Tinkamas planavimas mažina mokesčius

Publikuota: 2015-04-28
Atnaujinta 2015-09-09 21:23
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Apie legalius mokesčių naštos mažinimo būdus, IT sistemų diegimą bei apie tai, kaip mažiau žmonių gali padaryti tą patį darbą, kalbamės su Tomu Pauliuku, AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) finansų ir ekonomikos direktoriumi, vienu iš „Metų finansų vadovo“ konkurso finalininku.

Per porą metų finansų vadovui pavaldžių žmonių skaičių sumažinote nuo 30 iki 23, o verslo mastai nesumažėjo. Kokio pobūdžio pareigybių, procesų atsisakėte?


Pasikeitus finansų vadovui, pasikeitė ir nemažai darbuotojų. Komanda buvo performuota vadovaujantis tokiomis mano nuostatomis: darbuotojai turi būti ne tik savo srities specialistai, bet ir turėti optimizmo, pozityvumo, vadovautis teigiamu požiūriu į save ir atliekamą savo darbą, aplinkinius žmones – tiek į kolegas, tiek į klientus.
 
Peržiūrėjome darbo funkcijas, teikiamas ataskaitas. Maksimaliai standartizavome informacijos srautą, kuris pasiekia valdybą, administraciją bei įmonių vadovus. Buvo pakeistas pagrindinis veiklos principas – atsisakėme informacijos kiekybės ir telkiamės į jos kokybę.
 
Kaip suprantate ribą tarp mokesčių planavimo – tinkamo įmonės siekio mažinti ir šias sąnaudas – bei mokesčių vengimo?
 
Tinkamai planuojant mokesčius, mažėja jų našta. Planuodami mokesčius vienareikšmiškai vadovaujamės įstatymų reikalavimais ir VMI praktika.
Norėčiau pateikti keletą mokesčių sutaupymo pavyzdžių, kurie buvo įgyvendinti įmonių grupėje. Nekilnojamojo turto mokesčio mažinimas: kreipėmės į Registrų centrą dėl pastatų rinkos vertės patikslinimo, nes atlikus analizę paaiškėjo, kad Registrų centras pritaikė ne tos vietovės pataisos koeficientą, netinkamai taikė vidutinius naudojimo trukmės normatyvus ir pan. Įvertinęs pateiktus įmonės argumentus, Registrų centras patikslino pastatų ir statinių mokestines vertes, todėl sumažinome nekilnojamojo turto mokesčio sąnaudas.
Pelno mokestis: VMI pateikus išaiškinimą, kad pelno mokesčio investicinio projekto lengvata netaikoma nuomojamam turtui, įmonės strategija buvo pakeista taip, kad investicinį turtą įsigyja įmonė, kuri tiesiogiai turtą naudoja savo gamybos veikloje, o ne pirminė įmonė, kuri nuomodavo turtą grupės įmonėms.
 
Avansinis pelno mokestis – parenkame palankiausią avansinio pelno mokesčio skaičiavimo metodą, kuris leidžia atidėti viso ar dalies pelno mokesčio mokėjimo momentą arba išvengti mokesčio permokos įšaldymo iki vienų metų.
 
Kaip vieną pagrindinių rodiklių išskyrėte EBITDA. Ar Vakarų laivų gamyklai, kur didelės nusidėvėjimo sumos, svarbus EBITDA rodiklis? Kokią visų sąnaudų dalį sudaro nusidėvėjimas?
 
VLG įmonių grupėje ilgalaikis turtas telkiamas pirminėje įmonėje. Antrinės kompanijos šį turtą nuomoja iš pirminės įmonės, todėl vienas iš pagrindinių rodiklių yra realus piniginis srautas, kuriamas atskirų veiklų. 2014 m. įmonių grupės EBITDA sudarė 40 mln. Lt (11,5 mln. Eur), o nusidėvėjimas – 22 mln. Lt (6,3 mln. Eur).
 
Finansinėje ir mokesčių apskaitoje naudojate skirtingus nusidėvėjimo rodiklius ar tuos pačius? Jei tuos pačius, ar tai nemažina įmonės pelno? O jei skirtingus, ar pataikote nustatyti tokius rodiklius, kad nusidėvėjimas apskaitoje sutaptų su turto nurašymo data?
Ilgalaikio turto nusidėvėjimas tiek finansinėje, tiek mokesčių apskaitoje skaičiuojamas vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo 1 priedėlyje nurodytais Ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvais. Tačiau atskirais atvejais, pavyzdžiui, kai perkamas naudotas turtas, vykdomas konkretus investicinis projektas, apskaitoje turtą nudėvime pagal numatomą jo naudojimo laikotarpį. Mokesčių apskaitoje toks turtas nudėvimas pagal Pelno mokesčio įstatyme patvirtintus nusidėvėjimo normatyvus.
 
Anketoje rašėte, kad bendrovė daug investuoja į apskaitos, valdymo programas. Ar investicija į SAP pasiteisino, per kiek laiko tokia investicija atsiperka? Ar pasiteisino SAP „Project System“ naudojimas?
 
Taip, pasiteisino. Mums svarbu, ar reikalinga informacija operatyviai bei kokybiškai pasiekia vadovybę. Didžiausias pranašumas, kad vienoje sistemoje galime valdyti daug svarbios informacijos: finansus, valdymo apskaitą, investicinius projektus, projektų biudžeto valdymo sistemą, žmogiškuosius išteklius, logistiką.
 
Įdiegus šį modulį, buvo gauti konkretūs rezultatai: nebeliko skirtumų tarp vidinių įmonės departamentų – pavyzdžiui, rinkodaros ir gamybos skyriaus. Taip pat užtikrintas operatyvus projekto sąnaudų valdymas, projekto biudžeto versijų sudarymas, finansinė projekto prognozė, naujų projektų kalkuliacijų sudarymas naudojant operatyviai gautus duomenis.
 
Įdiegėte elektroninę sistemą „Sutarčių rengimas“, „Pirkimų sistema“ ir kitus IT sprendimus – tikriausiai ne viskas vyko sklandžiai. Ko pasimokėte? Ką galbūt darytumėte kitaip?
 
IT projektų diegimas visada susijęs su tam tikru neapibrėžtumu. Dažniausiai projekto diegimo komanda skirtingai supranta patį projektą ar net galutinį jo rezultatą. Projekto sėkmė priklauso nuo to, kaip komanda supranta galutinį projekto tikslą. Diegiant minėtus projektus, teko nukelti terminus. Šie projektai parodė, kaip svarbu prieš pradedant diegti IT projektą kaip galima geriau susipažinti su analogiškais ar panašiais jau įdiegtais IT sprendimais kitose įmonėse.
 
Grupėje yra devyniolika bendrovių – daug jų pateko į VŽ rengiamo konkurso „Gazelių“ sąrašus. Kaip tai galima būtų paaiškinti – koks sėkmės receptas? (Į projekto nominantų sąrašą 2014 m. pateko koncerno įmonės UAB „Vakarų konstrukcijos“, UAB „Vakarų centrinė laboratorija“, UAB „Baltic Premator Klaipėda“, UAB „Vakarų Metalgama“ ir UAB „Elmelit“.)
 
Negalima taikyti visoms įmonėms vienodo sėkmingos veiklos šablono. Tačiau vienas iš įmonių grupės pranašumų būtų tas, kad veikiant grupėje atsiranda galimybė tiesiogiai dalytis patirtimi, resursais, technologiniais sprendimais.
 
2013 m. Vakarų laivų gamyklos konsoliduotoje ataskaitoje turėjo 20 mln. Lt nuostolių, ypač mažas buvo bendrasis pelnas, o 2014 m. pajamos buvo mažesnės, tačiau pelno įmonė gavo daugiau – 14 mln. Lt. Kas lėmė didesnį pelningumą praėjusiais metais?
 
Grupės vadovybė stengiasi padidinti procesų efektyvumą: sėkmingai diegiama LEAN metodika, gamyboje veikla organizuojama taip, kad sumažėtų tiesioginės bei netiesioginės išlaidos ir pakiltų darbo našumas, produktyvumas. Optimizavome administracinius resursus, daugiau dėmesio skiriame pirminiam projektų ekonominiam įvertinimui bei potencialių projekto rizikų analizei. Atsisakome rizikingų arba ne itin pelningų projektų.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Valstybė iš esmės keičia savo nemokumo politiką Rėmėjo turinys

Dabartinė Lietuvos nemokumo politika iš esmės atsispindi trijuose įstatymuose – Įmonių restruktūrizavimo...

Finansai
2018.08.20
Lietuva – ketvirta pasaulyje ir pirma ES pagal pritrauktas plyno lauko investicijas Premium 15

Mažos šalies statusas Lietuvai nekliudo pritraukti daugiausiai investicijų ES. Ji pateko į daugiausiai plyno...

Finansai
2018.08.20
Europos pamokos išsišokėliams: Graikijos pavyzdys Premium 28

Šiomis dienomis baigianti kelerius metus trukusią išsikapanojimo iš krizės programą Graikija tapo bene...

Verslo aplinka
2018.08.20
SEB bankas ir „Girteka“ sudarė naują rekordinį sandorį 7

SEB bankas įmonių grupei „Girteka Logistics“ suteikė 105 mln. Eur lizingo finansavimą, kuris 10 mln. Eur...

Transportas
2018.08.17
VMI elektroninio deklaravimo sistema keisis iš esmės 15

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pasirašė sutartį su UAB „NRD“, kuri kartu su UAB „NFQ Technologies“ už...

Finansai
2018.08.16
Tarpusavio skolinimosi platformose galės dalyvauti ir bendrovės 10

Vyriausybė sutinka, kad tarpusavio skolinimosi platformose galėtų dalyvauti ne tik fiziniai, bet ir...

Finansai
2018.08.13
Rinka lietuviškų ICO žvaigždžių nelepina 8

Sėkmingi lietuvių komandų vieši kriptovaliutų platinimai (angl. initial coin offerings, ICOs) ir milijoninės...

Finansai
2018.08.12
Vidaus auditas – įmonėms, kurioms rūpi jų sveikata

Įprasta, jog įmonėse ir organizacijose, siekiančiose užsibrėžtų tikslų, daugiausia dėmesio skiriama veiklos...

Finansai
2018.08.11
„Fitch“ pakėlė Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iki teigiamos 22

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ iš „stabilios“ į „teigiamą“ pakeitė Lietuvos ilgalaikio...

Verslo aplinka
2018.08.11
Biudžeto dėlionė: noras – plius milijardas, galimybės – keliskart mažesnės Premium

Per derybas dėl kitų metų biudžeto ministerijos ir kiti asignavimų valdytojai pateikė pageidavimų, siekiančių...

Verslo aplinka
2018.08.10
100.000 gyventojų sulaukė „Sodros“ pranešimų apie PSD skolas 2

Daugiau nei 100.000 gyventojų, kurie privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi sumokėti patys, „Sodra“...

Finansai
2018.08.09
„Bonum Publicum“ šiemet uždirbo 142.000 Eur pelno 2

Šiaulių banko grupei priklausanti gyvybės draudimo bendrovė „Bonum Publicum“ per šešis šių metų mėnesius...

Finansai
2018.08.09
MMA Lietuvoje kitąmet tikrai peržengs 500 Eur Premium 20

Dėl iš esmės besikeičiančios mokestinės aplinkos kitąmet priskaičiuotoji minimali mėnesio alga (MMA)...

Verslo aplinka
2018.08.09
Mano pensija: pakopų lenktynės ar tvirto namo statyba? 10

Kitų metų sausio 1-oji simbolizuos dar vienos naujos ateities būsimiems pensininkams pradžią. Tiesa, nauja...

Finansai
2018.08.08
Kriptovaliutos prekyboje: „Topo centre“ bitkoinais atsiskaitė už 0,5 mln. Eur, lūkesčiai kyla Premium 19

Kai kurie viešbučiai, kirpyklos, oro linijos, technikos ir elektronikos pardavėjai Lietuvoje priima...

Trys dešimtys klausimų ir atsakymų apie pensijų reformą 17

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalios Seimo birželio pabaigoje priimti ir prezidentės pasirašyti įstatymai dėl...

Verslo aplinka
2018.08.08
Plečiasi „Sodros“ grindų prievolė 8

Nuo šių metų liepos už darbuotojus, kurie negauna minimalios algos, darbdaviai turi primokėti ne tik...

Finansai
2018.08.08
VMI patikrino NT sandorių Kaune, atrado 232.000 Eur PVM

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patikrino keturias įmones, surado neapskaitytų...

Statyba ir NT
2018.08.08
Rinkos dėsniai nustojo veikti – pirkti būstą vis dar pigiau, nei nuomotis Premium 17

Pastaruosius 8 m. Lietuvoje būsto nuomos kainos augo sparčiau nei būsto kainos, rodo EBPO duomenys – šiuo...

Finansai
2018.08.08
Lietuvos namų ūkiai vieninteliai ES turi neigiamą taupymo normą 14

Lietuva vienintelė šalis Europos Sąjungoje (ES), kuri 2016 m. turėjo neigiamą taupymo normą (-0,5%), rodo...

Finansai
2018.08.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau