Tinkamas planavimas mažina mokesčius

Publikuota: 2015-04-28
Atnaujinta 2015-09-09 21:23
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Apie legalius mokesčių naštos mažinimo būdus, IT sistemų diegimą bei apie tai, kaip mažiau žmonių gali padaryti tą patį darbą, kalbamės su Tomu Pauliuku, AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) finansų ir ekonomikos direktoriumi, vienu iš „Metų finansų vadovo“ konkurso finalininku.

Per porą metų finansų vadovui pavaldžių žmonių skaičių sumažinote nuo 30 iki 23, o verslo mastai nesumažėjo. Kokio pobūdžio pareigybių, procesų atsisakėte?


Pasikeitus finansų vadovui, pasikeitė ir nemažai darbuotojų. Komanda buvo performuota vadovaujantis tokiomis mano nuostatomis: darbuotojai turi būti ne tik savo srities specialistai, bet ir turėti optimizmo, pozityvumo, vadovautis teigiamu požiūriu į save ir atliekamą savo darbą, aplinkinius žmones – tiek į kolegas, tiek į klientus.
 
Peržiūrėjome darbo funkcijas, teikiamas ataskaitas. Maksimaliai standartizavome informacijos srautą, kuris pasiekia valdybą, administraciją bei įmonių vadovus. Buvo pakeistas pagrindinis veiklos principas – atsisakėme informacijos kiekybės ir telkiamės į jos kokybę.
 
Kaip suprantate ribą tarp mokesčių planavimo – tinkamo įmonės siekio mažinti ir šias sąnaudas – bei mokesčių vengimo?
 
Tinkamai planuojant mokesčius, mažėja jų našta. Planuodami mokesčius vienareikšmiškai vadovaujamės įstatymų reikalavimais ir VMI praktika.
Norėčiau pateikti keletą mokesčių sutaupymo pavyzdžių, kurie buvo įgyvendinti įmonių grupėje. Nekilnojamojo turto mokesčio mažinimas: kreipėmės į Registrų centrą dėl pastatų rinkos vertės patikslinimo, nes atlikus analizę paaiškėjo, kad Registrų centras pritaikė ne tos vietovės pataisos koeficientą, netinkamai taikė vidutinius naudojimo trukmės normatyvus ir pan. Įvertinęs pateiktus įmonės argumentus, Registrų centras patikslino pastatų ir statinių mokestines vertes, todėl sumažinome nekilnojamojo turto mokesčio sąnaudas.
Pelno mokestis: VMI pateikus išaiškinimą, kad pelno mokesčio investicinio projekto lengvata netaikoma nuomojamam turtui, įmonės strategija buvo pakeista taip, kad investicinį turtą įsigyja įmonė, kuri tiesiogiai turtą naudoja savo gamybos veikloje, o ne pirminė įmonė, kuri nuomodavo turtą grupės įmonėms.
 
Avansinis pelno mokestis – parenkame palankiausią avansinio pelno mokesčio skaičiavimo metodą, kuris leidžia atidėti viso ar dalies pelno mokesčio mokėjimo momentą arba išvengti mokesčio permokos įšaldymo iki vienų metų.
 
Kaip vieną pagrindinių rodiklių išskyrėte EBITDA. Ar Vakarų laivų gamyklai, kur didelės nusidėvėjimo sumos, svarbus EBITDA rodiklis? Kokią visų sąnaudų dalį sudaro nusidėvėjimas?
 
VLG įmonių grupėje ilgalaikis turtas telkiamas pirminėje įmonėje. Antrinės kompanijos šį turtą nuomoja iš pirminės įmonės, todėl vienas iš pagrindinių rodiklių yra realus piniginis srautas, kuriamas atskirų veiklų. 2014 m. įmonių grupės EBITDA sudarė 40 mln. Lt (11,5 mln. Eur), o nusidėvėjimas – 22 mln. Lt (6,3 mln. Eur).
 
Finansinėje ir mokesčių apskaitoje naudojate skirtingus nusidėvėjimo rodiklius ar tuos pačius? Jei tuos pačius, ar tai nemažina įmonės pelno? O jei skirtingus, ar pataikote nustatyti tokius rodiklius, kad nusidėvėjimas apskaitoje sutaptų su turto nurašymo data?
Ilgalaikio turto nusidėvėjimas tiek finansinėje, tiek mokesčių apskaitoje skaičiuojamas vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo 1 priedėlyje nurodytais Ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvais. Tačiau atskirais atvejais, pavyzdžiui, kai perkamas naudotas turtas, vykdomas konkretus investicinis projektas, apskaitoje turtą nudėvime pagal numatomą jo naudojimo laikotarpį. Mokesčių apskaitoje toks turtas nudėvimas pagal Pelno mokesčio įstatyme patvirtintus nusidėvėjimo normatyvus.
 
Anketoje rašėte, kad bendrovė daug investuoja į apskaitos, valdymo programas. Ar investicija į SAP pasiteisino, per kiek laiko tokia investicija atsiperka? Ar pasiteisino SAP „Project System“ naudojimas?
 
Taip, pasiteisino. Mums svarbu, ar reikalinga informacija operatyviai bei kokybiškai pasiekia vadovybę. Didžiausias pranašumas, kad vienoje sistemoje galime valdyti daug svarbios informacijos: finansus, valdymo apskaitą, investicinius projektus, projektų biudžeto valdymo sistemą, žmogiškuosius išteklius, logistiką.
 
Įdiegus šį modulį, buvo gauti konkretūs rezultatai: nebeliko skirtumų tarp vidinių įmonės departamentų – pavyzdžiui, rinkodaros ir gamybos skyriaus. Taip pat užtikrintas operatyvus projekto sąnaudų valdymas, projekto biudžeto versijų sudarymas, finansinė projekto prognozė, naujų projektų kalkuliacijų sudarymas naudojant operatyviai gautus duomenis.
 
Įdiegėte elektroninę sistemą „Sutarčių rengimas“, „Pirkimų sistema“ ir kitus IT sprendimus – tikriausiai ne viskas vyko sklandžiai. Ko pasimokėte? Ką galbūt darytumėte kitaip?
 
IT projektų diegimas visada susijęs su tam tikru neapibrėžtumu. Dažniausiai projekto diegimo komanda skirtingai supranta patį projektą ar net galutinį jo rezultatą. Projekto sėkmė priklauso nuo to, kaip komanda supranta galutinį projekto tikslą. Diegiant minėtus projektus, teko nukelti terminus. Šie projektai parodė, kaip svarbu prieš pradedant diegti IT projektą kaip galima geriau susipažinti su analogiškais ar panašiais jau įdiegtais IT sprendimais kitose įmonėse.
 
Grupėje yra devyniolika bendrovių – daug jų pateko į VŽ rengiamo konkurso „Gazelių“ sąrašus. Kaip tai galima būtų paaiškinti – koks sėkmės receptas? (Į projekto nominantų sąrašą 2014 m. pateko koncerno įmonės UAB „Vakarų konstrukcijos“, UAB „Vakarų centrinė laboratorija“, UAB „Baltic Premator Klaipėda“, UAB „Vakarų Metalgama“ ir UAB „Elmelit“.)
 
Negalima taikyti visoms įmonėms vienodo sėkmingos veiklos šablono. Tačiau vienas iš įmonių grupės pranašumų būtų tas, kad veikiant grupėje atsiranda galimybė tiesiogiai dalytis patirtimi, resursais, technologiniais sprendimais.
 
2013 m. Vakarų laivų gamyklos konsoliduotoje ataskaitoje turėjo 20 mln. Lt nuostolių, ypač mažas buvo bendrasis pelnas, o 2014 m. pajamos buvo mažesnės, tačiau pelno įmonė gavo daugiau – 14 mln. Lt. Kas lėmė didesnį pelningumą praėjusiais metais?
 
Grupės vadovybė stengiasi padidinti procesų efektyvumą: sėkmingai diegiama LEAN metodika, gamyboje veikla organizuojama taip, kad sumažėtų tiesioginės bei netiesioginės išlaidos ir pakiltų darbo našumas, produktyvumas. Optimizavome administracinius resursus, daugiau dėmesio skiriame pirminiam projektų ekonominiam įvertinimui bei potencialių projekto rizikų analizei. Atsisakome rizikingų arba ne itin pelningų projektų.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
S. Jakeliūnas siūlo neskubinti sprendimų dėl pensijų anuitetų 1

Seimui svarstant pensijų kaupimo pertvarką, Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jekeliūnas...

Finansai
2018.06.19
Atnaujintoje „Sodros“ skaičiuoklėje prognozuojama būsima pensija 10

Nuo šių metų pradžios pasikeitus pensijų apskaičiavimo tvarkai, gyventojai gali aiškiai matyti, kaip kinta jų...

Finansai
2018.06.19
R.Karbauskio ir S.Skvernelio pasiūlyme – didesni mokesčiai nuo 4.400 Eur 48

Valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio ir premjero Sauliaus Skvernelio teikiamuose mokesčių įstatymų...

Finansai
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Jakeliūnas: su Vyriausybe nesutariama dėl NPD išplėtimo 3

Seimo valdantieji su Vyriausybe sutaria dėl ketinimų sujungti mokesčius darbuotojo pusėje, rastas ir...

Finansai
2018.06.18
Į viešuosius pirkimus – tik su išviešintais subtiekėjais Rėmėjo turinys

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas patvirtino, kad viešojo pirkimo pasiūlyme privalo būti išviešinti visi prie...

Finansai
2018.06.18
Mokestiniams ginčams – mediacijos procedūra

Mokestinius ginčus siūloma spręsti taikant mediacijos procedūrą. Jeigu tokia galimybė atsiras, sutrumpės...

Finansai
2018.06.18
„Girtekos“ grupės valdytoja pernai uždirbo 85,7 mln. Eur pelno 11

Transporto paslaugų grupę „Girteka“ valdanti bendrovė „ME investicija“ pernai uždirbo 85,657 mln. Eur grynojo...

Finansai
2018.06.18
Teismui perduota 1,1 mln. Eur PVM sukčiavimo byla

Vilniaus miesto apylinkės teismui perduota baudžiamoji byla dėl itin didelės vertės – daugiau nei 1,1 mln.

Finansai
2018.06.18
STT: bankroto administratoriai turtą parduoda ir susijusiems asmenims 6

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) siūlo griečiau tikrinti, ar bankroto administratoriai neparduoda turto...

Finansai
2018.06.18
Dviejų valiutų galvosūkis, arba Kaip nepermokėti užsienyje Premium 7

Dažną apima erzelis, kai užsienyje įsigyjant prekę ar gryninant pinigus prašoma pasirinkti, kuria valiuta...

Finansai
2018.06.18
Informacija apie bendrovę tapo neprieinama ir stambiems akcininkams Premium

Dabar akcininkai yra atskirti nuo neviešos informacijos apie bendrovės veiklą – prie jos negali prieiti nei...

Finansai
2018.06.18
Švedija darbuotojams iš užsienio ruošia 32% mokestį

Švedija ruošia įstatymų pakeitimus, po kurių į šalį komandiruojami darbuotojai mokesčius turėtų mokėti ten.

Statyba ir NT
2018.06.16
Lietuvoje ir pasaulyje mažėja investuotojų vienišių 4

Pernai gerokai sumažėjo Lietuvos gyventojų, kurie gavo nedideles pajamas iš akcijų ir kitų finansinių...

Finansai
2018.06.16
Seimo Biudžeto komitetas nepritarė Karbauskio pasiūlymui dėl mokesčių 4

Seimo biudžeto ir finansų komitetas nepritarė valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio projektui nustatyti 20%...

Finansai
2018.06.15
Seimas ratifikavo konvenciją, kuri sutrauko daugelį verslo struktūrų Premium

Lietuva turi sudariusi 55 dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, tačiau dauguma jose esančių lengvatų...

Finansai
2018.06.15
„Rimi Lietuva“ patyrė 2,8 mln. Eur nuostolių 16

Vieną didžiausių šalyje mažmeninės prekybos tinklų „Rimi“ valdanti bendrovė „Rimi Lietuva“ praėjusiais metais...

Viršijusiems 500 ha, siūlo naikinti mokesčių lengvatas 15

Tėvynės sąjungos bei Mišriai Seimo grupei priklausantys Seimo nariai asmenims, kuriems priklauso daugiau kaip...

Finansai
2018.06.14
VMI parengė individualios veiklos mokesčių skaičiuoklę 2018-iems metams 3

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kartu su „Sodra“ parengė individualios veiklos mokesčių skaičiuoklę. Ji...

Finansai
2018.06.14
S. Skvernelis: geriau jokios reformos, nei išdarkyta 6

Jeigu mokesčių reforma Seime darkoma, gal geriau palikti viską kaip yra dabar, „Žinių radijui“ teigė...

Finansai
2018.06.14

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau