Tinkamas planavimas mažina mokesčius

Publikuota: 2015-04-28
Atnaujinta 2015-09-09 21:23
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius
Tomas Pauliukas, AB Vakarų laivų gamyklos finansų ir ekonomikos direktorius Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Apie legalius mokesčių naštos mažinimo būdus, IT sistemų diegimą bei apie tai, kaip mažiau žmonių gali padaryti tą patį darbą, kalbamės su Tomu Pauliuku, AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) finansų ir ekonomikos direktoriumi, vienu iš „Metų finansų vadovo“ konkurso finalininku.

Per porą metų finansų vadovui pavaldžių žmonių skaičių sumažinote nuo 30 iki 23, o verslo mastai nesumažėjo. Kokio pobūdžio pareigybių, procesų atsisakėte?


Pasikeitus finansų vadovui, pasikeitė ir nemažai darbuotojų. Komanda buvo performuota vadovaujantis tokiomis mano nuostatomis: darbuotojai turi būti ne tik savo srities specialistai, bet ir turėti optimizmo, pozityvumo, vadovautis teigiamu požiūriu į save ir atliekamą savo darbą, aplinkinius žmones – tiek į kolegas, tiek į klientus.
 
Peržiūrėjome darbo funkcijas, teikiamas ataskaitas. Maksimaliai standartizavome informacijos srautą, kuris pasiekia valdybą, administraciją bei įmonių vadovus. Buvo pakeistas pagrindinis veiklos principas – atsisakėme informacijos kiekybės ir telkiamės į jos kokybę.
 
Kaip suprantate ribą tarp mokesčių planavimo – tinkamo įmonės siekio mažinti ir šias sąnaudas – bei mokesčių vengimo?
 
Tinkamai planuojant mokesčius, mažėja jų našta. Planuodami mokesčius vienareikšmiškai vadovaujamės įstatymų reikalavimais ir VMI praktika.
Norėčiau pateikti keletą mokesčių sutaupymo pavyzdžių, kurie buvo įgyvendinti įmonių grupėje. Nekilnojamojo turto mokesčio mažinimas: kreipėmės į Registrų centrą dėl pastatų rinkos vertės patikslinimo, nes atlikus analizę paaiškėjo, kad Registrų centras pritaikė ne tos vietovės pataisos koeficientą, netinkamai taikė vidutinius naudojimo trukmės normatyvus ir pan. Įvertinęs pateiktus įmonės argumentus, Registrų centras patikslino pastatų ir statinių mokestines vertes, todėl sumažinome nekilnojamojo turto mokesčio sąnaudas.
Pelno mokestis: VMI pateikus išaiškinimą, kad pelno mokesčio investicinio projekto lengvata netaikoma nuomojamam turtui, įmonės strategija buvo pakeista taip, kad investicinį turtą įsigyja įmonė, kuri tiesiogiai turtą naudoja savo gamybos veikloje, o ne pirminė įmonė, kuri nuomodavo turtą grupės įmonėms.
 
Avansinis pelno mokestis – parenkame palankiausią avansinio pelno mokesčio skaičiavimo metodą, kuris leidžia atidėti viso ar dalies pelno mokesčio mokėjimo momentą arba išvengti mokesčio permokos įšaldymo iki vienų metų.
 
Kaip vieną pagrindinių rodiklių išskyrėte EBITDA. Ar Vakarų laivų gamyklai, kur didelės nusidėvėjimo sumos, svarbus EBITDA rodiklis? Kokią visų sąnaudų dalį sudaro nusidėvėjimas?
 
VLG įmonių grupėje ilgalaikis turtas telkiamas pirminėje įmonėje. Antrinės kompanijos šį turtą nuomoja iš pirminės įmonės, todėl vienas iš pagrindinių rodiklių yra realus piniginis srautas, kuriamas atskirų veiklų. 2014 m. įmonių grupės EBITDA sudarė 40 mln. Lt (11,5 mln. Eur), o nusidėvėjimas – 22 mln. Lt (6,3 mln. Eur).
 
Finansinėje ir mokesčių apskaitoje naudojate skirtingus nusidėvėjimo rodiklius ar tuos pačius? Jei tuos pačius, ar tai nemažina įmonės pelno? O jei skirtingus, ar pataikote nustatyti tokius rodiklius, kad nusidėvėjimas apskaitoje sutaptų su turto nurašymo data?
Ilgalaikio turto nusidėvėjimas tiek finansinėje, tiek mokesčių apskaitoje skaičiuojamas vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo 1 priedėlyje nurodytais Ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvais. Tačiau atskirais atvejais, pavyzdžiui, kai perkamas naudotas turtas, vykdomas konkretus investicinis projektas, apskaitoje turtą nudėvime pagal numatomą jo naudojimo laikotarpį. Mokesčių apskaitoje toks turtas nudėvimas pagal Pelno mokesčio įstatyme patvirtintus nusidėvėjimo normatyvus.
 
Anketoje rašėte, kad bendrovė daug investuoja į apskaitos, valdymo programas. Ar investicija į SAP pasiteisino, per kiek laiko tokia investicija atsiperka? Ar pasiteisino SAP „Project System“ naudojimas?
 
Taip, pasiteisino. Mums svarbu, ar reikalinga informacija operatyviai bei kokybiškai pasiekia vadovybę. Didžiausias pranašumas, kad vienoje sistemoje galime valdyti daug svarbios informacijos: finansus, valdymo apskaitą, investicinius projektus, projektų biudžeto valdymo sistemą, žmogiškuosius išteklius, logistiką.
 
Įdiegus šį modulį, buvo gauti konkretūs rezultatai: nebeliko skirtumų tarp vidinių įmonės departamentų – pavyzdžiui, rinkodaros ir gamybos skyriaus. Taip pat užtikrintas operatyvus projekto sąnaudų valdymas, projekto biudžeto versijų sudarymas, finansinė projekto prognozė, naujų projektų kalkuliacijų sudarymas naudojant operatyviai gautus duomenis.
 
Įdiegėte elektroninę sistemą „Sutarčių rengimas“, „Pirkimų sistema“ ir kitus IT sprendimus – tikriausiai ne viskas vyko sklandžiai. Ko pasimokėte? Ką galbūt darytumėte kitaip?
 
IT projektų diegimas visada susijęs su tam tikru neapibrėžtumu. Dažniausiai projekto diegimo komanda skirtingai supranta patį projektą ar net galutinį jo rezultatą. Projekto sėkmė priklauso nuo to, kaip komanda supranta galutinį projekto tikslą. Diegiant minėtus projektus, teko nukelti terminus. Šie projektai parodė, kaip svarbu prieš pradedant diegti IT projektą kaip galima geriau susipažinti su analogiškais ar panašiais jau įdiegtais IT sprendimais kitose įmonėse.
 
Grupėje yra devyniolika bendrovių – daug jų pateko į VŽ rengiamo konkurso „Gazelių“ sąrašus. Kaip tai galima būtų paaiškinti – koks sėkmės receptas? (Į projekto nominantų sąrašą 2014 m. pateko koncerno įmonės UAB „Vakarų konstrukcijos“, UAB „Vakarų centrinė laboratorija“, UAB „Baltic Premator Klaipėda“, UAB „Vakarų Metalgama“ ir UAB „Elmelit“.)
 
Negalima taikyti visoms įmonėms vienodo sėkmingos veiklos šablono. Tačiau vienas iš įmonių grupės pranašumų būtų tas, kad veikiant grupėje atsiranda galimybė tiesiogiai dalytis patirtimi, resursais, technologiniais sprendimais.
 
2013 m. Vakarų laivų gamyklos konsoliduotoje ataskaitoje turėjo 20 mln. Lt nuostolių, ypač mažas buvo bendrasis pelnas, o 2014 m. pajamos buvo mažesnės, tačiau pelno įmonė gavo daugiau – 14 mln. Lt. Kas lėmė didesnį pelningumą praėjusiais metais?
 
Grupės vadovybė stengiasi padidinti procesų efektyvumą: sėkmingai diegiama LEAN metodika, gamyboje veikla organizuojama taip, kad sumažėtų tiesioginės bei netiesioginės išlaidos ir pakiltų darbo našumas, produktyvumas. Optimizavome administracinius resursus, daugiau dėmesio skiriame pirminiam projektų ekonominiam įvertinimui bei potencialių projekto rizikų analizei. Atsisakome rizikingų arba ne itin pelningų projektų.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Didžiausia infliacija ES – Estijoje 19

Euro zonos 2018 m. gruodžio mėn. metinė infliacija buvo 1,6%, 0,3 procentiniais punktais (p.p.) mažesnė nei...

Finansai
2019.01.18
„Deloitte“ ir Ūkio bankas susitarė dėl kompensacijos už netinkamą auditą 14

Bankrutavusi akcinė bendrovė Ūkio bankas ir UAB „Deloitte Lietuva“ pasiekė susitarimą ginče dėl Ūkio banko...

Finansai
2019.01.17
Verslo liudijimus galima įsigyti e.būdu

Pernai gyventojų skaičius, kurie įsigijo verslo liudijimus internetu, išaugo 8%. Mokesčių administratorius...

Finansai
2019.01.17
VMI atsako į klausimus dėl mokesčių amnestijos 6

2019 m. pirmąjį pusmetį bus galimybė be baudų ir delspinigių deklaruoti „pamirštas“ pajamas. Tokia amnestija...

Finansai
2019.01.17
EP siūlo PVM lengvatas prekėms, kurias dažniau perka moterys 13

Europos Parlamentas rezoliucijoje dėl lyčių lygybės ir mokesčių pasiūlė taikyti PVM lengvatas moterų...

Finansai
2019.01.17
Sumenko antros ir trečios pakopos pensijų fondų vienetų vertė 12

Antros pakopos pensijų fondų vienetų vertė pernai vidutiniškai sumenko 3,9%. Trečios pakopos pensijų fondų...

Finansai
2019.01.16
Vyriausybė pritarė naujai priemonei skolintis valstybės vardu

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui įteisinti dar vieną galimybę skolintis valstybės vardu – pasirašant...

Finansai
2019.01.16
LB: bankų įkainių skaičiuoklė padidins konkurenciją 1

Lietuvos bankas įdiegė specialią skaičiuoklę, kuri vartotojams leidžia palyginti bankų, kredito unijų,...

Finansai
2019.01.16
Prieš rinkimus Seimas dalinti paramą leido ir paliegusioms VVĮ 1

Antradienį Seime pritarta Labdaros ir paramos įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma, kad kuo kuklesnį pelną...

Finansai
2019.01.16
Palyginimas: per 14 metų „Sodra“ pralenkė pensijų fondus visu ratu Premium 33

Vidutinė antros pakopos pensijų fondų grąža pastaruosius 14 metų buvo perpus mažesnė nei vidutinis „Sodros“...

Finansai
2019.01.16
Išaugo einamosios sąskaitos perteklius

2018 m. lapkritį Lietuvos einamosios sąskaitos balansas buvo teigiamas – 246 mln. Eur, tai geriausias...

Finansai
2019.01.15
Eksporto kredito draudimas – jau ir stambiam verslui Premium

Nuo metų pradžios jau ir didelės įmonės, eksportuojančios lietuviškos kilmės produkciją į valstybes su didele...

Pramonė
2019.01.15
Įvaizdžio nėra, fantazija išlaidauti – be ribų 18

Lietuva neturi įvaizdžio. Nes jo kūrėjai – nieko verti. Metų metais kiekviena Vyriausybė išleidžia šiam...

Rinkodara
2019.01.15
Detalūs medicininės įrangos viešojo pirkimo techninės specifikacijos reikalavimai gali būti neteisėti Rėmėjo turinys

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pasisakė dėl reikalavimų, taikytinų medicininės įrangos viešojo pirkimo...

Finansai
2019.01.14
Tikrovės testas, arba Kiek reikia turto sočiai senatvei Premium 4

Papildomų pajamų senatvėje galima tikėtis ir iš per gyvenimą sukaupto turto – santaupų, nekilnojamojo ir...

Finansai
2019.01.14
Bankroto administratorių skyrimo sistema skaidresnė, bet stengtis neskatina Premium

Vieni rinkos dalyviai tvirtina, kad nuo 2015 m. veikianti automatinė bankroto administratorių skyrimo tvarka...

Verslo aplinka
2019.01.13
Technogidas: programėlės jūsų pinigams 5

Bankai Lietuvoje vis stipriau ragina klientus naudotis įvairiomis elektroninėmis platformomis, o ne kliautis...

Technologijos
2019.01.13
Didžiosios ES šalys spaudžia apmokestinti IT bendroves Premium 6

Prancūzija ir Didžioji Britanija duoda suprasti, kad jeigu nebus pasiekta bendrų susitarimų ES ar EBPO lygiu,...

Finansai
2019.01.13
Seimas linkęs susieti savivaldos įmonių paramos dydį su uždirbtu pelnu 2

Seimas penktadienį neuždraudė savivaldybių kontroliuojamoms įmonėms bei jų antrinėms bendrovėms teikti paramą...

Verslo aplinka
2019.01.11
Po mokesčių amnestijos – VMI įspūdingi patikrinimų planai Premium 3

Kartu su mokesčiu amnestija VMI skelbia ir pusmečio trukmės tikrinimų moratoriumą, tačiau vėliau turi didelių...

Finansai
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau