Dėl medienos gamintojams užlipo ant to paties grėblio

Publikuota: 2014-12-23
Atnaujinta 2015-05-29 18:37
Dalius Simėnas. „Verslo žinių“ apžvalgininkas
Dalius Simėnas. „Verslo žinių“ apžvalgininkas

Antradienį iš Seimo darbotvarkės išbrauktas balsavimo klausimas dėl Miškų įstatymo pataisų, kuriomis siekta suteikti teisę medienos pramonės įmonėms įsigyti žaliavinės medienos pirmumo tvarka.

Įstatymo projektas iš darbotvarkės išbrauktas po Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados, jog siūlomos pataisos "galimai prieštarauja LR Konstitucijai" ir ES sutarčiai be kitų priežasčių nurodant, kad siūlomu teisiniu reguliavimu "bus akivaizdžiai apribota konkurencija" tais atvejais, kai asmenys nepriklauso įstatyme nurodytoms grupėms, tačiau turi poreikį įsigyti žaliavinės medienos.

Siūlyta nustatyti, kad iš valstybės miškų per Miškų urėdijų elektroninę medienos pardavimo sistemą AMEPS parduodamą žaliavinę medieną pirmiausia galėtų įsigyti šią medieną šalyje apdirbantys, perdirbantys, taip pat iš jos biokurą gaminantys ar perdirbantys fiziniai ir juridiniai asmenys.
Atrodė, kad klausimas jau išspręstas gamintojų naudai, kai šiai pataisai praėjusią savaitę pritarė pagrindinis Seimo Aplinkos komitetas bei Seimas bendru sutarimu po svarstymo jį teikė balsavimui šiandien, tačiau dėl šių pataisų paskutinę minutę apsispręsta nebalsuoti.Vėl gula į stalčių
VZ.LT primena, kad tai toli gražu ne pirmas kartas, kai įstatyminės nuostatos siekiant suteikti geresnę prieigą prie žaliavinės medienos pramonės įmonės, vėl "gula į stalčių". Pastarąjį kartą įteisinti pirmumo teisę gamintojams įsigyti medienos siekta š.m. vasarą, tačiau dėl panašių argumentų, kokius pateikė šįkart Seimo Teisės departamentas, tokių planų buvo atsisakyta.
O ietys laužomos todėl, kad kertasi vietos gamintojų, kuriems norint plėstis Lietuvoje stinga žaliavos prieinama kaina, ir eksportuotojų, realizuojančių medieną užsienyje, interesai.  Pirmumo teisės pramonininkams suteikimas sudarytų sąlygas į Lietuvą pritraukti ir daugiau investicijų, sukurti naujų darbo vietų, tačiau kita stovykla nuogąstauja, kad taip būtų apribotas konkurencija, o savo ruožtu kristų mažesnės įsigyjamos valstybinių miškų medienos kainos. 
Ekspertų nuomone, problemine nuostata šįkart "išvertusi bobą iš vežimo" galėjo būti ir ta, kad vietoj to, kad dėl medienos varžytųsi maždaug 900 su medienos gamyba susijusių įmonių, pasiūlyta selektyvinė nuostata, kuri atvertų kelią ir galimoms manipuliacijoms bei korupcijai nustatant teisę į tuosę aukcionuose galinčių dalyvauti medienos gamintojų sąrašus, kokius siūlyta sudaryti Ūkio ministerijai arba jos įgaliotai institucijai. 
Dar šį rudenį Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatyme atsisakyta įteisinti mistinius sąrašus juridinių asmenų, kurie teiktų Vyriausybei nepriklausomus valdybų narius į Valstybės įmones, nes tarpininkų grandis būtų reiškusi ne ką kitą, kaip tik licenciją partijoms į valstybines ir savivaldybių įmones pasiskirti lojalius asmenis.
Nuo 2012 m. per AMEPS valstybinės medienos gali įsigyti apie 850 vartotojų, neišskiriant nei gamintojų nei eksportuotojų.  Per 2014 m. preliminariai parduota 3,9 mln. kub. m. valstybinės medienos.
VĮ „Turto bankas“ duomenimis, š.m. pirmą pusmetį, palyginti su 2013 m. sausiu-birželiu, vidutinė valstybinės medienos kaina išaugo 17,6%, iki 153,3 Lt už kub. metrą, tačiau medienos parduota 6,1% mažiau.  Augusi medienos kaina lėmė, kad miškų urėdijų pajamos š.m. I pusmetį išaugo 10,1%, iki 271 mln. Lt, o pelnas 29,8%, iki 67.1 mln. Lt.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku