Tadas Karosas: emigrantu tapau ne vien dėl noro geriau gyventi

Publikuota: 2015-07-08
Tadas Karosas, UAB „LTk Capital“ savininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Tadas Karosas, UAB „LTk Capital“ savininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Jau dvejus metus Pietų Afrikos Respublikoje gyvenantis Tadas Karosas, „LTk Capital“ savininkas, ilgame monologe pripažįsta ten išvykęs ne tik dėl verslo galimybių. Pasak jo, išvykti paskatino ir „teisėsauga bei politikieriai“.

Verslininkas taip pat teigia ne kartą susidūręs su užsienio investuotojų nenoru žengti į Lietuvos rinką. Pono Karoso teigimu, tai lemia ne rinkos potencialo trūkumas, bet teisinės sistemos ydos.

Vilniaus apygardos teismas liepos pradžioje priėmė sprendimą pratęsti p. Karoso ir jo verslo partnerio Sauliaus Svitojaus bylos nagrinėjimą. Abu verslininkus žemesnės instancijos teismas 2014 m. pabaigoje apkaltino bankroto administratoriaus papirkimu.

Tai – antroji interviu su p. Karosu dalis. Pirmąją skaitykite čia.

Mūsų susirašinėjime apie „Pigu.lt“ pardavimą teigėte: Lenkijos MCI „rado drąsos investuoti ten, kur man investuoti noro ir drąsos nebeužtenka“. Ką turite omenyje?

Tam, kad atsakyti į šį klausimą, reikia žvelgti į Lietuvos padėtį bendrai, plačiau. Tai būtų didelės apimties rašinys. O jei trumpai, man pasisekė, kad užteko jėgų, kantrybės, pinigų bandyti laimę daugelyje šalių ir verslų. Apkeliavau praktiškai visą pasaulį. Daug ir ilgai dirbau, stebėdamas pasaulio verslą, nes daugiausia keliavau ne kaip turistas, o kaip verslininkas-emigrantas, ieškodamas tos pažadėtosios žemės.

Todėl manau, kad jau pagrįstai galiu vadintis pasaulio piliečiu. Visa tai suteikia nerealią galimybę lyginti. Gyvenau ir dirbau įvairiose šalyse, o tuo pačiu metu dirbau ir dar tebedarau verslą Lietuvoje, nuolat dirbau ir tebedirbu su investuotojais. Kaip bebūtų gaila, bet tenka pripažinti, kad Lietuvoje situacija liūdnoka. Gal reikėtų tiesiai sakyti – tiesiog prasta. Asmeniškai tai tikrai skaudu pripažinti, nes į Lietuvą grįžtu kaip į namus pas mamą. Esu lietuvis ir ta mama mane išaugino ir išauklėjo. Todėl man ji svarbi, brangi, na, žodžiu, žinome, kaip yra su tomis mūsų mamomis. Tikras supratimas ateina tik kai esi toli nuo namų. Matymas, kokia situacija kitose šalyse duoda galimybę suvokti, kad lietuviai, lyginant su viso pasaulio gyventojais, yra kieti.

Mano aplinka žino, kad seniau pakankamai negatyviai atsiliepdavau apie mus, lietuvius. Pastaruoju metu mano požiūris pasikeitė. Paprastai tariant, galima apibūdinti – aš jau didžiuojuosi esąs lietuvis. Ir aiškiai matau, kas yra didžioji lietuvių bėda, gėda, kur ta lietuvių problemų priežastis slypi. Taigi, Lietuvoje yra daugybė gerų dalykų – labai darbštūs ir pakankamai išsilavinę, aktyvūs, iniciatyvūs, gražiai gyventi siekiantys žmonės. O visų lietuvių pagrindinė bėda – visi tie procesai, kurie susiję su tuo balaganu, kurį daro taip vadinama valdžia. Įprastai verslo žmonės bando ignoruoti tą bėdą, įvardindami maždaug taip: „ai, politika ir verslas yra atskiri dalykai ir tas cirkas manęs ir mano verslo tiesiogiai neliečia“. Tačiau manau, kad visi tie procesai su laiku įgavo tokį mastą, kad dabar jau būtina apie tai rėkti ir rėkti garsiai.

Investuotojų paieška suteikė galimybę pasitvirtinti tas įžvalgas. Taigi, peršasi nemaloni ir skaudi išvada: dauguma tarptautinių investuotojų neinvestuoja į Lietuvą. Jie ne tik neinvestuoja, jie traukiasi. Pavyzdžių daugybė: prisiminkime „Chevron“ pasitraukimą. Baisiausia, kad tas procesas pasiekė tą lygį, kai iš Lietuvos traukiasi net tie vietiniai lietuviai, kurie dešimtmečius dirbo Lietuvoje. Lyg ir pro pirštus praleidžiami faktai, kad iš Lietuvos i Estiją savo verslus perregistruoja taip vadinami Lietuvos verslo banginiai.

Žvelgiant iš perspektyvos aiškiai matosi, kad visi šie procesai prasidėjo jau seniai, nuo paprasčiausios emigracijos, kuri palaipsniui pasiekė masines emigracijos mastą. Emigravo ir emigruoja verslininkai, o dabar jau emigruoja įmonės. Kaip galima to nepastebėti ir neįvardinti? Juk tai didžiausias SOS signalas. Kas kaltas? Ar ne valstybės institucijose dirbantys? Kas tie veikėjai, kurie viso to akivaizdoje dar išdrįsta meluoti sau ir visiems, skelbdami, kad Lietuvoje tinkamos verslui sąlygos ir palankus investicinis klimatas? Tai yra tas deguto šaukštas, kuris daro žalą visai Lietuvai, visiems lietuviams.

Tada dar yra tos vadinamos korupcijos ir teisėsaugos problemos. Vėlgi, kai negali pažvelgti į tai iš šalies, palyginti, tai ir nesimato. Vertinimui dar, aišku, padėjo tai, kad man teko tiesiogiai susidurti su tais teisėsaugininkais. Tenka pripažinti – kol nesusidūriau, to tiesiog nepastebėjau.

Dabar galų gale juk ir man jau atėjo laikas aiškiai pripažinti ir drąsiai įvardinti, kad emigrantu tapau ne vien tik dėl to, kad noriu geriau ir gražiau gyventi.

Juk tas „drąsos trūkumas“ iš dalies ateina iš ten, kad visą gyvenimą visokie pseudo pareigūnai, pradedant kelių policininkais ir baigiant visokiais politikieriais, nuolatos gražiai prašė ir piktai reikalavo „duoti“. Iš kitos pusės, visokie viskį su medumi imantys prokurorai „gaudo“. Po to organizuoja absurdiškus procesus, kurie tęsiasi metų metus.

Tai liūdna Lietuvos realybė. Jei įvardinsime drąsiai tą nemalonią, bet akivaizdžiai ydingą mūsų gyvenimo pusę ir aktyviai veiksime, yra vilčių, kad situacija pasikeis. Juk praktiškai visi esame tai savo kailiu patyrę. Dauguma verslininkų ir šiaip aktyvesnių visuomenės atstovu esame buvę „pagauti“. Pastebėjau, kad lietuviai tai laiko kaip ir įprastu dalyku ir neva juokais įvardina: „jei Lietuvoje nori daryti verslą, tai turi pasiruošti pasėdėti“. Juokas per ašaras, tačiau pagrįstas faktais. Normaliame pasaulyje tokia situacija yra tiesiog nepriimtina – taip būti negali. O Lietuvoje matome daugybę istorijų, kurios viena diena pasirodo kaip skandalingos „sulaikytas kaip įtariamasis“, o po kurio laiko paaiškėja, kad paleistas, išteisintas.

Kad aiškiau suprastumėte, ką turiu omenyje, galite prisiminti seną istoriją apie lietuvišką kelių policija. Juk visi gyvenome su tuo, kai dar prieš keletą metų kiekvieną dieną susidurdavome su pakelėse pasislėpusiais policininkais, kurie neva gaudė pažeidėjus, tačiau iš esmės susirinkinėjo kyšius. Tai mums tapo įprasta, pilka kasdienybe, reiškinys net buvo moraliai nebesmerktinas. Kada atsivėrė akys, kad tai baisu? Tik tada, kai pamatėme, kad kitose pasaulio šalyse tai absoliučiai netoleruotina. Ir kiek laiko prireikė, kad iš to išsivaduoti?

Taigi, dabar atėjo eilė išsivaduoti nuo tų „kovotojų“, kurie yra ne kas kita, kaip kenkėjai.

Yra visa eilė pavyzdžių, iš kurių aiškiai matyti, kad teisėsaugos veikla imituojama, kad kažkas galėtų gauti medalį. Ir galima teigti, kad tų medalių negaila, tačiau negalima nekreipti dėmesio, kai matosi, kokią milžinišką žalą tie medalininkai daro Lietuvos verslui.

Belieka tikėtis, kad vyksta ir pozityvūs pokyčiai ir galimai tos liūdnos istorijos išnyks, kaip ir išnyko tie keliu policininkai. Tačiau ir šita šaukštą deguto reikia pripažinti, nes tai jau antras šaukštas.

Blogai, kad matosi, kad teisėsauga nesugeba nuo to deguto apsivalyti. Bendrai ir pikta, ir skaudu, ir apmaudu. Bet nebesiplėsiu. Tai atskira tema, kurios nesinori prisiminti. Gal apie tuos gėdingus užkulisius papasakosiu, kai tos istorijos baigsis. Tikiu, kad nereikės tos gėdos nešti iki Strasbūro.

Ar Lietuvos valdžia bei teisėsauga – vienintelės priežastys, dėl kurių išvykote į Pietų Afriką?

Ten tiesiog geresnės sąlygos tiek verslui, tiek gyvenimui. Taip pat – milžiniškos perspektyvos. Tas regionas tikrai vystosi nerealiais tempais visose sferose. Todėl įdomu. Nauji iššūkiai, jie veža.

Esate užsiminęs, kad kalbinate Lietuvoje investuoti pasaulinį kavinių tinklą „Starbucks“, tačiau šis nesiveržia. Įdomu, jei kalbinate ir daugiau užsienio kompanijų, kaip jos nurodo, dėl ko jos nekelia kojos į Lietuvą? Akcentuojate teisinės sistemos bėdas – ar būtent tai, jūsų manymu, ir užkerta kelią investuotojams?

Iš principo jau atsakyta anksčiau. Liūdnas faktas, kad investuotojai ne tik nesiveržia, o tiesiog atsisako eiti ir įkalbinėjimams nepasiduoda. Stebi procesus, realiai mato, kas vyksta.

„Starbucks“ yra tik kaip simptomas ar lakmuso popierėlis. Daug starbucksų į Lietuvą neina. Atsakymai diplomatiški, tipiniai: „jūsų rinka nepasiruošusi, mes turime kitų planų“. Bet akivaizdu, kad tai ne su rinkos dydžiu ir verslo perspektyvomis susiję dalykai. Ir matosi, kad jie netiki tuo, kas popieriuose gražiai parašyta arba politikų, kad ir aukščiausiame lygmenyje, deklaruojama.

Žmonės, kurie su investuotojais dirba tiesiogiai, susiduria su tuo, kad reikia atsakinėti į nepatogius klausimus, įtikinėti, raminti.

Kartais, kaip matote, pavyksta, bet net ir tais atvejais visos tos valdžios ir teisėsaugos nesąmonės kerta per kainą.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Į korupcijos skandalą įsivėlusiam „Wells Fargo“ vadovui uždrausta užsiimti bankine veikla

Johnui Stumpfui, buvusiam vieno didžiausių JAV bankų „Wells Fargo“ CEO, visam gyvenimui uždrausta dalyvauti...

Vadyba
12:18
Paskirtas naujas „Ermi Group“ vadovas

Povilas Šulys paskirtas UAB „Ermi Group” generaliniu direktoriumi. Jis keičia Eveliną Černienę, šias pareigas...

Vadyba
2020.01.23
Problemos mokykloje įkvepia imtis verslo: idėja gimė vos per 12 valandų Verslo tribūna

Pasirinkus tinkamą metodiką išsigryninti sau priimtiną verslo idėją galima vos per 12 valandų, sako...

Vadyba
2020.01.23
Davose brėžia naujas taisykles verslui: iš esmės keičiasi CEO prioritetai Premium

Geros žinios viso pasaulio darbuotojams – jūs ką tik įgijote „akcininkų“ statusą. Jūsų vadovai pasirašė viešą...

Vadyba
2020.01.23
Atkalbinėta nuo verslo regione, galvoja nebent, ką dar nauja sukurti Premium 1

Smulkus prekybos ar paslaugų verslas regione gali būti augantis ir ne tik regioninis. Ypač jeigu viskas...

Gazelė
2020.01.22
„Delta“ darbuotojų premijoms skyrė 1,6 mlrd. USD

JAV oro linijos „Delta Air Lines“ džiaugiasi įspūdingais pernykščiais finansiniais rezultatais. Kompanija...

Vadyba
2020.01.22
Naujasis Vilniaus universiteto rektorius - prof. Rimvydas Petrauskas

Naujuoju Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi išrinktas prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Jis pakeis prof. dr.

Vadyba
2020.01.22
„Swedbank“ patirtis: darbdaviui apsimoka skatinti lyčių lygybę Premium 5

Pasaulinės darbo rinkos tendencijos skelbia, kad 2020-aisiais geidžiamiausi specialistai ir vadovai bus...

Vadyba
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
Nurodymus „iš viršaus“ pakeitė partnerystės siekis Verslo tribūna

Praėjusių metų gegužę pradėta Vilniaus savivaldybės administracijos reforma nebuvo tradicinė. Šį kartą čia...

Statyba ir NT
2020.01.21
Skelbiama „Amber Grid“ vadovo atranka

Valstybės valdoma energetikos grupė „Epso-G“ paskelbė naujo dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ vadovo...

Vadyba
2020.01.21
Paskirtas naujas „Litcargus“ vadovas

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikiančiai...

Vadyba
2020.01.21
„Facebook“ darbui Londone pasamdys 1.000 specialistų

„Facebook“ plečia komandą Jungtinėje Karalystėje. Šįmet  Londono biure planuojama pasamdyti apie 1.000...

Vadyba
2020.01.21
Traukiasi BBC vadovas T. Hallas

Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC generalinis direktorius Tony Hallas pirmadienį...

Vadyba
2020.01.21
Prieš Davosą įspėja: pasaulis kapitalizmo nelaiko sočios ateities garantu 1

Šiuolaikinis kapitalizmas daro daugiau žalos negu kuria naudos. Taip mano 56% pasaulinėje apklausoje „Edelman...

Vadyba
2020.01.20
Vatikano vadovybėje – pirmoji moteris

Pirmą kartą istorijoje į vieną iš postų Vatikano vadovybėje paskirta moteris. Popiežiaus Pranciškaus...

Vadyba
2020.01.20
„Kino pavasario“ vadovybėje – pokyčiai

Keičiasi tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ vadovybė. Vykdomojo festivalio direktoriaus...

Vadyba
2020.01.20
„Sodra“ paskelbė 100 daugiausia uždirbančių profesijų atlyginimus Premium 5

Labiausiai 2019 m. padidėjo gydytojų ir tarnautojų atlyginimai, rodo „Sodros“ duomenys. Skaičius reikėtų...

Finansai
2020.01.20
„Procter & Gamble“ vadovo patarimas: inovacijų neieškokite darbo vietoje Premium

Verslui, kuris nori neatsilikti nuo konkurentų, nuolat patariama inovuoti: ieškoti naujų produktų, idėjų,...

Vadyba
2020.01.20
Kokias darbuotojų atrankos klaidas daro įmonės ir kaip jas ištaisyti 4

Per darbo pokalbį su kandidatu įmonė turėtų pagalvoti ir apie tolesnį savo kaip darbdavio įvaizdį. Mat...

Vadyba
2020.01.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau