Europos rizikos kapitalo fondai: patraukli galimybė Lietuvos rizikos kapitalo fondų valdytojams?

Skirtingas reglamentavimas ES valstybėse narėse padidino rizikos kapitalui skirtų lėšų pritraukimo išlaidas, kas savo ruožtu mažina investicijas į rizikos kapitalą. Reglamentu sukuriamas naujas režimas yra iš esmės skirtas palengvinti investicijas į šį segmentą. Tikimasi, jog rizikos kapitalo fondų valdytojai naudodamiesi EuVECA nuoroda sumažins savo išlaidas, patiriamas pritraukiant kapitalą skirtingose ES valstybėse narėse.
Alternatyvus ir lengvesnio režimo reguliavimas palengvina mažesnių fondų valdytojų, norinčių pasinaudoti ES pasu platinant valdomų fondų akcijas ar investicinius vienetus Europos Sąjungoje, prieigą prie kapitalo. Tai būtų atsvara Alternatyvių Investavimo Fondų Valdytojų Direktyvos (AIFVD) reikalavimams, kurie skirti stambiems privataus kapitalo fondams ir leidžia naudotis ES pasu, tik jei valdytojas atitinka gausybę veiklos reikalavimų.
Iš privataus kapitalo perspektyvos Lietuva pažįstama Europoje kaip pakankamai perspektyvi ir pakankamai stipri rizikos kapitalo rinka. Būtent šiame segmente Lietuva išsiskiria iš kitų Centrinės ir Rytų Europos valstybių rizikos kapitalo investicijų skaičiumi į įmones. Todėl Lietuvos rizikos kapitalo fondų valdytojai turėtų apsvarstyti, kokią naudą jiems ir rinkai galėtų suteikti EuVECA nuorodos panaudojimas.
Kokia pagrindinė nauda?
Atlikus EuVECA nuorodos registraciją vienoje ES valstybėje narėje, tokio rizikos kapitalo fondo valdytojui nebereikės kreiptis į kitų ES valstybių narių priežiūros institucijas dėl leidimo platinti reikalavimus atitinkančio fondo investicinius vienetus ar akcijas šiose valstybėse.
Reglamentas tiesiogiai taikomas visose 28 ES valstybėse narėse ir 3 Europos Ekonominės Erdvės valstybėse (Norvegijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine). Vis dėlto, kai kurios ES valstybės narės turi priimti arba atitinkamai pakoreguoti teisės aktus, detalizuojančius nacionalinės registracijos procedūrą rizikos kapitalo fondų valdytojams, ketinantiems pasinaudoti EuVECA nuoroda. Ne išimtis yra Lietuva, kuri šiuo metu taip pat gerokai vėluoja perkelti AIFVD.
Reglamentas nėra privalomas, o savanoriškas rizikos kapitalo fondų valdytojams. Jei fondo valdytojas nenori naudotis EuVECA nuoroda, jis neprivalo laikytis nustatytų reikalavimų.
Kaip gauti EuVECA nuorodą?
Norint pasinaudoti EuVECA nuoroda rizikos kapitalo fondo valdytojas turi kreiptis į savo buveinės valstybės narės priežiūros instituciją (Lietuvoje į Lietuvos banką) dėl registracijos. Šiuo tikslu fondo valdytojas turi pateikti reglamente nurodytus duomenis ir informaciją apie asmenis, faktiškai vykdančius valdymo veiklą, reikalavimus atitinkanti fondą bei investicinių vienetų ar akcijų platinimo ketinimus.
Kreiptis dėl EuVECA nuorodos suteikimo turi teisę rizikos kapitalo fondų valdytojai:
įsisteigę Europos Sąjungoje;
valdantys reikalavimus atitinkančius rizikos kapitalo fondus;
kurių visa valdomo turto vertė neviršija AIFDV nurodytos ribos (t.y. 500 mln. eurų ribos, nustatytos uždaro tipo kolektyviniams investavimo subjektams, nenaudojantiems finansinio sverto (angl. leverage);
kurie turi būti registruojami (bet neįpareigoti gauti veiklos leidimą) savo buveinės valstybėje narėje pagal AIFDV.
Reikalavimus atitinkantis rizikos kapitalo fondas yra kolektyvinio investavimo subjektas, (kaip apibrėžiama AIFDV) įsisteigęs Europos Sąjungoje, kuris laikosi 70/30 reikalavimus atitinkančių ir neatitinkančių investicijų santykio. Tai reiškia, jog toks fondas privalo investuoti bent 70 proc. visų savo kapitalo įnašų ir nepareikalautojo numatytojo kapitalo į turtą, kuris laikomas reikalavimus atitinkančia investicija.
Reikalavimus atitinkančia investicija yra laikoma investavimas į nuosavą kapitalą (pvz. akcijas) arba kvazinuosavo kapitalo priemones (pvz. neužtikrintos paskolos), išleistas įmonės, kuri savo esme yra smulki ir vidutinė įmonė, t.y. apibrėžiama kaip įmonė:
kuri nėra įtraukta į prekybą reguliuojamoje rinkoje;
kurioje dirba mažiau nei 250 asmenų;
kurios metinė apyvarta neviršija 50 mln. eurų arba bendra balanse nurodyto turto vertė neviršija 43 mln. eurų.
Taip pat, tokia portfelio įmonė neturėtų būti nei kolektyvinio investavimo subjektas, nei finansų įstaiga (pvz. bankas, draudimo įmonė ir kt.). Įmonė gali būti įsteigta Europos Sąjungoje arba trečioje valstybėje (jei ši atitinka reglamente nustatytus reikalavimus).
Fondų investicinius vienetus arba akcijas galima platinti ne tik profesionaliems investuotojams pagal Finansinių priemonių rinkų direktyvą (MiFID), bet ir papildomai investuotojų kategorijai pagal reglamentą, kurie įsipareigoja investuoti bent 100 tūkst. eurų.
Esama situacija Europos Sąjungoje
Europos Sąjungoje EuVECA nuorodą yra įregistravę septyni rizikos kapitalo fondų valdytojai, valdantys dešimt reikalavimus atitinkančių rizikos kapitalo fondų. Keturi fondų valdytojai (valdantys septynis fondus) yra registravęsi Jungtinėje Karalystėje. Tačiau kai kurios ES valstybinių narių nacionalinės privataus ir rizikos kapitalo asociacijos turi duomenų, jog jų rinkų dalyviai svarsto galimybes pasinaudoti EuVECA nuoroda.
Europos Privataus ir Rizikos Kapitalo Asociacijos (EVCA) šiuo metu atlieka tyrimą dėl skirtingų ES valstybių narių pradinės patirties taikant reglamentą. Panašu, jog su naujomis galimybėmis yra labiau susipažinę rinkos dalyviai, veikiantys didesnėse ES valstybėse narėse. Pastebima, jog tam tikrų ES valstybių narių formuojama praktika gali apsunkinti reglamento taikymą.
Labiausiai nerimą keliantys veiksniai yra paskirų priimančiųjų ES valstybių narių ketinimai taikyti rinkliavas platinant reikalavimus atitinkančių fondų investicinius vienetus ar akcijas pasinaudojant EuVECA nuoroda, suteikta kitoje ES valstybėje narėje, bei paskirų buveinės ES valstybių narių ketinimai taikyti minimalius reikalavimus fondo valdytojo kapitalui. Vis dėlto, reglamentas tokių galimybių aiškiai nesuteikia ES valstybėms narėms, o tokia bendra tendencija daugumoje valstybių nėra pastebima.
Vertinant esamas tendencijas, tikimasi, jog su laiku rizikos kapitalo fondų valdytojai vis aktyviau naudosis reglamento suteikiamomis galimybėmis. Juk tai yra pakankamai naujas ir nišinis produktas, skirtas rizikos kapitalui. Atsižvelgiant į tai, kad privataus ir rizikos kapitalo sektorius tampa labiau reguliuojamas Europos Sąjungos lygmeniu, o ši nauja iniciatyva, palengvinanti rizikos kapitalo rinkos dalyvių veiklą, yra tikrai sveikintina.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti