Pone Valinskai, laukiam atsakymo

Publikuota: 2009-06-08
Atnaujinta 2015-06-03 16:30
VŽ redakcijos nuomonė.
VŽ redakcijos nuomonė.
 

Lašas po lašo, pasirodo, ne bet kokį akmenį pratašo. Jis, pavyzdžiui, gali padaryti skylę šimtametes parlamentarizmo tradicijas turinčios Didžiosios Britanijos parlamente – „pasaulio demokratijos lopšį“ taip įsūpavo ekstravagantiškos parlamentarų išlaidos ir piktnaudžiavimas mokesčių mokėtojų pinigais, kad pirmą kartą per tris šimtmečius turėjo atsistatydinti šios šalies parlamento pirmininkas Michaelas Martinas.

Rūstybės taurė buvo perpildyta, kai parlamento pirmininkas mėgino užgniaužti viešumą, kad visuomenė nesužinotų apie metų metais švaistomus valstybės iždo pinigus, kuriais Bendruomenių ir Lordų rūmų nariai apmokėdavo pačius netikėčiausius „parlamentinius“ pirkinius. Spauda praneša, kad tarp jų – prabangūs virtuviniai baldai, privataus sraigtasparnio aikštelės įrengimas ir net tokios smulkmenos kaip tualeto dangčiai. Ponui Martinui nebeliko nieko kito, tik nunarinus galvą nužengti nuo politikos olimpo.Tačiau kritikos ir viešumo „lašai“ yra bejėgiai prieš visiškai jaunos demokratijos – Lietuvos kai kuriuos Seimo narius. Jų fantazijos gal pralenktų ir kolegų iš Britanijos polėkius, tik kad parlamentinei veiklai skirtos lėšos, didžiam jų liūdesiui, nesiekia britiškųjų. Bet gerai ir esamos. Svarbu, kad "sumanumo" Lietuvos žmonių patikėtiniams netrūksta. Seimo Etikos ir procedūrų komitetui (EPK) su tokiais parlamentarais darbo, regis, niekad nepritrūks. Vos aprimo skandalas dėl prabangaus Latvijoje įsigyto Petro Gražulio „BMW X5“, kuris suryja visus parlamentinei veiklai skirtus pinigus, žiūrėk, jau kitas nei šiuo, nei tuo susigundė. Vienas sumojo nuomotis biurą iš giminaičio, kitas – už mokesčių mokėtojų pinigus nuomotis automobilį iš tėvo ir pan.Naivumo (o gal įžūlumo?) chrestomatinis pavyzdys galėtų būti pono Navaičio parlamentinės „veiklos“ išlaidos. Tarp jų – 800 Lt kainuojanti nakvynė viešbutyje, susitikimai su rinkėjais prabangiame sporto klube, nepateisinamos taksi išlaidos, tūkstančius litų kainavę servizai. Rinkėjai turėjo apmokėti ir p. Navaičio potraukį literatūrai. Tiesa, jo pirktos knygos nieko bendra su teisėkūra neturi. Na, nebent „Pūkuotuko pasaulis“. Užtat „Fitneso mankšta“, „Šventoji vilkolakio knyga“, „Lytiškumas ir švietimas“ sunkiai telpa į Seimo nario veiklą. Užtat EPK nariams buvo tik juokinga...Britai pradeda kuoptis – ketinama įdiegti absoliučiai skaidrią atsiskaitymų už teisėtas išlaidas sistemą. Išsamios išklotinės apie kiekvieno parlamentaro išlaidas bus kas 3 mėn. skelbiamos internete, bus sukurta speciali komisija, tikrinsianti net Lordų rūmų narių išlaidas. Britų kantrybė neišlaikė. O lietuvių? VŽ jau siūlė, kad žurnalistams būtų užtikrinta teisė reguliariai stebėti parlamentarų išlaidų ataskaitas ir informuoti visuomenę, kaip jos išrinktieji leidžia mūsų visų pinigus (2009 04 08). Jokios reakcijos.Algimantas Salamakinas, EPK vadovas, sakė, kad komitetas linkęs tokias žinias skelbti viešai, tačiau sprendimą turi priimti Seimo valdyba. O sprendimo nėra. VŽ prideda dar vieną siūlymą – nedalinti pinigų parlamentinei veiklai iš anksto, o skirti juos tik tuomet, kai bus pateiktas čekis, ir tik įvertinus išlaidų tinkamumą. Jei jau švarinasi „pasaulio demokratijos lopšys“, iškuopti palyginti dar nesenas Augėjo arklides Lietuvos parlamentui daug vargo tikrai nesudarytų. Pone Valinskai, VŽ ir rinkėjai laukia atsakymo.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau