumo ir naudingumo pačiai valstybei. Į tuos klausimus būtinai reikės atsakyti. Esu įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomiką, ypač energetikos sektorių, būtina demonopolizuoti.
* Teismų sistemą būtina skaidrinti ir daryti efektyvesnę, taigi, reformos būtinos.
* Daugeliu atveju būčiau už bausmių griežtinimą ir efektyvesnį esamų įstatymų taikymą.
* Kalbėdama apie Vyriausybės finansinio stabilizavimo priemones minėjau, kad jų gali neužtekti, nes ekonominė padėtis keičiasi greitai ir kol kas neigiama kryptimi. Rekomendavau pirmiausia taupyti valdymo išlaidų sąskaita ir peržiūrėti investicinę programą. Didesnis PVM nuosmukio laikotarpiu tiesioginės įtakos verslui neturi, nes kainos dėl smunkančio vartojimo ir taip mažėja. O didesni „Sodros“ ir sveikatos draudimo mokesčiai apsunkina verslo išlikimą. Todėl Vyriausybės pasiūlymus papildomai apmokestinti smulkųjį ir vidutinį verslą vertinau ir vertinu neigiamai. * Europos Komisija įvertino Lietuvos Vyriausybės pateiktą kovos su dabartine padėtimi programą kaip tinkamą, bet buvo atkreiptas dėmesys, ką privalu daryti – tęsti mokesčių konsolidavimą, numatyti biudžeto išlaidų prioritetus, stiprinti mokesčių skaidrumą ir biudžeto planavimą bei išlaidų discipliną. * Grynosios teorinės pinigų politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas priklausomai nuo konkrečios padėties konkrečioje šalyje. Bene kiekviena vyriausybė dabar eksperimentuoja, nes padėtis unikali, istorinės patirties niekas neturi.
* Politika Rusijos, kaip ir visų kaimynų atžvilgiu, turėtų būti ori, pagarbi ir konstruktyvi.
* Manau, kad LR Konstitucijoje numatytų (prezidento –VŽ) galių pakanka, o įtaką šalies gyvenime stiprinčiau.
* Nekilnojamojo turto mokestis anksčiau ar vėliau turės būti įvestas.
* Dėl dvigubos pilietybės įstatymo būtina tartis su tauta.
* Dalis žmonių įsivaizduoja mane tik kaip finansininkę, tačiau savo karjerą pradėjau tarptautinių ekonomių santykių, tarptautinių sutarčių derybų srityje. Tai apėmė užsienio ryšius, kultūrą ir ekonomiką. Niekada neplanavau ir nesitikė
jau tapti finansų ministre. Esu bendresnio ekonominio, makroekonominio išsilavinimo žmogus. Finansų politika ne tas pats, kas pinigų politika. * Lietuva išgyveno tūkstantmetį, kad ir kas įvyktų, išgyvens ir kitą. Gražus sutapimas, kad drauge esame ir Europos kultūros sostinė. Nesvarbu, kiek turime pinigų, dėl sunkmečio naudodami nedidelės lėšas, viską turime daryti kūrybingai ir didžiuotis savo darbais. O tada tiesiog pakviesti svečius Į Lietuvą ir tuos darbus parodyti. Šaltinis: VŽ, vz.lt, delfi.lt

VŽ nuomonės
Sigitas Babarskas, UAB Jungtinės auditorių kontoros direktorius, sako pretenduojantiesiems į prezidentus užduotų klausimą: kokių jie veiksmų imtųsi, kad šalis kuo greičiau išeitų iš sąstingio, kokios būtų šių veiksmų pasekmės ir kokie rezultatai. Be šių atsakymų pretendentus vertinti sunku. „Kad pasirinktum, reikia žinoti, ką ateinantis į šį postą žmogus rengiasi daryti. Ar jis aiškiai suvokia, kokių darbų jam būtina imtis“, – pabrėžia p. Babarskas.
Kol pretendentai nėra paskelbę rinkimų programų, vertinant ekonomikos žinias, patirtį ar globalų požiūrį į reiškinius, geriausiai atrodo eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.
Verslininko teigimu, labai svarbu, kad prezidentas puoselėtų gerus lūkesčius. Tačiau sukūrus didelius ir nepamatuotus lūkesčius žmonės gali labai nusivilti, jei laimėtojas vilčių nepateisins. Ypač po to, kai sudėtų vilčių nepateisino naujasis Seimas.
„Dar vienas nusivylimas būtų skaudus. Geriau tauta į rinkimus žiūrėtų racionaliau“, – linki p. Babarskas.


Augenijus Gudžiūnas, UAB „Agrovet“ vadovas:
„Tauta praranda optimizmą, tikėjimą, pasitikėjimą savimi ir aplinka. Žmogiška ieškoti tikėjimo ir atramos. Visos apklausos rodo, kad Dalia Grybauskaitė žadina tikėjimą, ir galbūt gali tapti atsvara netikėjimui ateitimi ir nusivylimui. Tačiau tautos galutinis vertinimas bus tik tada, kai pamatysime, kaip dirbamas darbas ir kokius vaisius jis duoda. Manau, p. Grybauskaitės galimybės laimėti rinkimus didelės. Pažiūrėkite, kaip dabartinis JAV vadovas Barakas Obama kalba su savo tauta, ir palyginkite su mūsų valdžios atstovais. Pamatysite radikalų skirtumą. Nesakau, kad reikia žmonėms žadėti pinigų ar lengvesnį gyvenimą, tačiau mes visi vienas kitam galime pažadėti, kad stengsimės iš visų jėgų visi – nuo valstybės galvos iki paprasto piliečio. Pasaulinės krizės nei mes, nei Lietuvos prezidentas neįveiks – stebuklų nebus, reikia tikėjimo, o tikėjimui būtinas lyderis. Mes tikimės, kad naujas prezidentas pamatys šalies gyvenimo visumą. Tarkime, versle, pamatys ir išgirs visą sektorių ir kiekvieną įmonę. Šiuo metu, manau, svarbiausia sudaryti visiems vienodas konkurencijos sąlygas. Tik taip išryškėja gabūs lyderiai, kurie yra pažangos skatintojai. Kai gabumai lems rezultatus, tada ir galėsime kalbėti apie proveržį.
Gintaras Bleizgys, UAB „SIKC“ direktorius:
„Kaip žmogui, man eurokomisarė patinka, tačiau kaip verslininkas nemanau, kad jos išrinkimas prezidente mūsų verslui duos kokios nors naudos, nes politikė per ilgai dirbo ES biurokratinėse struktūrose, tad nežino, kuo gyvena Lietuvos įmonės. Nepatinka ir jos rinkimų kampanija, kuri nėra skaidri. Jei dabar p. Grybauskaitė prisipažįsta, kad sprendimą balotiruotis jau buvo priėmusi prieš keletą mėnesių, kirba klausimas, kas taip profesionaliai organizuoja jos rinkimų kampaniją ir kokios jėgos ją neoficialiai palaiko. Antra vertus, džiaugčiausi, jei Dalia Grybauskaitė taptų prezidente, nors manau, kad jos vieta būtų Finansų ministerijoje, ten ji galėtų pritaikyti savo patirtį, nes šiandieninis ministras kompetencija nepasižymi. Bet kokiu atveju, tai politikė, kuri mūsų politiką paįvairins permainomis ir tai turbūt geriausia, kas nutiks, jei ji taps valstybės vadove, nes ekonominių lūžių iš jos vadovavimo tikrai nesitikiu.

Vž komentaras
Rinkimų biudžetas
Paulius Senūta, reklamos agentūros „Not Perfect|Y&R“ direktorius: „Manau, kad rinkimų kampaniją įmanoma surengti ir turint mažą biudžetą. Viskas priklauso nuo paties produkto ir palankumo jam. Šiandien p. Grybauskaitė turi ganėtinai stiprią reputaciją ir pranašumą prieš kitus varžovus, tačiau daug kas priklauso nuo konkurentų veiksmų. Ar neatsiras gudresnių, kurie angažuos lengviausiai paveikiamą ir tuščiais pažadais tikinčią liaudies dalį, kuri, kaip rodo patirtis, vis nepasimoko ir yra linkusi tikėti tuo, kuo nereikėtų? Mažo biudžeto sprendimais galima naudotis, tačiau jie dažniau patenka į intelektualesnės auditorijos akiratį, nei į tą dalį, kurioje slypi visi rinkimų pavojai. Tad ir pačiai p. Grybauskaitei toks pavojus yra.


Dalios Grybauskaitės karjera:

2005 m. lapkritį p. Grybauskaitė buvo išrinkta „Metų komisare“; 2004 – iki dabar Europos Komisijos narė, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą; 2001–2004 finansų ministrė;
2000–2001 užsienio reikalų viceministrė;
1999–2000 finansų viceministrė;
1996–1999 Lietuvos ambasada JAV, įgaliotoji ministrė;
1994–1995 Lietuvos misija prie ES, nepaprastoji pasiuntinė ir įgaliotoji ministrė;
1993–1994 Užsienio reikalų ministerija, Ekonomikos departamento direktorė;
1991–1993 Tarptautinių ekonominių santykių ministerija, Europos departamento direktorė;
1991 Vyriausybė, programų vadovė;
1990–1991 Ekonomikos institutas, mokslinė sekretorė;
1983–1990 Vilniaus aukštoji partinė mokykla, Žemės ūkio kabineto vedėja, Politinės ekonomijos katedros dėstytoja;
1983 LTSR Mokslų Akademija, atsakingoji sekretorė;
1976–1983 Leningrado kailių fabrikas „Rot-Front“, darbininkė, laborantė;
1975–1976 LTSR valstybinė filharmonija, Kadrų skyriaus inspektorė.
Šaltinis: vz.lt
svg

Išbandykite dabar

Dabar 30 dienų prenumerata tik 5 Eur (vietoj 24,20 Eur)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Biržoje apsinuogino pavienių tarpininkų veiksmai Premium

Seklioje Baltijos biržų prekyboje trečiadienį trūko naujienų, bet užtat aiškiai matėsi stambesnių...

Rinkos
17:36
Požiūris niekada nepasiduoti kainavo nuostolių, bet užaugino iki 9 šalių Premium

Vienas baldų prekybos internetu UAB „Baldai1“ verslo modelis devyniose rinkose, kone pusantro šimto...

Mano verslas
15:56
Finansų viceministrė: pradžioje – mokesčių amnestija, o paskui – sankcijos Premium

Vyriausybė siūlo numatyti laikiną galimybę deklaruoti „pamirštus“ mokesčius be delspinigių ir baudų. Tokios...

Finansai
13:50
Lietuvoje – 140.000 specialistų skylė, bet užsieniečių nesamdo Premium 23

Darbdaviai pernai ieškojo 214.000 aukštos kvalifikacijos specialistų – tris kartus daugiau, nei Lietuvoje...

Vadyba
11:25
Išpasakojo didžiausio istorijoje lietuvių pirkinio užsienyje detales Premium 7

Sunkiai pasiekiami sandorio įgyvendinimo terminai, gyvenimas lėktuvuose ir automobiliuose, kreivokas švedų...

Rinkos
09:00
Imasi 300 namų kvartalo „iki rakto“, investuoja 30 mln. Eur Premium 25

Vilniaus pakraštyje, prie kelio į Trakus, planuojamas kelių šimtų individualių namų kvartalas. Plėtotojai...

„Vilniaus duona“ auga, bet apie plėtrą svarsto atsargiai Premium 1

Trupančioje duonos rinkoje „Vilniaus duonai“ augti padeda nauji produktai, inovacijos ir tendencijų...

Agroverslas
06:00
Šiemetinis „Adrenalinas“: ir džiaugsmo, ir kartėlio kokteilis Premium

Tik ką praūžęs „Adrenalinas“, lietuviškos reklamos šventė, rinkos dalyviams sėja dvejopas mintis: ir...

Rinkodara
06:00
Atidarė restoraną, kuriame nesiginčijama dėl to, kas lėkštėje: lankytojų apstu Premium 1

Maitinimo verslas – sudėtingas, bet įtraukia: tie, kas perpranta jo taisykles, dažniausiai imasi plėtros, nes...

„Facebook“ darbo jėgos planuotojas: kaip žinoti, kokių žmonių reikės ateityje Premium

Planuodamos, kiek ir kokių darbuotojų reikės, bendrovės vis dar dažnai remiasi savo nuojauta ir nuomone, o ne...

Vadyba
2018.06.19
Į rinkas užsuko korekcija – viešnia neaplenkė ir Baltijos biržų Premium

Europos akcijų biržose apniukus nuotaikoms, ne išimtis buvo ir Baltijos akcijų biržos, kuriose koregavosi...

Rinkos
2018.06.19
Analitikai perspėja dėl JAV ir Kinijos prekybos įtampos keliamos sumaišties Premium 1

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, antradienį nurodė savo administracijai pateikti pasiūlymus tolimesniems...

Verslo aplinka
2018.06.19
Startuolio išsirinkimas investavimui: kaip nesudeginti pinigų  Premium 5

Akcijos, obligacijos ar nekilnojamasis turtas yra įprasta investicinio portfelio dedamoji, tačiau lygiai taip...

Rinkos
2018.06.19
Vairavimo mokyklos pereina prie neeilinių pasiūlymų Premium

Automobilių gamintojų atstovų palaikomos vairavimo mokyklos pereina į naują lygmenį: metamos milijoninės...

Transportas
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Po muitų Kinijai atvėso JAV verslo palankumas Trumpui Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, praėjusią savaitę paskelbus apie muitų kiniškoms prekėms paketą, o,...

Verslo aplinka
2018.06.19
Praktiką NASA pavertė verslu: tikisi įsitvirtintini ir vandens stokojančiose rinkose Premium

Verslo idėja švedui Mehrdadui Mahdjoubi gimė padirbėjus prie NASA kelionės į Marsą misijos, o dabar p.

Verslo aplinka
2018.06.19
Į Europą grįžta investuotojai – kaip jų privilioti į Lietuvą Premium 3

Keturios iš dešimties Europoje veikiančių įmonių planuoja plėtrą, 12% į Europą dar neatėjusių bendrovių...

Verslo aplinka
2018.06.19
Lietuvoje indai kurs vairavimo sistemą savavaldžiams automobiliams Premium 3

Karinei žvalgybai produktus kurianti Indijos „Tonbo Imaging“ Lietuvoje planuoja įsteigti mokslinę...

Pramonė
2018.06.19
Teisingumo ministras: nevertėtų grąžinti galimybę verslui finansuoti politikus Premium 2

Valdžia nenusiteikusi grįžti prie tvarkos, kai verslininkai ribotai finansiškai rėmė partijas ir politines...

Verslo aplinka
2018.06.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau