Tiriami „Starbucks“ teigia nevengiantys mokesčių

Publikuota: 2015-04-08
Atnaujinta 2015-05-29 11:51
svg svg
Nuotrauka: Lily Bowers (Reuters/Scanpix)
„Verslo žinios“

„Starbucks“ antrą kartą per pastaruosius porą metų patenka po ES mokesčių prievaizdų didinamuoju stiklu. Jie vieninteliai, užuot teigę atliekantys pareigą akcininkams, sakosi esantys nekalti, rašo „The Wall Street Journal“.

Didžiausias pasaulyje kavos pardavėjas sukėlė įtarimų metų metus pranešdamas apie didžiosiose Europos rinkose patiriamus nuostolius, nepaisant šimtus milijonų siekiančios apyvartos.ES reguliuotojai praėjusiais metais pradėjo formalų tyrimą ir pelnas atsirado, 407 mln. Eur, kuris pateko į kompanijos būstinę Amsterdame. Nuo to laiko ji persikėlė į Londoną.Pelną nupūtė 502 mln. Šveicarijos frankų, kurie dividendų pavidalu buvo pervesti iš kompanijos kavą perkančio padalinio Šveicarijoje – jame dirba mažiau, nei 40 darbuotojų.Tai sukėlė rūpestį – vėl – kompanijos mokamais mokesčiais. Margarethe Vestager, ES komisarė konkurencijos klausimams, vadovaujanti „Starbucks“ tyrimui, pažadėjo pateikti rezultatus birželį.

Sudėtinga korporacijos struktūra

„Starbucks“ ilgą laiką teigė, kad sudėtinga korporacijos struktūra Europoje nebuvo sukurta tam, kad būtų lengviau išvengti mokesčių. Visgi, būstinė Amsterdame (ne Jungtinėje Karalystėje, didžiausioje „Starbucks“ Europos rinkoje) teikė neabejotinų privalumų.Praėjusiais metais nuo 407 mln. Eur ikimokestinio pelno mokesčiais buvo sumokėti 2,6 mln. Eur – gerokai mažiau, nei 1%. Toks mokesčių tarifo sutarimas su Olandijos vyriausybe taip pat patraukė reguliuotojų dėmesį.„Starbucks“ padalinys Šveicarijoje perka kavą kavinių tinklui visame pasaulyje. Tiesa, pati kava niekada Šveicarijos nepasiekia – ji yra iš karto parduodama kitiems kompanijos padaliniams su 20% antkainiu – Jungtinės Karalystės įstatymų kūrėjai skeptiškai atsiliepė apie teiginius, kad tokia marža yra „normali“.„Starbucks“ teigė, kad pelnas, kurį gauna jos padaliniai yra reguliariai išmokamas kaip dividendai bei pažymėjo, kad kompanija imdama mokesčius už perlaidas tarp padalinių vadovaujasi tarptautiniais standartais.Praėjusių metų spalį, tą pačią dieną kai dividendai iš Šveicarijos atvyko į Amsterdamą, didžioji dalis jų buvo pervesti kaip mokestis už autorines teises į Jungtinėje Karalystėje įsteigtą holdingo kompaniją, vieną iš trijų nuo birželio ten įsteigtų juridinių asmenų. Iki tol dešimtis milijonų autorinių teisių pinigų gavusi „Alki LP“ buvo likviduota, vos ES reguliuotojai susidomėjo jos veikla.

Vienintelė teigia mokesčių nevengianti

„Starbucks“ kovoje su Briuseliu ne viena – ES reguliuotojai tiria ir „Apple“, „Amazon.com“ bei „Fiat Chrysler Automobiles“ mokestinę politiką. Tačiau „Starbucks“ iš jų visų išsiskiria savo pozicija. Vietoje to, kad teigtų turintys pareigą investuotojams mažinti sumokamų mokesčių naštą, – taip į kritiką atsako, pavyzdžiui, „Google“, – „Starbucks“ kartoja, kad kaltinimai mokesčių vengimu yra nepagrįsti.„Mes nieko – nieko – nedarome, kad išvengtume mokesčių“, – 2012 m. britų įstatymų leidėjams teigė Troyus Alsteadas, „Starbucks“ finansų vadovas.Lapkritį preliminarus ES sprendimas nuskambėjo priešingai. Jų teigimu, veikla Amsterdame neturėjo jokio ekonominio pagrindo. Nyderlandų reguliuotojai, savo ruožtu, teigė, kad kompanijos struktūra jų šalyje yra tinkama. Pati kompanija teigė, kad vadovaujasi „visomis galiojančiomis apmokestinimo taisyklėmis ir sumoka 34% pelno mokestį nuo užsienyje gaunamo pelno“.Mokesčių vengimas nėra neteisėta praktika – įvairios tarptautinės korporacijos savo užsienio rinkose gautas pajamas perveda per mažus mokesčius siūlančias šalis, tokias kaip Airiją, Olandiją ir Bermudus.Tačiau ES, siekianti uždaryti mokesčių rojų pavidalu sąjungoje žiojinčias pelno mokesčio surinkimo spragas, susirūpino konkurencine aplinka tose šalyse, kurios siūlo išskirtinai mažus pelno mokesčius atskiroms kompanijoms. Taip į jų akiratį pateko „Apple“, „Amazon“ ir „Fiat“. Šiuo atveju Briuselį domina „Starbucks“ veikla ir jos apmokestinimas Nyderlanduose.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku