Nauja europinė direktyva – reikalavimai pažeidėjams atlyginti milžinišką žalą?

Publikuota: 2014-05-20
Atnaujinta 2015-06-09 17:09
Elijus Burgis. advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ partneris
Elijus Burgis. advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ partneris
 

 Įžvalgą parengė Elijus Burgis, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ partneris, ir Kęstutis Šukvietis, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ asocijuotas teisininkas


Direktyvos dėl žalos atlyginimo į nacionalinę teisę perkeltos nuostatos galės būti taikomos tiek dėl ES teisės aktų, tiek dėl valstybių narių teisės aktų konkurencijos normų pažeidimų. Pagal direktyvą numatytas visiškas nuostolių atlyginimas, t.y. galės būti atlyginama faktiškai patirti nuostoliai, negautos pajamos bei palūkanos, o žalos atlyginimo galės reikalauti konkurentai, tiekėjai bei vartotojai ir nebus būtina, kad žalą patyrusį asmenį ir pažeidėją sietų sutartiniai santykiai, taip pat nebus būtina, kad konkurencijos priežiūrą atliekanti institucija būtų nustačiusi konkurencijos teisės pažeidimą. Direktyvoje dėl žalos atlyginimo taip pat numatyta, jog ieškinio senaties termino trukmė turės būti bent 5 m., o kartelio atveju žalos faktas bus preziumuojamas (pats žalos dydis bus nustatomas pagal valstybių narių teisės aktus). Tai subjektams privačia tvarka leis dar efektyviau ginti savo kitų asmenų konkurencijos teisės pažeidimais pažeistas teises ir teisėtus interesus.
Įdomu tai, kad net nelaukiant direktyvos priėmimo, pavyzdžiui, Latvijoje jau yra parengtos konkurencijos įstatymų pataisos, susijusios su žalos dėl konkurencijos teisės pažeidimų atlyginimu – Latvijoje planuojama įtvirtinti prezumpciją dėl konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos padarymo (atsiradimo), kurios dydis sudarytų 10% nuo su konkurencijos teisės pažeidimu susijusio verslo pajamų.
Lietuvoje žalos už konkurencijos teisės pažeidimus atlyginimo institutas praktikoje iki šiol dar nėra itin paplitęs, tačiau jau yra buvę bylų dėl žalos konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo, tarp kurių paminėtinos šios bylos:Kitose valstybėse naudojimasis žalos atlyginimo už konkurencijos teisės pažeidimus institutu yra kur kas iškalbingesnis, nei Lietuvoje.
Žalos už konkurencijos teisės pažeidimus atlyginimo instituto efektyvaus veikimo pavyzdžiu galėtų būti JAV. Ten apie 90% inicijuotų tokių bylų sudaro privačių subjektų pradėti procesai ir tik apie 10% tokių bylų pradeda valstybės institucijos. JAV įtvirtintas principas, jog atlyginama 3 kartus didesnė, nei faktiškai patirta, žala. Taip pat egzistuoja grupės ieškinio pareiškimo galimybė.
JAV vienoje žymiausių bylų dėl žalos už konkurencijos teisės pažeidimus atlyginimo Conwood Co. reikalavo žalos atlyginimo iš United States Tobacco Co. dėl šios bendrovės nesąžiningos verslo praktikos, ribojančios konkurentų pardavimus. Iš United States Tobacco Co. priteista žalos už 1,05 mlrd. JAV dolerių. Taip pat JAV yra pareikšti ir šie ieškiniai kitose bylose dėl konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo: 840 mln. JAV dolerių ieškinys, pareikštas bendrovei Apple; 3,5 mlrd. JAV dolerių Motorola ieškinys, pareikštas LCD ekranų gamintojams. Bendrovei Apple pareikštame grupės ieškinyje teigiama, kad Apple su leidyklomis neteisėtai susitarė pakelti elektroninių knygų kainas. Taigi, JAV žalos dydžiai yra tikrai įspūdingi.
Kiek mažiau aktyvūs procesai dėl žalos atlyginimo šiuo metu vyksta ES, nors ES Teisingumo Teismas ir yra pripažinęs nuo konkurencijos teisės pažeidimų nukentėjusiems asmenims teisę reikalauti žalos atlyginimo. ES maždaug tik ketvirtadaliu Europos Komisijos nustatytų konkurencijos teisės pažeidimų atvejų privatūs subjektai kreipiasi dėl žalos atlyginimo. ES aktyvumas mažesnis už JAV pirmiausiai dėl skirtingų teisės tradicijų skirtingose valstybėse narėse, tam tikrų profesinių kliūčių, teisinio reglamentavimo trūkumo ir įrodinėjimo sudėtingumo (ieškovams sunku gauti įrodymus dėl konkurencijos teisės pažeidimo tiek iš paties pažeidėjo, tiek iš konkurencijos priežiūrą atliekančių institucijų). ES aktyviausiai šiuo institutu naudojasi Jungtinė Karalystė, Vokietija, Nyderlandai.
Tarp žymiausių ES bylų paminėtina Jungtinėje Karalystėje vykstanti byla Morrisons, Asda, Arcadia prieš MasterCard, Visa, kurioje reikalavimų suma yra apie 400 mln. svarų.
Lietuvoje šiuo metu galiojančiame teisiniame reguliavime numatyta ūkio subjektų, fizinių ir juridinių asmenų teisė reikalauti žalos, padarytos Konkurencijos įstatymo pažeidimu, atlyginimo.
Žalos dėl konkurencijos teisės pažeidimų atveju taikomi bendrieji civilinės atsakomybės principai neteisėtus veiksmus atlikusiam asmeniui. Civiliniame kodekse įtvirtintas visiškas nuostolių (žalos) atlyginimas (šį principą taip pat akcentuoja ir Lietuvos teismai). Taikomas Civiliniame kodekse numatytas 3 m. ieškinio senaties terminas.
Vertinant šias teisės aktų nuostatas aukščiau minėtos direktyvos dėl žalos atlyginimo kontekste, pažymėtina, kad tokios nuostatos turės būti keičiamos, kadangi, kaip jau minėta, dabar Lietuvoje ieškinio senatis yra 3 m., o pagal direktyvą – bent 5 m. Direktyvoje kartelių atveju žalos atsiradimo faktas preziumuojamas, o dabar Lietuvoje patį žalos padarymo faktą taip pat reikia įrodinėti. Kitaip sakant, Lietuvoje turės būti prailgintas ieškinio senaties terminas ir turės būti įtvirtinta žalos atsiradimo fakto kartelių atveju prezumpcija, o tai subjektams privačia tvarka sudarys neabejotinai daug palankesnes galimybes reikalauti konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo.
Išanalizavus JAV ir ES situaciją dėl žalos atlyginimo, neabejotina, kad tiek ES, tiek ir Lietuvoje atsiras rimtų paskatų teikti ieškinius teismui dėl konkurencijos pažeidimu padarytos žalos atlyginimo. Reikalavimai atlyginti žalą ir priteista žala gali būti dideli, kadangi žala kelis, keliasdešimt ar netgi dar daugiau kartų gali viršyti įmonei konkurencijos priežiūros institucijos paskirtą baudą, kuri negali viršyti 10 procentų metinių pajamų. Realiai patirta žala gali būti iš anksto nepamatuojamo dydžio, tačiau būtent tokia, kokią iš tikrųjų patyrė nukentėjusi įmonė. Nukentėjusi įmonė privalės teismui įrodyti, kad patirta būtent tokia žala.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku