Konkurencijos institucijų patikrinimai skaitmeninėje eroje

Publikuota: 2013-07-25
Ieva Sodeikaitė. „Raidla Lejins & Norcous“ advokatė
Ieva Sodeikaitė. „Raidla Lejins & Norcous“ advokatė
 

Siekdama neatsilikti nuo šių pokyčių, Europos Komisija (EK) neseniai paskelbė peržiūrėtas patikrinimų antikonkurenciniu elgesiu įtariamų įmonių patalpose atlikimo gaires. Gairės numato plačius Komisijos įgaliojimus, susijusius su elektroninių duomenų paieška bei paėmimu, ir numato įmonėms pareigą padėti Komisijos pareigūnams patikrinimo metu. 
Kas naujo?
Kalbant apie elektroninius duomenis, gairės:
• numato įmonių pareigą visapusiškai ir aktyviai bendradarbiauti su patikrinimą atliekančiais pareigūnais. Aktyvus bendradarbiavimas reiškia, kad įmonės personalas privalo padėti pareigūnams ne vien duodamas paaiškinimus apie tikrinamos įmonės ir jos informacinių technologijų (IT) aplinkos sąrangą, bet ir atlikdamas tokias specifines technines užduotis kaip laikinas individualių elektroninio pašto paskyrų užblokavimas, veikiančių kompiuterių atjungimas nuo tinklo, kietųjų diskų pašalinimas iš kompiuterio ir diegimas iš naujo ar pagalba suteikiant „administratoriaus teises“;
• išplečia sąrašą laikmenų, kurios gali būti patikrintos, įtraukiant nešiojamuosius, stalinius ir planšetinius kompiuterius, mobiliuosius telefonus, CD-ROM įrenginius, DVD diskus, USB raktus ir t.t.;
• patvirtina EK galimybę paieškų atlikimui naudoti ne tik įdiegtus paieškos įrankius, bet ir specialią savo pačios programinę ir (ar) techninę įrangą. Praktikoje tai reiškia, kad EK inspektoriai nukopijuos duomenis iš įmonės kietojo disko ir įkels kopiją į savo kompiuterį, tuomet atliks paiešką tarp nukopijuotų duomenų, naudodami savo programinę įrangą;
• teigia, kad EK gali nukopijuoti duomenis, kurie nebuvo peržiūrėti patikrinimo įmonės patalpose metu, ir tęsti jų peržiūrą EK patalpose (pastaroji teisė buvo ginčijama dviejose bylose, tačiau Europos Sąjungos (ES) teismai šiuo klausimu iki šiol nepasisakė).
Į gairėse pateiktus išaiškinimus tikrinamos įmonės turėtų atsižvelgti ne tik EK, bet ir Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos (Konkurencijos taryba) atliekamų netikėtų patikrinimų metu, kadangi tai yra iš esmės tapatūs tyrimo veiksmai, kuriuos EK ir Konkurencijos tarybos pareigūnai atlieka siekdami tų pačių tikslų. Abi institucijos, atlikdamos patikrinimus, siekia surinkti kiek įmanoma daugiau informacijos, galinčios turėti įrodomosios reikšmės atliekamam tyrimui. Todėl tiek Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, tiek Konkurencijos taryba, vertindami įmonių veiksmus patikrinimų metu, vadovaujasi atitinkama ES institucijų praktika.

Reikalavimų nevykdymo rizika Trukdymas konkurencijos priežiūros institucijai atlikti patikrinimą ar nebendradarbiavimas patikrinimo metu gali turėti rimtų pasekmių, nepriklausomai nuo to, padarė įmonė konkurencijos taisyklių pažeidimą ar ne. Tiek ES, tiek Lietuvos teisės aktai už kliudymą įgaliotiems pareigūnams atlikti patikrinimą numato piniginę baudą iki 1% metinių bendrųjų pajamų praėjusiais ūkiniais metais. Atsakomybė už  tokių procedūrinių pažeidimų padarymą kyla nepriklausomai nuo to, ar įmonės veiksmais buvo padaryta kokia nors reali žala atliekamam tyrimui.  
2012 m. kovo mėn. už trukdymą patikrinimui EK skyrė 2,5 mln. EUR baudą Čekijos energetikos įmonėms „Energetick? a pr?myslov? holding“ ir „EP Investment Advisors“, kurios atblokavo EK įgaliotų pareigūnų užblokuotą įmonės darbuotojo elektroninio pašto paskyrą bei nukreipė į pagrindinių darbuotojų pašto dėžutes įeinančius elektroninius laiškus, tuo pažeisdamos pareigą bendradarbiauti su EK pareigūnais ir atskleisti visus su tyrimu susijusius dokumentus.
Be to, 2012 m. lapkritį ES Teisingumo Teismas E.ON Energie byloje visiškai palaikė EK, skyrusią net 38 mln. EUR baudą šiai įmonei pažeidus EK antspaudą, kuriuo buvo užantspauduotos bendrovės patalpos patikrinimo metu.
Panašiai liepos 17 d. Konkurencijos taryba skyrė 615.000 litų baudą UAB „LitCon“ už tai, kad šios įmonės darbuotoja patikrinimo metu atsisakė pateikti Konkurencijos tarybos pareigūnams įmonėje rastą darbo knygą, kuriam laikui išsinešdama ją iš tikrinamos patalpos (pareigūnų akiračio). Darbo knyga pareigūnams buvo pateikta tik po kurio laiko, o paimtoje darbo knygoje trūko keleto lapų. 

Rekomendacijos įmonėms Rekomenduojame įmonėms įvertinti šiuos pokyčius ir tinkamai pasirengti galimiems netikėtiems konkurencijos priežiūros institucijos patikrinimams. Įmonės turėtų apmokyti savo personalą, ypač IT personalą, kad šis suprastų savo vaidmenį užtikrinant netikėtų patikrinimų procedūrų laikymąsi. Kaip matyti iš aukščiau paminėtų bylų, netinkami IT ir kito personalo veiksmai gali tikrinamai įmonei labai brangiai kainuoti.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau