Mokesčiai – gelbėtojai

Publikuota: 2014-02-25
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Šalies investicinį klimatą lemia ne tik nedideli, bet ir stabilūs mokesčiai. Teoriškai Lietuvos politikai tai suvokia, praktiškai mūsų mokesčių sistema nuolat tobulinama ir keičiama. Visuomenė ir verslas nespėja suvokti nei mokestinių idėjų prasmės, nei paskirties. Tiesa, galima numanyti, o galbūt nuo šiol net įvesti mokesčių – gelbėtojų – kategoriją.

Automobilių ar nesveiko maisto mokestis, didesni alkoholio akcizo tarifai gelbėtų, t. y. padėtų grąžinti pensijas, be to, jie subalansuoti ir žvyrkeliams gelbėti. Mažųjų bendrijų, individualios veiklos, verslo liudijimų, ūkininkų pajamų, tantjemų apmokestinimas – iš duobės trauktų „Sodrą“.Apie naujoves, žinoma, daugiausia kalba jų sumanytojai, tai yra politikai arba ministerijų tarnautojai. Teoriškai naujas ar patobulintas mokestis turėtų būti ir verslo bei gyventojų diskusijų objektas. Tačiau mokesčių mokėtojas nespėja išsižioti, – jam politikai mesteli pakeitimą. Protingas žmogus nori pagalvoti, susirinkti informaciją, galų gale apskaičiuoti, juk apie mokesčius kalbama, bet nespėja jis pagalvoti, – pasiūlomas naujas modelis, kompromisas ar tiesiog kitas mokestis. Ilgainiui mokesčių mokėtojai suvokia, kad diskusijos beprasmės, nes politikai linkę persigalvoti, pakeisti žadėto mokesčio esmę arba jį nukelti.Lietuvos laisvosios rinkos instituto Lietuvos ekonomikos tyrimo duomenys rodo, kad viena svarbiausių priežasčių, lemiančių kapitalo judėjimą iš Lietuvos, yra sunkiai prognozuojama ir dažnai kintanti įstatymų bazė. Tokie duomenys byloja apie pavojingą padėtį ir yra akivaizdus ženklas politikams – pirma iš esmės apsvarstyti bet kokią mokestinę idėją, įvertinti jos poveikį verslui bei gyventojams, suskaičiuoti naudą valstybės biudžetui ir tuomet ją paleisti į gyvenimą. Žinoma, numatyti terminą, geriau ilgesnį nei įstatymais nurodytas pusmetis, prie naujo mokesčio prisitaikyti.Tačiau toks iš pirmo žvilgsnio racionalus ir chrestomatiškas scenarijus dabartinei valdžiai sunkiai įgyvendinimas, tai parodė ir kompromiso neradusi premjero Algirdo Butkevičiaus suburta Mokesčių darbo grupė. Susirinko ekspertai, padiskutavo, o toliaregiškos mokesčių politikos krypties nenubrėžė.Dabar ekspertai toliau svarsto, kaip pagerinti mokesčių surinkimą į biudžetą. Finansų ministerijoje surengtame Muitinės departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir šios ministerijos atstovų pasitarime (VZ.LT, 2014 02 07) užsiminta apie tai, kad gali būti parengtos mokesčių administravimo įstatymų pataisos. Kaip viena iš galimų pataisų minima solidari atsakomybė nesąžiningiems verslininkams, kurie dalyvauja PVM vengimo schemose. Taip pat bus šalinamos prielaidos piktnaudžiauti importo lengvatomis, kai atidedami mokėjimai. Bus persvarstyta garantijų ir laidavimų už mokestines prievoles sistema. Siūloma rinkti informaciją apie bankų sąskaitos likutį ir pinigų judėjimą.Tačiau, kurios iš šių priemonių bus pasirinktos, esą dar neapsispręsta. Pasak premjero, per artimiausią mėnesį pasiūlymai dėl mokesčių surinkimo gerinimo bus pateikti Vyriausybei. Mėnuo baigiasi, laukiame žinių apie mokesčius – biudžeto gelbėtojus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.
Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku