Pasaulio akcijos – kokių trumpalaikių nuostolių galima tikėtis

Ankstesniame straipsnyje teko rašyti, kad dauguma investavimo strategų į 2014 metus žvelgia per rožinius akinius ir bendrai prognozuoja akcijų kainų augimą. Iš tikrųjų, atlikus skirtingų bankų prognozių analizę paaiškėjo dar įdomesnis dalykas, kad nėra nei vieno banko, kuris 2014 metų pabaigai prognozuotų JAV akcijų kainų smukimą. Susiklosčius tokiai situacijai, kai investuotojai praktiškai nebegalvoja apie investavimo į akcijas rizikas bei nesitiki nuostolių, nusprendžiau paanalizuoti, kokius maksimalius nuostolius buvo galima patirti kiekvienų metų bėgyje investuojant į pasaulinį akcijų indeksą MSCI World.
Visų pirma prisiminkime, kad 2013 m. investavusiems į pasaulio akcijas buvo tikrai pelningi. Praėjusiais metais MSCI World indeksas sugebėjo pakilti 20.5%, tuo tarpu metų bėgyje maksimalus nuostolis nuo piko buvo vos 2.5% (2013 metai pagal pelningumo ir rizikos santykį yra 4 vietoje per pastaruosius 44 metus). Po tokio, sakyčiau įspūdingo, brangimo, pasaulinis akcijų indeksas pasiekė absoliučiai visų laikų piką (žiūrėti žemiau pateiktą indekso istorinį grafiką) ir tikrai nekeista, kad dauguma investuotojų šiuo metu yra tokie optimistai. Tačiau šioje vietoje taip pat daug kam kyla įvairiausių klausimų, kaip pavyzdžiui ko galima tikėtis ateityje?Kalbant apie ateitį, turbūt visų pirma reikėtų priminti, kad ateities niekas nežino, manyčiau netgi ir Ekstrasensų mūšio nugalėtojai, tačiau paspėlioti visada įdomu ir šį kartą tam pasitelksime praeities maksimalių nuostolių skaičius. Toliau pateikiame minėto pasaulinio akcijų indekso metinių rezultatų ir maksimalių nuostolių nuo piko histogramą, kurioje galima matyti istorinius skaičius.Turbūt svarbiausias dalykas, kurį turėtų suprasti kiekvienas investuotojas pažvelgęs į aukščiau pateiktą histogramą yra tai, kad investuojant į akcijas praktiškai kasmet galima tikėtis tam tikrų nuostolių (realiai per analizuojamą 44 metų istoriją tebuvo 1 metai, kai pasaulio akcijų indeksas nepatyrė nuostolių), kurie gali siekti nuo -2% iki -50%. Analizuojant vidurkius reikėtų žinoti, kad vidutinis viso analizuojamo periodo maksimalus nuostolis siekia maždaug -10%!!! Ką tai reiškia? Iš esmės nepriklausomai nuo to, ar šiais metais pasaulio akcijų indeksas baigs pliuse, metų bėgyje tam tikri nuostoliai yra praktiškai neišvengiami. Pavyzdžiui, analizuojant vien tik pelningus metus, galima matyti, kad net ir tokiais metais vidutinis maksimalus nuostolis siekia -7% (nuostolingais metais vidutinis maksimalus kritimas nuo piko siekia -21%).Sausio mėnesį analizuojamas MSCI World akcijų indeksas jau spėjo pasikoreguoti maždaug 4%, taigi kyla klausimas ar tai ir buvo pats didžiausias šių metų nuostolis ar jis vis dar mūsų laukia už kampo. Asmeniškai manyčiau, kad investuojant tokiu metu kaip šis, t.y. kai pasaulinės akcijų rinkos šturmuoja visų laikų maksimumus, tikrai reikėtų būti pasiruošus 10%, o gal net ir 20%, kainų korekcijai, na o jei tokie trumpalaikiai nuostoliai atrodo netoleruotini, klausimas ar akcijos apskritai yra tinkama turto klasė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti