Pieninės virsta bankais: fondų valdytojai įsiutę, vadovai nemato nieko bloga

Publikuota: 2015-05-31
Atnaujinta 2015-08-24 15:43
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuvos fondų valdytojai praranda kantrybę – biržoje kotiruojamos pieno perdirbimo bendrovės „Rokiškio sūris“ ir „Žemaitijos pienas“ neišsižada praktikos skolinti pinigus, dažnai ir susijusioms šalims, užuot laisvomis lėšomis pasidalijusios su visais akcininkais dividendų ar kita forma. Bendrovės atkerta, kad skolinimo praktika yra laiko patikrinta ir naudinga.

Lietuvos investicinių fondų valdytojų ir smulkiųjų investuotojų nemalonę dėl aktyvios pinigų skolinimo veiklos užsitraukė dvi iš keturių „Nasdaq Vilniaus“ biržoje kotiruojamų pieno perdirbimo įmonių – „Rokiškio sūris“ ir „Žemaitijos pienas“.   „Rokiškio sūrio“ grupė praeitų metų pabaigoje iš viso buvo išdalijusi 55,5 mln. Lt (16 mln. Eur) vertės paskolų, rodo bendrovės finansinė ataskaita.   „Bendrovė „Rokiškio sūris“ panėšėja į nedidelį bankelį su solidžiu paskolų portfeliu, kurio galėtų pavydėti ir tradiciniai bankai. Tačiau tokia situacija netoleruotina, nes bendrovės vadovai ir savininkai elgiasi ne kaip kotiruojamos įmonės atstovai, o kaip eilinės UAB valdytojai – skolina dešimtis milijonų, sudaro kitus sandorius su susijusiais asmenimis ir taip pažeidžia smulkiųjų akcininkų interesus“, – sako Vaidotas Rūkas, bendrovės „INVL Asset Management“ fondų valdymo vadovas ir Investuotojų asociacijos valdybos narys.   Pasak jo, biržoje kotiruojama bendrovė taip elgtis neturėtų arba jei nori tęsti, turėtų pasitraukti iš biržos supirkusi akcijas iš likusių akcininkų. „Dar galbūt būtų galima pateisinti paskolų teikimą ūkininkams, nes tokia yra pieno sektoriaus specifika, tačiau ūkininkams tenka tik nedidelė dalis visų paskolų. Nemažą dalį paskolų – 48 mln. iš 55,5 mln. Lt – „Rokiškio sūris“ praeitų metų pabaigoje buvo įvardijęs kaip „kitos paskolos“, o tai kelia įvairių įtarimų“, – dėsto p. Rūkas.   Jis taip pat pastebi, kad „Rokiškio sūrio“ atveju daugėja ir paskolų, kurių bendrovė nebesitiki susigrąžinti: praeitų metų pabaigoje tokių buvo 4,7 mln. Lt (1,4 mln. Eur), 2013 m. pabaigoje – 3,6 mln. Lt (1 mln. Eur).

Saviems negaila

„Žemaitijos pieno“ grupė bendrovei „Klaipėdos pienas“, kuri yra viena pagrindinių „Žemaitijos pieno“ akcininkių (valdo 7% akcijų) ir kurios didžiausias akcininkas yra tas pats (Algirdas Pažemeckas), praeitų metų pabaigoje buvo suteikusi 10 mln. Lt (2,9 mln. Eur) dydžio paskolą, rodo „Žemaitijos pieno“ finansinė ataskaita.   Kitoms su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms taip pat buvo išdalyta paskolų: prekybos tinklą „Čia Market“ valdančiai bendrovei – 3,2 mln. Lt (0,92 mln. Eur), įmonei „Žemaitijos pieno investicija“ – 3,5 mln. Lt (1 mln. Eur).   „2011–2013 m. buvo ženklų, kad „Žemaitijos pienas“ suka skaidrėjimo linkme, tačiau pernai vėl nusigręžė nuo geros vadybos principų. Pastarieji skolinimo veiksmai tik įrodo, kad įmonė turi pakankamai lėšų, kurių nenaudoja savo veikloje ir kurias galėtų išmokėti kaip dividendus“, – kalba Donatas Frejus, bendrovės „Orion Asset Management“ fondų valdytojas.   Pasak jo, jei išaiškėtų, kad lėšos su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms buvo paskolintos už žemesnes nei rinkoje palūkanas, tai būtų šiurkštus akcininkų teisių pažeidimas, o bendrovės valdymo organų nariai, priėmę tokį sprendimą, galėtų būti patraukti atsakomybėn.   Fondų valdytojas stebisi, kaip viename – pieno perdirbimo – sektoriuje veikiančios bendrovės gali laikytis visiškai skirtingų valdymo ir skaidrumo principų.   „Palyginkime: „Žemaitijos pienas“ ir „Rokiškio sūris“ savo valdymo organuose neturi mažumos akcininkų atstovų, naudoja įmonės lėšas susijusioms įmonėms finansuoti, o Vilkyškių pieninė, „Pieno žvaigždės“ ne tik turi mažesnių akcininkų atstovus valdybose, bet net ir sunkiais laikais moka dividendus. Turbūt dėl to pagal santykinius rodiklius pastarųjų dviejų įmonių akcijos kainuoja gerokai daugiau“, – sako p. Frejus.

Verslo kultūros stoka

Deividas Tumas, verslo konsultacijų bendrovės „Strategy labs“ vadovas, sako, kad skolinti asmenims, susijusiems su kontroliuojančiais bendrovės akcininkais, yra ydinga praktika, nes dažnai dėl to nukenčia smulkieji akcininkai.   „Paprastai tokiu atveju skolinama įmonei nepalankiomis sąlygomis, pavyzdžiui, už mažesnes palūkanas, nei tokiam gavėjui paskolintų bankas, jei iš viso skolintų“, – kalba p. Tumas.   Jo teigimu, dar vienas šalyje paplitęs piktnaudžiavimo paskolomis atvejis – tiesiog skolinti „be galo“, vis pratęsiant skolą neribotą laiką. Taip teoriškai skola tampa begalinė – gali išleisti pinigus savo reikmėms ir likti „amžinai skolingas“, nes pats kontroliuoji grąžinimo terminą.   „Taip besielgiančios kotiruojamos įmonės ir jų vadovai, kontroliuojantys akcininkai, su prastais valdymo standartais, nepaisomais smulkiųjų interesais – mūsų verslo kultūros mentaliteto atspindys“, – sako p. Tumas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Padeda įsitvirtinti

Dalius Trumpa, „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas, nemano, kad skolų teikimo praktika ydinga. Ponas Trumpa teigia, kad už bendrovės balanso eilutės „kitos trumpalaikės paskolos“ yra paskolos prekybos partneriams, kurie padeda bendrovei įsitvirtinti Rytų šalyse. „Prekybos partnerių, kaip ir žemdirbių, atžvilgiu laikomės pozicijos, kad jei galime jiems finansiškai padėti, ypač trumpalaikėmis paskolomis, tai ir darome, nes mums tai naudinga. Žemdirbių atveju taip užsitikriname stabilesnį pieno tiekimą, prekybos partnerių – klientų lojalumą. Tokią praktiką vykdome jau daugelį metų ir, vadovybės nuomone, ji pasiteisina“, – aiškina p. Trumpa. Jis teigia, kad vadinamieji prekybos partneriai nesusiję su pagrindiniu įmonės akcininku ir tai nėra užsienio subjektai. „Mes neskoliname pinigų kaip bankas, mes skoliname tik subjektams, plėtojantiems susijusią veiklą. Visuomet skoliname tik už didesnes palūkanas, nei tos, kurių prašo bankas, tad tai yra finansinė nauda įmonei“, – sako p. Trumpa. Su žiniasklaida bendrauti nelinkę „Žemaitijos pieno“ atstovai į VŽ klausimus apie skolinimo veiklą neatsakė nei raštu, nei telefonu. *** „Rokiškio sūrio“ grupės paskolų* portfelio struktūra, % Kitos paskolos 79,72

Ūkininkams 18,39
Darbuotojams 1,90
* ilgalaikių ir trumpalaikių Šaltinis: bendrovės ataskaita „Žemaitijos pieno“ gautinų sumų iš susijusių šalių* struktūra, % AB „Klaipėdos pienas“ 59,06
AB „Žemaitijos pieno investicija“ 20,52
UAB „Čia market“ 18,69
SIA „Muizas piens“ 1,31
UAB „Samogitija“ 0,42
Pastaba. 2014 m. pabaigoje * bendras su „Žemaitijos pienu“ didžiausias akcininkas Šaltinis: bendrovės ataskaita Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ gegužės 23 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vokietijos bankas „Commerzbank“ lieka Rusijoje

„Commerzbank“, antras pagal dydį Vokietijos bankas, ketvirtadienį pareiškė nusprendęs neatsisakyti savo...

Verslo aplinka
2022.05.13
Artėja aukštesni skolinimosi kaštai – kurias bendroves prislėgs labiausiai Premium

Investuotojams ateina metas pradėti kritiškai vertinti primirštą veiksnį – bendrovių atsparumą kylančioms...

Rinkos
2022.05.12
Neakivaizdžioji konkurencija bankų sektoriuje: ne turtas svarbiausia Premium 1

Specializuoti bankai ir rinkos naujokai sparčiai didina savo turtą, tačiau pagal šį rodiklį vis dar sudaro...

Rinkos
2022.05.12
Per pandemiją kritusias transporto draudimo kainas šokdina infliacija Premium

Karantinas ir didelė konkurencija tarp draudimo kompanijų lėmė transporto draudimo įmokų kritimą ir...

Logistika
2022.05.12
„BluOr Bank“ platina obligacijas su 7% palūkanomis

Latvių „BluOr Bank“ organizuoja mažmeniniams investuotojams prieinamą obligacijų platinimą, kuriame siekia...

Rinkos
2022.05.11
„Allianz“ nuostoliai dėl „Structured Alpha“ nesėkmės pasiekė 5,6 mlrd. USD

Draudimo milžinė „Allianz“ pranešė atidėjusi dar beveik 2 mlrd. Eur teisinėms ir kitoms išlaidoms,...

Rinkos
2022.05.11
LB atstovas: ECB sprendimas dėl palūkanų normų didinimo – nebent trečiąjį ketvirtį 2

Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimas dėl bazinių palūkanų normų didinimo gali būti priimtas šių metų...

Rinkos
2022.05.11
Ch. Lagarde: ECB palūkanų normas galėtų padidinti liepą 2

Euro zonoje sparčiai kylant infliacijai, Europos Centrinis Bankas (ECB) savo palūkanų normas, kurios šiuo...

Rinkos
2022.05.11
Vokietijos centrinio banko vadovas – už palūkanų normų didinimą jau liepą

Vokietijos centrinio banko vadovas antradienį pareiškė raginsiąs Europos Centrinį Banką (ECB) liepą padidinti...

Rinkos
2022.05.11
„Orlen Lietuva“ iš „Luminor“ skolinasi 100 mln. Eur

„Luminor“ bankas vienintelę Baltijos šalyse naftos perdirbimo produktų gamyklą valdančiai AB „Orlen Lietuva“...

Pramonė
2022.05.06
„Luminor Bank“ uždirbo 2,6 karto daugiau

Baltijos šalių bankas pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su laikotarpiu prieš metus, pelną padidino nuo 5,8...

Rinkos
2022.05.05
Paleido pirmą Lietuvoje viešą sankcijų patikros bazę verslams

Lietuvoje startavo nemokamas sankcijų patikros įrankis tarptautiniams verslams.

Rinkos
2022.05.05
Šiaulių banko būsto kreditavimo ambicijos šiuo metu „po klaustuku“ Premium

Po pirmo ketvirčio rezultatų Šiaulių banko vadovybė dėlioja „konservatyvius veiklos tikslus“, tikisi formuoti...

Rinkos
2022.05.05
ES ministrai raginami gaivinti įstrigusią bankų sąjungos iniciatyvą

Europos Sąjungos (ES) finansų ministrams antradienį buvo pateiktas planas, kaip užbaigti ilgai vilkinamos...

Verslo aplinka
2022.05.04
„European Merchant Bank“ pajamos augo 13 kartų

„European Merchant Bank“ („EMBank“) 2021 m. užbaigė nuostolingai, tačiau fiksavo iki šiol geriausius veiklos...

Rinkos
2022.05.04
Vokiečių prokurorai krėtė „Morgan Stanley“ biurus

Vokietijos tyrėjai JAV banko „Morgan Stanley“ biuruose Frankfurte antradienį atliko kratas, susijusias su...

Rinkos
2022.05.03
Vokietijos finansų prievaizdai įžvelgia „labai didelę“ kibernetinių atakų riziką

Vokietijos finansų priežiūros tarnyba BaFin antradienį įspėjo apie „labai didelę“ kibernetinių atakų prieš...

Rinkos
2022.05.03
„Moody's“ patvirtino stabilų Estijos A1 reitingą

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's Investors Service“ patvirtino Estijos kredito reitingą A1 ir jo...

Finansai
2022.05.03
„BNP Paribas“ uždirbo 19% daugiau

Didžiausias listinguojamas Prancūzijos bankas pirmą ketvirtį gerino rezultatus, padedant prekybinei veiklai...

Rinkos
2022.05.03
A. Čičelis palieka SEB grupę 19

SEB banko valdybos narys, finansų direktorius ir Pagalbos verslui tarnybos vadovas Aivaras Čičelis nusprendė...

Vadyba
2022.05.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku