Kodėl Billas Gatesas to nesupranta

Apžvelgdamas Ninos Munk klaidų pilną ir pasenusią knygą, Billas Gatesas keistai atsisako griežto požiūrio į matavimą ir vertinimą, kuris neatskiriamas nuo jo fondo neįkainojamo darbo. Jis paprasčiausiai sutinka su N. Munk tvirtinimu, kad Tūkstantmečio kaimų projektas (TKP) tęstinis daugiau negu 20-yje Afrikos kaimų vykdomas plėtros projektas žlugo. Nors, tiesą sakant, jis klesti.
Tokia lengvatikybė sunkiai suvokiama: juk N. Munk knygoje aprėpiama tik dešimties metų trukmės projekto pirmosios pusės dalelė ir tik du iš dvylikos kaimų. Be to, neteisinga tvirtinti, kad autorė netrumpą laiką gyveno Tūkstantmečio kaimuose. Lankydamasi kaimuose ji išties vidutiniškai praleisdavo apie šešias dienas per metus iš viso apie 36 dienas per šešerius metus, o vienas apsilankymas trukdavo 23 dienas. Be to, ji ėmėsi šios istorijos kaip žurnalo Vanity Fair reporterė, nebaigusi visuomenės sveikatos, agronomijos, ekonomikos arba Afrikos vystymo mokslų, neturinti atitinkamos šių sričių patirties.
Dar blogiau yra tai, kad N. Munk pastebėjimai dažnai atrodo, švelniai tariant, perdėti, siekiant sustiprinti pasakojimo įspūdį. Nejaugi B. Gatesas tikrai tiki, kad nesukdamas galvos dėl to, ar joms yra rinka, siūliau auginti konkrečias kultūras arba kad konsultuodamas vyriausybės vadovus nepasidomėjau nacionaliniais mokesčiais? Be to, žemės ūkio strategijoms ir sprendimų priėmimui TKP vadovavo Afrikos agronomai, vieni geriausių Afrikoje, kurie ne kartą Aljanse už žaliąją revoliuciją Afrikoje (AGRA) dirbo petys į petį su paties Billo žemės ūkio specialistais.
Billui bus malonu sužinoti, kad TKP bus deramai ir profesionaliai vertinamas kitais metais kaip tik jam pasibaigus (ir pasibaigus Tūkstantmečio plėtros tikslų įgyvendinimo laikotarpiui 2015-aisiais). Vertinimas bus atliekamas remiantis per pastarąjį dešimtmetį surinktais svariais duomenimis ir didelės apimties naujo tyrimo duomenimis, kurie bus baigti rinkti 2015-aisiais. Be to, vertinant bus atliekami palyginimai su teritorijomis aplink Tūkstantmečio kaimus. Tiesą sakant, tikiuosi, kad Billo ir Melindos Gatesų fondas padės atlikti nuodugnius ir nepriklausomai prižiūrimus tiriamuosius darbus, kurie reikalingi norint išsamiai įvertinti šį sudėtingą projektą.
Remdamasis TKP kas mėnesį renkamais duomenimis apie sveikatos paslaugų teikimą bendruomenėse, sergamumą ir mirtingumą, pateiksiu daugiau gerų žinių: mirtingumo lygis Tūkstantmečio kaimuose gerokai krito. Tiesą sakant, remdamiesi turimais įrodymais, kurie bus nuodugniau išnagrinėti kitais metais, manome, kad drąsus tikslas sumažinti jaunesnių kaip 5 metų vaikų mirtingumą iki mažiau nei 30 mirčių tūkstančiui jau yra arba bus beveik pasiektas iki 2015-ųjų ir dar nepaprastai nedidelėmis sveikatos priežiūros sistemos sąnaudomis.
Neseniai vienas iš Gatesų fondo aukštesniojo rango darbuotojų lankėsi viename iš Tūkstantmečio kaimų šiaurės Nigerijoje. Po to jis man asmeniškai patvirtino, kad ir jam, ir jo komandai paliko didžiulį įspūdį Tūkstantmečio kaime matyta veikianti sveikatos priežiūros sistema.
Tad leiskite pasinaudoti šia proga ir pakartoti Billui mestą iššūkį. Jis gali išsirinkti bet kurį Afrikos kaimiškosios teritorijos regioną, ir mūsų komanda, dirbdama su vietos bendruomenėmis pagal Tūkstantmečio kaimų sveikatos priežiūros metodiką, sumažins jaunesnių kaip penkeri metai vaikų mirtingumą iki mažiau negu 30 mirčių tūkstančiui (daugeliui vidutines pajamas gaunančių šalių būdingas rodiklis) vos už 60 JAV dolerių metines sveikatos priežiūros sektoriaus išlaidas. Padarysime tai per penkerius metus arba dar greičiau. Tokia sėkmė, manau, padėtų Billui ir kitiems pripažinti, kaip verta investuoti į nebrangias sveikatos priežiūros kaimo teritorijose sistemas, kurios kuriamos pagal Tūkstantmečio kaimų projekto principus.
Galiausiai, žinant, kokį susirūpinimą dėl TKP tvarumo ir galimybės keisti jo mastą išsakė Billas, projekte dalyvavusių valstybių vyriausybių argumentai už šią metodiką irgi nėra tušti žodžiai. Šių vyriausybių vadovai beveik dešimt metų diena iš dienos matė Tūkstantmečio kaimus. Šios šalys remia TKP pagrindinių koncepcijų įgyvendinimą plačiu mastu savo pačių pinigais ir politikomis.
Štai, pavyzdžiui, Nigerija pasinaudojo TKP koncepcijomis šalies mastu teikdama sveikatos ir švietimo paslaugas visose 774-iose šalies vietos valdymo teritorijose. Regiono valstybių vyriausybės paėmė per 100 milijonų JAV dolerių paskolų iš Islamo plėtros banko, siekdamos pačios plačiau diegti TKP koncepcijas. Apie dvylika valstybių ruošiasi kreiptis arba jau kreipėsi į Tūkstantmečio kaimų projektą, prašydamos padėti joms steigti savus Tūkstantmečio kaimus. Be to, Afrikos jaunimo lyderių tinklo atstovai neseniai apsilankė Tūkstantmečio kaime Senegale ir paprašė TKP pagalbos diegiant TKP metodikas ir strategijas savose valstybėse ir regionuose.
Toks Tūkstantmečio kaimų metodikos plitimas Afrikoje rodo, kad Afrikos politiniai ir bendruomenių lyderiai laiko TKP metodus, strategijas ir sistemas itin naudingomis, kovojant su skurdu Afrikos kaimo vietovėse. Ninos Munk knyga yra pasenusi ir nepasiekė savo tikslo. Kviečiu Billą Gatesą apsilankyti viename ar daugiau Tūkstantmečio kaimų per kitą kelionę į Afriką ir savo akimis pamatyti, kodėl metodika sužadino praktinį susidomėjimą visame žemyne.Jeffreyis D. Sachsas Kolumbijos universiteto Žemės instituto direktorius ir tvaraus vystymosi, sveikatos politikos ir vadybos profesorius. Jis taip pat yra Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus specialusis patarėjas Tūkstantmečio plėtros tikslų klausimaisAutoriaus teisės priklauso Project Syndicate, 2014 m. www.project-syndicate.org
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti