Į prezidento rinkimus įsiveržė tarsi lavina

Publikuota: 2009-03-02
„Verslo žinios“
Dalia Grybauskaitė, eurokomisarė ir pretendentė į prezidentus:
„Lyderis gali ką nors padaryti tik jeigu dirbsime ir būsime kartu. Galiu tik pakartoti, kad kol kas teturime antikrizinio (ekonomikos gaivinimo) plano užuomazgas.“

Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė: „Grynosios teorinės pinigų politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas.“VŽ info
Programos akcentai
Dalia Grybauskaitė, pretendentė į Lietuvos prezidentus, neskelbia rinkimų programos, kol nesurinks 20.000 rinkėjų parašų ir kol oficialiai nebus paskelbta kandidate į šalies vadovo postą. Tačiau pastarosiomis dienomis viešoje erdvėje nuskambėjo ne vienas teiginys, atskleidžiantis jos požiūrį į šaliai aktualius dalykus.
* LEO LT projekto atsiradimas sukėlė daug abejonių dėl jo skaidrumo ir naudingumo pačiai valstybei. Į tuos klausimus būtinai reikės atsakyti. Esu įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomiką, ypač energetikos sektorių, būtina demonopolizuoti.
* Teismų sistemą būtina skaidrinti ir daryti efektyvesnę, taigi, reformos būtinos.
* Daugeliu atveju būčiau už bausmių griežtinimą ir efektyvesnį esamų įstatymų taikymą.
* Kalbėdama apie Vyriausybės finansinio stabilizavimo priemones minėjau, kad jų gali neužtekti, nes ekonominė padėtis keičiasi greitai ir kol kas neigiama kryptimi. Rekomendavau pirmiausia taupyti valdymo išlaidų sąskaita ir peržiūrėti investicinę programą. Didesnis PVM nuosmukio laikotarpiu tiesioginės įtakos verslui neturi, nes kainos dėl smunkančio vartojimo ir taip mažėja. O didesni „Sodros“ ir sveikatos draudimo mokesčiai apsunkina verslo išlikimą. Todėl Vyriausybės pasiūlymus papildomai apmokestinti smulkųjį ir vidutinį verslą vertinau ir vertinu neigiamai. * Europos Komisija įvertino Lietuvos Vyriausybės pateiktą kovos su dabartine padėtimi programą kaip tinkamą, bet buvo atkreiptas dėmesys, ką privalu daryti – tęsti mokesčių konsolidavimą, numatyti biudžeto išlaidų prioritetus, stiprinti mokesčių skaidrumą ir biudžeto planavimą bei išlaidų discipliną. * Grynosios teorinės pinigų politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas priklausomai nuo konkrečios padėties konkrečioje šalyje. Bene kiekviena vyriausybė dabar eksperimentuoja, nes padėtis unikali, istorinės patirties niekas neturi.
* Politika Rusijos, kaip ir visų kaimynų atžvilgiu, turėtų būti ori, pagarbi ir konstruktyvi.
* Manau, kad LR Konstitucijoje numatytų (prezidento –VŽ) galių pakanka, o įtaką šalies gyvenime stiprinčiau.
* Nekilnojamojo turto mokestis anksčiau ar vėliau turės būti įvestas.
* Dėl dvigubos pilietybės įstatymo būtina tartis su tauta.
* Dalis žmonių įsivaizduoja mane tik kaip finansininkę, tačiau savo karjerą pradėjau tarptautinių ekonomių santykių, tarptautinių sutarčių derybų srityje. Tai apėmė užsienio ryšius, kultūrą ir ekonomiką. Niekada neplanavau ir nesitikė
jau tapti finansų ministre. Esu bendresnio ekonominio, makroekonominio išsilavinimo žmogus. Finansų politika ne tas pats, kas pinigų politika. * Lietuva išgyveno tūkstantmetį, kad ir kas įvyktų, išgyvens ir kitą. Gražus sutapimas, kad drauge esame ir Europos kultūros sostinė. Nesvarbu, kiek turime pinigų, dėl sunkmečio naudodami nedidelės lėšas, viską turime daryti kūrybingai ir didžiuotis savo darbais. O tada tiesiog pakviesti svečius Į Lietuvą ir tuos darbus parodyti. Šaltinis: VŽ, vz.lt, delfi.lt

VŽ nuomonės
Sigitas Babarskas, UAB Jungtinės auditorių kontoros direktorius, sako pretenduojantiesiems į prezidentus užduotų klausimą: kokių jie veiksmų imtųsi, kad šalis kuo greičiau išeitų iš sąstingio, kokios būtų šių veiksmų pasekmės ir kokie rezultatai. Be šių atsakymų pretendentus vertinti sunku. „Kad pasirinktum, reikia žinoti, ką ateinantis į šį postą žmogus rengiasi daryti. Ar jis aiškiai suvokia, kokių darbų jam būtina imtis“, – pabrėžia p. Babarskas.
Kol pretendentai nėra paskelbę rinkimų programų, vertinant ekonomikos žinias, patirtį ar globalų požiūrį į reiškinius, geriausiai atrodo eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.
Verslininko teigimu, labai svarbu, kad prezidentas puoselėtų gerus lūkesčius. Tačiau sukūrus didelius ir nepamatuotus lūkesčius žmonės gali labai nusivilti, jei laimėtojas vilčių nepateisins. Ypač po to, kai sudėtų vilčių nepateisino naujasis Seimas.
„Dar vienas nusivylimas būtų skaudus. Geriau tauta į rinkimus žiūrėtų racionaliau“, – linki p. Babarskas.


Augenijus Gudžiūnas, UAB „Agrovet“ vadovas:
„Tauta praranda optimizmą, tikėjimą, pasitikėjimą savimi ir aplinka. Žmogiška ieškoti tikėjimo ir atramos. Visos apklausos rodo, kad Dalia Grybauskaitė žadina tikėjimą, ir galbūt gali tapti atsvara netikėjimui ateitimi ir nusivylimui. Tačiau tautos galutinis vertinimas bus tik tada, kai pamatysime, kaip dirbamas darbas ir kokius vaisius jis duoda. Manau, p. Grybauskaitės galimybės laimėti rinkimus didelės. Pažiūrėkite, kaip dabartinis JAV vadovas Barakas Obama kalba su savo tauta, ir palyginkite su mūsų valdžios atstovais. Pamatysite radikalų skirtumą. Nesakau, kad reikia žmonėms žadėti pinigų ar lengvesnį gyvenimą, tačiau mes visi vienas kitam galime pažadėti, kad stengsimės iš visų jėgų visi – nuo valstybės galvos iki paprasto piliečio. Pasaulinės krizės nei mes, nei Lietuvos prezidentas neįveiks – stebuklų nebus, reikia tikėjimo, o tikėjimui būtinas lyderis. Mes tikimės, kad naujas prezidentas pamatys šalies gyvenimo visumą. Tarkime, versle, pamatys ir išgirs visą sektorių ir kiekvieną įmonę. Šiuo metu, manau, svarbiausia sudaryti visiems vienodas konkurencijos sąlygas. Tik taip išryškėja gabūs lyderiai, kurie yra pažangos skatintojai. Kai gabumai lems rezultatus, tada ir galėsime kalbėti apie proveržį.
Gintaras Bleizgys, UAB „SIKC“ direktorius:
„Kaip žmogui, man eurokomisarė patinka, tačiau kaip verslininkas nemanau, kad jos išrinkimas prezidente mūsų verslui duos kokios nors naudos, nes politikė per ilgai dirbo ES biurokratinėse struktūrose, tad nežino, kuo gyvena Lietuvos įmonės. Nepatinka ir jos rinkimų kampanija, kuri nėra skaidri. Jei dabar p. Grybauskaitė prisipažįsta, kad sprendimą balotiruotis jau buvo priėmusi prieš keletą mėnesių, kirba klausimas, kas taip profesionaliai organizuoja jos rinkimų kampaniją ir kokios jėgos ją neoficialiai palaiko. Antra vertus, džiaugčiausi, jei Dalia Grybauskaitė taptų prezidente, nors manau, kad jos vieta būtų Finansų ministerijoje, ten ji galėtų pritaikyti savo patirtį, nes šiandieninis ministras kompetencija nepasižymi. Bet kokiu atveju, tai politikė, kuri mūsų politiką paįvairins permainomis ir tai turbūt geriausia, kas nutiks, jei ji taps valstybės vadove, nes ekonominių lūžių iš jos vadovavimo tikrai nesitikiu.

Vž komentaras
Rinkimų biudžetas
Paulius Senūta, reklamos agentūros „Not Perfect|Y&R“ direktorius: „Manau, kad rinkimų kampaniją įmanoma surengti ir turint mažą biudžetą. Viskas priklauso nuo paties produkto ir palankumo jam. Šiandien p. Grybauskaitė turi ganėtinai stiprią reputaciją ir pranašumą prieš kitus varžovus, tačiau daug kas priklauso nuo konkurentų veiksmų. Ar neatsiras gudresnių, kurie angažuos lengviausiai paveikiamą ir tuščiais pažadais tikinčią liaudies dalį, kuri, kaip rodo patirtis, vis nepasimoko ir yra linkusi tikėti tuo, kuo nereikėtų? Mažo biudžeto sprendimais galima naudotis, tačiau jie dažniau patenka į intelektualesnės auditorijos akiratį, nei į tą dalį, kurioje slypi visi rinkimų pavojai. Tad ir pačiai p. Grybauskaitei toks pavojus yra.


Dalios Grybauskaitės karjera:

2005 m. lapkritį p. Grybauskaitė buvo išrinkta „Metų komisare“; 2004 – iki dabar Europos Komisijos narė, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą; 2001–2004 finansų ministrė;
2000–2001 užsienio reikalų viceministrė;
1999–2000 finansų viceministrė;
1996–1999 Lietuvos ambasada JAV, įgaliotoji ministrė;
1994–1995 Lietuvos misija prie ES, nepaprastoji pasiuntinė ir įgaliotoji ministrė;
1993–1994 Užsienio reikalų ministerija, Ekonomikos departamento direktorė;
1991–1993 Tarptautinių ekonominių santykių ministerija, Europos departamento direktorė;
1991 Vyriausybė, programų vadovė;
1990–1991 Ekonomikos institutas, mokslinė sekretorė;
1983–1990 Vilniaus aukštoji partinė mokykla, Žemės ūkio kabineto vedėja, Politinės ekonomijos katedros dėstytoja;
1983 LTSR Mokslų Akademija, atsakingoji sekretorė;
1976–1983 Leningrado kailių fabrikas „Rot-Front“, darbininkė, laborantė;
1975–1976 LTSR valstybinė filharmonija, Kadrų skyriaus inspektorė.
Šaltinis: vz.lt
svg

Pasinaudokite išskirtiniu pasiūlymu

Dabar - iki 40% nuolaida

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Ženklai „Belarus“ ir MTZ parduodami, bet jų vertė ginčytina Premium

Išieškant Minsko traktorių gamyklos skolas JAV kompanijai „Suraleb Inc.“ į procesą įtraukta nemažai Lietuvos...

Pramonė
05:45
Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 2

Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

„Realco“ gavo leidimą statyti būstus Ozo teritorijoje, svarsto – nuomai ar pardavimui Premium 1

Su NT plėtros UAB „Realco“ susijusi bendrovė prie sostinės Ozo gatvės yra suplanavusi 5 poilsio paskirties...

Sukūrė platformą, kur smulkiesiems gauti sprendimą užtrunka dvi dienas Premium

„Kaip „užkurti“ naujo prekės ženklo e. parduotuvę?“, „Kaip atgauti pinigus iš skolininkų?“ – keli iš...

Ežerų nuomininkai skundžiasi nuostoliais, bet nuomos neatsisako Premium

Lietuvoje išnuomota beveik 900 ežerų, kurių nuomininkai sako, kad šis turtas neša vien nuostolius. Vis dėlto...

Agroverslas
05:45
Kalėdiniai vakarėliai darbe: intelektualiau, blaiviau ir šiek tiek taupiau Premium

Nors kalėdiniai vakarėliai neatsiejamas metų pabaigos akcentas įmonėse, atrodo, kad tradicijos kinta.

Vadyba
2018.12.09
JK kelias į „Brexit“: diplomatijos klaidos, kurios įklampino britus į spąstus Premium 11

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, ruošiasi šalies parlamento balsavimui gruodžio 11 d. dėl JK...

Verslo aplinka
2018.12.09
Aidas Puklevičius: šnipai, kuriuos visi mato Premium 8

Senais gerais laikais slaptojo agento profesiją gaubė šilkinė aureolė. Gausybės romanų ir filmų išdresiruoti...

Verslo klasė
2018.12.08
Eglučių augintojai keliasi į internetą: čia pirkėjai per dieną užsisako jų šimtais Premium

Mažesnė kaina ar patogumas: vis daugiau eglučių pirkėjų renkasi pastarąjį variantą ir eglutę užsisako...

Agroverslas
2018.12.07
10 naujoviškų naudų darbuotojams: nuo gyvūnėlių priežiūros atostogų iki gyvenimo trenerių Premium

Stalo futbolu ir nemokamais užkandžiais darbuotojų nebenustebinsi. Darbo rinkai kaistant, darbdaviai...

Vadyba
2018.12.07
Vokietijoje svarbių pokyčių pradžia, renkamas A. Merkel įpėdinis Premium 3

Didžiausia ir dominuojanti centro dešiniosios politinė partija Vokietijos Krikščionių demokratų sąjunga (CDU)...

Verslo aplinka
2018.12.07
Rinkodaros ir komunikacijos sektoriaus atlyginimai auga sparčiau nei šalyje Premium

Du pastaruosius ketvirčius iš eilės atlyginimų metinis augimas Lietuvoje išlieka dviženklis. Gerokai...

Rinkodara
2018.12.07
Prancūzija nebelauks ES sprendimo, kitąmet apmokestins JAV milžines Premium 9

Bruno Le Maire, Prancūzijos finansų ministras ketvirtadienį pareiškė, kad šalis nuo 2019 m. apmokestins...

Technologijos
2018.12.07
Ekspertai apie tai, kaip kaupia savo pensijai Premium 11

Artėja laikas, kai reikės apsispręsti dėl kaupimo senatvės pensijai. VŽ paklausė ekonomistų ir finansininkų,...

Finansai
2018.12.07
Ne visi braukia ašarą – imasi alternatyvių pakuočių gamybos Premium

Griežtėjanti ES pozicija dėl plastiko naudojimo džiugina pakuočių iš popieriaus ir kitų medžiagų, kurios gali...

Pramonė
2018.12.07
„Stateta“ investuoja į naujas degalines, plečia partnerių tinklą Premium 2

Alytaus UAB „Stateta“ stato degalinę Kaune, prie Vilniaus–Klaipėdos greitkelio, dar vieną planuoja statyti...

Įstatymu stiprina biokuro biržą Premium 2

Energetikos ministerija vis daugiau funkcijų suteikia UAB „Baltpool“. Ji yra ne tik biokuro biržos operatorė...

Energetika
2018.12.07
Pramonė šiaušia šerį prieš gresiančius plastiko draudimus Premium 3

Lietuvos pramonininkai dalį europinių siūlymų dėl plastiko ribojimo laiko nepagrįstais, o vietoj draudimų...

Pramonė
2018.12.07
Birštonas rengia naują strategiją – kvies verslo įmones atvykti „darbostogų“ Premium 3

Itin spartų turistų srautų augimą fiksuojantis Birštonas rengia naują kurorto koncepciją, kurios tikslas –...

Smegenų mankštą pavertė verslu: pasiūlymų plėtrai vos atsigina Premium

Vaikai nori mokytis, bet tik įdomiai – tai patvirtina pagal franšizę dirbanti „Menar“ akademija, kurią...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau