Sveikas būdas padidinti vartojimą Kinijoje

Publikuota: 2014-04-02
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
Martinas Feldsteinas. Harvardo ekonomikos profesorius
Martinas Feldsteinas. Harvardo ekonomikos profesorius
 

Kinijos ekonominės politikos kūrėjai siekia, kad šalis mažiau gamintų eksportui ir sunkiajai pramonei ir dėl to didėtų vartojimo dalis BVP. Daug prisidėti prie pastarojo tikslo galėtų santykinai paprastas institucinis pokytis, kuriuo būtų skatinamas sveikatos priežiūros draudimas.
Daugiau išleisdami, vartotojai kilstelėtų vidutinės kinų šeimos gyvenimo lygį – pagrindinę sudedamąją dalį to, ką Kinijos lyderiai šiuo metu vadina kiniškąja svajone. Spartesnis vartojimo išlaidų augimas taip pat išjudintų neseniai sulėtėjusį BVP augimą, sukurdamas papildomą paklausą, reikalingą, kad milijonai kinų – ir besitraukiančių iš žemės ūkio, ir baigiančių šalies universitetus – gautų darbo.

Vartojimo išlaidos Kinijoje šiuo metu sudaro vos 36% BVP ir yra maždaug perpus mažesnės nei vartojimo išlaidų dalis BVP Jungtinėse Valstijoje ir Vakarų Europoje. Šis nepaprastai žemas lygis rodo mažą namų ūkių pajamų dalį BVP ir didelį namų ūkių taupymo lygį.
Kinijos pareigūnai tikisi, kad rinkoje kylant darbo užmokesčiui, o darbininkams dėl besivystančios urbanizacijos kraustantis iš menko našumo darbų ūkiuose į geriau mokamas darbo vietas miestuose, augančios namų ūkių pajamos padidins vartojimo išlaidas. 
Pajamų dalies, kurią Kinijos namų ūkiai galėtų sutaupyti, mažinimas irgi galėtų labiau ir paprasčiau paspartinti vartojimo išlaidas. Kinijos namų ūkių atidedama taupyti didelė pajamų dalis atskleidžia aibę veiksnių, įskaitant ir darbo praradimo riziką bei patikimos valstybinės pensijų programos nebuvimą.
Vis dėlto pagrindinė priežastis, kodėl kinai sutaupo tokią didelę santykinai mažų atlyginimų dalį, yra siekis užsitikrinti, kad šeimos nariui prireikus operacijos arba kitos stacionarinės sveikatos priežiūros jie turės tam būtinų lėšų. Žmonės smarkiai taupo, nes nėra tinkamo draudimo. Valstybės visuotinė sveikatos priežiūros draudimo sistema tebėra labai primityvi, o privatusis sveikatos draudimas nėra prieinamas visur. Todėl namų ūkiai kaupia dideles pinigų sumas siekdami apsisaugoti nuo tikimybės, kad vieną dienų tų pinigų prireiks susimokėti už gydymą ligoninėje.
Privatusis sveikatos draudimas panaikintų būtinybę uoliai kaupti santaupas, sutelkiant santykinai nedideles asmenų arba jų darbdavių mokamas draudimo įmokas ir vėliau išmokant jas tiems, kuriems tenka sumokėti didžiules sąskaitas už suteiktas medicinos paslaugas.
Taigi skatindama privačius asmenis arba darbdavius įsigyti sveikatos draudimą, Kinijos vyriausybė galėtų stipriai sumažinti bendrą namų ūkių taupymo lygį. Tokį draudimą įsigiję asmenys gyventų geriau, nes jiems negrėstų didžiulės sąskaitos iš medicinos įstaigų, ir jie galėtų daugiau išleisti kitiems vartojimo tikslams.
Tiesiausias būdas paskatinti pirkti sveikatos draudimą būtų išskaičiuoti darbdavio tokiam draudimui pervedamas įmokas iš darbuotojo apmokestinamųjų pajamų. Tokia paskata pirkti privatų draudimą pasiteisino Jungtinėse Valstijose ir Britanijoje ir buvo pripažinta kaip itin veiksminga. Mokesčių lengvatos galėtų būti taikomos ir asmenų pervedamoms sveikatos draudimo įmokoms, leidžiant jiems išskaičiuoti sumokamas sumas iš apmokestinamųjų pajamų.
Šiuo metu mokesčių lengvatos Kinijoje taikomos siekiant paskatinti darbdavius kurti taupymo pensijai programas. Neseniai Kinijos vyriausybė pakeitė mokesčius reglamentuojantį įstatymą, pagal kurį darbdavių įnašai bus išskaičiuojami iš apmokestinamųjų pajamų ir bus leista neapmokestinti pagal šias programas kaupiamų lėšų. Tokia mokesčių mokėtojams palanki taupymo programa yra geras visapusės socialinio draudimo pensijų pakaitalas, tačiau ji turi ir šalutinį poveikį – užuot skatinusi vartotojus leisti pinigus, paakina namų ūkius dar labiau taupyti.Panaši taisyklė, pagal kurią darbdavių mokamos sveikatos draudimo įmokos būtų neapmokestinamos, sumažintų taupymą šalies mastu priversdama darbuotojus juodai dienai kaupiamas didžiules santaupas išmainyti į sveikatos draudimą.
Jeigu Kinijos valdžia išties pasinaudos šiuo būdu, kad paskatintų žmones pirkti draudimą, ji turėtų riboti mokesčių lengvatas ir taikyti jas tik brangiai kainuojančių sveikatos būklių, kaip antai operacijų arba diabeto, gydymo išlaidoms apdrausti. Kitaip tariant, sveikatos draudimo politikos priemonėse, kurioms taikomos mokesčių lengvatos, turi būti numatytos didelės išskaitos. Dabar būtent baimė, kad teks mokėti už brangiai atsieinančių būklių gydymą, skatina žmones kaupti grynuosius. Sudarius palankias mokesčių sąlygas draudimui nuo sunkiausių ligų, sumažėtų poreikis išleisti daugiau ne tokioms pavojingoms sveikatos būklėms, dėl kurių namų ūkiai neskatinami taupyti ir kurių draudimo apsauga nereikalinga. 
Bendra sveikatos draudimo plėtra taip pat lemtų ligoninės teikiamų paslaugų plėtrą. Vos įsitikinus, kad draudimas paskatino tokių paslaugų paklausą, rinkoje atsirastų privačių paslaugų teikėjų. O tada Kinijos vyriausybė galėtų plėsti sveikatos paslaugų teikimą už jas nemokėdama, nes sąskaitas padengtų vartotojų draudimas.
Trumpai tariant, palanki mokesčių politika, taikoma didžiausių medicinos išlaidų draudimui įsigyti, sumažintų taupymo mastą šalyje, padidintų vartojimo išlaidas, numalšintų visuomenės susirūpinimą dėl gydymo kainų ir pagausintų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų skaičių. Kuo greičiau valdžia imsis veikti, tuo sparčiau bus pasiekta kiniškoji svajonė.

Martinas Feldsteinas yra Harvardo universiteto ekonomikos profesorius, JAV nacionalinio ekonominių tyrimų biuro prezidentas emeritas; 1982–1984 m. jis ėjo prezidento Ronaldo Reigano ekonomikos patarėjų tarybos pirmininko pareigas.

Autorių teisės priklauso „Project Syndicate“, 2014 m. www.project-syndicate.org

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku