Į prezidento rinkimus įsiveržė tarsi lavina

Publikuota: 2009-03-02
„Verslo žinios“
Dalia Grybauskaitė, eurokomisarė ir pretendentė į prezidentus:
„Lyderis gali ką nors padaryti tik jeigu dirbsime ir būsime kartu. Galiu tik pakartoti, kad kol kas teturime antikrizinio (ekonomikos gaivinimo) plano užuomazgas.“

Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė: „Grynosios teorinės pinigų politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas.“VŽ info
Programos akcentai
Dalia Grybauskaitė, pretendentė į Lietuvos prezidentus, neskelbia rinkimų programos, kol nesurinks 20.000 rinkėjų parašų ir kol oficialiai nebus paskelbta kandidate į šalies vadovo postą. Tačiau pastarosiomis dienomis viešoje erdvėje nuskambėjo ne vienas teiginys, atskleidžiantis jos požiūrį į šaliai aktualius dalykus.
* LEO LT projekto atsiradimas sukėlė daug abejonių dėl jo skaidrumo ir naudingumo pačiai valstybei. Į tuos klausimus būtinai reikės atsakyti. Esu įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomiką, ypač energetikos sektorių, būtina demonopolizuoti.
* Teismų sistemą būtina skaidrinti ir daryti efektyvesnę, taigi, reformos būtinos.
* Daugeliu atveju būčiau už bausmių griežtinimą ir efektyvesnį esamų įstatymų taikymą.
* Kalbėdama apie Vyriausybės finansinio stabilizavimo priemones minėjau, kad jų gali neužtekti, nes ekonominė padėtis keičiasi greitai ir kol kas neigiama kryptimi. Rekomendavau pirmiausia taupyti valdymo išlaidų sąskaita ir peržiūrėti investicinę programą. Didesnis PVM nuosmukio laikotarpiu tiesioginės įtakos verslui neturi, nes kainos dėl smunkančio vartojimo ir taip mažėja. O didesni „Sodros“ ir sveikatos draudimo mokesčiai apsunkina verslo išlikimą. Todėl Vyriausybės pasiūlymus papildomai apmokestinti smulkųjį ir vidutinį verslą vertinau ir vertinu neigiamai. * Europos Komisija įvertino Lietuvos Vyriausybės pateiktą kovos su dabartine padėtimi programą kaip tinkamą, bet buvo atkreiptas dėmesys, ką privalu daryti – tęsti mokesčių konsolidavimą, numatyti biudžeto išlaidų prioritetus, stiprinti mokesčių skaidrumą ir biudžeto planavimą bei išlaidų discipliną. * Grynosios teorinės pinigų politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas priklausomai nuo konkrečios padėties konkrečioje šalyje. Bene kiekviena vyriausybė dabar eksperimentuoja, nes padėtis unikali, istorinės patirties niekas neturi.
* Politika Rusijos, kaip ir visų kaimynų atžvilgiu, turėtų būti ori, pagarbi ir konstruktyvi.
* Manau, kad LR Konstitucijoje numatytų (prezidento –VŽ) galių pakanka, o įtaką šalies gyvenime stiprinčiau.
* Nekilnojamojo turto mokestis anksčiau ar vėliau turės būti įvestas.
* Dėl dvigubos pilietybės įstatymo būtina tartis su tauta.
* Dalis žmonių įsivaizduoja mane tik kaip finansininkę, tačiau savo karjerą pradėjau tarptautinių ekonomių santykių, tarptautinių sutarčių derybų srityje. Tai apėmė užsienio ryšius, kultūrą ir ekonomiką. Niekada neplanavau ir nesitikė
jau tapti finansų ministre. Esu bendresnio ekonominio, makroekonominio išsilavinimo žmogus. Finansų politika ne tas pats, kas pinigų politika. * Lietuva išgyveno tūkstantmetį, kad ir kas įvyktų, išgyvens ir kitą. Gražus sutapimas, kad drauge esame ir Europos kultūros sostinė. Nesvarbu, kiek turime pinigų, dėl sunkmečio naudodami nedidelės lėšas, viską turime daryti kūrybingai ir didžiuotis savo darbais. O tada tiesiog pakviesti svečius Į Lietuvą ir tuos darbus parodyti. Šaltinis: VŽ, vz.lt, delfi.lt

VŽ nuomonės
Sigitas Babarskas, UAB Jungtinės auditorių kontoros direktorius, sako pretenduojantiesiems į prezidentus užduotų klausimą: kokių jie veiksmų imtųsi, kad šalis kuo greičiau išeitų iš sąstingio, kokios būtų šių veiksmų pasekmės ir kokie rezultatai. Be šių atsakymų pretendentus vertinti sunku. „Kad pasirinktum, reikia žinoti, ką ateinantis į šį postą žmogus rengiasi daryti. Ar jis aiškiai suvokia, kokių darbų jam būtina imtis“, – pabrėžia p. Babarskas.
Kol pretendentai nėra paskelbę rinkimų programų, vertinant ekonomikos žinias, patirtį ar globalų požiūrį į reiškinius, geriausiai atrodo eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.
Verslininko teigimu, labai svarbu, kad prezidentas puoselėtų gerus lūkesčius. Tačiau sukūrus didelius ir nepamatuotus lūkesčius žmonės gali labai nusivilti, jei laimėtojas vilčių nepateisins. Ypač po to, kai sudėtų vilčių nepateisino naujasis Seimas.
„Dar vienas nusivylimas būtų skaudus. Geriau tauta į rinkimus žiūrėtų racionaliau“, – linki p. Babarskas.


Augenijus Gudžiūnas, UAB „Agrovet“ vadovas:
„Tauta praranda optimizmą, tikėjimą, pasitikėjimą savimi ir aplinka. Žmogiška ieškoti tikėjimo ir atramos. Visos apklausos rodo, kad Dalia Grybauskaitė žadina tikėjimą, ir galbūt gali tapti atsvara netikėjimui ateitimi ir nusivylimui. Tačiau tautos galutinis vertinimas bus tik tada, kai pamatysime, kaip dirbamas darbas ir kokius vaisius jis duoda. Manau, p. Grybauskaitės galimybės laimėti rinkimus didelės. Pažiūrėkite, kaip dabartinis JAV vadovas Barakas Obama kalba su savo tauta, ir palyginkite su mūsų valdžios atstovais. Pamatysite radikalų skirtumą. Nesakau, kad reikia žmonėms žadėti pinigų ar lengvesnį gyvenimą, tačiau mes visi vienas kitam galime pažadėti, kad stengsimės iš visų jėgų visi – nuo valstybės galvos iki paprasto piliečio. Pasaulinės krizės nei mes, nei Lietuvos prezidentas neįveiks – stebuklų nebus, reikia tikėjimo, o tikėjimui būtinas lyderis. Mes tikimės, kad naujas prezidentas pamatys šalies gyvenimo visumą. Tarkime, versle, pamatys ir išgirs visą sektorių ir kiekvieną įmonę. Šiuo metu, manau, svarbiausia sudaryti visiems vienodas konkurencijos sąlygas. Tik taip išryškėja gabūs lyderiai, kurie yra pažangos skatintojai. Kai gabumai lems rezultatus, tada ir galėsime kalbėti apie proveržį.
Gintaras Bleizgys, UAB „SIKC“ direktorius:
„Kaip žmogui, man eurokomisarė patinka, tačiau kaip verslininkas nemanau, kad jos išrinkimas prezidente mūsų verslui duos kokios nors naudos, nes politikė per ilgai dirbo ES biurokratinėse struktūrose, tad nežino, kuo gyvena Lietuvos įmonės. Nepatinka ir jos rinkimų kampanija, kuri nėra skaidri. Jei dabar p. Grybauskaitė prisipažįsta, kad sprendimą balotiruotis jau buvo priėmusi prieš keletą mėnesių, kirba klausimas, kas taip profesionaliai organizuoja jos rinkimų kampaniją ir kokios jėgos ją neoficialiai palaiko. Antra vertus, džiaugčiausi, jei Dalia Grybauskaitė taptų prezidente, nors manau, kad jos vieta būtų Finansų ministerijoje, ten ji galėtų pritaikyti savo patirtį, nes šiandieninis ministras kompetencija nepasižymi. Bet kokiu atveju, tai politikė, kuri mūsų politiką paįvairins permainomis ir tai turbūt geriausia, kas nutiks, jei ji taps valstybės vadove, nes ekonominių lūžių iš jos vadovavimo tikrai nesitikiu.

Vž komentaras
Rinkimų biudžetas
Paulius Senūta, reklamos agentūros „Not Perfect|Y&R“ direktorius: „Manau, kad rinkimų kampaniją įmanoma surengti ir turint mažą biudžetą. Viskas priklauso nuo paties produkto ir palankumo jam. Šiandien p. Grybauskaitė turi ganėtinai stiprią reputaciją ir pranašumą prieš kitus varžovus, tačiau daug kas priklauso nuo konkurentų veiksmų. Ar neatsiras gudresnių, kurie angažuos lengviausiai paveikiamą ir tuščiais pažadais tikinčią liaudies dalį, kuri, kaip rodo patirtis, vis nepasimoko ir yra linkusi tikėti tuo, kuo nereikėtų? Mažo biudžeto sprendimais galima naudotis, tačiau jie dažniau patenka į intelektualesnės auditorijos akiratį, nei į tą dalį, kurioje slypi visi rinkimų pavojai. Tad ir pačiai p. Grybauskaitei toks pavojus yra.


Dalios Grybauskaitės karjera:

2005 m. lapkritį p. Grybauskaitė buvo išrinkta „Metų komisare“; 2004 – iki dabar Europos Komisijos narė, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą; 2001–2004 finansų ministrė;
2000–2001 užsienio reikalų viceministrė;
1999–2000 finansų viceministrė;
1996–1999 Lietuvos ambasada JAV, įgaliotoji ministrė;
1994–1995 Lietuvos misija prie ES, nepaprastoji pasiuntinė ir įgaliotoji ministrė;
1993–1994 Užsienio reikalų ministerija, Ekonomikos departamento direktorė;
1991–1993 Tarptautinių ekonominių santykių ministerija, Europos departamento direktorė;
1991 Vyriausybė, programų vadovė;
1990–1991 Ekonomikos institutas, mokslinė sekretorė;
1983–1990 Vilniaus aukštoji partinė mokykla, Žemės ūkio kabineto vedėja, Politinės ekonomijos katedros dėstytoja;
1983 LTSR Mokslų Akademija, atsakingoji sekretorė;
1976–1983 Leningrado kailių fabrikas „Rot-Front“, darbininkė, laborantė;
1975–1976 LTSR valstybinė filharmonija, Kadrų skyriaus inspektorė.
Šaltinis: vz.lt
svg

VŽ premium

Nuo 19.06 Eur / mėn.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Keliuose – negrįžtami pokyčiai Premium

Automobilių pramonės evoliucija įgauna vis didesnį pagreitį. Kasdienės žmonių transporto priemonės darosi vis...

Verslo klasė
2018.03.18
Per sezoną leidžia pardavėjoms užsidirbti daugiau nei direktorius – laimi visi Premium

Kaimyninėje Lenkijoje pigesnės sėklos ir sodinukai, kuriuos galima patogiai įsigyti internetu, nugriebia...

ES gynybos sąjunga – pabandome dar kartą Premium

Neaišku, ar pagrįstai, bet tarp Europos Sąjungos vedlių vėl atgimė integracijos entuziazmas. Viena krypčių –...

Verslo klasė
2018.03.18
Ar „Note“ serija nebėra išskirtinė? Premium

Kartais visi padaro rimtų klaidų. Net ir tokios didžiulės bendrovės kaip „Samsung“ jų neišvengia – 2016 m.

Verslo klasė
2018.03.17
Prancūzijos įstatymai užsakymų garantavo 5-iems metams, tik patalpos ankštos Premium

Pasitaiko, kad verslo augimą ir stabilumą artimiausiais metais gali lemti išorinės priežastys. Klaipėdos...

Pramonė
2018.03.17
Vis tiek gersiu (nealkoholinį) alų savo Vokiečių gatvėj Premium 3

Kai gavau kvietimą į koncertą „Heineken 0.0 Live“, pamaniau, kad kas nors trolina. Tiek daug panikos, kad...

Verslo klasė
2018.03.16
Lukiškių aikštės cackos (ne apie paminklą) Premium

Kad jus kur, žmonės, tie, kurie chaotiškai ir patys sau prieštaraudami pranešinėja publikai apie Lukiškių...

Verslo klasė
2018.03.16
Pieno sektorius: kalba apie bendradarbiavimą, bet vizijos skiriasi Premium

„Jokiame kitame sektoriuje nėra tokio susipriešinimo tarp gamintojų ir perdirbėjų, tokio antagonizmo, kaip...

Agroverslas
2018.03.16
NATO narės surėmė pečius prieš Putiną Premium 29

Nepaisant nesantaikos dėl prekybos muitų ir besitęsiančios „Brexit“ skyrybų dramos, NATO sąjungininkai surėmė...

Verslo aplinka
2018.03.16
Pristato 45 mln. Eur vertės Šv. Jokūbo ligoninės viziją Premium 62

Kilus pasipiktinimui vienų metų senumo vizualizacija, investicinių fondų valdytoja „Lords LB Asset...

Statyba ir NT
2018.03.16
Toys ‚R‘ Us Is Shuttering Stores, and Few Will Want to Fill Them Premium

The collapse of Toys „R“ Us Inc. is yet another blow for landlords, who now will have gaping holes of...

Bloomberg News
2018.03.16
Naujoji „Google“ politika: Lietuvos šansas – esame po JAV ir Kinijos Premium 2

„Google“ pranešė, kad nuo birželio uždraus visas kriptovaliutų bei su jomis susijusio turinio reklamas,...

Rinkodara
2018.03.16
Plėtros pavojai: kaip vadovui išsilaikyti ant kelių kėdžių Premium

Verslo plėtrą lydi ne tik augančios pajamos, bet ir pavojus nesuvaldyti visų procesų. Ypač rizikinga ką nors...

Vadyba
2018.03.16
Lietuviai kuria ateities maistą – su kapsulėmis Premium

Lietuvos gamintojai, pade­dami mokslininkų, kuria funkcionaliuosius produktus, stiprinančius organiz­mą ir...

Pramonė
2018.03.16
Artėjant turistiniam sezonui Vilniuje vėl trūksta viešbučių Premium 3

Šį pavasarį ir vasarą sostinėje turėtų būti atidaryti bent trys nauji viešbučiai, tačiau turistus į Lietuvą...

VMI būsto „nuomos skeneris“: 154 įtartini nuomotojai Premium 12

VMI kartu su KTU sukurtas būstų nuomos skelbimų stebėjimo algoritmas pernai biudžetą papildė 14.600 Eur.

Statyba ir NT
2018.03.16
Kai investavimo strategija – bendrabutis Premium 2

Vilniuje ar Kaune esantys bendrabučiai su visais ar daliniais patogumais yra itin patrauklus, tačiau...

Rinkos
2018.03.16
Dėl žemų pieno supirkimo kainų pirštu beda vieni į kitus Premium 2

Lietuvos ūkininkams skundžiantis dėl mažų pieno supirkimo kainų, pieno perdirbėjai sako, kad kaltų ieškoma ne...

Agroverslas
2018.03.16
„Valentis“: maisto papildų gamybai pritaiko vaistų nuo vėžio technologiją Premium

Vilniaus farmacijos UAB „Valentis“ technologinį principą, taikomą gaminant vaistus onkologinėms ligoms...

Pramonė
2018.03.16
Neišsilaikanti rinkoje „Alytaus duona“ ieško pirkėjo Premium 2

Alytuje konditerinius produktus gaminanti „Alytaus duona“ ieško pirkėjo. Dėl didelės konkurencijos rinkoje...

Agroverslas
2018.03.16

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau