Reikia įrankio – kad būtų patikimas ir po ranka

Publikuota: 2014-02-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:17
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Kasdienis klausimas, kaip nustatyti, ar partneris bus pajėgus susimokėti už patiektą prekę ar suteiktą paslaugą, kainuoja žilą plauką ne vienos bendrovės savininkui. Tad verslininkų siūlymas paskirti valstybės instituciją, kuri prižiūrėtų, ar teisėtai egzistuoja ties nemokumo riba balansuojančios bendrovės, sulaukė įvairiausių vertinimų.

Klausimas solidus, jo vertė gerokai viršija  2,9 mlrd. Lt – tiek sudaro vien bankrutavusių bendrovių kreditoriniai reikalavimai, prie kurių derėtų nepamiršti pridėti Garantinio fondo, Darbo biržos ar savivaldybių socialines išmokas atleistiesiems darbuotojams, nemokamą jų vaikų maitinimą, kompensacijas už šildymą ir visą kitą teikiamą socialinę pagalbą.Kad nemokios įmonės – didžiulis galvos skausmas ir sprendimo būtina ieškoti, sutinka daugelis. Bet koks turėtų būti tas sprendimas, nuomonės skiriasi. Vieniems įmonių vadovams nėra  priimtinas siekis įkurti dar vieną biurokratų peryklą, ypač žinant, kaip po to valdininkų etatai sparčiai savaime dauginasi. Be to, vyrauja gana skeptiškas požiūris dėl biurokratų apsukų – dėl jų sugebėjimo skubėti lėtai gali nutikti, kad tokia institucija pateiktų senstelėjusius duomenis. Kai aplinkybės sparčiai kinta, net kasmet iki gegužės 1 d. pateikiama finansinė ataskaita už praeitus metus jau gali būti mažai ko verta. Kaip šmaikštavo vienas verslininkas, „kartais panašu į pranešimą apie būsimas laidotuves, kai velionis mirė dar prieš pusmetį.“Bet išeitį jie siūlo – Vyriausybė raginama prašyti  ES paramos ir sutvarkyti registrus, kad šie būtų vieši ir lengvai prieinami. Kad verslas pats, be tarpininkų, už simbolinį mokestį galėtų peržiūrėti ne tik finansines įmonių ataskaitas, bet ir susipažinti su hipotekos, turto arešto duomenimis ir pan. Kadangi šiuo metu nesunkiai galima sužinoti, kiek įmonė įsiskolinusi „Sodrai“. O dar šiais metais ir VMI planuoja savo interneto svetainėje pradėti skelbti apie visų įmonių turimus įsiskolinimus – sudėjus duomenis iš įvairių šaltinių, bus galima susidaryti šiokį tokį vaizdą apie partnerio mokumą.Kitas pasiūlymas – dar sykį peržiūrėti restruktūrizavimo procedūras. Kai procesas buvo liberalizuotas, maždaug kas dešimta su nemokumo problema susidūrusi bendrovė nuo bankroto bėga skelbdama restruktūrizavimą. Tačiau kai  restruktūrizuojamos bendrovės skola dukart viršija jos turtą – tai jau nenormalu, ji nebeturėtų teisės veikti. O kad tokių pavyzdžių yra, pastebėjo restruktūrizuojamų bendrovių analizę atlikęs Įmonių bankroto valdymo departamentas.Pasirodo, kad iš dvidešimties įmonių dešimties finansiniai įsipareigojimai viršija įmonės turimą turtą, o vienos bendrovės skola net dvigubai didesnė už jos turtą. Beje, visos restruktūrizuojamos bendrovės nurodo beveik tą pačią nemokumo priežastį – pirkėjų nemokumą.Taip susineria ydinga grandinė. Restruktūrizuojant įmonę, iš jos išieškoti skolos tampa neįmanoma. Ir jei ji buvo svarbi verslo partnerė kitai verslo įmonei – neatgaunanti skolos pasmerkiama žlugti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku