„Citadele“ pardavimas baigtas: nauji šeimininkai – nuo amerikiečių iki egiptiečių

Publikuota: 2015-04-20
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Žlugusio Latvijos „Parex“ banko likutis – „Citadele“ bankas, veikiantis ir Lietuvoje, jau turi naujus savininkus, tarp kurių yra ir JAV rizikos kapitalo bendrovė, ir Egipto milijardierius, ir buvęs JAV centrinio banko (FED) vadovas.

„Citadele“ pranešė, kad tarptautiniai investuotojai, atstovaujami JAV rizikos kapitalo bendrovės „Ripplewood Advisors“, užbaigė 75% plius vienos Latvijos AS „Citadele banka“ akcijos įsigijimo iš Latvijos privatizavimo agentūros sandorį.Kaip teigiama, „Ripplewood Advisors“ banką „Citadele“ įsigijo kartu su 12 solidžią reputaciją turinčių investuotojų. Anksčiau žiniasklaidoje buvo įvardinta, kad tarp pastarųjų yra Paulas Volckeris, buvęs FED valdybos pirmininkas, ir Egipto milijardierius Nassefas Sawiris. Minėti ir subjektai iš Kanados.Ponas Sawiris yra laikomas turtingiausiu egiptiečiu, jis verslą paveldėjo iš savo tėvo, įkūrusio „Orascom“ korporaciją. Savo ruožtu p. Volckeris FED vadovavo nuo 1979 m. iki 1987 m.Likusias 25% minus vieną „Citadele“ akciją toliau valdys Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.Pranešime sandorio vertė neįvardijama, tačiau anksčiau latvių žiniasklaidoje buvo skelbiama, kad ji sudaro 74 mln. Eur.Prieš parduodama banką minimiems investuotojams, Latvija konsultavusi su Prancūzijos „Societe Generale" banku.

Bus ne tik latviškas

„Privatus kapitalas, pritrauktas iš tarptautinių investuotojų, suteiks „Citadele“ bankui galimybę sparčiau augti. Mes ir nauji akcininkai turime bendrą viziją dėl banko augimo galimybių. Norime plėtoti „Citadele“ banką kaip nacionalinį lyderį kokybės ir produktų įvairovės srityje", – pranešime teigia „Citadele“ banko Latvijoje valdybos pirmininkas Guntis Beļavskis.Pasak jo, „Citadele“ bankas sieks tapti viena iš pirmaujančių finansinių institucijų Latvijoje ir Baltijos šalyse.„Kaip ilgalaikiai investuotojai, naujieji akcininkai sieks padidinti banko balansą ir sustiprinti banko finansinę padėtį, todėl „Citadele“ bankas galės efektyviau teikti finansavimą ir pagerinti bankininkystės paslaugų kokybę“, – sako p. Belavskis.Iš karto po banko akcijų įsigijimo, savininkai padidino banko įstatinį kapitalą 10 mln. Eur. Šiuo metu banko akcinis kapitalas sudaro 156,6 mln. Eur. Teigiama, kad papildomas kapitalas sudarys palankesnes sąlygas banko pelno augimui.Tiesa, anksčiau buvo skelbiama, kad pagal Latvijos susitarimą su investuotojais, „Ripplewood Holdings“ galės po 2 metų įsigytas banko akcijas parduoti.Latvijos žiniasklaida anksčiau rašė, kad dėl „Citadele“ įsigijimo konkuravo ne tik Timo Collinso įkurta „Ripplewood Holdings“ su partneriais, bet ir vienas seniausių (įsteigtas 1992 m.) Latvijos bankų „Norvik Banka“ bei milijardierius, degtinės „Stolichnaya" magnatu įvardijamas Jurijus Scheffleris. Jo įkurta kompanija „SPI Group" veiklą pradėjo Rusijoje, tačiau šiuo metu veikia iš Liuksemburgo.

Lėkė galvos

Sutartį dėl „Citadele“ pardavimo Latvijos privatizavimo agentūra su atrinktais investuotojais pasirašė pernai lapkritį. Sutartis turėjo būti pasirašyta dar spalį, tačiau tuomet tam sutrukdė Latvijos privatizavimo agentūros valdybos atsistatydinimas, tad pasirašymas buvo atidėtas.Atsistatydinusios valdybos atstovai teigė, kad Latvija gali išsiderėti geresnes „Citadele“ banko pardavimo sąlygas.Europos Komisijos parengtas „Citadele“ banko restruktūrizavimo planas iki šiol griežtai ribojo banko galimybes augti ir didinti kapitalą dėl valstybės teikiamos paramos bankui. Nurodoma, kad po privatizavimo šie apribojimai nebegalioja.

Dalija „American Express“ korteles

Skelbiama, kad „Citadele” bankas toliau teiks paslaugas privatiems klientams, smulkioms, vidutinėms bei stambioms įmonėms, taip pat daug dėmesio skirs naujų paslaugų kūrimui. „Citadele” bankas Latvijoje ir toliau dalyvaus Latvijos valstybės remiamoje būsto įsigijimo programoje bei išliks vieninteliu banku, įgaliotu išduoti „American Express“ kredito korteles Latvijoje ir Lietuvoje.„Citadele“ yra Latvijos bankas, teikiantis bankininkystės, finansų ir turto valdymo paslaugas. Pagrindinė „Citadele“ grupės rinka yra Baltijos šalys: Latvija, Lietuva ir Estija.Lietuvoje „Citadele” banko grupei atstovauja AB „Citadele” bankas kartu su antrine bendrove UAB „Citadele faktoringas ir lizingas“.„Citadele” pernai Lietuvoje uždirbo 0,862 mln. Lt grynojo pelno (užpernai – 0,831 mln. Lt). Praeitų metų pabaigoje bankas buvo išdavęs 622 mln. Lt vertės paskolų, o turtas sudarė 1,377 mlrd. Lt.„Citadele” banko padaliniai ir klientų aptarnavimo skyriai yra didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Alytuje.

Žlugo 2008-aisiais

„Citadele“ yra tai, kas liko iš ankstesnio Latvijos banko „Parex“, kurį, užklupus finansiniams sunkumams, 2008 m. iš privačių investuotojų rankų už simbolinę kainą perėmė Latvijos valdžia. Latvijos vyriausybė į banko pertvarkymą, kapitalą, likvidumą, garantijas įliejo daugiau nei 1,7 mlrd. Eur.Prieš pat banko užsidarymą, „Parex“ buvo antras pagal dydį bankas Latvijoje, jo turtas siekė 4,9 mlrd. Eur. Bankas aktyviai veikė Rusijoje ir NVS šalyse. Per 12 mėn. iki žlugimo banko indėlių portfelis spėjo susitraukti apie 36%.Po „Parex“ žlugimo, latvių valdžia banką padalijo į dvi dalis: gerajai daliai (veikia „Citadele“ vardu) buvo surastas pirkėjas, o į įmonę "Reverta" buvo sukelti buvusio "Parex" banko blogieji aktyvai.

Apie „Ripplewood“

„Ripplewood“  – JAV privataus kapitalo bendrovė, kurios centrinė būstinė yra Niujorke. Įsteigta 1995 m., ji taip pat veikia Japonijoje. Bendrovės investicijų portfelis sudaro apie 10 mlrd. USD.Bendrovės įkūrėjas yra Timas Collinsas, o kompanijos interesai apima daugelį sektorių – nuo telekomunikacijų iki bankininkystės.
Įmonė specializuojasi įmonių įsigijimuose, vadinamojo stresinio turto perėmime.  Vieni garsiausių įsigijimų – Japonijos banko „Long-Term Credit Bank“, vėliau pervadinto „Shinsei Bank“, pirkimas arba investicija į leidėją „Readers’ Digest“.
Bendrovė „Ripplewood“ pavadinta anksčiau veikusios ir Collinsų šeimai priklaususios tabako plantacijos Pietų Karolinoje vardu.
„The Wall Street Journal“ yra skelbęs, kad Collinsų šeimai banke „Citadele“ priklausys 25% akcijų, o likusiems investuotojams – 50%.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Swedbank“ pelnas ūgtelėjo 2%

Švedijos bankas „Swedbank“ Lietuvoje pernai uždirbo 119 mln. Eur grynojo pelno – 2% daugiau, nei 2018 m., kai...

Rinkos
09:50
SEB rekomenduota atlyginti nuostolius klientui, sukčiams pervedusiam pinigus 7

Lietuvoje veikiantis SEB bankas vienam savo klientui, sukčiams netyčia pervedusiam 1.499 Eur, turėtų...

Rinkos
2020.01.27
„Monese“ – taip pat potencialus vienaragis

Jungtinės Karalystės internetinis bankas „Monese“, veikiantis ir Lietuvoje, baigia derybas dėl 100 mln. GBP...

Rinkos
2020.01.25
Šiaulių banko inovacijai – apdovanojimas už lauko reklamos sprendimą

Lietuvoje įgyvendintai Šiaulių banko inovacijai teko išskirtinis globalaus tinklo „JCDecaux“ apdovanojimas.

Rinkodara
2020.01.23
G. Nausėda į Lietuvą kviečia „Pekao“ banką 14

Prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė Lenkijos „Pekao“ banką pradėti veiklą Lietuvoje.

Finansai
2020.01.23
Investicijų valdytojas: grynieji šiais laikais yra šlamštas 3

Jei dar yra investuotojų, kurie galvoja, kad grynieji yra karalius, jie turėtų galvoti iš naujo.

Rinkos
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
„General Financing“ pasirinko naujus komunikacijos partnerius

Finansines paslaugas teikianti bendrovė „General Financing“ pasirinko naujus partnerius savo komunikacijai –...

Rinkodara
2020.01.21
Aiškėja būsimas „Revolut“ investuotojas ir įvertinimas Premium 2

Jungtinės Karalystės internetinis bankas „Revolut“, turintis lietuvišką banko licenciją, per šiuo metu...

Rinkos
2020.01.21
„Padėkokime“ ir S. Jakeliūnui 26

Lietuvos verslas vis labiau tampa bankų atstumtuoju – skirtingai nei daugumoje ES šalių, paskolų prieinamumas...

Verslo aplinka
2020.01.21
ES verslui bankai skolina noriau, o Baltijos šalys alksta finansavimo Premium 5

2019 m. pabaigoje Europos Komisijos (EK) atlikta įmonių apklausa parodė, kad visose ES šalyse bankų noras...

Verslo aplinka
2020.01.21
Seime bus ieškoma, kuo pakeisti bankus regionuose 1

Seime sudaryta darbo grupė per tris mėnesius ketina įvertinti, kaip padidinti finansinių paslaugų prieinamumą...

Finansai
2020.01.20
„Snoras“ Šveicarijoje iš „Julius Baer“ siekia prisiteisti 335 mln. Eur  1

Bankrutavęs „Snoro“ bankas Šveicarijos teismuose siekia prisiteisti 335,2 mln. Eur iš šios...

Finansai
2020.01.20
„Fintech“ rinka: ko galime tikėtis 2020-aisiais Premium

Naujos technologijos ir besikeičiantys vartotojų poreikiai pastaraisiais metais sudrebino finansinių paslaugų...

Paslaugos
2020.01.16
„Revolut Bank“ jungiasi prie Lietuvos bankų asociacijos 4

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų (fintech) startuolis „Revolut“, Lietuvoje kuriantis...

Finansai
2020.01.14
„Luminor“ padengtosioms obligacijoms iš „Moody‘s“ gavo Aa1 reitingą

Bankas „Luminor“ planuojamoms išleisti nekilnojamuoju turtu padengtoms obligacijoms iš „Moody's Investors...

Rinkos
2020.01.14
Šiaulių bankas perka „Danske Bank“ privačių klientų paskolų portfelį Lietuvoje

Baltijos šalis apleidžiančio „Danske Bank“ 125 mln. Eur vertės privačių asmenų paskolų portfelį Lietuvoje...

Rinkos
2020.01.09
SEB II pakopos pensijų fondų vertė perkopė 1 mlrd. Eur  1

SEB valdomas II pensijų pakopos dalyvių turtas perkopė 1 mlrd. Eur, o nuo metų pradžios pradėjusių veikti...

Finansai
2020.01.07
II pakopos pensijų fondai klientams 2019 m. uždirbo 20% grąžą 3

Nuo 2019 m. pradžios veikiantys gyvenimo ciklo pensijų fondai pernai II pakopoje kaupiantiems gyventojams...

Finansai
2020.01.06
Estija atrakina II pensijų pakopą ir liberalizuoja investavimą Premium 6

Valdančioji Estijos dauguma 2019 m. po pirmojo skaitymo parlamente pritarė, kad pensijų sistemos II pakopa iš...

Finansai
2020.01.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau