Tinkamas planavimas mažina mokesčius

Publikuota: 2015-04-28
Atnaujinta 2015-09-09 21:23
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Apie legalius mokesčių naštos mažinimo būdus, IT sistemų diegimą bei apie tai, kaip mažiau žmonių gali padaryti tą patį darbą, kalbamės su Tomu Pauliuku, AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) finansų ir ekonomikos direktoriumi, vienu iš „Metų finansų vadovo“ konkurso finalininku.

Per porą metų finansų vadovui pavaldžių žmonių skaičių sumažinote nuo 30 iki 23, o verslo mastai nesumažėjo. Kokio pobūdžio pareigybių, procesų atsisakėte?


Pasikeitus finansų vadovui, pasikeitė ir nemažai darbuotojų. Komanda buvo performuota vadovaujantis tokiomis mano nuostatomis: darbuotojai turi būti ne tik savo srities specialistai, bet ir turėti optimizmo, pozityvumo, vadovautis teigiamu požiūriu į save ir atliekamą savo darbą, aplinkinius žmones – tiek į kolegas, tiek į klientus.
 
Peržiūrėjome darbo funkcijas, teikiamas ataskaitas. Maksimaliai standartizavome informacijos srautą, kuris pasiekia valdybą, administraciją bei įmonių vadovus. Buvo pakeistas pagrindinis veiklos principas – atsisakėme informacijos kiekybės ir telkiamės į jos kokybę.
 
Kaip suprantate ribą tarp mokesčių planavimo – tinkamo įmonės siekio mažinti ir šias sąnaudas – bei mokesčių vengimo?
 
Tinkamai planuojant mokesčius, mažėja jų našta. Planuodami mokesčius vienareikšmiškai vadovaujamės įstatymų reikalavimais ir VMI praktika.
Norėčiau pateikti keletą mokesčių sutaupymo pavyzdžių, kurie buvo įgyvendinti įmonių grupėje. Nekilnojamojo turto mokesčio mažinimas: kreipėmės į Registrų centrą dėl pastatų rinkos vertės patikslinimo, nes atlikus analizę paaiškėjo, kad Registrų centras pritaikė ne tos vietovės pataisos koeficientą, netinkamai taikė vidutinius naudojimo trukmės normatyvus ir pan. Įvertinęs pateiktus įmonės argumentus, Registrų centras patikslino pastatų ir statinių mokestines vertes, todėl sumažinome nekilnojamojo turto mokesčio sąnaudas.
Pelno mokestis: VMI pateikus išaiškinimą, kad pelno mokesčio investicinio projekto lengvata netaikoma nuomojamam turtui, įmonės strategija buvo pakeista taip, kad investicinį turtą įsigyja įmonė, kuri tiesiogiai turtą naudoja savo gamybos veikloje, o ne pirminė įmonė, kuri nuomodavo turtą grupės įmonėms.
 
Avansinis pelno mokestis – parenkame palankiausią avansinio pelno mokesčio skaičiavimo metodą, kuris leidžia atidėti viso ar dalies pelno mokesčio mokėjimo momentą arba išvengti mokesčio permokos įšaldymo iki vienų metų.
 
Kaip vieną pagrindinių rodiklių išskyrėte EBITDA. Ar Vakarų laivų gamyklai, kur didelės nusidėvėjimo sumos, svarbus EBITDA rodiklis? Kokią visų sąnaudų dalį sudaro nusidėvėjimas?
 
VLG įmonių grupėje ilgalaikis turtas telkiamas pirminėje įmonėje. Antrinės kompanijos šį turtą nuomoja iš pirminės įmonės, todėl vienas iš pagrindinių rodiklių yra realus piniginis srautas, kuriamas atskirų veiklų. 2014 m. įmonių grupės EBITDA sudarė 40 mln. Lt (11,5 mln. Eur), o nusidėvėjimas – 22 mln. Lt (6,3 mln. Eur).
 
Finansinėje ir mokesčių apskaitoje naudojate skirtingus nusidėvėjimo rodiklius ar tuos pačius? Jei tuos pačius, ar tai nemažina įmonės pelno? O jei skirtingus, ar pataikote nustatyti tokius rodiklius, kad nusidėvėjimas apskaitoje sutaptų su turto nurašymo data?
Ilgalaikio turto nusidėvėjimas tiek finansinėje, tiek mokesčių apskaitoje skaičiuojamas vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo 1 priedėlyje nurodytais Ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvais. Tačiau atskirais atvejais, pavyzdžiui, kai perkamas naudotas turtas, vykdomas konkretus investicinis projektas, apskaitoje turtą nudėvime pagal numatomą jo naudojimo laikotarpį. Mokesčių apskaitoje toks turtas nudėvimas pagal Pelno mokesčio įstatyme patvirtintus nusidėvėjimo normatyvus.
 
Anketoje rašėte, kad bendrovė daug investuoja į apskaitos, valdymo programas. Ar investicija į SAP pasiteisino, per kiek laiko tokia investicija atsiperka? Ar pasiteisino SAP „Project System“ naudojimas?
 
Taip, pasiteisino. Mums svarbu, ar reikalinga informacija operatyviai bei kokybiškai pasiekia vadovybę. Didžiausias pranašumas, kad vienoje sistemoje galime valdyti daug svarbios informacijos: finansus, valdymo apskaitą, investicinius projektus, projektų biudžeto valdymo sistemą, žmogiškuosius išteklius, logistiką.
 
Įdiegus šį modulį, buvo gauti konkretūs rezultatai: nebeliko skirtumų tarp vidinių įmonės departamentų – pavyzdžiui, rinkodaros ir gamybos skyriaus. Taip pat užtikrintas operatyvus projekto sąnaudų valdymas, projekto biudžeto versijų sudarymas, finansinė projekto prognozė, naujų projektų kalkuliacijų sudarymas naudojant operatyviai gautus duomenis.
 
Įdiegėte elektroninę sistemą „Sutarčių rengimas“, „Pirkimų sistema“ ir kitus IT sprendimus – tikriausiai ne viskas vyko sklandžiai. Ko pasimokėte? Ką galbūt darytumėte kitaip?
 
IT projektų diegimas visada susijęs su tam tikru neapibrėžtumu. Dažniausiai projekto diegimo komanda skirtingai supranta patį projektą ar net galutinį jo rezultatą. Projekto sėkmė priklauso nuo to, kaip komanda supranta galutinį projekto tikslą. Diegiant minėtus projektus, teko nukelti terminus. Šie projektai parodė, kaip svarbu prieš pradedant diegti IT projektą kaip galima geriau susipažinti su analogiškais ar panašiais jau įdiegtais IT sprendimais kitose įmonėse.
 
Grupėje yra devyniolika bendrovių – daug jų pateko į VŽ rengiamo konkurso „Gazelių“ sąrašus. Kaip tai galima būtų paaiškinti – koks sėkmės receptas? (Į projekto nominantų sąrašą 2014 m. pateko koncerno įmonės UAB „Vakarų konstrukcijos“, UAB „Vakarų centrinė laboratorija“, UAB „Baltic Premator Klaipėda“, UAB „Vakarų Metalgama“ ir UAB „Elmelit“.)
 
Negalima taikyti visoms įmonėms vienodo sėkmingos veiklos šablono. Tačiau vienas iš įmonių grupės pranašumų būtų tas, kad veikiant grupėje atsiranda galimybė tiesiogiai dalytis patirtimi, resursais, technologiniais sprendimais.
 
2013 m. Vakarų laivų gamyklos konsoliduotoje ataskaitoje turėjo 20 mln. Lt nuostolių, ypač mažas buvo bendrasis pelnas, o 2014 m. pajamos buvo mažesnės, tačiau pelno įmonė gavo daugiau – 14 mln. Lt. Kas lėmė didesnį pelningumą praėjusiais metais?
 
Grupės vadovybė stengiasi padidinti procesų efektyvumą: sėkmingai diegiama LEAN metodika, gamyboje veikla organizuojama taip, kad sumažėtų tiesioginės bei netiesioginės išlaidos ir pakiltų darbo našumas, produktyvumas. Optimizavome administracinius resursus, daugiau dėmesio skiriame pirminiam projektų ekonominiam įvertinimui bei potencialių projekto rizikų analizei. Atsisakome rizikingų arba ne itin pelningų projektų.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biudžetinė kišenė vėl planuojama su pertekliumi Premium

Vyriausybė baigia dėlioti kitų metų biudžetą ir atiduoda jį narstyti Seimui. Svarbiausias valstybės bendrųjų...

„Sodros“ biudžeto projektas: pensijos kitąmet augs 8%

Senatvės pensijos 2019 m. augs 8,0%, iki 358 Eur, o Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto...

Finansai
2018.10.15
Bėgiojančių valdybos narių nuotraukos padėjo apsiginti nuo vietinės VMI 5

Konsultacijų bendrovės „PwC“ Šveicarijos skyriui pavyko įrodyti, kad įmonės valdyba posėdžiavo būtent toje...

Finansai
2018.10.15
ES parama: į plytas ar į ateitį? 17

ES paramos lėšų investavimo srityje Lietuva gali pasigirti ir geromis naujienomis, tačiau jos – jau...

Finansai
2018.10.15
Lietuva nepanaudojo 1 mlrd. Eur ES lėšų – vidutinių pajamų spąstai priartėjo Premium 4

Europos Sąjungos lėšų panaudojimas labai vėluoja, o nuo jų priklauso ir visos Lietuvos reformos.

Finansai
2018.10.15
Krizės tyrėjams liudysiantis Šadžius: atsigręžti atgal niekada nevėlu

Buvęs finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius, dabar atstovaujantis Lietuvai Europos Audito...

Verslo aplinka
2018.10.14
Lietuva panaudojo visas 2007-2013 m. ES lėšas: kur jos buvo investuotos 8

Lietuva viena pirmųjų užbaigė 2007-2013 m. ES investicijų finansavimo laikotarpio įgyvendinimą ir yra viena...

Finansai
2018.10.12
Meilė gryniesiems pinigams dar neišblėso Premium 27

Drauge su ekonominiu pakilimu šiemet didėjo ir bankomatuose išgryninamų eurų sumos. Tačiau auga ir mokėjimų...

Finansai
2018.10.12
„Robolabs“ įkūrėjas: Darbo kodeksas – tai viena didelė formulė Premium 3

UAB „Robolabs“ sukūrė ir toliau tobulina apskaitos programą, kuri atpažįsta sąskaitas, mokosi iš savo klaidų...

Finansai
2018.10.12
Didėjantys kaštai jau valgo pelną Premium

Baltijos šalių įmonių finansų direktoriai palankiai arba labai palankiai vertina savo įmonių finansinę padėtį...

Finansai
2018.10.11
Paaiškėjo „Metų finansų vadovo 2018” konkurso finalininkai

Į „Verslo žinių“ ir Finansų analitikų asociacijos organizuojamo konkurso „Metų finansų vadovas 2018 m.“...

Finansai
2018.10.10
Biurokratijai Lietuvoje įmonė vidutiniškai skiria 252 valandas per metus 1

Lietuvoje biurokratinę naštą didina reikalavimas 12 valandų per metus skirti darbo saugos ir sveikatos...

Finansai
2018.10.10
Pensijų kaupimo sistemos reforma: keturios geros žinios dirbantiesiems 29

Nedaug temų sulaukia tokio visuomenės dėmesio, kaip pensijos, ir reta kuri kita sritis sulaukia tiek...

Finansai
2018.10.10
Valstybės kontrolė: tokiu greičiu rezervo nesukaupsime 2

Valstybės kontrolė (VK) pažymi, kad Lietuva per lėtai kaupia privalomą fiskalinį rezervą, tačiau Finansų...

Finansai
2018.10.09
Tarp turtingiausių viešų asmenų – Guoga, Martikonis, Karbauskis 9

Europarlamentaras Antanas Guoga, Vilniaus tarybos narys Vidmantas Martikonis ir Valstiečių ir žaliųjų...

Finansai
2018.10.09
Rugsėjį infliacija išaugo pabrangus avalynei ir daržovėms

2018 m. rugsėjį metinė infliacija apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) siekė 2,4% ir...

Finansai
2018.10.09
VMI: būtinos išlaidos 4 asmenų šeimai Vilniuje – 1.300 Eur Premium 12

Jeigu nėra kitų duomenų, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojo būtinas išlaidas apskaičiuoja...

Finansai
2018.10.09
Lietuvoje pripažinta atsiskaitymų kortelėmis sistema įvertinta ir užsienyje Rėmėjo turinys

20-metį švenčianti UAB „ASHBURN International“ šiandien žinoma kaip įmonė, viena pirmųjų pristačiusi unikalių...

Finansai
2018.10.09
Pasaulio BVP per 60 metų suklupo tik kartą – galbūt verta sekti iš paskos Premium

Per pastaruosius 60 metų pasaulio BVP susitraukė tik 2009 m. – tuo metu jo vertė sumažėjo 0,6%, todėl galbūt...

Finansai
2018.10.08
Šią savaitę rinką pasieks perskaičiuotos pensijos

Šią savaitę pensininkams bus mokamos perskaičiuotos senatvės pensijos. Kadangi nepriemokos už pirmus šių metų...

Finansai
2018.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau