Išsikarpo sau naudingus fragmentus

Publikuota: 2013-06-11
"Verslo žinios". Redakcijos nuomonė

Dėliojant paskutinius taškus ant mokesčių reformos projekto išaiškėjo, kad valdančiojoje koalicijoje sutarimo nėra. Finansų ministro Rimanto Šadžiaus praėjusią savaitę Vyriausybei pristatyti mokestiniai siūlymai labiau priimtini socialdemokratų stovyklai, todėl koalicijos partneriai paskelbė savo atskirą nuomonę. Štai Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos (leiboristų) vienas lyderių, dar prieš kelias dienas tikino sieksiąs, kad būtų atsisakyta PVM lengvatos šildymui pratęsimo. Užtai jis agituoja koalicijos partnerius taikyti  PVM lengvatą "kai kurioms būtiniausioms prekėms", tarp kurių yra., pvz., daržovės ir atšaldyta mėsa.


"Darbiečių" politikas skeptiškai vertino p. Šadžiaus siūlomą galimybę apmokestinti indėlių palūkanas ir skolos vertybinius popierius. Tačiau būtent ši nuostata yra įtvirtinta Finansų ministerijos (FM) siūlymuose – numatoma 15% apmokestinti palūkanas už indėlius ir skolos vertybinius popierius, viršijančias 10.000 Lt, bei pajamas, gautas už vertybinių popierių pardavimą, jei jos bus didesnės nei 10.000 Lt.FM taip pat siūlo nuo kitų metų dar didinti alkoholio ir tabako akcizus.  Socialdemokratai priešinasi siūlymui padidinti "Sodros" įmokų lubas, nors koalicijos partneriai tikina, kad tai padėtų išlaikyti specialistus Lietuvoje, padidinti jiems atlyginimus, o praradimai galėtų būti kompensuojami per gausiau surenkamus gyventojų pajamų mokesčius.
Stebint tokį stumdymąsi valdančiosios koalicijos viduje kyla klausimas – dėl ko daroma mokesčių reforma? Juk tai ne ta reforma, kuri turi būti daroma kiekvienai Vyriausybei atėjus į valdžią. Ar siūlomi mokesčiai mažina darbo jėgos apmokestinimą, kaip kad buvo žadama rinkiminėse programose? Šiek tiek kilstelėtas neapmokestinamasis pajamų dydis keliolika litų kišenėje mažiau uždirbantiems paliks, tačiau kartu su indėlių ir investicijų palūkanų apmokestinimu visa tai jau atsiduoda progresinių mokesčių kvapu. Anksčiau garsiai deklaravę progresinių mokesčių būtinumą, socdemai dabar šio termino tiesiog nebevartoja, tačiau esmės tai nekeičia.
Prieš pusmetį kuriant vyriausybinę darbo grupę mokesčių peržiūrai buvo skelbiama, kad bus dirbama kompleksiškai, tačiau paaiškėjo, kad iš viso to kompleksiškumo išėjo šnipštas. Pirmiausia, minėta darbo grupė savo darbo taip ir nebaigė – ji savo veiklą pristabdė po pirmojo darbo etapo gegužės mėnesį, nes dalis jos pasiūlymų sulaukė griežtos kai kurių koalicijos partnerių kritikos. Ir nenuostabu – darbo grupė dirbo kompleksiškai, tačiau valdantiesiems to, pasirodo, nereikėjo. Iš visų pasiūlymų kiekviena koalicijos partija išsigraibė tik tai, kas prieš rinkimus buvo pažadėta tam tikrai grupei rinkėjų. Vetuotas vienas svarbiausių klausimų – "Sodros" įmokų lubų įvedimas – suardė visą kompleksiškumą, teliko tik fragmentiška reforma.
Taip sprendžiant vieną problemą, sukuriama kita. Naujų mokesčių įvedimas ir tvyranti nežinia neramina verslininkus. Kaip rodo įvairių vyriausybių valdymo patirtis, verslą planuoti darosi vis sunkiau. Ne išimtimi gali tapti ir ateinančių metų planai – mažai tikėtina, kad Seimas iki liepos 1 d. priims mokestinius įstatymus ar jų pakeitimus, kurie įsigaliotų nuo 2014 m. Socialdemokratas Bronius Bradauskas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, nedviprasmiškai pasakė: parlamentarai nė nemano "verstis per galvą". skubėti nėra kur, mokestiniai įstatymai gali būti priimti kartu su valstybės biudžetu, t.y. vėlyvą rudenį, o jūs, verslininkai, žinokitės su savo perniek nuėjusiais planais... Tad vardan ko reikėjo laukti pusę metų?

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau