Darbo kodeksas: nesantaikos obuolių derlius

Publikuota: 2014-02-26
Atnaujinta 2015-06-01 13:13
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Nors liberalesnius darbo santykius įteisinantį Darbo kodeksą (DK) planuojama priimti tik 2015 m., kai kurios jame numatomos pataisos jau dabar kelia nuostabą darbdaviams.

Dalį DK pataisų Seimas numato svarstyti pavasario sesijoje. Viena iš jų – profsąjungų mėginimas palengvinti streikavimą. Artūras Černiauskas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas, neslepia, kad nors tokias pataisas teikia Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, jas parengė profsąjungos.Verslininkai stebisi, kad nėra įvertinamos tokių DK pataisų pasekmės. Sigitas Gailiūnas, AB „Lietkabelis“ vadovas, VŽ (2014 02 14) aiškino, kad iš tikrųjų jokio pagrindo liberalizuoti streiko procedūras, išskyrus profsąjungų lyderių norą kilstelėti savo reitingus, šiuo metu nėra: nedarbas mažėja, atlyginimai kyla.Nuostabą kelia ir valdantieji, garsiai kalbantys apie būtinybę pritraukti investicijų ir gerinti verslo sąlygas, o investuotojams už nugaros kuriantys naujų grėsmių. Jis perspėja, kad Lietuvoje, kur ekonomika daug jautresnė nei turtingesnėse šalyse, streikai gali sukelti grandininę reakciją, tad žala gali būti padaryti visai pramonės šakai.Darbdaviai prognozuoja, kad atsirandant DK pataisoms galima laukti visokiausių netikėtumų, net ir pačių keisčiausių. Taip vertinama ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengta pataisa, numatanti, kad norint reorganizuoti įmonę, parduoti visą verslą ar tik dalį akcijų darbdaviui būtų privalu konsultuotis su darbuotojais. Jų atstovai savo ruožtu dėl šių sprendimų turėtų teisę nuomonę pareikšti įmonės valdymo organų posėdžiuose.

Tokia iniciatyva stebisi ir verslininkai, ir teisininkai – jiems keistai atrodo, kad profesinės sąjungos gali turėti teisę dalyvauti valdybos posėdžiuose dėl įmonės reorganizavimo ar verslo perleidimo. Darbdaviai piktinasi, kad, užuot sprendusi esminius su darbo santykių liberalizavimu susijusias problemas, Vyriausybė imasi pataikauti profsąjungoms ir teikia, pasak verslininkų, tokias absurdiškas pataisas.Juolab kad darbdaviui ir dabar galioja pareiga konsultuotis su darbuotojų atstovais dėl reikšmingų verslo sprendimų. „Pasiūlymas tai daryti valdybos lygmeniu yra perteklinis ir teisiškai ydingas“, – aiškina Jurgita Venckutė, advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnioji teisininkė, advokatė.
Apie būtinybę pakeisti DK Lietuvoje seniai kalba Investuotojų forumas. Ši tema nebuvo apeita ir Evaldo Gusto, ūkio ministro, susitikime su Lietuvos ir JAV verslo tarybos atstovais. Ericas Stewartas, tarybos pirmininkas, minėjo, kad nors verslo sąlygos Lietuvoje ir gerinamos, liko daug neišspręstų klausimų darbo santykių reguliavimo srityje.Tarp tarybos pateiktų raštiškų pasiūlymų dėl DK pakeitimų yra ir punktas dėl Trišalės tarybos veiklos – jai siūloma dirbti efektyviau. Kaip matome, kol kas šiai tarybai teikiami gana kontroversiški pasiūlymai. Tokios, švelniai tariant, abejotinos DK pataisos dėl darbuotojų įtraukimo į valdymą, jei jos būtų įteisintos, nepridėtų Lietuvai patrauklumo užsienio investuotojų akyse.Sutikite: keista, jei į bet kurį valdybos posėdį galės ateiti darbuotojai, nesaistomi konfidencialumo susitarimais... O kaip įgyvendinti tokį DK reikalavimą įmonėms, kuriose nerenkama valdyba? Arba kai veikia keletas profsąjungų, arba kai jų visiškai nėra? O jų Lietuvoje išties beveik nėra – dabar profsąjungos atstovauja tik 10% šalies dirbančių žmonių.Tai dėl ko drumsčiamas vanduo, o esminiai sprendimai atidėliojami?
P. S. Trišalė taryba vakar grąžino minėtą pataisą tobulinti, tačiau visiškai atsisakyti jos neketinama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku