Pėdsakų pilna, niekas nematė

Publikuota: 2014-02-11
Atnaujinta 2015-06-01 13:15
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Kova su oligarchais – tarsi nesibaigiantis mūšis su mitinėmis būtybėmis, kurių lengva ranka neapibrėši nei teisinėmis, nei filosofinėmis sąvokomis.

Politikai, politologai ir verslininkai pripažįsta, kad oligarchija pirmiausia – verslo ir politikos simbiozė. Arba, kaip VŽ sakė Seimo narė Rasa Juknevičienė, „oligarchiją galima apibūdinti kaip dalį veikėjų, dažniausiai iš turtingųjų sluoksnių, kurie, gindami savo verslo interesus, bando iš užpakalinės sėdynės vairuoti valdžios automobilį. Ir tik nuo vairuotojo, tai yra nuo būnančiųjų valdžioje, atsparumo priklauso, ar tiems bandymams sugebama pasipriešinti“ („VŽ premium“ (vz.lt/Premium), 2004 02 10). Vadinasi, prezidentė Dalia Grybauskaitė bandys išstumti iš galinės sėdynės aktyvistus, kaip galima suprasti iš jos pareiškimo apie pasiryžimą siekti antrosios kadencijos.Galima svarstyti, kad šalies vadovė siekia pigaus populiarumo, tiesa, naivu būtų ignoruoti verslo interesų ausis, kyšančias iš valstybinių projektų. Kita vertus, praėjo penkerių metų kadencija, o oligarchai, kaip kalbama, stiprėja ir keičia pavidalą. Ar politikai, įskaitant ir prezidentę, vėl žadantys kapoti oligarchijos čiuptuvus, pripažįsta savo bejėgiškumą?


Tačiau kol kas – tik penas kalboms, apkalboms ir spėlionėms, o laukdama oligarcho tauta jau pavargo. Dalis verslininkų priversti visuomenės akyse viešai atsižegnoti nuo oligarcho titulo ir aiškintis žiniasklaidai esantys tiesiog stambių įmonių šeimininkai. „Oligarchinių darinių Lietuvoje nėra. Apskritai tai kažkokia marksistinė terminologija, tikrų tikriausi rebusai, mįslės ir šarados. Man jos nesuprantamos“, –  „vz.lt/premium“ kalbėjo Darius Mockus, koncerno „MG Baltic“ savininkas. O Ramūnas Karbauskis, UAB „Agrokoncernas“ savininkas, rėžė, kad prezidentė galimai kovoja su visais valdžioje esančiais politikais ir didžiosiomis parlamentinėmis politinėmis partijomis, kurių lyderiai suaugę su verslu.Visiškai normalu, kad verslas siekia pelno, o politikai – įtakos. Taip ir turi būti. Bėdos prasideda, kai viskas susipina ir pelno pradeda trokšti politikai, o verslas – politinės įtakos. Tuomet lyg ir darosi aiškiau, apie ką kalbėjo prezidentė prieš kelerius metus, atskleidusi, kur mato labiausiai išlindusias oligarchų ausis: Lietuvos laikraščiuose „tarp eilučių“. „Galite atsiversti savo laikraščių puslapius ir pažiūrėti, kada koks straipsnis atsiranda ir kur yra užsakymo numeris ir kur nėra“, – davė per nosį smalsiems žiniasklaidininkams prezidentė 2011-aisiais.Tačiau, VŽ požiūriu, ruošiantis antrajai kadencijai, prezidentei derėtų reikalą sukonkretinti. Teisūs yra ir tie politikų ar visuomenės lūpomis įvardytieji kandidatai į oligarchus, patariantys pradėti paieškas nuo sprendimus priimančių politikų, nuo mažai pastebimų, bet įtakingų valdininkų, ypač ten, kur tik nusidriekia verslo ryšiai su valstybės pinigais. Pirmiausia – prie europinės paramos, viešųjų pirkimų, nacionalinių projektų. Todėl užuot rėžus skambius žodžius geriau išgyvendinti korupciją ir stengtis išsklaidyti tą tirštą miglą, gaubiančią dažno brangiai kainuojančio sprendimo priėmimą. Štai tuomet, būsimajai prezidento kadencijai baigiantis, gal ir pavyktų už tų kyšančių ausų ištraukti vieną kitą oligarchą ir pagaliau parodyti socialinės atskirties erzinamai tautai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku