Pieninės virsta bankais: fondų valdytojai įsiutę, vadovai nemato nieko bloga

Publikuota: 2015-05-31
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuvos fondų valdytojai praranda kantrybę – biržoje kotiruojamos pieno perdirbimo bendrovės „Rokiškio sūris“ ir „Žemaitijos pienas“ neišsižada praktikos skolinti pinigus, dažnai ir susijusioms šalims, užuot laisvomis lėšomis pasidalijusios su visais akcininkais dividendų ar kita forma. Bendrovės atkerta, kad skolinimo praktika yra laiko patikrinta ir naudinga.

Lietuvos investicinių fondų valdytojų ir smulkiųjų investuotojų nemalonę dėl aktyvios pinigų skolinimo veiklos užsitraukė dvi iš keturių „Nasdaq Vilniaus“ biržoje kotiruojamų pieno perdirbimo įmonių – „Rokiškio sūris“ ir „Žemaitijos pienas“.   „Rokiškio sūrio“ grupė praeitų metų pabaigoje iš viso buvo išdalijusi 55,5 mln. Lt (16 mln. Eur) vertės paskolų, rodo bendrovės finansinė ataskaita.   „Bendrovė „Rokiškio sūris“ panėšėja į nedidelį bankelį su solidžiu paskolų portfeliu, kurio galėtų pavydėti ir tradiciniai bankai. Tačiau tokia situacija netoleruotina, nes bendrovės vadovai ir savininkai elgiasi ne kaip kotiruojamos įmonės atstovai, o kaip eilinės UAB valdytojai – skolina dešimtis milijonų, sudaro kitus sandorius su susijusiais asmenimis ir taip pažeidžia smulkiųjų akcininkų interesus“, – sako Vaidotas Rūkas, bendrovės „INVL Asset Management“ fondų valdymo vadovas ir Investuotojų asociacijos valdybos narys.   Pasak jo, biržoje kotiruojama bendrovė taip elgtis neturėtų arba jei nori tęsti, turėtų pasitraukti iš biržos supirkusi akcijas iš likusių akcininkų. „Dar galbūt būtų galima pateisinti paskolų teikimą ūkininkams, nes tokia yra pieno sektoriaus specifika, tačiau ūkininkams tenka tik nedidelė dalis visų paskolų. Nemažą dalį paskolų – 48 mln. iš 55,5 mln. Lt – „Rokiškio sūris“ praeitų metų pabaigoje buvo įvardijęs kaip „kitos paskolos“, o tai kelia įvairių įtarimų“, – dėsto p. Rūkas.   Jis taip pat pastebi, kad „Rokiškio sūrio“ atveju daugėja ir paskolų, kurių bendrovė nebesitiki susigrąžinti: praeitų metų pabaigoje tokių buvo 4,7 mln. Lt (1,4 mln. Eur), 2013 m. pabaigoje – 3,6 mln. Lt (1 mln. Eur).

Saviems negaila

„Žemaitijos pieno“ grupė bendrovei „Klaipėdos pienas“, kuri yra viena pagrindinių „Žemaitijos pieno“ akcininkių (valdo 7% akcijų) ir kurios didžiausias akcininkas yra tas pats (Algirdas Pažemeckas), praeitų metų pabaigoje buvo suteikusi 10 mln. Lt (2,9 mln. Eur) dydžio paskolą, rodo „Žemaitijos pieno“ finansinė ataskaita.   Kitoms su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms taip pat buvo išdalyta paskolų: prekybos tinklą „Čia Market“ valdančiai bendrovei – 3,2 mln. Lt (0,92 mln. Eur), įmonei „Žemaitijos pieno investicija“ – 3,5 mln. Lt (1 mln. Eur).   „2011–2013 m. buvo ženklų, kad „Žemaitijos pienas“ suka skaidrėjimo linkme, tačiau pernai vėl nusigręžė nuo geros vadybos principų. Pastarieji skolinimo veiksmai tik įrodo, kad įmonė turi pakankamai lėšų, kurių nenaudoja savo veikloje ir kurias galėtų išmokėti kaip dividendus“, – kalba Donatas Frejus, bendrovės „Orion Asset Management“ fondų valdytojas.   Pasak jo, jei išaiškėtų, kad lėšos su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms buvo paskolintos už žemesnes nei rinkoje palūkanas, tai būtų šiurkštus akcininkų teisių pažeidimas, o bendrovės valdymo organų nariai, priėmę tokį sprendimą, galėtų būti patraukti atsakomybėn.   Fondų valdytojas stebisi, kaip viename – pieno perdirbimo – sektoriuje veikiančios bendrovės gali laikytis visiškai skirtingų valdymo ir skaidrumo principų.   „Palyginkime: „Žemaitijos pienas“ ir „Rokiškio sūris“ savo valdymo organuose neturi mažumos akcininkų atstovų, naudoja įmonės lėšas susijusioms įmonėms finansuoti, o Vilkyškių pieninė, „Pieno žvaigždės“ ne tik turi mažesnių akcininkų atstovus valdybose, bet net ir sunkiais laikais moka dividendus. Turbūt dėl to pagal santykinius rodiklius pastarųjų dviejų įmonių akcijos kainuoja gerokai daugiau“, – sako p. Frejus.

Verslo kultūros stoka

Deividas Tumas, verslo konsultacijų bendrovės „Strategy labs“ vadovas, sako, kad skolinti asmenims, susijusiems su kontroliuojančiais bendrovės akcininkais, yra ydinga praktika, nes dažnai dėl to nukenčia smulkieji akcininkai.   „Paprastai tokiu atveju skolinama įmonei nepalankiomis sąlygomis, pavyzdžiui, už mažesnes palūkanas, nei tokiam gavėjui paskolintų bankas, jei iš viso skolintų“, – kalba p. Tumas.   Jo teigimu, dar vienas šalyje paplitęs piktnaudžiavimo paskolomis atvejis – tiesiog skolinti „be galo“, vis pratęsiant skolą neribotą laiką. Taip teoriškai skola tampa begalinė – gali išleisti pinigus savo reikmėms ir likti „amžinai skolingas“, nes pats kontroliuoji grąžinimo terminą.   „Taip besielgiančios kotiruojamos įmonės ir jų vadovai, kontroliuojantys akcininkai, su prastais valdymo standartais, nepaisomais smulkiųjų interesais – mūsų verslo kultūros mentaliteto atspindys“, – sako p. Tumas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Padeda įsitvirtinti

Dalius Trumpa, „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas, nemano, kad skolų teikimo praktika ydinga. Ponas Trumpa teigia, kad už bendrovės balanso eilutės „kitos trumpalaikės paskolos“ yra paskolos prekybos partneriams, kurie padeda bendrovei įsitvirtinti Rytų šalyse. „Prekybos partnerių, kaip ir žemdirbių, atžvilgiu laikomės pozicijos, kad jei galime jiems finansiškai padėti, ypač trumpalaikėmis paskolomis, tai ir darome, nes mums tai naudinga. Žemdirbių atveju taip užsitikriname stabilesnį pieno tiekimą, prekybos partnerių – klientų lojalumą. Tokią praktiką vykdome jau daugelį metų ir, vadovybės nuomone, ji pasiteisina“, – aiškina p. Trumpa. Jis teigia, kad vadinamieji prekybos partneriai nesusiję su pagrindiniu įmonės akcininku ir tai nėra užsienio subjektai. „Mes neskoliname pinigų kaip bankas, mes skoliname tik subjektams, plėtojantiems susijusią veiklą. Visuomet skoliname tik už didesnes palūkanas, nei tos, kurių prašo bankas, tad tai yra finansinė nauda įmonei“, – sako p. Trumpa. Su žiniasklaida bendrauti nelinkę „Žemaitijos pieno“ atstovai į VŽ klausimus apie skolinimo veiklą neatsakė nei raštu, nei telefonu. *** „Rokiškio sūrio“ grupės paskolų* portfelio struktūra, % Kitos paskolos 79,72

Ūkininkams 18,39
Darbuotojams 1,90
* ilgalaikių ir trumpalaikių Šaltinis: bendrovės ataskaita „Žemaitijos pieno“ gautinų sumų iš susijusių šalių* struktūra, % AB „Klaipėdos pienas“ 59,06
AB „Žemaitijos pieno investicija“ 20,52
UAB „Čia market“ 18,69
SIA „Muizas piens“ 1,31
UAB „Samogitija“ 0,42
Pastaba. 2014 m. pabaigoje * bendras su „Žemaitijos pienu“ didžiausias akcininkas Šaltinis: bendrovės ataskaita Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ gegužės 23 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„UniCredit“ traukiasi iš sandorio įsigyti Rusijos banką dėl geopolitinių įtampų

Bankas „UniCredit“ nusprendė pasitraukti iš galimo sandorio, kuriuo siekta perimti Rusijos banką „Otkritie...

Rinkos
13:28
„Deustche Bank“ uždirbo daugiausiai pelno per dešimtmetį

Didžiausias Vokietijos bankas ketvirtą praėjusių metų ketvirtį pranoko rinkos lūkesčius uždirbdamas pelno.

Rinkos
2022.01.27
ECB įspėja bankus dėl Rusijos sankcionavimo rizikų

Europos centrinis bankas (ECB) įspėjo reikšmingą veiklą Rusijoje vykdančius euro zonos bankų būti...

Rinkos
2022.01.27
SEB pernai uždirbo 22% daugiau 3

2021 m. SEB banko grupė uždirbo 113,9 mln. Eur grynojo pelno, arba 22% daugiau nei 2020 m. Švedijos SEB grupė...

Rinkos
2022.01.27
Teismas už pirmosios Lazdynų baseino rangovės darbus iš savivaldybės priteisė 380.000 Eur

Vilniaus miesto savivaldybė turėtų sumokėti 380.335 Eur komerciniam bankui SEB, kuris buvo perėmęs mokėjimus...

Statyba ir NT
2022.01.26
„Citadele“ parduoda antrinę bendrovę „Kaleido Privatbank“ Šveicarijoje

AS „Citadele banka“ pasirašė įpareigojančią sutartį su „Trusted Novus Bank Limited“ dėl antrinės įmonės...

Rinkos
2022.01.21
V. Romanovo, „Nidos pušyno“ ir Šiaulių banko darbuotojų byloje – išteisinamasis nuosprendis

Klaipėdos apygardos teismas paskelbė išteisinamąjį nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje kaltinimai dėl...

Statyba ir NT
2022.01.21
Bankai yra sukaupę per 12 mlrd. Eur skolintinų lėšų

Lietuvoje veikiančios kredito įstaigos šiuo metu yra pasirengusios paskolinti iš viso 12,4 mlrd. Eur. Šalies...

Rinkos
2022.01.20
„Intrum“ įsigijo 41 mln. Eur vertės „Būsto paskolų draudimo“ portfelį

Konkursą laimėjusi tarptautinė kreditų valdymo bendrovė „Intrum“ įsigijo apie 41,2 mln. Eur vertės...

Rinkos
2022.01.20
„Morgan Stanley“ pelnas augo 9,2%

„Morgan Stanley“ trečiadienį paskelbė uždirbęs daugiau pelno, nei tikėtasi. Bankui pavyko suvaldyti išlaidas...

Rinkos
2022.01.19
„Bank of America“ uždirbo 28% daugiau, nei prieš metus

„Bank of America“ trečiadienį paskelbė uždirbęs 0,82 USD akcijai, beveik trečdaliu daugiau, nei prieš metus...

Rinkos
2022.01.19
„Goldman Sachs“ rezultatai nuvylė lūkesčius

JAV bankas „Goldman Sachs“ antradienį pranešė per paskutinį 2021 m. ketvirtį uždirbęs mažiau pelno, nei...

Rinkos
2022.01.18
„Citadele“ skolina 4,5 mln. Eur „Vilvi Group“ įmonei Latvijoje

„Citadele“ bankas vienos didžiausių Lietuvos pieno produktų gamintojų „Vilvi Group“ įmonei Latvijoje „Baltic...

Pramonė
2022.01.17
„Credit Suisse“ vadovas atsistatydina dėl COVID-19 saviizoliacijos taisyklių pažeidimų

Antonio Horta-Osorio atsistatydino iš „Credit Suisse“ vadovo pareigų dėl to, kad kelis kartus pažeidė...

Rinkos
2022.01.17
Dalį „Mandatum Life“ verslo perimančios „INVL Life“ kapitalas didinamas 40,5 mln. Eur

Suomijos bendrovės „Mandatum Life“ gyvybės draudimo verslą Baltijos šalyse perimanti turto valdymo grupė...

Rinkos
2022.01.12
„Citigroup“ priminė darbuotojams JAV – su nevakcinuotais bus atsisveikinta 3

Viena didžiausių JAV finansų įstaigų „Citigroup“ darbuotojams išplatino priminimą, kad nevakcinuotieji po...

Rinkos
2022.01.08
Naujas infliacijos rekordas euro zonoje – prasta žinia pigių pinigų vakarėlio dalyviams Premium 6

Infliacija euro zonoje gruodį pasiekė 5%, o nauji kainų šuoliai 2022 m. reikštų, kad pigių pinigų era...

Finansai
2022.01.07
Klientų pageidavimu bankai kuria naujo tipo III pakopos pensijų fondus Premium 4

Lietuvos bankas pačioje praėjusių metų pabaigoje patvirtino naujo SEB savanoriško kaupimo pensijų fondo „SEB...

Rinkos
2022.01.06
Nuo vartojimo priklausomos Kinijos problemos subliuškus „burbului“ ataidės iki Lietuvos Premium 4

Pastaruoju metu vis gausėjant nemokių kompanijų Kinijos nekilnojamojo turto (NT) sektoriuje, o reitingų...

Statyba ir NT
2022.01.06
Buvusi „Swedbank“ vadovė įtariama finansiniais nusikaltimais 8

Padalinius visose trijose Baltijos valstybėse turinčio Švedijos „Swedbank“ grupės buvusi prezidentė Birgitte...

Rinkos
2022.01.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku