„Citadele“ pardavimas baigtas: nauji šeimininkai – nuo amerikiečių iki egiptiečių

Publikuota: 2015-04-20
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Žlugusio Latvijos „Parex“ banko likutis – „Citadele“ bankas, veikiantis ir Lietuvoje, jau turi naujus savininkus, tarp kurių yra ir JAV rizikos kapitalo bendrovė, ir Egipto milijardierius, ir buvęs JAV centrinio banko (FED) vadovas.

„Citadele“ pranešė, kad tarptautiniai investuotojai, atstovaujami JAV rizikos kapitalo bendrovės „Ripplewood Advisors“, užbaigė 75% plius vienos Latvijos AS „Citadele banka“ akcijos įsigijimo iš Latvijos privatizavimo agentūros sandorį.Kaip teigiama, „Ripplewood Advisors“ banką „Citadele“ įsigijo kartu su 12 solidžią reputaciją turinčių investuotojų. Anksčiau žiniasklaidoje buvo įvardinta, kad tarp pastarųjų yra Paulas Volckeris, buvęs FED valdybos pirmininkas, ir Egipto milijardierius Nassefas Sawiris. Minėti ir subjektai iš Kanados.Ponas Sawiris yra laikomas turtingiausiu egiptiečiu, jis verslą paveldėjo iš savo tėvo, įkūrusio „Orascom“ korporaciją. Savo ruožtu p. Volckeris FED vadovavo nuo 1979 m. iki 1987 m.Likusias 25% minus vieną „Citadele“ akciją toliau valdys Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.Pranešime sandorio vertė neįvardijama, tačiau anksčiau latvių žiniasklaidoje buvo skelbiama, kad ji sudaro 74 mln. Eur.Prieš parduodama banką minimiems investuotojams, Latvija konsultavusi su Prancūzijos „Societe Generale" banku.

Bus ne tik latviškas

„Privatus kapitalas, pritrauktas iš tarptautinių investuotojų, suteiks „Citadele“ bankui galimybę sparčiau augti. Mes ir nauji akcininkai turime bendrą viziją dėl banko augimo galimybių. Norime plėtoti „Citadele“ banką kaip nacionalinį lyderį kokybės ir produktų įvairovės srityje", – pranešime teigia „Citadele“ banko Latvijoje valdybos pirmininkas Guntis Beļavskis.Pasak jo, „Citadele“ bankas sieks tapti viena iš pirmaujančių finansinių institucijų Latvijoje ir Baltijos šalyse.„Kaip ilgalaikiai investuotojai, naujieji akcininkai sieks padidinti banko balansą ir sustiprinti banko finansinę padėtį, todėl „Citadele“ bankas galės efektyviau teikti finansavimą ir pagerinti bankininkystės paslaugų kokybę“, – sako p. Belavskis.Iš karto po banko akcijų įsigijimo, savininkai padidino banko įstatinį kapitalą 10 mln. Eur. Šiuo metu banko akcinis kapitalas sudaro 156,6 mln. Eur. Teigiama, kad papildomas kapitalas sudarys palankesnes sąlygas banko pelno augimui.Tiesa, anksčiau buvo skelbiama, kad pagal Latvijos susitarimą su investuotojais, „Ripplewood Holdings“ galės po 2 metų įsigytas banko akcijas parduoti.Latvijos žiniasklaida anksčiau rašė, kad dėl „Citadele“ įsigijimo konkuravo ne tik Timo Collinso įkurta „Ripplewood Holdings“ su partneriais, bet ir vienas seniausių (įsteigtas 1992 m.) Latvijos bankų „Norvik Banka“ bei milijardierius, degtinės „Stolichnaya" magnatu įvardijamas Jurijus Scheffleris. Jo įkurta kompanija „SPI Group" veiklą pradėjo Rusijoje, tačiau šiuo metu veikia iš Liuksemburgo.

Lėkė galvos

Sutartį dėl „Citadele“ pardavimo Latvijos privatizavimo agentūra su atrinktais investuotojais pasirašė pernai lapkritį. Sutartis turėjo būti pasirašyta dar spalį, tačiau tuomet tam sutrukdė Latvijos privatizavimo agentūros valdybos atsistatydinimas, tad pasirašymas buvo atidėtas.Atsistatydinusios valdybos atstovai teigė, kad Latvija gali išsiderėti geresnes „Citadele“ banko pardavimo sąlygas.Europos Komisijos parengtas „Citadele“ banko restruktūrizavimo planas iki šiol griežtai ribojo banko galimybes augti ir didinti kapitalą dėl valstybės teikiamos paramos bankui. Nurodoma, kad po privatizavimo šie apribojimai nebegalioja.

Dalija „American Express“ korteles

Skelbiama, kad „Citadele” bankas toliau teiks paslaugas privatiems klientams, smulkioms, vidutinėms bei stambioms įmonėms, taip pat daug dėmesio skirs naujų paslaugų kūrimui. „Citadele” bankas Latvijoje ir toliau dalyvaus Latvijos valstybės remiamoje būsto įsigijimo programoje bei išliks vieninteliu banku, įgaliotu išduoti „American Express“ kredito korteles Latvijoje ir Lietuvoje.„Citadele“ yra Latvijos bankas, teikiantis bankininkystės, finansų ir turto valdymo paslaugas. Pagrindinė „Citadele“ grupės rinka yra Baltijos šalys: Latvija, Lietuva ir Estija.Lietuvoje „Citadele” banko grupei atstovauja AB „Citadele” bankas kartu su antrine bendrove UAB „Citadele faktoringas ir lizingas“.„Citadele” pernai Lietuvoje uždirbo 0,862 mln. Lt grynojo pelno (užpernai – 0,831 mln. Lt). Praeitų metų pabaigoje bankas buvo išdavęs 622 mln. Lt vertės paskolų, o turtas sudarė 1,377 mlrd. Lt.„Citadele” banko padaliniai ir klientų aptarnavimo skyriai yra didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Alytuje.

Žlugo 2008-aisiais

„Citadele“ yra tai, kas liko iš ankstesnio Latvijos banko „Parex“, kurį, užklupus finansiniams sunkumams, 2008 m. iš privačių investuotojų rankų už simbolinę kainą perėmė Latvijos valdžia. Latvijos vyriausybė į banko pertvarkymą, kapitalą, likvidumą, garantijas įliejo daugiau nei 1,7 mlrd. Eur.Prieš pat banko užsidarymą, „Parex“ buvo antras pagal dydį bankas Latvijoje, jo turtas siekė 4,9 mlrd. Eur. Bankas aktyviai veikė Rusijoje ir NVS šalyse. Per 12 mėn. iki žlugimo banko indėlių portfelis spėjo susitraukti apie 36%.Po „Parex“ žlugimo, latvių valdžia banką padalijo į dvi dalis: gerajai daliai (veikia „Citadele“ vardu) buvo surastas pirkėjas, o į įmonę "Reverta" buvo sukelti buvusio "Parex" banko blogieji aktyvai.

Apie „Ripplewood“

„Ripplewood“  – JAV privataus kapitalo bendrovė, kurios centrinė būstinė yra Niujorke. Įsteigta 1995 m., ji taip pat veikia Japonijoje. Bendrovės investicijų portfelis sudaro apie 10 mlrd. USD.Bendrovės įkūrėjas yra Timas Collinsas, o kompanijos interesai apima daugelį sektorių – nuo telekomunikacijų iki bankininkystės.
Įmonė specializuojasi įmonių įsigijimuose, vadinamojo stresinio turto perėmime.  Vieni garsiausių įsigijimų – Japonijos banko „Long-Term Credit Bank“, vėliau pervadinto „Shinsei Bank“, pirkimas arba investicija į leidėją „Readers’ Digest“.
Bendrovė „Ripplewood“ pavadinta anksčiau veikusios ir Collinsų šeimai priklaususios tabako plantacijos Pietų Karolinoje vardu.
„The Wall Street Journal“ yra skelbęs, kad Collinsų šeimai banke „Citadele“ priklausys 25% akcijų, o likusiems investuotojams – 50%.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Revolut“ žengia pirmuosius žingsnius į pensijų kaupimo rinką 3

Jungtinės Karalystės startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją, žengia pirmuosius žingsnius...

Rinkos
2019.12.06
Estijos AML startuolis pritraukė 2 mln. USD investiciją 1

Estijos vardui skambant bankų pinigų plovimo skandaluose Europoje, šios šalies pinigų plovimo prevencijos...

Rinkos
2019.12.06
LB imasi investicinio draudimo teikėjų – reikalaus skaidrumo dėl mokesčių

Lietuvoje veikiantys investicinio gyvybės draudimo teikėjai turės teikti daugiau duomenų apie savo taikomus...

Rinkos
2019.12.06
Seime skinasi pataisa bankus apmokestinti 20% pelno mokesčiu 1

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) penktadienį pritarė siūlymui bankų pelno mokestį padidinti nuo 15...

Finansai
2019.12.06
Lietuvos atsakas į pinigų plovimo skandalus – užkardymo centras Premium 4

Lietuva į Europoje ir Baltijos šalyse skambančius pinigų plovimo skandalus atsakys stiprindama pinigų plovimo...

Rinkos
2019.12.06
„Swedbank“ pradeda siūlyti „Apple Pay“ mokėjimus 5

„Swedbank“ privatiems klientams, turintiems bekontaktes „Mastercard“ korteles, atveria „Apple Pay“...

Paslaugos
2019.12.05
Šiaulių bankui – viena neutrali, viena gera žinia Premium

Daugelis akcijų Baltijos biržose ketvirtadienį buvo linkusios pigti, išimtimi buvo „Olainfarm“. Šiaulių...

Rinkos
2019.12.05
Medicinos banko grupė pelną augino 1,7 karto

Per devynis šių metų mėnesius Medicinos banko grupė uždirbo 2,63 mln. Eur grynojo pelno, arba 1,7 karto...

Rinkos
2019.12.05
Faktoringo paslaugų teikėja „PayRay“ gavo banko licenciją

Lietuvos bendrovė „PayRay“, teikianti faktoringo paslaugas ir mikrokreditus smulkiajam bei vidutiniam...

Rinkos
2019.12.04
Lenkijoje pasiskolinusieji frankais teismuose laimi prieš bankus 1

Dauguma Lenkijos gyventojų, ėmusių būsto paskolas frankais ir nukentėjusių dėl Šveicarijos valiutos...

Rinkos
2019.12.03
Seimas sugriežtino pinigų plovimo prevenciją: kas realiai keičiasi Premium

Seimui šiandien nubalsavus už pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją sustiprinantį įstatymo...

Rinkos
2019.12.03
Darbą pradeda nauja LB Priežiūros tarnybos direktorė J. Govina 6

Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos direktorės pareigas nuo antradienio pradeda eiti Jekaterina Govina,...

Rinkos
2019.12.03
Naująjį biržos banką instituciniai investuotojai pasitiko „kukliau, nei tikėtasi“

Į Baltijos biržą žengiantis estų kooperatyvų bankas „Coop“ už minimalią pirminio viešo akcijų siūlymo (IPO)...

Rinkos
2019.12.02
„Swedbank“ naikina prekybos komisinius, konkurentai neskuba stoti į kainų karą Premium 3

„Swedbank“ smulkesniems klientams Estijoje nuo pirmadienio panaikino komisinį mokestį už prekybą Baltijos...

Rinkos
2019.12.02
Australiją irgi drebina pinigų plovimo skandalas

Pinigų plovimo skandalai pasaulyje pastaraisiais metais palyginti dažnai užklumpa Skandinavijos bankus ir...

Rinkos
2019.11.30
Finansiniai Europos beraščiai lietuviai nei taupo, nei skiria kreditą nuo debito Premium

Seime laužomos ietys dėl išlaidų pūtimo 2020 m. biudžete yra chrestomatinis pavyzdys, kaip lietuviams sunku...

Finansai
2019.11.29
„Guru Pay“ gavo elektroninių pinigų įstaigos licenciją

Lietuvos banko valdyba išdavė elektroninių pinigų įstaigos licenciją Aleksandro Karpickio ir Igorio...

Finansai
2019.11.28
Prievaizdas kirto per nagus SEB bankui už verslo klientams įvestą mokestį 3

Vienas didžiausių bankų Lietuvoje SEB netinkamai informavo du savo verslo klientus dėl taikomų mokesčių.

Rinkos
2019.11.28
Estų „Inbank“ jau veikia Lietuvoje – priima indėlius 6

Estijos kapitalo skaitmeniniu banku save pristatantis bankas „Inbank“ nuo ketvirtadienio oficialiai pradėjo...

Rinkos
2019.11.28
Kaupia pensijai, nes lėšos paveldimos. Iš fondų bėga, nes nepasitiki

Dvigubai daugiau lietuvių papildomai nesirūpina oria senatve, palyginti su Latvijos ir Estijos gyventojais.

Finansai
2019.11.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau