Skardžiaus komisija tempia laiką

Publikuota: 2014-03-24
Atnaujinta 2015-06-01 13:07
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Valdančiųjų aistra kurti darbo grupes ir komisijas atsisuka ir prieš juos pačius, ir prieš visą Lietuvą. O Artūro Skardžiaus vadovaujama Seimo laikinoji komisija, tirianti buvusios Vyriausybės darbus energetikos sektoriuje, sukėlė ne tik daug sumaišties, bet ir nuostabos. Devynis mėnesius energetikos projektus krapščiusi komisija, du kartus jau iškovojusi darbo laiko pratęsimą, regis, sieks jo ir toliau – mat niekaip nesutaria, kaip vertinti kai kuriuos strateginius energetikos objektus, tarp jų – suskystintųjų dujų (SkGD) terminalą.

Būtent šis projektas sukėlė daugiausia nerimo – tik neaišku, ar visai komisijai, ar labiausiai p. Skardžiui. Premjeras Algirdas Butkevičius suabejojo kai kuriomis komisijos išvadomis ir pavadino jas neatitinkančiomis tikrovės, todėl, premjero manymu, jos turėtų būti pakoreguotos.

Nacionaliniam, ekonominiam ir energetiniam šalies saugumui ypač svarbų projektą minėta komisija ėmė aktyviai narstyti būtent tada, kai jis įgavo pagreitį. Ponui Skardžiui užkliuvo SkGD terminalui skirto laivo nuomos iš norvegiškos bendrovės kaina ir sąlygos. Galų gale neapsikentęs Norvegijos ambasadorius Lietuvoje susirūpino šio politiko veiksmais ir akivaizdžiu neobjektyvumu.Vyriausybės atstovai daug kartų kartojo, kad p. Skardžiaus komisija nesutrukdys įgyvendinti SkGD terminalo projekto. Tačiau socialdemokratų partija kažkodėl iki šiol atlaidžiai žiūri į savo partijos nario keliamą sumaištį.
Į projekto ratus pagalius kaišiojanti komisija jau skina „pergalių“ vaisius: Rokas Masiulis, AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius, VŽ sakė, kad komisijos darbas jau pareikalavo daug išteklių ir laiko, o tolesni tyrimai gali apskritai pavėlinti projektą. Kelis kartus tikrino prokuratūra, STT, Valstybės kontrolė, buvo daromi specialūs auditai – pasak bendrovės vadovo, 6 įmonės darbuotojai dirbo ne terminalui, o Seimo komisijai. „Ponas Skardžius ir jo komisijos nariai privalės prisiimti asmeninę atsakomybę už visus nuostolius, kurie dėl to kils“, – pabrėžė p. Masiulis.
Nuostolių gali būti išties didelių. Matant, kokia agresija kyla iš Kremliaus, natūraliai kyla klausimas, kam naudingas strateginių Lietuvos energetikos projektų vilkinimas. Galbūt atitinkamoms tarnyboms metas pasidomėti, ar nesibaigiančiame puolime nėra kenkimo Lietuvai požymių?
„Tikslas, be abejo, yra sužlugdyti šį projektą. Mes matome tą situaciją, kuri klostosi šiandien ne tik Lietuvoje, bet ir Ukrainoje, Rytų Europoje. Tokių bandymų, manau, bus dar stipresnių, siekiant tuos projektus stabdyti arba iš viso sužlugdyti“, – VŽ teigė buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas. „Akivaizdu, kad pirmininko veikla yra kenkėjiška“, – pridūrė Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis.
Užkliuvo p. Skardžiaus komisijai ir ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimas. Komisijos išvadose teigiama, kad „yra rizika, jog Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo būdas – nuosavybės atskyrimas – galimai nėra optimalus Lietuvai“. Kam dar jis nėra optimalus? „Gazpromui“. Tad kam optimalios yra komisijos išvados?
Kol vieni strateginiai projektai, leisiantys užtikrinti šalies energetinę nepriklausomybę, narstomi po kaulelį, vis dar nežinome, ar bus Lietuvoje statoma Visagino AE – į šį klausimą visus metus valdžia negali atsakyti nei Lietuvai, nei potencialiems partneriams. Apmirė ir skalūnų dujų žvalgybos reikalai. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis penktadienį paragino Vyriausybę atnaujinti derybas su potencialiais investuotojais – parlamente užregistruotas Seimo nutarimo projektas, kuriuo Vyriausybė įpareigojama tai atlikti iki 2014 m. birželio 1 d. „Mano žiniomis, šiandien yra visos sąlygos tai padaryti per įmanomai trumpiausią laiką“, – teigė p. Masiulis.
Tikėkimės, kad šįkart valdantieji nepakibs ant žygaitiškių, balsių ir kitokių „teisuolių“ meškerės atidėdami svarbius Lietuvai sprendimus. Žinoma, jei jie patys nėra suinteresuoti juos vilkinti. Artimiausias laikas parodys, ar Lietuvos politikų dauguma yra atspari didžiosios kaimynės ekonominiams (o dabar jau ir politiniams) interesams priimant sprendimus energetinės nepriklausomybės klausimais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku