Bendroji vidaus gerovė

Publikuota: 2014-03-27
Atnaujinta 2015-06-01 13:15
Gusas O'Donnellas. Britanijos Lordų rūmų narys, 2005–2011 metais ėjo
Gusas O'Donnellas. Britanijos Lordų rūmų narys, 2005–2011 metais ėjo

2008-aisiais Londono ekonomikos mokykloje vykusioje diskusijoje apie pasaulinę finansų krizę karalienė Elžbieta II pribloškė pilną salę finansų sunkiasvorių garsiuoju klausimu: „O kodėl niekas to nenumatė?“ Nuo to laiko šis klausimas neduoda ramybės ekonomistams, nes pamažėle visi pripažino, kad tariamu „aukso amžiumi“, karaliavusiu prieš krizę, jie buvo akli ne tik galimiems nesėkmės padariniams, bet ir neįžvelgė tikrosios „sėkmės“ kainos.

Daugelio žmonių nuomone, tas laikotarpis pažymėtas goduliu, o spartų BVP augimą lydėjo didėjanti pajamų ir gerovės nelygybė.

Regis, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų lyderiai tai supranta, nes ragina bendrojo vidaus produkto rodiklį pakeisti nauju, išsamesniu politikos planiniu rodikliu. Tokį rodiklį, beje, įmanoma nustatyti. Iš tiesų grupė ekonomistų (įskaitant mane patį) „Legatum“ instituto užsakytoje ataskaitoje priėjo išvadą, kad, nepaisant akivaizdaus šališkumo, „gerovę“, arba „pasitenkinimą gyvenimu“, galima užtikrintai pamatuoti, palyginti tarptautiniu mastu ir naudoti formuojant vykdytiną politiką bei vertinant jos sėkmingumą. Užduotis vyriausybėms – įsipareigoti sutelkti dėmesį į gerovę praktikoje.
Šiame procese gali praversti keletas svarbių įžvalgų. Pirmiausia, vyriausybėms patartina susitelkti į stabilumą, net jeigu dėl to teks paaukoti dalį gamybos apimties. Kaip parodė Kennethas Rogoffas ir Carmen Reinhart, finansų krizės yra brangios, nes po jų atsigaunama negreitai. 
Tačiau atlikus gerovės tyrimus gaunama tikslesnė įžvalga: net jei ir pajėgtume atsigauti po žlugimo, kaina būtų didžiulė. Pakilimai ir nuopuoliai triuškina gerovę, kurią gerokai labiau mažina BVP krytis, nei stiprina nuoseklus tokio pat dydžio BVP augimas.
Antra, priešingai nei BVP, gerovę labiau kilsteli ne turtingųjų, o neturtingųjų visuomenės sluoksnių pajamų augimas. Būtent todėl pasiturinčių Europos valstybių ekonomikoje, dažniau viešųjų finansų srityje, įdiegtos stiprios savaiminio stabilizavimo priemonės. Kad ir kaip ten būtų, perskirstomųjų mechanizmų nebuvimas valstybėse, kurios yra euro zonos narės, aiškiai padidino įtampą per pastarąją krizę.
Trečia, gerovės matų sistemos, kuria būtų grindžiama įvairių sričių politika, įdiegimas turėtų labai staigų ir radikalų poveikį nacionaliniu lygmeniu. BVP – kaip politikos sėkmės mato vienetas – itin menkai tinka valstybėms, kurių viešasis sektorius yra didelis. Taikant tokias paprastas produkcijos matavimo priemones kaip atliktų medicinos procedūrų arba užgesintų gaisrų skaičius, pražiūrimas labai svarbus aspektas: nors gerai, kad reaguojama į tokių paslaugų poreikį, mažinti jų poreikį būtų dar geriau. Užtikrinus veiksmingesnes sveikatos priežiūros paslaugas gali būti mažiau išleidžiama ligoninėms, gydytojams, o daugiau – sveikai gyvensenai skatinti.
Visuomenei būtų naudingesnė tokia politika, kuri orientuota į veiksnius, kurie, kaip įrodyta, yra be galo svarbūs pasitenkinimui gyvenimu: santykiai, bendruomenė, saugumas, fizinė ir psichinė sveikata. Pavyzdžiui, nors psichinė sveikata yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių, kaip žmonės vertina gyvenimą, daugelyje šalių jai ir toliau teikiama nedidelė svarba. Praėjusiais metais JAV įvyko daugiau savižudybių negu mirčių keliuose, o Vokietijoje ir JK savižudybių skaičius triskart viršija žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičių. JK didžioji dauguma žmonių, kuriems diagnozuojama psichinė liga, negydomi, ir tai daug kainuoja ne tik gerovės, bet ir negalios išmokų bei netekto darbingumo prasme. Taikomos tikslinės politikos priemonės, kuriomis būtų siekiama gerinti informuotumą psichinės sveikatos klausimais ir gerinti galimybes gydytis, padėtų paspartinti gerovės atsigavimo procesą.
Be abejo, konkretūs prioritetai atskirose valstybėse skiriasi. Pavyzdžiui, senėjančioje visuomenėje ypač svarbūs tampa tokie dalykai kaip vienatvė ir ilgalaikė sveikatos priežiūra.
Ketvirtoji svarbi įžvalga yra ta, kad gerovės rodikliai sąveikauja tarpusavyje. Savanorystė pagerina ne tik tų žmonių, kuriems teikiamos paslaugos, gyvenimą, bet ir sustiprina savanorių pasitenkinimą gyvenimu. Panašiai ir imantis veiksmingų grąžinimo į darbą politikos priemonių nušaunami du zuikiai (nedarbas mažina ir gerovę, ir šalies įplaukas); tokiu pat poveikiu pasižymi ir politikos priemonės, kuriomis per geresnius tėvystės gebėjimus ir švietimą stiprinami piliečių gyvenimo įgūdžiai.
Šios įžvalgos gali teigiamai paveikti gerovės gerinimo programų finansavimą. Juk tikslas, galų gale, yra ne išpūsti biudžetą, bet perskirstyti išteklius taip, kaip būtų parankiausia gyventojų pasitenkinimui ir klestėjimui skatinti.
Galiausiai, koordinuojant veiksmus ir vertinant pažangą itin svarbu turėti patikimus duomenis. Laimei, labiausiai išsivysčiusios valstybės ir vis daugiau besivystančių šalių pripažįsta duomenų apie gerovę rinkimo svarbą. Pridėkite tai prie EBPO nustatytų matuojamų parametrų, ir taps įmanoma lyginti gerovę tarptautiniu lygmeniu.
Pasaulis pasiruošęs naujam, išsamiam nacionalinės ir pasaulinės pažangos bei klestėjimo matavimo būdui, kuris parodytų, ar žmonės išties gyvena geriau ir kaip užtikrinti, kad taip būtų.

Gusas O'Donnellas – Britanijos Lordų rūmų narys, 2005–2011 metais ėjo Ministrų kabineto sekretoriaus pareigas.

(c) „Project Syndicate“, 2014 m. www.project-syndicate.org

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku