VMI iš kas dešimtos įmonės susirinks visas faktūras

Publikuota: 2015-04-16
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Susirūpinusi, kad išvengti bent dalies PVM galima pakankamai paprastai, prisidengiant fiktyviomis išlaidomis, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ėmėsi didžiulės apimties projekto. 7.000 Lietuvos įmonių kiekvieną mėnesį inspekcijai turės teikti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų duomenis.

Projektą PSF inspekcija pradeda nuo gegužės pradžios. Įmones, kurios bus tikrinamos, VMI turėtų informuoti artimiausiu metu. Turint omenyje, kad Lietuvoje realią veiklą vykdo apie 60.000 bendrovių, tikrinama bus daugiau nei dešimtadalis jų.Tokie įpareigojimai atskiroms įmonėms buvo taikomi ir anksčiau, tačiau tai pirmasis kartas, kai priemonės taikomos tokiu mastu. Darius Buta, VMI atstovas spaudai, VŽ paaiškina, kad šis projektas leidžia pasiekti tų pačių tikslų, kaip ir brangiai kainuojantys individualūs įmonių tikrinimai, kurie dažnai būna atliekami jau po laiko.Pasak p. Butos, tikrinamos bus vidutinės ir stambios įmonės iš visų sektorių bei visų Lietuvos regionų. Šių įmonių „rodikliai kelia daug susirūpinimo“ ir VMI „nelabai tiki“, kad jos veikia sąžiningai, teigia jis. Tiesa, paklaustas, ar tai reiškia, kad kas dešimta įmonė Lietuvoje mėgina išvengti mokesčių, p. Buta atsako, jog VMI tuo nėra įsitikinusi – būtent dėl to imamasi šio projekto.Įmones, kurias tikrins, VMI pasirinko pagal jų rizikingumą. Inspekcija apibūdina tris pagrindinius kriterijus:

  • bendrovės deklaruojama sukuriama pridėtinė vertė yra mažesnė už kitų sektoriaus įmonių sukuriamą vidutinę pridėtinę vertę.
  • bendrovės deklaruojama PVM mokestinė prievolė yra neadekvati vykdomos veiklos apimtims, pastebimi nepaaiškinami deklaruojamų duomenų svyravimai ir/ar periodiškai deklaruojamos tokios mokėtinos ir gražintinos PVM sumos, kad, atlikus įskaitymus iš grąžintino PVM skirtumo, realiai PVM nuo vykdomos veiklos yra nemokamas.
  • bendrovėms būdingi vadinamųjų „priedangos“ įmonių (nevykdančių realios veiklos, tačiau įforminančių PVM sąskaitas faktūras, kuriose išskirtas PVM sumas kiti PVM mokėtojai įtraukia į PVM atskaitą) požymiai.
Pasak p. Butos, kriterijų yra ir daugiau, tačiau VMI jų visų neatskleidžia.

Sena istorija

„VMI buvo informavusi visuomenę apie maitinimo įstaigų tinklą, kuris nesumokėjo ženklių sumų PVM, pateikdamas VMI informaciją apie neva atliktus patalpų remontus, pirktas įvairias paslaugas, nors sandorių realiai nebuvo. Bendrovė, prisidengdama fiktyviais sandoriais, teikė informaciją VMI apie dideles veiklos išlaidas, taip didindama PVM atskaitą – mažindama mokėtiną PVM sumą“, – išplatintame pranešime dėsto inspekcija, pagrįsdama būtinybę vykdyti PSF projektą„Ši PVM slėpimo schema nėra sudėtinga, tačiau nustatoma tik VMI atliekant tyrimą, neretai, kai fiktyvias sąskaitas išrašinėję asmenys būna jau pasislėpę, o ir pačios įmonės nebeturinčios galimybių mokėti mokesčių“, – aiškina VMI.VŽ rašė, kad VMI (ir FNTT) dėmesio dėl mokesčių slėpimo dar prieš kelis metus buvo susilaukęs „Vičiūnų“ įmonių grupės maitinimo įstaigų tinklas. Ar ši grupė dabar vėl atsidūrė VMI akiratyje, p. Buta VŽ teigė negalįs atskleisti.PVM surinkimas – viena opiausių šalies biudžeto problemų. Šio mokesčio įplaukos šių metų pradžioje nuo plano atsiliko 4,4%, šią savaitę skelbė Finansų ministerija. Iš dalies tai lemia defliacinės tendencijos, kita vertus, tikimasi, kad papildomos VMI pagerins situaciją.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau