Po trimis banginiais

Publikuota: 2009-04-16
Atnaujinta 2015-06-03 16:21
VŽ redakcijos nuomonė.
VŽ redakcijos nuomonė.
 

Į sunkmečio verpetus įsukti viešbučiai priversti spręsti iš karto keletą galvosūkių – 14% padidėjusio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sukeltas problemas, slegiantį nekilnojamojo turto mokesčio naštos svorį ir ryškiai sumažėjusį užimtumą.

Pastarąją galvasopę svetingumo sektoriui pamėtėjo ne tiek pasaulinės turizmo pramonės aktyvumo sulėtėjimas, kiek tiesioginių skrydžių į Vilnių katastrofiškas mažėjimas. Visas šias sudedamąsias dalis sumetus į krūvą, jų suma byloja Lietuvos viešbučių nenaudai – teko girdėti ne vieną liūdną „išpažintį“, kad verslininkai buvo priversti atšaukti Vilniuje planuotą seminarą, konferenciją ar kitą renginį, nes skristi į Prahą ar Varšuvą paprasčiau, greičiau ir net pigiau.Žinodami, kieno iš tiesų reikalas yra skęstančiųjų gelbėjimas, Lietuvos viešbučiai mėgina tą ir daryti patys. Žygiai dėl PVM lengvatos grąžinimo jokių vaisių nedavė, o atgaivinti tiesioginiai skrydžiai į šalies sostinę kol kas – tik susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio ir Vilniaus oro uosto vadovo Tomo Vaišvilos pažaduose.Lieka tik kautis dėl galimybės keisti nekilnojamojo turto (NT) mokestį keičiant vertės skaičiavimo metodą. Svarstydami įvairius variantus viešbučių atstovai tikina norį rasti geriausią ir visiems priimtiną sprendimą, kad po mėnesio kito vėl nereiktų jo keisti. Šiuo metu NT mokestis, kurį moka viešbučiai, yra skaičiuojamas pagal masinio vertinimo vertes, remiantis kelerių metų VĮ Registro centro (RC) vertinimais. Tačiau NT kainos pastaruoju metu smigo žemyn, todėl verslininkai norėtų, kad ir mokestis atitinkamai būtų peržiūrėtas – pervertinus turtą. Todėl siūloma masinio vertinimo vertes perskaičiuoti kasmet. Tačiau Arvydas Bagdonavičius, RC direktoriaus pavaduotojas, baksnoja į įstatymo raidę. O ši byloja, kad pagal NT mokesčio įstatymą pervertinti turtą reikėtų ne rečiau kaip kas 5 m. Ne rečiau, tačiau ir paskubėti nežadama. Pasak jo, delsia ir Finansų ministerija (FM), nes „kol nėra aiškaus kritimo, tai ir naujo vertinimo neužsakinėja“, – aiškina jis (VŽ, 2009 04 14). Tiesa, kas yra „aiškus kritimas“, taip ir neaišku.Mažinti NT mokestį viešbučiams gali savivaldybės, kurioms tas mokestis mokamas. Ankstesnė Vilniaus valdžia nėrė į krūmus – esą miesto biudžetas neturės pinigų. Kurgi turės – juk valdininkams reikėjo kalėdines premijas išmokėti... Naujasis sostinės meras Vilius Navickas mokesčio mažinimui lyg ir neprieštarauja, pasisako už naują NT vertinimą. Jis, skirtingai nuo FM, pastebėjo, kad NT kainos tikrai pasikeitė, todėl ir mokestis turėtų tai atspindėti.O kol valdžia delsia, verslininkai priversti gelbėtis kaip išmano. Komercijai naudojamo NT mokestinę vertę mėginama sumažinti įgyvendinus kokius nors fizinius pastatų pakeitimus: pastačius priestatą arba atvirkščiai – atskyrus pagalbines patalpas. Tuomet galima kreiptis į RC, kad rekonstruotas NT būtų pervertintas – jau pagal šios dienos rinkos vertę. Dabar, kai įmonės skaičiuoja kiekvieną litą, bet koks sąnaudų mažinimas tampa dar vienu šiaudu. Tačiau minėtas būdas – ilgas ir sudėtingas procesas. VŽ mano, kad valdžia, skambiai deklaruojanti paramą verslui, turėtų imtis skubių veiksmų ir padėti jam išeiti iš tos aklavietės, kurioje verslas atsidūrė, beje, ir dėl abejotinų valdžios sprendimų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau